ikamien.pl • Niedziela [09.09.2018, 17:02:37] • Kamień Pomorski

Z cyklu „Okiem pana Marcina”- Nieoznakowane repery geodezyjne w Kamieniu Pomorskim

Z cyklu „Okiem pana Marcina”- Nieoznakowane repery geodezyjne w Kamieniu Pomorskim

fot. Czytelnik

Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na niepozorne repery geodezyjne na terenie miasta. Zakładam, że nie raz mieszkańcy przechodzili obok tajemniczych prętów, rurek, lub wmurowanych gałek z napisami w języku niemieckim. Są to rozsiane punkty pomiarowe wykorzystywane przez geodetów, archeologów i praktyczne każdego kto musi podać wysokość wykonać niwelacje w terenie.

Więcej o reperach tutaj:
pl.wikipedia.org/wiki/Reper_(geodezja)

oraz tutaj:
www.straznicyczasu.pl/viewtopic.php?t=878

Pisałem już o reperze wmurowanym w ścianę budynku należącego do PKP – tutaj link:
www.ikamien.pl/artykuly/25791/

W Kamieniu Pomorskim mamy kilka rodzajów reperów, najciekawsze są te poniemieckie. Jeden z nich jest wmurowany w ścianę kościoła św. Mikołaja, kolejny możemy dostrzec idąc od strony ratusza ku molu w murze obronnym.

Repery geodezyjne, przynajmniej te które są nadal w użyciu powinny być wyraźnie oznaczone, ponieważ za ich usunięcie ponosi się konsekwencje:
'' Zgodnie z ustawową definicją znak geodezyjny to znak z trwałego materiału, określający położenie punktów osnowy geodezyjnej (art. 2 pkt 5 pgik).

Znaki geodezyjne podlegają ochronie prawnej (art. 15 pgik), co jednak — w przypadku umieszczenia znaku na nieruchomości — oznacza dla jej właściciela raczej kłopoty:

- zakaz podejmowania czynności powodujących zniszczenie, uszkodzenie lub przemieszczenie znaku geodezyjnego;
- obowiązek niezwłocznego zawiadomienia starosty o tym, że znak geodezyjny jest zniszczony.

I teraz już jest z górki: zgodnie z art. 48 ust. 1 pkt 3 pgik niszczenie znaków geodezyjnych, ich uszkodzenie lub przemieszczenie, a także brak zawiadomienia starosty o zniszczonym znaku jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny do 5 tys. złotych.
art. 48 ust. 1 pkt 3 prawa geodezyjnego i kartograficznego
Kto:
3) wbrew przepisom art. 15 niszczy, uszkadza, przemieszcza znaki geodezyjne, grawimetryczne lub magnetyczne i urządzenia zabezpieczające te znaki oraz budowle triangulacyjne, a także nie zawiadamia właściwych organów o zniszczeniu, uszkodzeniu lub przemieszczeniu znaków geodezyjnych, grawimetrycznych lub magnetycznych, urządzeń zabezpieczających te znaki oraz budowli triangulacyjnych,
— podlega karze grzywny.
2. W wypadkach określonych w ust. 1 orzekanie następuje na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.''
Fragment pochodzi z tej strony:
czasopismo.legeartis.org/2016/10/niszczenie-znakow-geodezyjnych.html

Więcej o takich sytuacjach tutaj:
pl.sci.geodezja.narkive.com/FCiILkEB/pytanie-wykopany-znak-geodezyjny

Podsumowując, nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Niestety przez wiele lat nikt nie zadał sobie trudu prawidłowego oznaczenia reperów.

Co konkretnie grozi za ich usuwanie oraz gdzie się one znajdują, proszę pytać w kamieńskim ratuszu oraz starostwie:
bip.powiatkamienski.pl/strony/zmiany/14.dhtml

Po przerwie zapraszam do odwiedzenia mojego bloga, gdzie wszystkie sprawy z cyklu ''Okiem pana Marcina'' zostały zebrane, tutaj link:
lepszykamien.wordpress.com/

Źródło: http://www.ikamien.pl/artykuly/26138/