POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [30.08.2021, 09:11:23] • Dziwnów

4101. Specjalsi znów byli w Dziwnowie. Zobacz film!

4101. Specjalsi znów byli w Dziwnowie. Zobacz film!

fot. Organizator

Komandosi sprzed lat i aktualni operatorzy jednostek specjalnych. Rekonstruktorzy i harcerze. Terytorialsi i podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej. Dowódcy i szeregowi. I oczywiście turyści. Dziwnów już po raz dwunasty stał się centrum spotkania z komandosami i wojskiem. W niedzielę zakończył się tu Festyn Komandosa.Już po raz dwunasty park przy plaży w Dziwnowie zaludnił się komandosami z ich sprzętem i turystami. Nie przypadkowo. Tu tutaj, w tej małej, nadmorskiej miejscowości w XX wieku stacjonowała tajna jednostka polskich komandosów - 1 batalion szturmowy. Ci pierwsi polscy specjalsi byli szkoleni w dywersji, działaniach na tyłach wroga, walce wręcz, skokach na spadochronie a nawet desantowania z luków torpedowych okrętów podwodnych. W miniony weekend właśnie oni spotkali się z młodszymi kolegami - komandosami z polskich jednostek specjalnych i turystami. - To wydarzenie - Festyn Komandosa, jest unikatowe co najmniej na skalę naszego kraju i zajęło trwałe miejsce w kalendarzu wojskowych imprez - wyjaśnia dyrektor Festynu Komandosa, ppłk rez. Witold Brzozowski, także były komandos 1 batalionu szturmowego. - Jesteśmy jedynym takim miejscem, gdzie w atmosferze kończącego się lata turyści mogą spotkać żołnierzy wojsk specjalnych z ich sprzętem, naszych komandosów, którzy pomimo upływu lat dzielnie się trzymają, żołnierzy innych formacji. Obejrzeć, porozmawiać, zrobić pamiątkowe zdjęcie, obejrzeć historyczne rekonstrukcje. Wielu naszych żołnierzy, ale także turystów, planuje wakacje tak, by spotkać się w Dziwnowie.

4101. Specjalsi znów byli w Dziwnowie. Zobacz film!

fot. Organizator

Z 1 batalionu szturmowego w Dziwnowie o numerze 4101 wywodzą się dziesiejsi komandosi. Ich tradycje dziedziczy dziś Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, która nie przypadkowo, także nosi numer 4101.

4101. Specjalsi znów byli w Dziwnowie. Zobacz film!

fot. Organizator

Przez trzy dni, od piątku, 27 sierpnia, do niedzieli, park w Dziwnowie był pełen wojska i militariów. Operatorzy z jednostki specjalnej Formoza zaprezentowali np. pojazd podwodny DPD, który charakteryzuje się dużą zwrotnością pod powierzchnią wody. Wykonany jest z materiału odpornego na działanie słonej wody i umożliwia nurkom bojowym skryte przemieszczanie się na duże odległości. Komandosi mieli z sobą także aparat nurkowy Amphora, który może być używany z wykorzystaniem czystego tlenu w obiegu zamkniętym lub z wykorzystaniem mieszanin gazowych w obiegu półzamkniętym. Specjalsi z jednostki Agat przywieźli ze sobą pojazd typu MRAP, M-ATV - ten opancerzony kolos chroni komandosów przed minami i ostrzałem. Waży aż 12,5 tony a jego imponujący silni posiada 370 KM. Agat zaprezentował także bezzałogowy system rozpoznawczy Fly Eye służący do rozpoznania pola walki. Podobny system pokazała także jednostka specjalna Nil - jej Scaneagle może skrycie obserwować z powietrza teren o promieniu 100 km przez 20 godzin. NIl zaprezentował także spadochron AD-2000M. Specjalsi, którzy go używają mogą skakać z wysokości 4000 m. z systemem opóźnionego otwarcia czaszy.
Komandosi nie zawiedli turystów, wykonując w sobotę wieczorem skoki spadochronowe ze śmigłowca do rzeki Dziwny.

