POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [25.10.2020, 13:26:30] • Lubin

Po pandemii sprzed wieku w Lubinie został zapomniany cmentarz

Po pandemii sprzed wieku w Lubinie został zapomniany cmentarz

CC BY 2.5.( fot. wikipedia.pl )

Historia tego miejsca jest ciekawa i okrutna. To tutaj grzebano całe rodziny z okolicy podczas pandemii „hiszpanki” w latach 1918-1920. Wtedy grypa hiszpanka – jak dzisiejszy koronawirus – zaatakowała cały świat.

Zapomniany stary cmentarz w Lubinie, pod Międzyzdrojami, znajduje się w pobliżu remizy strażackiej. Miejsce to kryje w sobie wiele tajemnic. Starsi mieszkańcy opowiadają, że od I wojny światowej nie prowadzono tam pochówków. Natomiast dawniej przez wiele lat dzieci ze szkoły porządkowały na nim groby i zapalały świeczki.

Po pandemii sprzed wieku w Lubinie został zapomniany cmentarz

fot. Andrzej Ryfczyński

Teraz jest inaczej. Cmentarz zdewastowano. Większość grobów miała metalowe krzyże. Niestety, wszystko, co było z metalu, skradziono i prawdopodobnie sprzedano na złom. Metalowe krzyże, ogrodzenia, nawet bramę i furtki. Niektóre elementy musiały być przytwierdzone silniej. Dla złodziei nie było to problemem. Wyrwano je lub palnikami wycięto.

Po pandemii sprzed wieku w Lubinie został zapomniany cmentarz

fot. Andrzej Ryfczyński

Gmina kilkakrotnie porządkowała ten cmentarz. W zasadzie nie jest źle. Miejsce jest teraz ptasim rajem. Ptasie śpiewy słychać w koronach starych drzew. Można przyjść tutaj na spacer. Jednak szeroka droga do cmentarza w ostatnim okresie zarosła krzewami, głównie kolczastą tarniną. Przydałoby się uporządkować drogę gruntową, którą mieszkańcy chodzą na spacery i Cmentarz Komunalny przy ulicy Dobrej. Postawić tutaj planszę informacyjną.

Po pandemii sprzed wieku w Lubinie został zapomniany cmentarz

fot. Andrzej Ryfczyński

Historia tego miejsca jest ciekawa i okrutna. To tutaj grzebano całe rodziny z okolicy podczas pandemii „hiszpanki”, która w latach 1918-1920 zaatakowała cały świat. Z zapisów historycznych możemy dowiedzieć się, że na hiszpankę na całym świecie zmarło od 25 do 100 milionów ludzi.

Po pandemii sprzed wieku w Lubinie został zapomniany cmentarz

fot. Andrzej Ryfczyński

W Internecie można znaleźć przedruki z prasy z tamtego czasu. I tak dziennikarz krakowskiego „Głosu Narodu” z 22 października 1918 r. pisał: ”stolarze po wsiach i miasteczkach nie robią nic innego, tylko trumny. Choroba tak wycieńcza ludność, że staje się na długi czas niezdolną do pracy. Cierpi na tym ogromnie gospodarka na roli. Nie kopie się ziemniaków, które wkrótce zaczną gnić, nie uprawia się roli pod zasiew oziminy. Wszyscy czekali bezsilni kiedy skończy się umieralność. Bydło i trzodę wypuszczono z gospodarstw, bo nie ma kto obrządzić...” Lekarze na całym świecie czuli się bezradni.

To właśnie dlatego część grobów na cmentarzu w Lubinie ma olbrzymie rozmiary. Chowano w nich całe rodziny. Były też pochówki osobne. Jednak ich liczba poraża. Od strony wschodniej leżą dzieci. Dużo dzieci. Od zachodniej – dorośli. Pochówki w wielu przypadkach były robione na koszt administracji centralnej. Dlatego większość metalowych części nagrobków prawdopodobnie wykonano w hucie Szczecin.

Po pandemii sprzed wieku w Lubinie został zapomniany cmentarz

fot. Andrzej Ryfczyński

Teren dokoła cmentarza jest przepiękny. Niedaleko znajduje się wzgórze widokowe Zielonka. Sam cmentarz nie wymaga większych prac. Jest małym parkiem. Warto się tam wybrać na spacer, jeśli szuka się spokoju i odpoczynku.

Jedna tylko uwaga: warto przeprowadzić prace porządkowe i udrożnić często uczęszczaną, ale zarośniętą drogę, prowadząca na cmentarz. Droga ma uzbrojenie. Widać na niej prawie nowe studzienki kanalizacyjne.

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Gość • Czwartek [05.11.2020, 10:42:23] • [IP: 188.146.167.**]

Dotyczy zapytania: 04.11.2020, 22:49:52] • [IP: 78.88.127.***]. Po wojnie do 1949 roku mieszkali tu jeszcze Niemcy, w tym rybacy, którzy uczyli łowienia ryb polskich osadników. Był inny cmentarz, nasz komunalny, ten na którym były świeże pochówki. Nagrobki były jeszcze z tabliczkami i datami do puki polscy szabrownicy, nasi sąsiedzi tego nie zdewastowali. Dokładnie można to przez specjalistów ustalić, nawet w berlińskich archiwach.

Gość • Środa [04.11.2020, 22:49:52] • [IP: 78.88.127.***]

"Starsi mieszkańcy opowiadają, że od I wojny światowej nie prowadzono tam pochówków. Natomiast dawniej przez wiele lat dzieci ze szkoły porządkowały na nim groby i zapalały świeczki". Jacy mieszkańcy mogli to po wojnie pamiętać?

Gość • Poniedziałek [26.10.2020, 20:28:46] • [IP: 31.0.68.***]

Ty ortograf 5.174.135, a słyszałeś kiedyś o sarkaźmie bucu?

