POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [14.10.2021, 16:41:36] • zachodniopomorskie

Tytuł doktora honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie dla prof. Michała Kleibera

Tytuł doktora honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie dla prof. Michała Kleibera

fot. Organizator

W poniedziałek, 18 października odbędzie się uroczystość, podczas której tytuł doktora honoris causa odbierze prof. Michał Kleiber – wybitny uczony, ambasador polskiego i światowego środowiska naukowego, osoba o ogromnych zasługach w pracy publicznej i państwowej.

Jak czytamy w uzasadnieniu Senatu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, prof. Michał Kleiber zostanie wyróżniony za „nieprzeciętne osiągnięcia naukowe i organizacyjne, ogromny wkład w rozwój i promocję badań, współpracę naukową oraz kształcenie młodej kadry Politechniki Szczecińskiej i Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie". Uchwałę w tej sprawie Senat ZUT podjął w kwietniu ubiegłego roku.

Prof. Michał Kleiber

Michał Kleiber urodził się w 1946 roku w Warszawie. W dzieciństwie pasjonował się tenisem. Swój pierwszy sukces sportowy odniósł w wieku 11 lat wygrywając mistrzostwa Warszawy w swojej kategorii wiekowej. Ukończył Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej oraz Matematyki Mechaniki i Informatyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Kleiber jest wybitnym polskim naukowcem oraz specjalistą w zakresie mechaniki. Jego działalność naukowa związana jest z metodami obliczeniowymi mechaniki, nieliniową mechaniką ciał stałych, mechaniką układów o własnościach losowych, informatyką i matematyką stosowaną, w tym modelowaniem i symulacją komputerową, metodami numerycznymi oraz metodami sztucznej inteligencji.

Jest autorem bądź współautorem ponad 300 prac naukowych i 11 książek opublikowanych w wydawnictwach o najwyższej, światowej renomie. W latach 2001–2005 prof. Michał Kleiber był ministrem nauki i informatyzacji w rządach Leszka Millera i Marka Belki oraz przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych. Przez dwie kadencje, w latach 2007–2015, pełnił funkcję prezesa Polskiej Akademii Nauk. W latach 2005–2010 był społecznym doradcą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego ds. edukacji, nauki i innowacji. W roku 2001 został wyróżniony Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (tzw. polskim Noblem) w dziedzinie nauk technicznych. Jest Kawalerem Orderu Orła Białego.

Były minister nauki, prof. Michał Kleiber odbierze tytuł doktora honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w poniedziałek, 18 października o godz. 12.00 w Audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego na Wydziale Elektrycznym ZUT przy ul. 26 kwietnia 10 w Szczecinie.

Nadanie tytułu doktora honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prof. Kleiberowi odbędzie się w roku jubileuszu 75-lecia tradycji akademickich na Pomorzu Zachodnim.

Mateusz Lipka
Rzecznik prasowy
Zachodniopmorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Świnoujście - Port: Dramatyczny wypadek na terenie portu w Świnoujściu. Nie żyje 22 - letni mężczyzna ■ Strażacy PSP z Międzyzdrojów w walce z żywiołem. Ostatnie silne wiatry robiły spustoszenie w drzewostanie na wyspie Wolin i całym Pomorzu Zachodnim. 22 października o godzinie 17.00 obok postoju taksówek przy ulicy Niepodległości strażacy usuwali połamane, stare, grube drzewo. Ulica była zablokowana, a policja kierowała objazdem. Takich interwencji w całej okolicy i powiecie kamieńskim było dużo. Na szczęście blokada przejazdu trwało krótko, a kierowcy nie musieli czekać. ■ To był moment. Być może krótkie przyśnięcie i znalazłem się w rowie Narodowego Parku Wolińskiego - powiedział pechowy kierowca. W niedzielę około godziny 13:00 kilometr za estakadą Międzyzdroje w stronę Szczecina doszło do dachowania Forda. ■