POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [01.08.2012, 19:36:35] • Kamień Pomorski

Historia XIX–wiecznego pomnika z Placu Wolności w Kamieniu Pomorskim

Historia XIX–wiecznego pomnika z Placu Wolności w  Kamieniu Pomorskim

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Na starych przedwojennych widokówkach Kamienia widzimy urokliwe miasteczko z wąskimi uliczkami, ciekawą architekturą i gęstą zabudową Starego Miasta. Niestety kres miasta nastąpił w marcu 1945 roku, kiedy to niemieckie krążowniki cumujące na redzie w okolicach Świnoujścia z potężnych dział ostrzelały Kamień.

Na całe szczęście, jakimś cudem ocalała katedra, kościół NMP i kościół św. Mikołaja. Przetrwały również dwa pomniki, w tym znany z wielu przedwojennych widokówek monument znajdujący się na Schulplatz – obecnym Placu Wolności (w czasie wojny miejsce to nosiło niechlubną nazwę – Hitlerplatz), gdzie wśród niezwykle bogatej zieleni, z egzotycznymi roślinami, widoczny był w oddali, wznoszący się majestatycznie pomnik w kształcie egipskiego obelisku. Pod którym, na kwadratowej podstawie znajdowała się rzeźba przedstawiająca rzymską personifikację zwycięstwa i chwały - bogini Wiktorę – ukazaną z wielkimi rozpostartymi skrzydłami i trzymającą w dłoni Laur Zwycięstwa. Bogini swoimi skrzydłami „ochraniała” konającego lub poległego żołnierza pruskiego.

Historia XIX–wiecznego pomnika z Placu Wolności w  Kamieniu Pomorskim

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Inicjatorem wzniesienia pomnika był rektor szkoły katedralnej, pan Uebe - sprawujący swój urząd w latach 1894-1902, był również przewodniczącym Kamieńskiego Stowarzyszenia Weteranów Wojennych ( Kriegervereins Cammin) - stowarzyszenia założonego 18 października 1838 roku, w 25 rocznicę tzw. „bitwy narodów” stoczonej pod Lipskiem, gdzie połączone siły koalicji pokonały wojska francuskie pod wodzą Napoleona.

Pomnik miał upamiętnić mieszkańców Kamienia poległych w wojnie napoleońskiej, chociaż już wcześniej w katedrze, dokładnie 18 stycznia 1819 roku umieszczono płytę pamiątkową poświęconą 93 uczestników walk, którzy brali udział w bitwach pod dowództwem feldmarszałka pruskiego Gebharda Leberechta Blüchera (1742-1819), wsławiącego się m.in. w zwycięskiej bitwie pod Waterloo i Lipskiem.

Historia XIX–wiecznego pomnika z Placu Wolności w  Kamieniu Pomorskim

fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

W komitecie honorowym budowy pomnika zasiadał m.in. Hans Graf von Wartensleben – właściciel dworu w Świerznie, von Brochusen z Gostynia, burmistrz Kamienia - Stipanski, jak również wcześniej wspomniany rektor szkoły katedralnej Uebe. Dzięki składkom pomnik został uroczyście odsłonięty 20 października 1894 roku w rocznicę bitwy pod Lipskiem. Całkowity koszt wzniesienia pomnika wyniósł 4500 marek. Monument został zaprojektowany i wykonanyn przez Georga Meyera-Steglitza. Rzeźbiarza urodzonego w 1868 roku w Pyrzycach. Studiował w Berlinie, jak również w Paryżu, był uczniem znanego niemieckiego rzeźbiarza prof. Johannesa Boese (1856-1927). Jego pomniki ozdabiały place i ulice wielu miasta, m.in. Wolina, Szczecina, Kołobrzegu, Białogardu, Słupska, Poczdamu, Freyburga, czy Chojny.
Po II wojnie światowej nowe polskie władze miasta uznały, że pomnik zbyt przypomina chwałę i potęgę Niemiec, dlatego też zdecydowano, że należy jak najszybciej usunąć go z krajobrazu miasta. Nie bez znaczenia był tu zapewne również fakt jego usytuowania w centrum miasta i w sąsiedztwie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego oraz Komendy Powiatowej Milicji Obywatelskiej. Obecny stan badań nie pozwala nam na określenie daty rocznej usunięcia pomnika. Miało to miejsce z pewnością do końca 1948 r. W roku tym akcja repolonizacji przybrała na sile. 31 sierpnia 1948 r. pełniący obowiązki Starosty Kamieńskiego Jan Jankowski poinformował Wydział Społeczno-Polityczny Urzędu Wojewódzkiego Szczecińskiego, iż w powiecie „pozostało niewiele śladów niemczyzny”. Najbardziej opornie akcja ta przebiegała jednak w mieście Kamień, gdzie zarządzenia burmistrza Edmunda Kabzy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Burmistrzowi polecono natychmiast przystąpić do akcji tak by niemieckie napisy zniknęły „z budynków tak mieszkalnych jak i z ruin”.

W archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie zachował się dokument, który najprawdopodobniej wiąże się z pomnikiem z Placu Wolności. W piśmie datowanym na 25 listopada 1948 r. Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie Zygmunt Knothe poinformował Zarząd Miejski w Kamieniu, iż wie o planowanej rozbiórce „obelisku granitowego, pochodzącego z niemieckiego pomnika”. W piśmie czytamy:„Wprawdzie obelisk ten nie stanowi pamiątki historycznej, ani nie posiada szczególnej wartości artystycznej, nie mniej pocięcie na kawałki obrobionego bloku jest może zbyt pochopne. Wobec powyższego Konserwator Wojewódzki zaleca, aby Zarząd Miejski w Kamieniu, jeżeli nie ma zamiaru wykorzystać obelisku na miejscu, postarał się o lepsze jego użycie niż np. przy budowie szosy lub domu”. Obelisk został usunięty. Nie wiadomo co się z nim stało i czy władze miejskie podporządkowały się zaleceniom konserwatorskim. Do dziś dają się jeszcze słychać głosy, co ważne też i osób pamiętających Kamień drugiej połowy lat 40. XX w., iż obelisk nie został w całości zniszczony, a jego część miałaby zostać zakopana na Placu Wolności czekając na odkrycie. Wg dostępnych źródeł zadanie usunięcia pomnika wykonano w godzinach wieczornych, obelisk wraz z postaciami został przewrócony i za pomocą traktora prawdopodobnie przetransportowany na drugą stronę alejki gdzie został zakopany. Jeszcze w latach 90-tych na bazaltowej kostce, która nie wiadomo czemu został usunięta widoczny był wyraźny ślad po transporcie obelisku. W odległości około 30 metrów, po drugiej stronie ścieżki znajdują się do dnia dzisiejszego podstawy po pomniku.

Źródło: Grzegorz Kurka, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej


komentarzy: 18, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-18 z 18

Gość • Poniedziałek [06.08.2012, 00:19:27] • [IP: 188.33.149.*]

dobrze, że jest muzeum ale może by w tym miejscu przypomnieć komu"zawdzięczamy"że wiele zbiorów zaginęło z powodu likwidacji przez niesławnej pamięci nawiedzonego burmistrza Oleszczuka i jego kliki np. Patatyna-to ten od pogrążenia mleczarni!

Gość • Niedziela [05.08.2012, 19:13:44] • [IP: 31.63.214.***]

historia-historią, przyjemnie poczytać, ale czy ktoś mógłby spowodować, żeby jakich pracownik ratusza przetarł szmatą kamerę, która pokazuje widok na zatokę i marinę? czy musi być taki obsrany przez ptaki obraz z kamery? Wysyłam linki rodzinie z zagranicy, żeby zobaczyli jak zmienia się w Kamieniu, a tu taki zafajdany widok. Wystarczy szmata i woda, oraz dobra wola! Sama bym to zrobiła, ale nie urzędasy pozwolą.

