POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [25.02.2021, 10:10:51] • zachodniopomorskie

PIT-28 czas na rozliczenie do 1 marca

Od 15 lutego trwa akcja składania zeznań PIT za 2020 r. Płacąc zryczałtowany podatek należy rozliczyć się do 1 marca 2021 r. Zeznanie można złożyć elektronicznie. Rozliczając się na formularzu PIT-28, można korzystać z ulg i odliczeń oraz przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego.

Dla kogo PIT-28
Zeznanie PIT-28 jest przeznaczone dla podatników, którzy w 2020 r. wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla dochodów (przychodów) uzyskanych:
• z pozarolniczej działalności gospodarczej;
• z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej;
• ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnych upraw, hodowli lub chowu w ramach rolniczego handlu detalicznego.

Krótszy termin na złożenie zeznania
Dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-28 i PIT-28S (składane przez przedsiębiorstwo w spadku), termin złożenia deklaracji upływa w tym roku 1 maca (z uwagi, że ostatni dzień lutego przypada na dzień wolny od pracy). Ten sam termin dotyczy PIT-28S, z którego skorzystają zarządcy sukcesyjni przedsiębiorstw oraz osoby wykonujące czynności zachowawcze za zmarłego przedsiębiorcę (do czasu ustanowienia zarządcy sukcesyjnego).

Zeznania PIT-28 za 2020 r. złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone 15 lutego 2021 r.
Kwotę należnego ryczałtu za grudzień (ostatni kwartał) 2020 r. należy wpłacić przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania PIT-28, tj. do 1 marca 2021 r.

Nie wszystkie ulgi i odliczenia możliwe w PIT-28
Po spełnieniu warunków określonych w przepisach ustawowych w zeznaniu PIT-28, można skorzystać z następujących ulg i odliczeń:
• składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne,
• składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne,
• straty z działalności gospodarczej,
• darowizn przekazanych m.in. na cele
• pożytku publicznego,
• kultu religijnego,
• krwiodawstwa (krew i jej składniki),
• przeciwdziałania COVID-19,
• ulgi rehabilitacyjnej,
• ulgi na Internet,
• ulgi termomodernizacyjnej,
• ulgi z tytułu wpłaty na IKZE,
• ulgi abolicyjnej,
• ulg mieszkaniowych na prawach nabytych, np. ulgi odsetkowej.

Rozliczając się w zryczałtowanej formie nie można odliczać kosztów uzyskania przychodu. Podatnicy nie mogą również korzystać z
• odliczenia ulgi prorodzinnej,
• ulgi badawczo-rozwojowej,
• ulgi IPO BOX.

Odliczenie 1% podatku na organizacje pożytku publicznego
W PIT-28 można przekazać 1% podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP) bez dodatkowych wydatków. Wystarczy w zeznaniu wskazać organizację, którą chcemy wesprzeć.

Stawka ryczałtu od najmu za 2020 rok
Obowiązująca w 2020 r. stawka ryczałtowego podatku od przychodów z najmu wynosi 8,5%. Warunkiem jest aby wysokość przychodów z tego tytułu nie przekroczyła 100.000 zł. Po przekroczeniu tej kwoty, stawka rośnie do 12,5%.

Załączniki do zeznania PIT-28
Należy pamiętać o dołączeniu do zeznania odpowiednich załączników:
• PIT-28/B – jeśli składający rozliczenie jest wspólnikiem spółki cywilnej lub jawnej,
• PIT/O – jeśli korzysta z ulgi np. na Internet, rehabilitacyjnej,
• PIT/D – jeśli korzysta z ulg mieszkaniowych na prawach nabytych,
• PIT-2K – jeśli korzysta z ulgi odsetkowej na prawach nabytych (w pierwszym roku rozliczenia),
• PIT/WZR – jeśli korzysta z tzw. ulgi na złe długi.

Zwrot nadpłaty podatku
Termin zwrotu nadpłaconego podatku z PIT-28 zależy od daty złożenia tego zeznania oraz sposobu jego złożenia:
• w przypadku zeznań złożonych w tradycyjnej papierowej formie – nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania,
• w przypadku zeznań złożonych w formie elektronicznej – nadpłata podlega zwrotowi w terminie 45 dni od dnia złożenia zeznania.

Dodatkowo wprowadzono termin preferencyjny dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny – 30 dni od dnia wpływu zeznania do urzędu skarbowego. Termin ten nie został uregulowany ustawowo, zatem jego przekroczenie nie powoduje obowiązku wypłaty oprocentowania. W przypadku niedokonania zwrotu w preferencyjnym terminie obowiązują ustawowe terminy zwrotu (3 miesiące lub 45 dni).

