POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [15.09.2021, 16:32:04] • Świnoujście

Prezydent Duda i minister Adamczyk ogłoszą w czwartek zakończenie drążenia tunelu pod Świną. Zobacz film!

Prezydent Duda i minister Adamczyk ogłoszą w czwartek zakończenie drążenia tunelu pod Świną. Zobacz film!

Wyspa Wolin. Nazwa kontraktu Usprawnienie połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu – budowa tunelu pod Świną.( fot. iswinoujscie.pl )

Głowa Państwa w towarzystwie Ministra Infrastruktury odwiedzą 16 września Świnoujście. Wizyta zbiegnie się z zakończeniem drążenia tunelu pod Świną. Informację potwierdził dziś Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministra Infrastruktury. Do zapowiadanej już wcześniej wizyty Prezydenta Andrzeja Dudy dołącza, kierujący resortem infrastruktury Leszek Adamczyk. Goście mają przyjrzeć się z bliska jak przebiegają prace na budowie tunelu, następnie odpowiadać na pytania dziennikarzy.Jak poinformowała Magdalena Skorupka-Kaczmarek odpowiedzialna za komunikację dotycząca inwestycji „Do wtorku włącznie maszyna wydrążyła 1474,81 metra tunelu. Teraz „Wyspiarka” zwolni i zatrzyma się przed betonowym blokiem gdzie przechodzi przegląd narzędzi” Ostatnim etapem tej pracy będzie przewiercenie betonowego bloku. W tym momencie maszyna połączy się z szybem odbiorczym.

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że komorę odbiorczą na Wolinie napełniono wodą aby zrównoważyć ciśnienie podczas przewiercania ściany szczelinowej i wchodzenia do niej głowicy maszyny TBM. Prezydent Duda wraz z ministrem Adamczykiem mają być świadkami ostatnich minut pracy Wyspiarki.

Na terenie budowy zapowiedziano spotkanie z dziennikarzami. Jutro cała polska ma się dowiedzieć, że lewobrzeżna część Świnoujścia jest już połączona z Polską.

Wiadomo jednak, że do faktycznego połączenia zostało jeszcze około roku. W tym czasie budowana będzie jezdnia w tunelu oraz dokończone dojazdy do wlotu i wylotu tunelu.

Inwestorem budowy tunelu w Świnoujściu jest Miasto Świnoujście. Inwestycja jest współfinansowana ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna szacowana wartość inwestycji to 912,6 mln złotych, maksymalna wartość dofinansowania ze środków UE wynosi 775 mln złotych.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 8, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-8 z 8

Gość • Piątek [17.09.2021, 14:54:26] • [IP: 79.248.212.***]

Wow, dobra robota! I jak szybko!! W niemczech by samo planowanie trwalo 20 lat i 20 lat budowy...

Gość • Piątek [17.09.2021, 03:49:16] • [IP: 37.47.204.***]

Projekt połączenia dwóch części Świnoujścia powstaje jednak dzięki dofinansowaniu 776 mln zł z funduszy UE. To 85 proc. kosztu inwestycji. Pozostałe 15 proc. pochodzi z budżetu miasta, natomiast rząd nie przeznaczył na ten cel żadnej kwoty. Politykom PiS po marcowej uroczystości rozpoczęcia drążenia tunelu przypomniała o tym Komisja Europejska. Umowę o sfinansowaniu budowy tunelu z funduszy europejskich podpisano w 2014 r. Zawarł ją prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz z marszałkiem województwa zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem. W 2016 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad została inwestorem zastępczym w imieniu miasta. Podczas wizyty Andrzeja Dudy o udziale unijnych środków w inwestycji wspomniała wiceprezydent miasta Barbara Michalska.

Gość • Czwartek [16.09.2021, 08:58:20] • [IP: 37.248.153.**]

może jeszcze obejrzeć ruiny MSR Świnoujście na dobry dzień. To" sukces"

Gość • Czwartek [16.09.2021, 07:47:35] • [IP: 37.249.169.**]

jak już jest na uznamie powinna zawrócić i pojechać z drugą nitką, to byłby dopiero sukces !!