Gość • Piątek [03.08.2012, 00:04:34] • [IP: 79.186.167.**]

Jakie „urokliwe miasteczko” i jakie „czasy świetności? Miałem okazję owego czasu, rozmawiać z Niemką, rodowitą kamienianką, która niezbyt pochlebnie wyrażała się o wyglądzie Kamienia w tamtych czasach. Jej zdaniem to było biedne, brudne, zapyziałe miasteczko, obudowane różnymi budami, komórkami i szopami. Zwłaszcza w okolicy portu. Z tego powodu w „gęstą zabudową Starego Miasta” akurat wierzę.

mieszkaniec • Czwartek [02.08.2012, 22:50:05] • [IP: 83.168.89.**]

A ja znam dokładną lokalizację:)

Gość • Czwartek [02.08.2012, 21:22:04] • [IP: 164.127.189.***]

szkoda, że na placu nie ma figur poplenerowych, nie ma pleneru. .. komu to przeszkadzało?

Gość • Czwartek [02.08.2012, 21:20:05] • [IP: 31.63.208.*]

Ta betonowa podstawa jest nie po obelisku lecz po pomniku z drewna wyrzeźbionym i zabetonowanym, po przegniciu został usuniętu a beton pozostal. podstawa pomnika była znacznie większa.

Gość • Czwartek [02.08.2012, 20:44:28] • [IP: 217.63.66.***]

Nie ulega kwestii, ze wiecej wywiezli rosjanie i to w przeciwienstwie do niemcow jest nie do odzyskania. Nie wiadomo czy granice kuluralna trzeba by przesunac z nad Buga na Odre. Jednak na wswchodzie to inny swiat- niestety

Gość • Czwartek [02.08.2012, 14:31:05] • [IP: 95.50.241.***]

My się borykamy z tym że za chwilę nie będziemy mieli w przychodni lekarzy. Czy przedwojenna władza by na to pozwoliła?. Otóż nie!!. Wygląd miasta przedwojenny był piękny a nam co pozostało? Dobrze że jest Pan Grzegorz Kurka który nam czasem przypomni świetność tego miasta.

zając • Czwartek [02.08.2012, 13:54:23] • [IP: 83.168.111.**]

Fotografia betonowego fundamentu na tle zielonej trawy bardzo mi przypomina fundament ale nie pomnika tylko postumentu w którym umieszczona była drewniana rzeźba poplenerowa z czasów gdy takie plenery rzeźbiarskie były rokrocznie organizowane w Kamieniu Pomorskim. Po plenerach pozostawały pamiątki które zdobiły miasto i zakątki Kamienia przez kilka lat zanim nie zbutwiały i się poprzewracały. O lokalizację zakopanego pomnika dobrze byłoby spytać emerytowanych pracowników RPGKiM .

Gość • Czwartek [02.08.2012, 11:35:41] • [IP: 83.12.40.**]

"Na starych przedwojennych widokówkach Kamienia widzimy urokliwe miasteczko z wąskimi uliczkami, ciekawą architekturą i gęstą zabudową Starego Miasta. Niestety kres miasta nastąpił w marcu 1945 roku, kiedy to niemieckie krążowniki cumujące na redzie w okolicach Świnoujścia z potężnych dział ostrzelały Kamień." WARSZAWA i inne miasta też były przed wojną piękne!

Gość • Czwartek [02.08.2012, 09:53:13] • [IP: 83.168.89.**]

chciałbym aby nasz Kamień był tak piekny i żywy jak ten niemiecki przed wojną. Niestety jest coraz gorzej. Cywilizacyjnie cofamy sie coraz szybciej i szybciej. Albo rozwijamy sie, ale reszta Europu rozwija się jeszcze szybciej, tak że mamy wrażenie jakbyśmy sie cofali. Stajemy sie wiochą. Wystarczy odjechać 50 km od Kamenia żeby zobaczyć jest tak jest w istocie.

Gość • Czwartek [02.08.2012, 09:37:14] • [IP: 46.113.181.**]

brawo panie Grzegorzu...

