POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [09.09.2021, 21:35:22] • Międzyzdroje

Fotografia to moje życie – czyli spotkanie z Andrzejem Ryfczyńskim

Fotografia to moje życie – czyli spotkanie z Andrzejem Ryfczyńskim

fot. Tomasz Rychłowski

8 września 2021 r. Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Międzynarodowym Domem Kultury w Międzyzdrojach zorganizowała spotkanie z Andrzejem Ryfczyńskim, autorem wystawy fotografii pt. „Kobiety z PRL-u. Piękno i praca”, które odbyło się w Parku Zdrojowym im. Fryderyka Chopina. Moderatorem spotkania była Andżelika Gałecka, Dyrektor międzyzdrojskiej biblioteki.

Znakomity fotograf – Andrzej Ryfczyński, pierwsze kroki stawiał w Amatorskim Klubie Filmowym „Horyzont” w Świnoujściu, którego sponsorem był PPDiUR „Odra”.

Strzelał tam fotosy do filmów pod bacznym okiem Pana Gonczarowa z TV Szczecin, który nauczył go kadrować zdjęcia. Od najmłodszych lat inspiracją naszego fotografa były filmy Andrzeja Wajdy.

Fotografia to moje życie – czyli spotkanie z Andrzejem Ryfczyńskim

fot. Organizator

Andrzej Ryfczyński zapytany o to, jak zrobić dobre zdjęcie stwierdził, że jest to temat rzeka i trudno opowiedzieć o tym słowami. Według niego znakomita dawna fotografia bazowała na pejzażu i wymagała odpowiedniego naświetlenia. Ważna była światłoczułość materiału i sposób jego wywoływania oraz światło, które decydowało o końcowym wyniku fotografii. Każde zdjęcie robiono z dużą uwagą, musiało wyjść na 100% i było na wagę złota. Kiedyś nie „strzelało” się zdjęć jak dzisiaj, jednak Andrzej Ryfczyński uważa, że współczesna fotografia wcale nie jest gorsza od tej dawnej tzw. kliszowej. Jest ona po prostu inna, ponieważ rozwijająca się technologia wymusiła nowe standardy.

Fotografia to moje życie – czyli spotkanie z Andrzejem Ryfczyńskim

fot. Organizator

Fotograf pracował w latach sześćdziesiątych XX w. w Głosie Szczecińskim. Tam uczył się, jak dobrze „opowiadać” zdjęciami. Chodziło o to, aby odbiorca mógł wszystko wyczytać ze zdjęcia bez zagłębiania się w tekst.

Fotografia to moje życie – czyli spotkanie z Andrzejem Ryfczyńskim

fot. Organizator

Swoje dawne fotolaboratoryjne wyposażenie ofiarował Szkole Morskiej w Świnoujściu, kilka aparatów rozdał innym pasjonatom fotografii, a sam zaś zakupił dla siebie nowy sprzęt. Był na wielu wystawach fotograficznych w kraju i za granicą, np. podczas swojej podróży po Kalifornii podglądał min. amerykańską sztukę fotografii.

Andrzej Ryfczyński w swojej pracy z aparatem fotograficznym zawsze czuje gdzie jest granica dobrego smaku i odpowiedniego uchwycenia kadru. Uważany jest za króla fotografii świnoujskiej Famy. Jego syn Sławomir przejął rodzinny zakład fotograficzny „Fotos” i kontynuuje pracę w zawodzie.

Fotografia to moje życie – czyli spotkanie z Andrzejem Ryfczyńskim

fot. Organizator

Podczas spotkania fotograf zaprezentował kilka aparatów m.in.: jednoobiektywową lustrzankę 6x6 produkcji ZSRR - wierną kopię szwedzkiego Hasselblada. Takimi aparatami w 1969 roku kosmonauci podczas swojej podróży na Księżyc robili zdjęcia. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że w drodze powrotnej na Ziemię wzięli ze sobą magazynki z kliszami lecz aparaty pozostały na Księżycu.

Uczestnicy spotkania obejrzeli fotografie kobiet z czasów PRL-u, które przeleżały pół wieku, by ujrzeć światło dzienne. Na zdjęciach można było zobaczyć m.in.: koleżankę Andrzeja ze szkoły, siostrę Ewy Demarczyk, pierwsze trojaczki czy międzyzdrojską bibliotekarkę. Fotograf opowiedział historię osób ze zdjęć, które nawiązywały do życia, pracy i wypoczynku w tamtych czasach. Przybyli goście oglądali te fotografie z zainteresowaniem i nostalgią.