Gość • Czwartek [16.09.2021, 07:29:20] • [IP: 46.204.52.***]

Dobrze, że ogłosi prezydent, inaczej nigdy byśmy się nie dowiedzieli.

Gość • Środa [15.09.2021, 21:49:42] • [IP: 178.238.243.***]

Jonasz Duda nawiedzi budowę tunelu. Oby maszyna się nie popsuła bo jak na razie to przynosi tylko pecha i wstyd dla Polski.

RM • Środa [15.09.2021, 20:24:25] • [IP: 83.20.33.***]

Nie ma to jak podpinanie się pod efekty cudzej pracy. Ojcem tego przedsięwzięcia jest prezydent Żmurkiewicz i to on, a nie przyjezdni, powinien być główną postacią podczas tego wydarzenia. Różnie o panu Żmurkiewiczu mozna mówić ale na dziesięciolecia zapisał się w historii tego miasta. Inni chcieli - on tego dokonał.

Gość • Środa [15.09.2021, 18:11:37] • [IP: 45.141.1.**]

Wy... ć komuniści i złodzieje Pinokio ma tak długi nos że jak go wsadzi na Warszowie to czubek wyjdzie w Świnoujściu

Oglądasz 1-8 z 8
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta w Międzyzdrojach ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin . ■ 17 - letni mieszkaniec Kamienia Pomorskiego wybrał się na wieczorną przejażdżkę ulicami Kamienia Pomorskiego. Nie miał uprawnień do kierowania i nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Swoją podróż zakończył na latarni ulicznej. Wszystko rozpoczęło się w nocy z wtorku na środę, po północy osobowe audi nie zatrzymało się do policyjnej kontroli. Kierowca auta z nadmierną prędkością wjechał na rondo i chcąc wjechać w ulicę Dziwnowską uderzył w słupki, wjechał w pas zieleni, a następnie uderzył w latarnie uliczną. ■ Tegoroczna kwalifikacja wojskowa na terenie województwa zachodniopomorskiego odbędzie się w okresie do dnia 19 listopada 2021 r., każdego tygodnia od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni świątecznych. Kwalifikacja wojskowa na terenie Powiatu Kamieńskiego 27 września do 8 października br. ■ Kuryłło bez wotum zaufania od Rady Miejskiej. Burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisław Kuryłło jako jedyny włodarz w powiecie kamieńskim nie otrzymał od radnych wotum zaufania. Za udzieleniem poparcia Stanisławowi Kuryłło głosowało jedynie 6 radnych. Aż 8 było przeciw. Jedna osoba była nieobecna ■ Obywatel Czech skoczył z międzyzdrojskiego molo do wody, a potem wołał o pomoc ■ Tegoroczny Dzień Grecki w Dziwnowie odbywał się tylko pod obeliskiem poświęconym rannym partyzantom greckim i macedońskim - pacjentom przebywającym w szpitalu zarganizowanym na ternie koszar byłej niemieckiej bazy lotnictwa morskiego, stojącym w Parku Miejskim przy ulicy Sienkiewicza. Był nieco skromniejszy od poprzednich z uwagi na pandemię ■ Siedem lat temu, w czerwcu 2014 dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie podpisał z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie ważnej inwestycji. Same tylko prace przygotowawacze do modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m prawie dwa miliardy złotych. Dopiero po ich wykonaniu ruszyły zasadnicze roboty. Na Zalewie Szczecińskim postały sztuczne wyspy, tor wodny pogłębiono do planowanej głębokości, umocnione zostały nabrzeża, powstały nowe obrotnice dla statków, połączono i udrożniono stare kanały. Wtorek, 6 lipca na wzgórzu górującym nad Zalewem Szczecińskim oficjalnie podsumowano dotychczas wykonane prace. ■