4101. Specjalsi znów byli w Dziwnowie. Zobacz film!

fot. Organizator

W tym roku gośćmi festynu byli także podchorążowie z Wojskowej Akademii Technicznej. Studenci tej uczelni zachęcali młodych ludzi do aplikowania na tę warszawską, wojskową uczelnię prezentując sprzęt na którym się szkolą: do nurkowania, wspinaczki czy skoków spadochronowych. Ze studentami przyjechał ich prorektor, płk Grzegorz Kaliciak - znany jako dowódca obrońców City Hall w irackiej Karbali. Obok podchorążych rozstawili swoje stoisko terytorialsi z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, która niedawno utworzyła batalion w pobliskim Trzebiatowie. Żołnierze WOT zachęcali do wstąpienia w szeregi ich formacji prezentując swój sprzęt, m.in. karabinki MSBS Grot, granatnik przeciwpancerny RPG-7, karabin wyborowy BOR czy moździerz LM-60. Terytorialsi z Trzebiatowa przez całą sobotę podziwiali także sprzęt specjalsów i spotykali się z byłymi żołnierzami 1 batalionu szturmowego z Dziwnowa.

Nie zabrakło także grup rekonstrukcyjnych. W ich wykonaniu można było zobaczyć rekonstrukcje bitew powstania śląskiego (w tym roku przypada setna rocznica tego zrywu). Rekonstruktorzy pokazywali zarówno sprzęt i umundurowanie specjalsów z z batalionu szturmowego z Dziwnowa jak i innych armii i formacji wojskowych. Royal Marines zaprezentowali sprzęt brytyjski a GRH Sewier - radziecki (turystów częstowali nawet herbatą z samowara). Ważnym wydarzeniem był marsz byłych żołnierzy 56 kompanii specjalnej, wydzielonej z 1 batalionu szturmowego. Na Festyn Komandosa przyszli pieszo ze Szczecina, gdzie stacjonowała ich jednostka, jednocześnie zbierając fundusze na pomoc choremu dziecku. Organizatorom i rekonstruktorom pomagali harcerze z drużyny spadochronowej ZHP „Parasol” z Bierunia. Atrakcją były także występy zespołu szkockich kobziarzy „Pipes and Drums”, którzy w czasie festynu dali kilka koncertów w amfitearze.

4101. Specjalsi znów byli w Dziwnowie. Zobacz film!

fot. Organizator

Ale najważniejsi byli komandosi z Dziwnowa. Podczas uroczystego apelu, który odbył się w sobotę, dumnie przemaszerowali przed młodszymi kolegami - specjalsami. Komandosi z Dziwnowa odsłonili także tablice z replikami medali zdobytych przez polskich spadochroniarzy na międzynarodowych mistrzostwach i wojskowych olimpiadach. Każdy z nich wpisywał się na listę obecności - w tym roku na Festyn przybyło aż 188 żołnierzy 1 batalionu szturmowego. Tych, którzy zmarli w minionym roku, wszyscy uhonorowali minutą ciszy.

4101. Specjalsi znów byli w Dziwnowie. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Imprezę jak co roku odwiedzili dowódcy polskich jednostek specjalnych na czele z dowódcą komponentu wojsk specjalnych gen. dyw. Sławomirem Drumowiczem.
Kolejny festyn - za rok i tradycyjnie - w ostatni weekend wakacji.


komentarzy: 12, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-12 z 12

Gość • Wtorek [14.09.2021, 21:37:17] • [IP: 5.173.158.***]

pierwszy kat IV RP • Środa [01.09.2021, 07:36:27] • [IP: 37.47.151.***]

Do nierozważnego obserwatora Gość • Poniedziałek [30.08.2021, 16:20:10] • [IP: 31.1.70.***. Jak nie staniesz dupę masz z tyłu. Tych dwóch Panów żołnierzy jest poza pojazdem. Pozdrawiam i proponuję dalej patrzeć. Ze stereometrią jesteś na bakier. A w dowodzie jesteś sam.

pierwszy kat IV RP • Środa [01.09.2021, 06:58:59] • [IP: 37.47.151.***]

Wszystkiego dobrego Panowie. Pozdrowienia od Kanoniera p.panc jw 2059. 16 batalion powietrznodesantowy w Krakowie.

Gość • Wtorek [31.08.2021, 16:17:12] • [IP: 83.23.144.***]

gość - 37.248.209 - gdybyś choć raz skoczył ze spadochronem to byś się zesrał w gacie i zmienił zdanie.

Rumun • Wtorek [31.08.2021, 13:55:14] • [IP: 37.248.209.**]

Do roboty dziady a nie na emeryturach siedzicie i nasze pieniądze doicie

Gość • Wtorek [31.08.2021, 09:01:30] • [IP: 77.253.29.**]

Panowie; wielki szacun rubcie tak to jest miłe i fajne, będziemy o Was pamiętać z przyjemnością i miłością a szczególnie weteranów.

Gość • Wtorek [31.08.2021, 02:25:31] • [IP: 83.11.2.***]

dlaczego ten statek powietrzny który prowadził niebezpieczne działania nie miał włączonego transpondera ads-b ?? to zagrożenie w ruchu powietrznym, sprawa zgłoszona tam gdzie trzeba, qrwa mandaty za prędkość po 5000 a tu co za cyrk, będą koszta organizatorzy, nie na złość, ale dla zasady.

