POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [17.09.2021, 18:45:09] • Międzyzdroje

Konferencja Prasowa na zakończenie projektu „Międzyzdroje – Morze Zieleni”

Konferencja Prasowa na zakończenie projektu „Międzyzdroje – Morze Zieleni”

fot. Andrzej Ryfczyński

17 września b.r. w sali teatralnej Międzynarodowego Domu Kultury odbyła się konferencja prasowa związana z zakończeniem projektu inwestycyjnego pn.„Międzyzdroje –Morze Zieleni”.

Projekt „Międzyzdroje –Morze Zieleni” realizowany był w latach 2016 – 2021. Zakładał stworzenie atrakcyjnych, zielonych terenów w mieście i ich zagospodarowanie. W 2016r. projekt został przygotowany i opracowany przez firmę Najda Consulting, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 – 2020, działanie 2.5. Poprawa jakości środowiska miejskiego pn.: „Zagospodarowanie terenów zieleni w Międzyzdrojach”. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 5 142 338,16 zł, a jego całkowita wartość wyniosła 10 957 281 zł. Jak wspominał podczas konferencji Andrzej Najda „ liczył się czas, bo w bardzo krótkim terminie musieliśmy złożyć szereg dokumentów do wniosku. Dużym utrudnieniem był wymóg projektu tj. 8 ha terenu do zagospodarowania zielenią”.

Konferencja Prasowa na zakończenie projektu „Międzyzdroje – Morze Zieleni”

fot. Andrzej Ryfczyński

Stąd w międzyzdrojskim projekcie znalazły się tereny, które nie stanowiły jednej przestrzeni parkowej, lecz znajdowały się w różnych lokalizacjach w obrębie granic miasta. Tereny, które zostały objęte projektem to łącznie 8,8053 ha, zostały podzielone na 8 obszarów: Zielona Brama, Plac Przyrodniczy, Park Rzeźb, Park Leśny, Park Zdrojowy, Plac Gwiazd, Park Aktywności i Park Popołudniowy. Obecna na konferencji architekt projektu Katarzyna Chmielewska z pracowni „Górski – Chmielewska –Architekci” przedstawiała ogólną koncepcję projektowanych parków, wskazując na indywidualny charakter każdego z nich oraz ich związki z morzem.

Konferencja Prasowa na zakończenie projektu „Międzyzdroje – Morze Zieleni”

fot. Andrzej Ryfczyński

Podczas przedstawionej prezentacji ukazano retrospekcję zagospodarowanych terenów: przed i po ich realizacji. W projektowaniu „Morza Zieleni” udział wzięło aż 30 – tu projektantów, nasadzono łącznie 300 drzew, około 20 000 krzewów i ponad 85 000 bylin, traw i roślin cebulowych. Powstały nowe ciągi piesze, elementy małej architektury i nowe miejsca rekreacji przeznaczone dla młodszych i starszych użytkowników parków. Głównym wykonawcą projektu była firma „Gorbud” s.c. ze Świdwina, którą na konferencji reprezentował Prezes Kamil Skoczny. Z prawdziwym wzruszeniem w głosie prezes Skoczny dziękował za 1,5 roku współpracy przy realizowanym projekcie. Szczególne słowa podziękowania kierował na ręce Burmistrza Międzyzdrojów i pracownika Referatu Inwestycji odpowiedzialnego merytorycznie za projekt Pani Kornelii Litrze. Jak podsumował Burmistrz Mateusz Bobek: cieszę się, że taki projekt powstał i widzę potrzebę by w międzyzdrojskiej przestrzeni było dużo stref zielonych, stref relaksu. Dlatego będziemy starali się w przyszłych latach kontynuować takie działania. Myślę, że uda nam się zagospodarować kolejne obszary jak np. teren przed Biblioteką (ul Kolejowa – Norwida), czy teren przy Międzynarodowym Domu Kultury (górka przy parkingu) oraz przestrzeń przy nowo powstałym Centrum Administracyjno - Kulturalnym.