PIT-28 w usłudze Twój e-PIT
Podatnicy rozliczający przychody z najmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, lub ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych lub zwierzęcych opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym mogą złożyć PIT-28 poprzez usługę Twój e-PIT.

Do 19 lutego 2021 r. w ten sposób złożono ok. 45 tys. zeznań PIT-28.

W serwisie podatki gov.pl znajduje się graficzny opis jak złożyć PIT-28 poprzez Twój e-PIT: Twój e-PIT — jak złożyć PIT-28 i PIT-36? Krok po kroku.

Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest wyłącznie przez serwis e-Urząd Skarbowy (e-US), dostępny na stronie e-Urząd Skarbowy.

Po zalogowaniu do usługi Twój e-PIT należy wybrać zeznanie PIT-28, a następnie uzupełnić dane „Twój przychód”, „Ulgi i odliczenia”.

Można także wybrać lub zmienić:
• Organizację Pożytku Publicznego (OPP), na rzecz której podatnik chce przekazać 1% podatku,
• rachunek bankowy, w przypadku, gdy z zeznania wynika nadpłata,
• dane adresowe,
• urząd skarbowy.

Ważne aby zweryfikować prawidłowość wpłaconego ryczałtu.

Rozliczenie roczne PIT-28 nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 1 marca 2021 r. Należy pamiętać, aby sprawdzić zeznanie przygotowane przez KAS, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Więcej informacji o rozliczeniu PIT-28 na stronie: Złóż zeznanie podatkowe PIT-28/PIT28S

Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej
w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Tarcza antykryzysowa - zmiany od 4 maja Od 4 maja 2021 r. przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień 2021 roku. Będą też mogli otrzymać świadczenie postojowe do pięciu razy ■ Zaszczepiono już ponad 100 tys. funkcjonariuszy służb mundurowych 100 171 – dokładnie tylu funkcjonariuszy służb mundurowych przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki. Zaszczepionych zostało prawie 43,6 tys. policjantów, niemal 28,2 tys. strażaków-ochotników, prawie 10,8 tys. funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz ponad 5,1 tys. strażników granicznych. Funkcjonariusze szczepieni są preparatem AstraZeneca. ■ Dziesięć organizacji apeluje do Premiera Morawieckiego: kody PKD nie mogą być wyznacznikiem pomocy dla przedsiębiorców Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie kolejny raz apeluje do Premiera Mateusza Morawieckiego i Rządu RP o wycofanie się z krzywdzącego przedsiębiorców kryterium kodów PKD jako czynnika uzależniającego wsparcie. Postulujemy, by to spadek przychodów – jako najbardziej obiektywny czynnik – był wyznacznikiem, które firmy potrzebują wsparcia. Sygnatariuszami listu są instytucje gospodarcze, które podobnie jak Izba uważają, że przedsiębiorcom w obliczu TRZECIEGO lockdownu należy się pomoc i wsparcie. ■ Międzyzdroje - rusza przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej dla zadania pn. „przebudowa drogi ul. Głównej w m. Lubin wraz z odcinkiem drogi ul. Turkusowej w m. Wapnica wraz z sieciami” ■ Wielkanoc - czas nadziei i budzenia się do życia W tym roku, z racji na pandemię koronawirusa, życzenia zdrowia niech będą najważniejsze. Spokoju, pięknych chwil spędzonych w gronie najbliższych, nadziei na lepszy czas, miłości wobec wszystkiego, co nas otacza oraz radości ze zmartwychwstania Chrystusa. Wszystkim Czytelnikom życzymy, aby te w święta docenili najdrobniejsze okruchy dobra i optymizmu ■ Pacjenci covidowi mają osobny telefon Rodziny pacjentów z zakażeniem Covid-19 nie mogą odwiedzać swoich bliskich w szpitalu w Kamieniu Pomorskim. Możliwa jest jedynie wizyta księdza. - U pacjentów z zakażeniem Covid-19 nie ma odwiedzin, ale na życzenie pacjenta bądź rodziny pacjenta możliwa jest wizyta księdza - informuje Agnieszka Borzęcka ze szpitala św. Jerzego w Kamieniu Pomorskim. Jak hospitalizowani mogą się kontaktować z rodziną? Na oddziale covidowym jest oddzielny numer telefonu ( 729 058 397 ) przeznaczony tylko dla pacjentów zakażonych Covid-19. Przez telefon można też prowadzić videorozmowy. ■