Gość • Poniedziałek [26.10.2020, 19:00:26] • [IP: 83.25.254.**]

O widać komentarze kamieńskiego muzeum!

Lewak • Poniedziałek [26.10.2020, 18:41:00] • [IP: 5.174.135.***]

Temu co się pieluchy kończą pierw się pisać naucz pisać bo widać że ameba ma mózg 😀😀a tobie się wysypał przez to (U)

Gość • Poniedziałek [26.10.2020, 09:22:48] • [IP: 5.173.156.***]

Ludzie szykujcie na apokalipsę ten wirus jest gorszy niż chiszpankaa może się mylę wiem tylko zabije wszystkich ale mnie nie no bo i zaco byłem grzeczny naprawdę.

Gość • Poniedziałek [26.10.2020, 08:56:13] • [IP: 188.146.169.**]

[IP: 37.248.162.**] - Artykuł jest o zaniedbanym cmentarzu, a nie o hiszpance. To na tym cmentarzu są pochowane ofiary tej pandemii i dzisiaj też mamy pandemie. Materia jest rzetelny i coś z tym terenem i tuż obok trzeba zrobić. Zresztą całe sołectwa są zaniedbane i zdewastowane. Widoczny brak gospodarza.

Gość • Niedziela [25.10.2020, 23:36:54] • [IP: 37.248.162.**]

Epidemia" hiszpanki" spowodowana była katastrofą sanitarną na frontach I Wojny Światowej. Polecam popracować nad warsztatem dziennikarskim, bo materiał mało rzetelny a wzmianka o podobieństwie" hiszpanki" i Covid jest conajmniej nie na miejscu. Ba! Nawet sugeruje, ze Covid zbierze takie samo żniwo.

Gość • Niedziela [25.10.2020, 19:53:46] • [IP: 37.7.156.***]

Reptylianie wam wyprali muzgi, hiszpanki nie było!! Średniowiecza też, oszukano was i zmieniono kalendarz dodając 400 lat w środku!! Włącznie myślenie ameby. Nie no kurna padnę ze śmiechu a już mi się pieluchy kończą.

Gość • Niedziela [25.10.2020, 13:56:46] • [IP: 188.146.189.**]

A kto porównuje, choć wszystko jest podobne jak 100 lat temu. Też czekamy kiedy to się skończy, jak wtedy.

Gość • Niedziela [25.10.2020, 13:44:24] • [IP: 86.2.14.**]

Bardzo prosze nie porownywac grypy hiszpanki do tego" co"mamy teraz.

Oglądasz 1-11 z 11
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Wolin: Zadymienie w kotłowni postawiło na nogi 5 zastępów straży pożarnej W domu jednorodzinnym w miejscowości Laska w gminie Wolin pojawił się dym. Duże ilości dymu wydobywały się z kotłowni. Na miejsce zadysponowano 5 zastępów straży pożarnej. - Do działań ruszyli strażacy z PSP Międzyzdroje 2 zastępy, OSP Wolin 2 zastępy oraz 1 zastęp z OSP Troszyn- poinformował nas rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim, Michał Wiaderski. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Wszystko wydarzyło się w niedzielę, 22 listopada około godziny 10:00. ■ 20 – 27 listopada 2020 - Europejski Tydzień Testowania ■ Dramat na drodze koło Miłachowa. W wypadku zginęła 18 - letnia dziewczyna! Do tragicznego w skutkach wypadku doszło na drodze koło miejscowości Miłachowo w gminie Kamień Pomorski. Kierowca z niewyjaśnionych jak dotąd przyczyn uderzył w drzewo. Auto stanęło w płomieniach. Na miejscu zginęła pasażerka nissana, 18 - letnia dziewczyna, której zwęglone ciało znalazły służby. Poszkodowany został także kierujący pojazdem 20 - latek. - W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala w Gryficach - informuje Katarzyna Jasion z KPP w Kamieniu Pomorskim. Z informacji przekazanych przez policję wynika także, że kierowca osobówki pochodził z powiatu kamieńskiego, a jego pasażerka była spoza naszego powiatu ■ 350 balotów siana spłonęło w Laskach W czwartkowy poranek strażaków z powiatu kamieńskiego postawiła na nogi informacja o palących się balotach siana w miejscowości Laska w gminie Wolin. Na miejsce natychmiast zadysponowano 5 zastępów straży pożarnej. Niestety, w momencie przybycia na miejsce pierwszych zastępów strażaków pożar był już rozwinięty. W sumie spłonęło 350 balotów siana. W akcji gaśniczej wzięły udział 2 zastępy straży pożarnej z PSP Międzyzdroj, i po jednym z OSP Rozwarowo, OSP Troszyn i OSP Wolin. Do pożaru doszło w czwartek, 12 listopada, po godzinie 9:00. ■ Infolinia dla Seniorów powyżej 70 lat: w ramach programu „Wspieraj Seniora” - 22 505 11 11 Jeśli jesteś Seniorem, który skończył 70 rok życia, nie masz rodziny, znajomych lub sąsiadów, którzy mogliby Ci pomóc w zakupach, zadzwoń na infolinię ■ Ponad 200 pracowników i 100 kooperantów stoczni na bruk? Przyszły nabywca terenów stoczniowych w Świnoujściu nie będzie mógł prowadzić na nich działalności stoczniowej. - Ta decyzja będzie miała istotny wpływ na stan zachodniopomorskiej gospodarki morskiej - alarmuje Zachodniopomorski Klaster Morski. I pisze list otwarty ■ Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolinie zatrudni osobę na stanowisku Terapeuta Zajęciowy do Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzyzdrojach. Praca od grudnia. Tel. 695175579 ■