Konferencja Prasowa na zakończenie projektu „Międzyzdroje – Morze Zieleni”

fot. Andrzej Ryfczyński

W planach mamy również dalsze urządzenie Parku Ekologicznego, który znajduje się w części promenady zachodniej, pomiędzy ul. Spokojną i Cichą ( pomiędzy Parkiem Aktywności i Parkiem Popołudniowym ). Dotychczas zamontowaliśmy tam nowe urządzenia, nową siłownię. Liczymy również na możliwość realizacji kładki po koronach wydm w części wschodniej promenady. Tak więc, zapraszamy! Morze zieleni i przygody – tylko u NAS!

Anetta Czyżak
UM Międzyzdroje


komentarzy: 29, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-25 z 29

Gość • Poniedziałek [20.09.2021, 16:34:57] • [IP: 5.173.243.**]

Co do pieniędzy to urzednik dostaje za pracę czyli to, poco zostały powołane urzędy. Ułatwić życie ludziom. Nie utrudnić. Co do samorządu to tam mało płacą radnym bo kiedyś powstało to w ramach charytatywnej służby innym. Ale kiedyś parkingi nie były płatne a litr benzyny kosztował 2-3zl w czasach ustanawiania demokracji w latach 90tych. Koniec tematu z mojej strony. Żyj i daj żyć innym jest takie hasło.

Gość • Poniedziałek [20.09.2021, 10:37:08] • [IP: 5.173.243.**]

Po przejrzeniu nagrania z konferencji informuję, że krzewy, byliny i drzewa rozrosną dopiero za jakiś czas, kilka lat i wtedy ma być pełniejszy efekt morza zieleni. Kiedyś chyba biurokracja była prostsza i projektanci, zamawiający mogli bardziej skupić się na merytoryce niż dokumentacji tego. Pozdrawiam bo od niektórych komentarzy jeszcze moja aura zostanie zaburzona i będę musiał znowu iść na masaże się resetować ; p Szkoda czasu i pieniędzy na negatywnych ludzi póki sami się nie zmienią. Używki typu piwo itp nie zmieniają.

Gość • Poniedziałek [20.09.2021, 09:30:13] • [IP: 5.173.243.**]

Park za urzedem miasta ok ale jest to rewitalizacja. Nie nazwę tego w tej lokalizacji morze zieleni bo byłby to marketing. Metalowa konstrukcja marketingowa bo co by nie mowic to chyba gdyby na złoto pomalować byłaby przyjemna dla oka.

Gość • Niedziela [19.09.2021, 21:01:18] • [IP: 89.174.73.**]

Zieleń jest piękna. Nasze miasto jest piękne. Brawa dla Pana Burmistrza. Podziękowania dla pracowników ZOS za ich pracę.

Gość • Niedziela [19.09.2021, 18:07:56] • [IP: 94.254.173.**]

Rzeczywistość jest goła inna. Tego nie zakrzyczycie chalipiety..

Gość • Niedziela [19.09.2021, 12:57:40] • [IP: 5.173.153.**]

Na promenadzie w okolicach maritime residence rewitalizacja ok tylko sciezka z piasku po deszcze jest mało uzyteczna więc projektanci, ilość 20, kierownik, ilość jeden lub dwa miał fantazje z pieniędzy podatnikow. Urzędnicy nie mają żadnych pieniędzy tylko żyją z pieniędzy podatników i rozporządzają ich pieniedzmi. Niektórzy urzędnicy mają swoje zrodla dochody a mowiac urzednicy na mysli jest radni bo samorząd poprzez radnych zatwierdza zgłoszone uchwały lub stwierdza, że nie zatwierdza.