Gość • Poniedziałek [30.08.2021, 18:48:09] • [IP: 83.20.223.**]

wielki szacunek dla organizatorów - dwanaście razy i coraz fajniej w tym Dziwnowie

Gość • Poniedziałek [30.08.2021, 16:28:58] • [IP: 5.173.29.**]

Gienek S. był ? Gienek A. był ? Wojtek S. był ? +++Marek N. - niestety nie mógł być +++

Gość • Poniedziałek [30.08.2021, 16:20:10] • [IP: 31.1.70.***]

coś szuplizny ci komandosi jak ich 8 do uaza weszło, btw a w dowodzie na ile jest osób ??

Uczestnicy festynu • Poniedziałek [30.08.2021, 14:56:43] • [IP: 5.172.234.**]

Gratulacje dla byłych i obecnych Komandosów z Dziwnowa, organizatorom należy się wielki szacun za super organizację, pamięć i wspieranie poszczególnych rodzajów sił zbrojnych naszej ojczyzny. Życzymy zdrówka na dalsze poczynania i dokonania.

Gość • Poniedziałek [30.08.2021, 13:18:06] • [IP: 83.23.144.***]

No, no Panowie. Grupa rezerwy szła do cywila, niejedna panna płakała.

Oglądasz 1-12 z 12
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Śmiertelnie niebezpieczna bakteria vibrio vulnificus wykryta w Międzyzdrojach ■ Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk. Warto dbać o przyrodę każdego dnia. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że większość z nas lubi wycieczki na łono natury, jednocześnie nie przepadając za dzikimi wysypiskami, które często spotykane są na niegdyś pięknych terenach zielonych. Obchodzony 19 września Dzień Dzikiej Flory, Fauny i Naturalnych Siedlisk to doskonała okazja, by przyjrzeć się czystości miejsc, które służą nie tyko do odpoczynku, ale przede wszystkim są domami zwierząt i roślin . ■ 17 - letni mieszkaniec Kamienia Pomorskiego wybrał się na wieczorną przejażdżkę ulicami Kamienia Pomorskiego. Nie miał uprawnień do kierowania i nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Swoją podróż zakończył na latarni ulicznej. Wszystko rozpoczęło się w nocy z wtorku na środę, po północy osobowe audi nie zatrzymało się do policyjnej kontroli. Kierowca auta z nadmierną prędkością wjechał na rondo i chcąc wjechać w ulicę Dziwnowską uderzył w słupki, wjechał w pas zieleni, a następnie uderzył w latarnie uliczną. ■ Tegoroczna kwalifikacja wojskowa na terenie województwa zachodniopomorskiego odbędzie się w okresie do dnia 19 listopada 2021 r., każdego tygodnia od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni świątecznych. Kwalifikacja wojskowa na terenie Powiatu Kamieńskiego 27 września do 8 października br. ■ Kuryłło bez wotum zaufania od Rady Miejskiej. Burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisław Kuryłło jako jedyny włodarz w powiecie kamieńskim nie otrzymał od radnych wotum zaufania. Za udzieleniem poparcia Stanisławowi Kuryłło głosowało jedynie 6 radnych. Aż 8 było przeciw. Jedna osoba była nieobecna ■ Obywatel Czech skoczył z międzyzdrojskiego molo do wody, a potem wołał o pomoc ■ Tegoroczny Dzień Grecki w Dziwnowie odbywał się tylko pod obeliskiem poświęconym rannym partyzantom greckim i macedońskim - pacjentom przebywającym w szpitalu zarganizowanym na ternie koszar byłej niemieckiej bazy lotnictwa morskiego, stojącym w Parku Miejskim przy ulicy Sienkiewicza. Był nieco skromniejszy od poprzednich z uwagi na pandemię ■ Siedem lat temu, w czerwcu 2014 dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie podpisał z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie ważnej inwestycji. Same tylko prace przygotowawacze do modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m prawie dwa miliardy złotych. Dopiero po ich wykonaniu ruszyły zasadnicze roboty. Na Zalewie Szczecińskim postały sztuczne wyspy, tor wodny pogłębiono do planowanej głębokości, umocnione zostały nabrzeża, powstały nowe obrotnice dla statków, połączono i udrożniono stare kanały. Wtorek, 6 lipca na wzgórzu górującym nad Zalewem Szczecińskim oficjalnie podsumowano dotychczas wykonane prace. ■