POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [21.01.2021, 14:07:55] • Warnowo

Pożegnaliśmy człowieka renesansu - malarza, rzeźbiarza, gawędziarza

Pożegnaliśmy człowieka renesansu  - malarza, rzeźbiarza, gawędziarza

fot. Andrzej Ryfczyński

Wczoraj 20 stycznia 2021 roku pożegnaliśmy wspaniałego przyjaciela zwierząt Piotra Barańskiego. Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw Wniebowzięcia NMP w Warnowie. Po Mszy Świętej pochowanie odbyło się na cmentarzu w Ładzinie. Piotr urodził się 22 czerwca 1963 roku. Zmarł 15 stycznia 2021 roku w szpitalu w Świnoujściu. Miał 57 lat. Pomimo pandemii na pogrzeb przyszło wielu mieszkańców i znakomitych przedstawicieli różnych instytucji. Mowy pożegnalne nad grobem Piotra Barańskiego wygłosiło kilka osób. Pani burmistrz gminy Wolin Ewa Grzybowska, oraz zastępca dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego Marek Dylawerski, którego wypowiedź przytaczamy w całości:

Przepełniona smutkiem rodzino i wszyscy tutaj tak licznie zaproszeni przez Piotra, na jego ostatnią ziemską drogę.

Pożegnaliśmy człowieka renesansu  - malarza, rzeźbiarza, gawędziarza

fot. Andrzej Ryfczyński

Gdy ćwierć wieku temu pierwszy raz spotkałem Piotra nic nie wróżyło, że dane nam będzie wspólnie pracować przez 18 lat i to tutaj na wyspie.
Już wtedy uderzało jego pozytywne zaangażowanie w sprawy dla wielu odległe, sprawy tych małych co wokół nas, uderzało oddanie pasji – przyrodzie, zarażanie entuzjazmem a nawet odrobiną szaleństwa.
Gdy z wyboru i pasji staje się jednym z pracowników WPN odkrywa przed nami swoje kolejne talenty z zatrzymywaniem piękna przyrody w preparatach, obrazach, dioramach czy długich gadulstwach najczęściej o pierwszej pasji - ptakach. Odkrywa też swój talent do uporu i to w wielu obliczach.

Pożegnaliśmy człowieka renesansu  - malarza, rzeźbiarza, gawędziarza

fot. Andrzej Ryfczyński

Z czasem staje się przyrodniczym człowiekiem renesansu - malarzem, rzeźbiarzem, gawędziarzem zarażającym do współpracy i zrozumienia jego wyborów – często trudnych do prostej akceptacji i zrozumienia, zwłaszcza dla osób „spoza branży”.

Pożegnaliśmy człowieka renesansu  - malarza, rzeźbiarza, gawędziarza

fot. Andrzej Ryfczyński

Jego fascynacja i oddanie było tym bardziej wielkie im bardzie doświadczało go życie. Im mniej miał skrzydeł tym bardziej latał.
Niezapomniany będzie przez nas jego błysk w oczach i uśmiech spod wąsa gdy nawet na wózku zjawiał się w lesie, przy potrzebujących pomocy zwierzętach a zwłaszcza gdy tym ostatnim otwierał drzwi powrotu na wolność.

Tego będzie nam brakować. I z tego powodu, że tak za szybko jak nam się wydaje, nas zostawiasz możemy być dzisiaj niezadowoleni.
Ale to co nam dawałeś i zostawiłeś będzie, będziemy to pielęgnować zwłaszcza w sobie – będziemy pamiętać. Będzie nam lżej, gdy przy kolejnym „beznadziejnym przypadku rannego ptaka” Twoje spojrzenia przyda nam sił do walki i jego jego zdrowie – bo kto jak nie Ty kazał nam wsłuchiwać się w potrzeby tych co nie proszą o potrzebują.

Pożegnaliśmy człowieka renesansu  - malarza, rzeźbiarza, gawędziarza

fot. Andrzej Ryfczyński

I choć teraz gdzieś tam na podwórku u Pana Boga wespół ze Św.Franciszkiem przyjmujesz nieszczęśnika ze zwichniętym skrzydłem, wyrwanymi lotkami, przemokniętym niebiańskim deszczem by dać mu radość powrotu w przestworza , to wiedz że tu na wyspie, na zawsze dzięki Tobie zostało to coś, co tak trafnie ujął Twój przyjaciel, Św.Franciszek:
„Naszym podstawowym obowiązkiem w stosunku do młodszych braci jest niekrzywdzenie ich, jednak poprzestanie na tym to nie wszystko. Mamy ważniejszą misję – służyć im pomocą, kiedykolwiek będą jej potrzebowali”
Dziękujemy za te lata razem, za radości, smutki, kłótnie i dyskusje.
Do zobaczenia Piotrze
Darz Bór.

W mowie pożegnalnej powiedział Marek Dylawerski.

Pożegnaliśmy człowieka renesansu  - malarza, rzeźbiarza, gawędziarza

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Wdowa Bożena Barańska po pogrzebie oświadczyła że zwierzęta nie pozostaną bez opieki i podejmie trud męża. Będzie kontynuacja rodzinnej firmy, Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Będzie też wystawa fotograficzna, którą mąż zapoczątkował.

Andrzej Ryfczyński


źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 7, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-7 z 7

Etowarzysenie KLIF • Piątek [22.01.2021, 16:43:53] • [IP: 37.47.68.***]

Dziękujemy Panie Piotrze, że Pan z nami był i że Pan jest i pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci! Z wyrazami szczerego współczucia i szacunku Pani Bożenie Barańskiej - Stowarzyszenie Obywatelskie KLIF.