Gość • Niedziela [19.09.2021, 07:33:53] • [IP: 83.20.228.***]

do Gościa z 17.09.21 godz 21.41 IP 37.47.154. Oj tak WARTO a NAWET NALEŻY wyjechać wzdłuż kierunku :Świnoujście i Kolobrzeg oraz poza wymienione w/w miejscowości i WIDZI SIĘ INNY ŚWIAT ;OPARTY o inną ekonomię, inne myślenie, inne wychowanie, zachowanie i postępowanie -szacunek do prawa budowlanego, odpowiedzialności, konsekwencji i można dalej wymieniać tak jak ; piękne chodniki w Międzyzdrojach, jezdnie, parkowanie na trawnikach na których o trawę dbałi pracownicy ZOŚ-iu -a w d...pie to mieli pracownicy UM, , śmieci prywatne w kubłach miejskich, brak stref ciszy dla mieszkańców -tylko całonocne wrzaski -bo ON przyjechał się bawić !, samowole budowlane, BRAK PLANU ZAGOSPODAROWANIA - bo przeszkadza RADNYM -którym ? w prowadzeniu swoich interesów --- liczba właścicieli ulic w Międzyzdrojów to paranoja ! nie ma nawet UCZCIWEJ KLOAKI -bo i takiego przybytku brakuje !! Jest tylko ewidentna ;WOJNA POLSKO_POLSKA w postaci urząd -mieszkaniec ---TYM i w stosunku do tych KTÓRZY SĄ NIEWYGODNI DLA UM

Zdrowy Miedzyzdrojanin • Sobota [18.09.2021, 23:16:20] • [IP: 31.11.239.***]

Wpiszcie się sobie magazyn śledczy Anity gardias miedzyzdroje

Gość • Sobota [18.09.2021, 15:41:45] • [IP: 5.173.25.**]

Park na tyłach urzedu miasta bez polotu. Nie widzę różnicy przed i po zmianach. W swinoujsciu po ostatnim remoncie promenady widac efekt a tutaj to byl taki lifting minimalny więc 20projektantow zajmowalo sie pewnie formalnosciami a nie efektem koncowym. Lifting jest ale nie jest to sensacja. Z tego co zrozumiałem z tekstu to dofinansowanie 5, 2 miliona i gmina 5, 8 milionow. W Hiszpanii jak robią remonty to wygląda i ma styl. Tutaj dają betonowe plyty z zwykłego betonu z wyglądu i inne powtarzalne elementy łatwe do kupienia. Nie wypowiadam się więcej bo zepsuje lans co niektorym.

Gość • Sobota [18.09.2021, 12:55:25] • [IP: 89.174.73.**]

Już na obiecany basen nie wchodzę, a nie wspomnę o wejściu do planowanej inwestycji. Gmina - radni dali przyzwolenie i dziś pytanie, co z tego mamy my szarzy mieszkańcy ?

Gość • Sobota [18.09.2021, 12:12:34] • [IP: 5.173.141.***]

10 milionow to nie mało wiec oczekiwania są niemałe wobec takich działań. Prezes firmy wykonawczej dziękował z wzruszeniem. Też bym dziękował jakbym skasował kilka milionow za inwestycje, której wykonanie raczej nie duzo kosztuje. Nie urzeka mnie gorka przy alei gwiazd a reszta nie wiem bo jeszcze się nie przyglądałem. 20 projektantów i dali lawki bez bocznych podparć, które były tu kupowane takie od zawsze.

Zdrowy Miedzyzdrojanin • Sobota [18.09.2021, 10:36:39] • [IP: 31.11.239.***]

Do Gość • Piątek [17.09.2021, 21:24:17] • [IP: 37.47.154.***] Żaden że mnie architekt tylko mieszkaniec Międzyzdrojów i z czego jestem dumny. Pewnie ze się cieszę że coś się dzieje z Międzyzdrojach. Tylko czemu odbieramy taki syf takie nie dociągnięcia taki bubel weź się ogarnij. I co mam nie chodzić po swoim mieście bo coś jest spierdo... Ogarnij się i spójrz na wykończenie parków. O tym mówię

Gość • Sobota [18.09.2021, 10:12:24] • [IP: 89.174.73.**]

Wystarczy już chyba zabudowa śródmiejska? Nikt w Międzyzdrojach jej nie ma? Jak to wygląda?

Gość • Sobota [18.09.2021, 09:57:29] • [IP: 89.174.73.**]

Wystarczy już chyba zabudowa śródmiejska?Nikt w Międzyzdrojach jej nie ma?