Gość • Czwartek [02.08.2012, 09:18:25] • [IP: 88.156.233.***]

niemcy tez niszczyli pomniki na terenach ktore w czasie wojny zagrabili.tak ze nic nowego w tym temacie.oni to jeszcze kradli dzieła sztuki, ktore nie chca teraz oddac, a leza w niemieckich muzeach..lub prywatnych domach hitlerowskich potomkow.

Gargamel • Czwartek [02.08.2012, 07:42:27] • [IP: 212.14.14.***]

Szacunek dla p. Grzegorza, dzięki takim artykułom przypomina mi się jak będąc dzieckiem czytałem" Pana Samochodzika", poza tym aż niewiarygodne ile ciekawostek kryje nasz mały kawałek świata; a ta bazaltowa ścieżka była naprawdę unikatowa, szkoda

Gość • Środa [01.08.2012, 21:49:51] • [IP: 83.11.107.**]

kto się interesuje historią przedwojenną naszych terenów to wie że miną lata całe a nigdy te tereny nie odzyskają takiej świetności jakie miały przed wojną, nie mogę się nadziwić jak można było zniszczyć prawie wszystko to co przynosiło gospodarce pieniądze już nie mówię tu o pomnikach chociaż i to było zagrożeniem dla chorej polskiej rzeczywistości ale niszczyć pałace, dworki i wszystko co kułackie to o czymś świadczy...

ich weiss nicht • Środa [01.08.2012, 21:16:21] • [IP: 188.147.199.***]

oj lepiej żeby wszystko zniszczyli, a taki też mieli zamiar. ja nie mam to niech nie ma też ktoś inny...

Gość • Środa [01.08.2012, 21:07:24] • [IP: 46.169.34.**]

oj trzeba, trzeba, odwiedzić muzeum, tym samym dokładamy swoją cegiełkę do rozwoju tej instytucji, powinno nam na tym zależeć, żeby pamięć o nas i naszych pionierach nie zagineła

Gość • Środa [01.08.2012, 20:09:59] • [IP: 79.184.183.**]

cieszy mnie to, że są jeszcze tacy ludzie którym nie jest obojętny los dawnych zabytków, śladów ówczesnej kultury. Chyba czas odwiedzić mhzk