Gość • Piątek [22.01.2021, 09:04:18] • [IP: 5.173.138.**]

Piękne, wzruszające słowa Pana Marka Dylawerskiego są wskazówką dla nas wszystkich: tak żyć i tym się kierować... Piotr po prostu to wiedział.

Gość • Czwartek [21.01.2021, 21:10:35] • [IP: 5.173.144.*]

188.146.164 ale jesteś detektyw. Byliśmy powiatem o żółtej strefie i właściwie nadal nim jestestym bo ilość zakażeń jest podobna jak wtedy gdy była strefa żółta.

Gość • Czwartek [21.01.2021, 19:27:43] • [IP: 188.146.164.**]

A przestrzeganie obostrzeń sanitarnych to gdzie? 1 osoba na piętnaście metrów kwadratowych powierzchni kościoła, zakrywanie ust i nosa przez wszystkich tam obecnych oprócz duchownych. Na moje oko było tam za dużo osób. Jeśli jedna będzie zakażona wirusem SARS-CoV-2 to z automatu na kwarantannę pójdą wszyscy obecni na tej mszy świętej.

Gość • Czwartek [21.01.2021, 18:08:32] • [IP: 83.16.227.**]

Wspaniały człowiek o dobrym sercu i sile woli, która nieustannie zadziwiała. Piotrze dałeś przykład wielkiego hartu ducha. Bożenko w tym trudnym czasie jesteśmy z Wami.

Gość • Czwartek [21.01.2021, 15:17:00] • [IP: 5.173.144.*]

Ś. P. "Śmierć kliniczna - co znajduje się po drugiej stronie?" youtu.be/31XO_hq7vDM

Gość • Czwartek [21.01.2021, 14:58:11] • [IP: 78.133.244.**]

Pokój Jego Duszy (*)(*)(*) Wielka strata dla nas wszystkich Dużo sił dla Pani Bożeny :(

Oglądasz 1-7 z 7
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Lokalnie na północy kraju występować będą opady deszczu ze śniegiem, które będą miały tendencję do zamarzania w godzinac wieczornych na nawierzchniach dróg i chodników powodując oblodzenia. Na północy prognozowany jest silny wiatr, osiągający maksylamnie w porywach do 60 km/h, a nad morzem do 75 km/h. ■ W południe 4 marca 2021 r. w wieku 75 lat, w 50 roku kapłaństwa, zmarł Ksiądz Prałat Kanonik doktor podporucznik Marian Jan Wittlieb, od 23 lat proboszcz parafii pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach ■ Samochód osobowy wpadł do cieśniny Dziwnej w Dziwnowie. W środku były 4 osoby. Dzieci miały 3 i 7 lat. Kobieta 37 lat, a mężczyzna 41 lat ■ W województwach północnych oraz lokalnie na obszarze kraju w godzinach porannych prognozowane są mgły ograniczające widzialność poniżej 200-400 m, lolanie osadzajądze szadź ■ Czy WPN wprowadzi opłaty za wstęp na plaże? Mieszkańcy zaniepokojeni. Poseł Artur Łącki interweniował. Jest odpowiedź Ministerstwa ■ W centrum Międzyzdrojów przy ulicy Zwycięstwa zapalił się hotel. Pożar wybuchł w środowy poranek, około godziny 7:00. Ogień pojawił się w jednym z pokoi na 3 piętrze. Konieczna była ewakuacja 14 osób, głównie pracowników, którzy mieli się zająć planowaną rozbiórką obiektu. Na ulicę Zwycięstwa szybko przyjechała straż i opanowała pożar i na szczęście nie doszło do rozprzestrzenia się ognia. ■ Akcja „Bezdomni”- nie bądźmy obojętni na ich los. Jeżeli zauważymy osobę narażoną na wychłodzenie, podejdźmy i zapytajmy, czy potrzebuje ona pomocy, a następnie, jeżeli osoba wymaga pomocy, zadzwońmy na telefon alarmowy 112. Telefon odbierze operator Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który po krótkim wywiadzie zadysponuje na miejsce odpowiednie służby. Czasami zaledwie jeden telefon może uratować ludzkie życie. Apelujemy do mieszkańców o pomoc, jeśli widzą Państwo osobę bezdomną lub śpiącą na dworze, a z różnych powodów nie chcą Państwo podejść i sprawdzić czy osoba ta potrzebuje pomocy należy jak najszybciej zawiadomić Policję. Każda taka informacja zostanie sprawdzona. Natychmiast na miejsce skierowany zostanie patrol i jeżeli będzie taka potrzeba funkcjonariusze odwiozą osobę do szpitala, ogrzewalni lub w miejsce dla niej bezpieczne ■ Szczepienia przeciw COVID-19 Od 15 stycznia br. ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19  dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Natomiast od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia 2021 roku rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Na terenie Gminy Międzyzdroje funkcjonuje jeden punkt szczepień, który mieści się w przychodni PARTNERMED przy ul. Gryfa Pomorskiego 21-23 w Międzyzdrojach. Rejestracji można dokonywać telefonicznie od godz. 8:00 do 18:00 pod wskazanymi poniżej numerami telefonów: - telefony stacjonarne: 91 32 80 178 oraz 91 32 80 179, - telefon komórkowy: 609 479 898. ■