POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [28.10.2020, 10:45:31] • Szczecin

Merytorycznie i z konkretnymi wnioskami. Takie było spotkanie Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie

Merytorycznie i z konkretnymi wnioskami. Takie było spotkanie Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie

fot. Organizator

Na wniosek Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie w poniedziałek odbyło się specjalne posiedzenie Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego. Naszym celem było przekazanie parlamentarzystom z naszego miasta i regionu, jak ciężka jest sytuacja zachodniopomorskich przedsiębiorców. Poprosiliśmy o wstawiennictwo i skuteczniejszy lobbing na rzecz takich branż jak: gastronomia, turystyka, hotelarstwo, transport czy branża kreatywna. Prezydium Izby zaapelowało także o przygotowanie uniwersalnych przepisów, które będą wspierać przedsiębiorców w utrzymaniu płynności finansowej, co w czasach pandemii jest trudną sprawą. Wszystkim parlamentarzystom bardzo dziękujemy za konstruktywną dyskusję.

„Bez wsparcia obudzimy się z sytuacją, że bezrobocie będzie dwukrotnie wyższe, a biurowce opustoszałe”

Spotkanie w siedzibie Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie jest odpowiedzią na prośbę zachodniopomorskich przedsiębiorców. W minionym tygodniu Prezes Hanna Mojsiuk oraz Prezydium Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie zaapelowało do zachodniopomorskim parlamentarzystów o spotkanie i dyskusję na temat sytuacji przedsiębiorców w czasie pandemii. Jak mówiła Prezes Hanna Mojsiuk: przedsiębiorcy nie wytrzymają drugiego lockdownu. Politycy debatowali jak wesprzeć regionalną gospodarkę.

- Jako przedsiębiorcy występujemy do parlamentarzystów z apelem o lobbing w naszym imieniu, nasza inicjatywa ma na celu uświadomienie parlamentarzystom, że gospodarka to podstawa regionalnego rozwoju. Bez Państwa wsparcia obudzimy się z sytuacją, że bezrobocie będzie dwukrotnie wyższe, biurowce opustoszałe, a restauracje i hotele puste oraz bez perspektyw na dalsze funkcjonowanie – mówiła Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

Pani Prezes zaprezentowała także ogólne postulaty, które Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie ocenia jako konieczne do wprowadzenia, by sektor MŚP mógł przetrwać trudny czas spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa: - Obniżenie stawek podatku VAT, odroczenie płatności składek na ubezpieczenia społeczne, wsparcie w dostępie do pożyczek obrotowych i płynnościowych, brak ozusowania umów cywilnoprawnych, zaprzestanie realizacji planów wprowadzenia podatku CIT dla spółek komandytowych oraz ochrona przedsiębiorców przed zajęciem komorniczym i przywrócenie (choćby czasowe) zakazu handlu w niedzielę – mówiła Hanna Mojsiuk, Prezes Izby. – Naszym postulatem jest stworzenie funduszu do programów cyfryzacji oraz funduszu gospodarczego do sfinansowania środków dezynfekcyjnych – mówiła Hanna Mojsiuk.

„To, co jest bulwersujące to zaskoczenie całego biznesu tymi zmianami”. Przedsiębiorcy mówią: NIE dla komandytowych CIT

Jednym z najważniejszych postulatów omawianych podczas spotkania przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej z zachodniopomorskimi parlamentarzystami było omówienie rządowych planów podwójnego opodatkowania spółek komandytowych. Z inicjatywy Skarbnika Izby Michała Wojtasa zapoczątkowana została inicjatywa „NIE dla komandytowych CIT”, w którą zaangażowaliśmy przedsiębiorców. Efektem jest projekt, który został przedłożony zespołowi.

- Przygotowaliśmy szereg postulatów. To nie jest czas na wprowadzanie dramatycznych zmian w systemie podatkowym, to uderzenie w sektor MŚP działający w formule spółek komandytowych. Proces legislacyjny jest nieprzejrzysty, zmiany, które zostały uchwalone przez KFP dopiero niedawno zostało opublikowane na stronach sejmowych. Przedsiębiorcy nie dostali wiele czasu, by zapoznać się ze zmianami. Praca nad projektem nie jest wprost wpisana w program obrad, a jako formuła dodatkowa rozważana przy wprowadzeniu do porządku dziennego. To, co jest bulwersujące to zaskoczenie całego biznesu tymi zmianami. Biznes planuje swoje działania, inwestycje, projekty z wyprzedzeniem. Potrzebujemy czasu, by dostosować swoje dalekosiężne plany do zmian systemowych. To zaskakiwanie przedsiębiorców bez możliwości dania im szans na reakcje. Te zmiany dotyczą spółek krajowych, a nie dotyczą spółek zagranicznych działających na terenie kraju, odstraszają zagraniczny biznes i sprawiają, że jesteśmy niekonkurencyjni – mówi Michał Wojtas.