Fotografia to moje życie – czyli spotkanie z Andrzejem Ryfczyńskim

fot. Organizator

Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią oraz wręczeniem kwiatów przez przybyłych słuchaczy. Serdeczne podziękowania składamy Tomaszowi Wilkowskiemu z Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach oraz międzyzdrojskiej Straży Miejskiej za pomoc przy organizacji spotkania.

Bibliotekarze


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Gość • Niedziela [12.09.2021, 16:49:57] • [IP: 37.47.187.***]

Bardzo interesujące spotkanie z profesjonalistą fotografii i ciekawym człowiekiem.

Edek z Łodzi • Piątek [10.09.2021, 19:25:59] • [IP: 37.225.50.***]

Panie Andrzeju, gdzie można zobaczyć więcej Pana zdjęć? Wywoływałem u Pana pod koniec lat 70-tych zdjęcia zrobione aparatem Cmena. Żałuję, że nie mogłem być na spotkaniu... Życzę dużo zdrowia!!

Gość • Piątek [10.09.2021, 17:45:53] • [IP: 95.112.224.**]

Dziwne król fotografii, zdjęcia robić każdy może jeden lepsze drugi gorszej jakości ale może, każdy pstryka jak potrafi i się cieszy bo to moje amatorskie no ten pan to zawodowiec. Ps. a panu Andrzejowi dużo zdrowia i dużo, dużo takich pięknych fotografii.

Gość • Piątek [10.09.2021, 14:15:06] • [IP: 94.254.169.**]

Miła aparycja.

Gość • Piątek [10.09.2021, 14:00:43] • [IP: 95.50.81.***]

Bardzo, ale to bardzo wartościowe spotkanie. Warto było posłuchać o historii Pana Andrzej i o jego wielkiej miłości do fotografii. Pozdrawiam

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta w Międzyzdrojach ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin . ■ 17 - letni mieszkaniec Kamienia Pomorskiego wybrał się na wieczorną przejażdżkę ulicami Kamienia Pomorskiego. Nie miał uprawnień do kierowania i nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Swoją podróż zakończył na latarni ulicznej. Wszystko rozpoczęło się w nocy z wtorku na środę, po północy osobowe audi nie zatrzymało się do policyjnej kontroli. Kierowca auta z nadmierną prędkością wjechał na rondo i chcąc wjechać w ulicę Dziwnowską uderzył w słupki, wjechał w pas zieleni, a następnie uderzył w latarnie uliczną. ■ Tegoroczna kwalifikacja wojskowa na terenie województwa zachodniopomorskiego odbędzie się w okresie do dnia 19 listopada 2021 r., każdego tygodnia od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni świątecznych. Kwalifikacja wojskowa na terenie Powiatu Kamieńskiego 27 września do 8 października br. ■ Kuryłło bez wotum zaufania od Rady Miejskiej. Burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisław Kuryłło jako jedyny włodarz w powiecie kamieńskim nie otrzymał od radnych wotum zaufania. Za udzieleniem poparcia Stanisławowi Kuryłło głosowało jedynie 6 radnych. Aż 8 było przeciw. Jedna osoba była nieobecna ■ Obywatel Czech skoczył z międzyzdrojskiego molo do wody, a potem wołał o pomoc ■ Tegoroczny Dzień Grecki w Dziwnowie odbywał się tylko pod obeliskiem poświęconym rannym partyzantom greckim i macedońskim - pacjentom przebywającym w szpitalu zarganizowanym na ternie koszar byłej niemieckiej bazy lotnictwa morskiego, stojącym w Parku Miejskim przy ulicy Sienkiewicza. Był nieco skromniejszy od poprzednich z uwagi na pandemię ■ Siedem lat temu, w czerwcu 2014 dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie podpisał z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie ważnej inwestycji. Same tylko prace przygotowawacze do modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m prawie dwa miliardy złotych. Dopiero po ich wykonaniu ruszyły zasadnicze roboty. Na Zalewie Szczecińskim postały sztuczne wyspy, tor wodny pogłębiono do planowanej głębokości, umocnione zostały nabrzeża, powstały nowe obrotnice dla statków, połączono i udrożniono stare kanały. Wtorek, 6 lipca na wzgórzu górującym nad Zalewem Szczecińskim oficjalnie podsumowano dotychczas wykonane prace. ■