Oglądasz 1-18 z 18
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Eurowybory w powiecie kamieńskim. Zobacz gdzie głosujesz! ■ Kierownika Referatu Inwestycji oraz głównego specjalisty - architekta w Referacie Infrastruktury przyjmie do pracy Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek. Ogłoszony został nabór na 2 wolne stanowiska ■ Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zakończyła poszukiwania zaginionego na Bałtyku na wysokości Mrzeżyna kutra ŚWI 82. Na pokładzie były cztery osoby ■ Biblioteka serdecznie zaprasza na Wystawę z okazji 70- lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziwnowie. Można obejrzeć mundury, dokumenty, zdjęcia i akcesoria strażackie od momentu powstania OSP w Dziwnowie używanych do chwili obecnej. Wystawę będzie można odwiedzać do 24.05. 2019 r. Zapraszamy od poniedziałku do soboty 8.00 – 19.00. Alina C.S. ■ Jak udało się dowiedzieć naszej reakcji w czwartek CBA wizytowało kilka miejsc w Kamieniu Pomorskim. Wśród miejsc odwiedzonych przez CBA znalazł się urząd Starostwa Powiatowego, jedna z gminnych spółek miejskich oraz hurtownia materiałów budowlanych. CBA działa na polecenie Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Sprawa dotyczyć ma przetargów, które wygrywała niewielka lokalna firma budowlana ■ O 30 kwietnia do dzisiejszego poranka w Zachodniopomorskiem odnotowaliśmy 9 wypadków drogowych, 2 osoby zginęły, 8 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 86 nietrzeźwych kierowców, 29 po spożyciu alkoholu oraz 8 po narkotykach. Trwają powroty z majówki apelujemy o ostrożność i rozwagę na drodze ■ Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim gościła panią Cecylię Judek z Książnicy Pomorskiej, która przyjechała 24 kwietnia z wykładem dla członków SUTW w Kamieniu Pomorskim. Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali bardzo ciekawego wykładu o Joannie Kulmowej, najpopularniejszej poetce zachodniopomorskiego regionu, która przez 35 lat mieszkała wraz z mężem w Strumianach ■ Kiła, rzeżączka. Na choroby weneryczne najczęściej zapadają młodzi ■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu ikamien.pl ■ Wydaje się, że wszystko jest już jasne; był mrok śmierci, jest blask zmartwychwstania. To co wydawało się niemożliwym, stało się! Słowa Chrystusa, którym zwykłemu śmiertelnikowi trudno było dać wiarę stały się cudem wcielonym, po prostu - prawdą! A wszystko to dziś - nas, w pięknych okolicznościach budzącej się do życia przyrody. Mamy od dziś szansę korzystać z jednych i drugich przywilejów czasu Wielkiej Nocy ■ Do muzeum za złotówkę. Wydarzenia w Książnicy i na Zamku. Trwa strajk nauczycieli w Polsce i w naszym regionie. Instytucje kultury Województwa Zachodniopomorskiego przedłużyły ofertę przygotowaną specjalnie w związku z tą wyjątkową sytuację ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ W lasach gminy Golczewo grasują wilki! Zdjęcie rozszarpanego zwierzęcia przysłała do redakcji Czytelniczka. Martwe, rozszarpane zwierzę leżało w lesie między Sosnowicami a Samlinem. Czytelniczka, która natknęła się na taki widok, twierdzi, że zwierzę padło ofiara grasujących wilków, które porzuciły niedojedzoną ofiarę. "W gminie Golczewo między Sosnowicami a Samlinen grasują wilki.Oto ich zdobycz,którą porzuciły gdy jechałam autem."- pisze Czytelniczka ■ Leczenie po wypadkach w rolnictwie - bez kolejek do lekarza oraz z wyższym odszkodowaniem, dzięki szczegółowej diagnozie ■ Burmistrz pracowity niczym mrówka? A może to element treningu siłowego?Nasz fotoreporter miał okazję przyjrzeć się jak poza oficjalnym protokołem zachowuje się burmistrz Międzyzdrojów Matusz Bobek ■ W tle już bez zboża, snopków czy pstrokatych kolorów, jest za to przejrzysty herb a dodatkowo napis Witamy w dwóch obcych językach. Tak wyglądają nowe witacze gminy Świerzno. Podobnie od kilku miesięcy wygląda strona internetowa gminy Świerzno z panoramą miejscowości w tle ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ Międzyzdroje: Urzędnicy mogą liczyć na nagrody także w tym roku ■ Dyrektor MDK Artur Duszyński serdecznie zaprasza na wiosenne wydarzenia kulturalne: koncert muzyki włoskiej w wykonaniu Luigi Pagano Trio 5 marca o godz.19.00. 