Przewodniczący podsumowuje
- Głos przedsiębiorców, którzy od wielu lat tworzą w naszym regionie miejsca pracy musi być przez polityków słyszany. Dlatego opinie Północnej Izby Gospodarczej, która stanowi największy samorząd gospodarczy w tej części Polski są dla nas bardzo istotne. Ludzie prowadzący firmy walczą dziś o utrzymanie miejsc pracy i swój byt. Tym bardziej nie mogę zrozumieć postępowania rządu, który w trudnym czasie epidemii postanowił nałożyć na przedsiębiorców nowe podatki! Dodatkowe koszty nałożone na spółki komandytowe to po prostu cios w polskich przedsiębiorców. Wygląda na to, że rząd musi jakoś zasypać wielką dziurę budżetową i po prostu postanowił dokonać kolejnego skoku na portfele tych, którzy uczciwie płacą podatki – podsumował spotkanie Arkadiusz Marchewka, poseł i przewodniczący Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego.

Michał Kaczmarek
Rzecznik Prasowy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Wolin: Zadymienie w kotłowni postawiło na nogi 5 zastępów straży pożarnej W domu jednorodzinnym w miejscowości Laska w gminie Wolin pojawił się dym. Duże ilości dymu wydobywały się z kotłowni. Na miejsce zadysponowano 5 zastępów straży pożarnej. - Do działań ruszyli strażacy z PSP Międzyzdroje 2 zastępy, OSP Wolin 2 zastępy oraz 1 zastęp z OSP Troszyn- poinformował nas rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim, Michał Wiaderski. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Wszystko wydarzyło się w niedzielę, 22 listopada około godziny 10:00. ■ 20 – 27 listopada 2020 - Europejski Tydzień Testowania ■ Dramat na drodze koło Miłachowa. W wypadku zginęła 18 - letnia dziewczyna! Do tragicznego w skutkach wypadku doszło na drodze koło miejscowości Miłachowo w gminie Kamień Pomorski. Kierowca z niewyjaśnionych jak dotąd przyczyn uderzył w drzewo. Auto stanęło w płomieniach. Na miejscu zginęła pasażerka nissana, 18 - letnia dziewczyna, której zwęglone ciało znalazły służby. Poszkodowany został także kierujący pojazdem 20 - latek. - W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala w Gryficach - informuje Katarzyna Jasion z KPP w Kamieniu Pomorskim. Z informacji przekazanych przez policję wynika także, że kierowca osobówki pochodził z powiatu kamieńskiego, a jego pasażerka była spoza naszego powiatu ■ 350 balotów siana spłonęło w Laskach W czwartkowy poranek strażaków z powiatu kamieńskiego postawiła na nogi informacja o palących się balotach siana w miejscowości Laska w gminie Wolin. Na miejsce natychmiast zadysponowano 5 zastępów straży pożarnej. Niestety, w momencie przybycia na miejsce pierwszych zastępów strażaków pożar był już rozwinięty. W sumie spłonęło 350 balotów siana. W akcji gaśniczej wzięły udział 2 zastępy straży pożarnej z PSP Międzyzdroj, i po jednym z OSP Rozwarowo, OSP Troszyn i OSP Wolin. Do pożaru doszło w czwartek, 12 listopada, po godzinie 9:00. ■ Infolinia dla Seniorów powyżej 70 lat: w ramach programu „Wspieraj Seniora” - 22 505 11 11 Jeśli jesteś Seniorem, który skończył 70 rok życia, nie masz rodziny, znajomych lub sąsiadów, którzy mogliby Ci pomóc w zakupach, zadzwoń na infolinię ■ Ponad 200 pracowników i 100 kooperantów stoczni na bruk? Przyszły nabywca terenów stoczniowych w Świnoujściu nie będzie mógł prowadzić na nich działalności stoczniowej. - Ta decyzja będzie miała istotny wpływ na stan zachodniopomorskiej gospodarki morskiej - alarmuje Zachodniopomorski Klaster Morski. I pisze list otwarty ■ Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolinie zatrudni osobę na stanowisku Terapeuta Zajęciowy do Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzyzdrojach. Praca od grudnia. Tel. 695175579 ■