Gość • Sobota [18.09.2021, 09:46:49] • [IP: 5.173.155.**]

No nie wieżę jak można być tak naiwnym klakierem dewelopera żeby wypisywać takie głupoty.Przeciez oni zawsze traktują miasto i mieszkańców jako dojne krowy

Edek • Sobota [18.09.2021, 09:41:03] • [IP: 37.225.61.***]

Morze betonu i nowych apartamentowców...Może najpierw zbudujcie nową oczyszczalnię, bo smród straszny...

Gość • Sobota [18.09.2021, 09:35:19] • [IP: 5.173.155.**]

Podobno na dniach ruszą budowa prawdziwego aqua parku w Miedzyzdrojach I już ptaszki ćwierkają że przez działania urzędu I burmistrza mieszkańcy będą cierpieć bo ceny za wejscie dla mieszkańców będą mocno zawyżone !! Burmistrzem się bywa, jak się będziesz czuł jak będziesz chciał wejść z dzieciakiem i będziesz musiał podwójnie zapłacić lub co gorsza cie wyproszą Panie Bobek ??

Gość • Sobota [18.09.2021, 09:19:22] • [IP: 5.173.155.**]

Niech się burmistrz wypowie jak Bel Mare za własne pieniądze najęło firmę która wykonała podlewanie trawników miejskich wkoło budynków i podlewali własną wodą a pomyleni urzędnicy z burmistrzem na czele kazali to zlikwidować i zniszczyć !! Wstyd, i jak to teraz wygląda?! Tylko dlatego że mają fochy, bo wlasciel nie daje im się doić?? Chcieli podobno żeby za własne pieniądze przedszkole rozbudował jakby miasto kasy nie miało !!

Gość • Sobota [18.09.2021, 09:00:46] • [IP: 83.20.222.***]

Piękne zielone miejsca brawo 👏

Gość • Sobota [18.09.2021, 06:18:52] • [IP: 45.88.96.**]

Bardzo dobra i ciężka praca została wykonana przez ostatni czas co widać. Firma się spisała, są efekty. Ludziom nic nie pasuje-najlepiej krytykować!

Gość • Piątek [17.09.2021, 22:25:20] • [IP: 37.248.163.***]

Może włodarze miasta przejdą się pi nowoczesnym😂 parku i sami zobaczą to usychajace morze zieleni A nie wpadają w samozachwyt szkoda tylko tych wydanych pieniędzy A ta kopuła z blachy żenada i owszem park z tam gdzie fontanna zadbany piękne kwiaty ale po drugiej stronie przy siłowni straszny wydano kasę na korę którą kilka dni temu usunięto A mogło być naprawdę pięknie mam pytanie czy to są dwa odrębne parki? I jeszcze jedno czy letnią porą nie można by w parku urządzać koncertów pan który gra na skrzypcachma zawsze dużą widownię przyjemnie by posiedzieć w parku i posłuchać pięknej muzyki zarobić altane dla muzyków Może ktoś się nad tym zastanowi

Gość • Piątek [17.09.2021, 22:15:07] • [IP: 31.0.34.***]

Weźcie się je...cię w czoło Międzyzdrojanie. W kamieniu jedna ulica na dwie kadencję. W Międzyzdrojach z ilością inwestycji to już patologia a wy dziady tylko pluć... Masssakra...

Gość • Piątek [17.09.2021, 21:41:31] • [IP: 188.146.162.***]

Nocą jest automatycznie nawadniane.

Gość • Piątek [17.09.2021, 21:24:17] • [IP: 37.47.154.***]

Sami inżynierzy, ogrodnicy, architekci, inwestorzy a przede wszystkim krytycy i wieczni malkontenci. Nie podoba się? Omijać, nie chodzić, nie oglądać! A może tak ruszyć tylek i pilnować dzieci a nie siedziec na ławce i przeglądać Facebooka? Mamy piękny plac zabaw, lepszego nie widziałem nigdzie w Polsce, w parku zachowane stare urokliwe drzewa, można spacerować, odpocząć, ćwiczyć, biegać-można wszystko. Jest mi wstyd za Was mieszkańcy bo naprawdę mamy się czym pochwalić a na miejscu obecnej władzy nie zrobiłbym nic więcej-nic się nie podoba, ciągłe niezadowolenie i marudzenie. Polecem wycieczkę wzdłóż wybrzeża by porównać wizerunek miast wypoczynkowych. Ja od siebie dziękuję, jest coraz piękniej i ciągle idziemy do przodu i to jest najważniejsze.