8 marca w Dniu Kobiet zapraszamy na spektakl komediowy Teatru Kameralnego ze Szczecina pt.,,Modliszka” z udziałem Michała Janickiego i Olgi Adamskiej. Wybitni aktorzy zapewnią moc zabawy i śmiechu do łez ■ Uwaga na fałszywych strażników granicznych. Dwójka mężczyzn w średnim wieku, ubranych na czarno udaje strażników granicznych i wchodzą do domów mieszkańców Świnoujścia. Jedna z mieszkanek Przytoru ostrzega mieszkańców naszych wysp przed „przebierańcami” ■ Miał ulubiony motyw obrazów: kolorowy samolocik. Zaskakujące, kiedy wiemy, gdzie się urodził, co przeżył. Rankiem, 25 lutego zmarł artysta malarz z Kamienia Pomorskiego, Stefan Jędrzejewski. 25 lutego 2019 roku rano, zmarł nasz: Ojciec, Dziadek, Brat, Wujek i Przyjaciel : artysta malarz Stefan Jędrzejewski. Wspaniały Człowiek, z otwartym sercem dla świata – piszą najbliżsi ■ Zaginął Krzysztof Peczko. Szukają go bliscy. Krzysztof Peczko jest mieszkańcem Unina i od dłuższego czasu nikt nie ma z nim kontaktu. Mieszkał w Uninie i bardzo często bywał w Świnoujściu. Widziany był ostatni raz październik - listopad w Berlinie, Spandau okolice metra. Ostatni kontakt z nim miałem mniej więcej we wrześniu. Ma niebieskie oczy 70 cm wzrostu, ciemny szatyn, jest szczupły. Ma tatuaż na prawym przedramieniu. Lubił luźne ciuchy. Numer kontaktowy +48789364769 ■ Kontynuujemy cykl artykułów związanych z realizacją projektu „Międzyzdroje - Morze Zieleni”. Koncepcja projektu opracowanego przez pracownię ze Szczecina „Górski Chmielewska Architekci” zakłada zagospodarowanie części promenady, terenów zielonych przy ul. Bohaterów Warszawy, na wysokości ul. Poprzecznej i Plażowej ■ Zapraszamy na konferencję prasową VIII Dni Kultury Żydowskiej ADLOJADA 2019, które odbędą się między 4 a 9 marca 2019 roku pod hasłem KULTURA I MEDIA. Spotkanie, podczas którego zaprezentowany zostanie szczegółowy program festiwalu, odbędzie się w poniedziałek, 25 lutego 2019 roku o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27. Zapraszam dziennikarzy i fotoreporterów ■ Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolinie informuje, że w związku z wystąpieniem awarii na sieci wodociągowej w Wolinie, w dniu 14 lutego 2019 r. od godz. 12:00 do ok 15:00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla mieszkańców m. Unin i Darzowice. Po wznowieniu dostawy może nastąpić okresowo podwyższona mętność wody. Za powstałe utrudnienia przepraszam - informuje dyrektor Adam Celiński ■ Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek powołał Miejskiego Architekta w Międzyzdrojach. Jest nim doświadczony architekt z wizją i pasją swojego zawodu Robert Rachuta ■ Filip Szyszkowski wygrał wybory uzupełniające na radnego w Międzyzdrojach ■ W ramach wdrażania Programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia w powietrzu, zapraszamy mieszkańców Gminy Dziwnów na spotkanie, które odbędzie się 14 lutego o godzinie 16.00 w skali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Dziwnowie (ul. Szosowa 5). Spotkanie poprowadzi Przedstawiciel Regionalny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ■ Coraz więcej osób zatrutych tlenkiem węgla, w tym jeden przypadek w Kamieniu Pomorskim. 11 stycznia – Kamień Pomorski, ul. Dziwnowska – wezwanie do sparaliżowanej 31-letniej kobiety, która przebywała w mieszkaniu sama z 9-miesięcznym dzieckiem. Na miejscu stwierdzono wysokie stężenie tlenku węgla. Mama i dziecko zostali przewiezieni do szpitala - informuje Paulina Targaszewska rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie ■ Olaf Lubaszenko: Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach będzie powracał do korzeni ■ Dużo nowości w kinie Eva. Aquaman, Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru, Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3 oraz Underdog w kinie Eva od 25 stycznia 2019r. ■ Zaginął Patryk Mirgos lat 24 Gmina Wolin. W/w w na początku sierpnia 2018 r., w godzinach popołudniowych, wyszedł z domu swojej babci w miejscowości Kołczewo i udał się w nieznanym kierunku. Do chwili obecnej nie nawiązał kontaktu z rodziną. RYSOPIS Wzrost: 175 cm; Waga: 60 kg; Budowa ciała: szczupła; Włosy: blond, krótkie; Kolor oczu: niebieskie; Twarz: owalna; Uszy: lekko odstające; Nos: duży, lekko okrągły; Uzębienie: pełne. W chwili zaginięcia ubrany był: w spodenki o długości ¾ koloru zielono – niebieskiego, rozpinaną bluzę z kapturem koloru niebieskiego. Na stopach miał klapki koloru granatowego. Jeśli posiadają Państwo informacje na temat zaginionego, prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kamieniu Pomorskim ■