Gość • Piątek [17.09.2021, 21:08:11] • [IP: 83.23.100.**]

niema czym się podniecać w mieście syf i patologia samo zachwytu, lampy nie świecą od kilku miesięcy, fontanny nie działają nowe rośliny już usychają

Oglądasz 1-25 z 29
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ MPGK prowadzi prace porządkowe na Cmentarzu Komunalnym w Wolinie! Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki komunalnej w Wolinie usuwają gałęzie, wycinają drzewa i wykonują mniejsze prace na gminnym cmentarzu. Jak informuje Spółka, prace potrwają do 20 października br. jednocześnie przepraszając za aktualne utrudnienia. ■ To był moment. Być może krótkie przyśnięcie i znalazłem się w rowie Narodowego Parku Wolińskiego - powiedział pechowy kierowca. W niedzielę około godziny 13:00 kilometr za estakadą Międzyzdroje w stronę Szczecina doszło do dachowania Forda. ■ Dramat na plaży w Międzyzdrojach. Utonął 47 - letni mężczyzna ■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta w Międzyzdrojach ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin . ■ 17 - letni mieszkaniec Kamienia Pomorskiego wybrał się na wieczorną przejażdżkę ulicami Kamienia Pomorskiego. Nie miał uprawnień do kierowania i nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Swoją podróż zakończył na latarni ulicznej. Wszystko rozpoczęło się w nocy z wtorku na środę, po północy osobowe audi nie zatrzymało się do policyjnej kontroli. Kierowca auta z nadmierną prędkością wjechał na rondo i chcąc wjechać w ulicę Dziwnowską uderzył w słupki, wjechał w pas zieleni, a następnie uderzył w latarnie uliczną. ■ Tegoroczna kwalifikacja wojskowa na terenie województwa zachodniopomorskiego odbędzie się w okresie do dnia 19 listopada 2021 r., każdego tygodnia od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni świątecznych. Kwalifikacja wojskowa na terenie Powiatu Kamieńskiego 27 września do 8 października br. ■ Kuryłło bez wotum zaufania od Rady Miejskiej. Burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisław Kuryłło jako jedyny włodarz w powiecie kamieńskim nie otrzymał od radnych wotum zaufania. Za udzieleniem poparcia Stanisławowi Kuryłło głosowało jedynie 6 radnych. Aż 8 było przeciw. Jedna osoba była nieobecna ■ Obywatel Czech skoczył z międzyzdrojskiego molo do wody, a potem wołał o pomoc ■ Tegoroczny Dzień Grecki w Dziwnowie odbywał się tylko pod obeliskiem poświęconym rannym partyzantom greckim i macedońskim - pacjentom przebywającym w szpitalu zarganizowanym na ternie koszar byłej niemieckiej bazy lotnictwa morskiego, stojącym w Parku Miejskim przy ulicy Sienkiewicza. Był nieco skromniejszy od poprzednich z uwagi na pandemię ■ Siedem lat temu, w czerwcu 2014 dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie podpisał z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie ważnej inwestycji. Same tylko prace przygotowawacze do modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m prawie dwa miliardy złotych. Dopiero po ich wykonaniu ruszyły zasadnicze roboty. Na Zalewie Szczecińskim postały sztuczne wyspy, tor wodny pogłębiono do planowanej głębokości, umocnione zostały nabrzeża, powstały nowe obrotnice dla statków, połączono i udrożniono stare kanały. Wtorek, 6 lipca na wzgórzu górującym nad Zalewem Szczecińskim oficjalnie podsumowano dotychczas wykonane prace. ■