POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [18.10.2020, 19:50:14] • Kamień Pomorski

Plany przebudowy rynku z roku 1941

Plany przebudowy rynku z roku 1941

fot. archiwum autora

W tym wpisie przyjrzymy się planom przebudowy kamieńskiego rynku z roku 1941.

Ostatnia rewitalizacja kamieńskiego rynku nie była pierwszą z prób poprawy wyglądu centralnego punktu miasta. W roku 1941 opublikowano wstępne propozycje poprawy wyglądu kamieniczek znajdujących się wokół ratusza.

Materiał pojawił się w sieci 17 kwietnia 2017 na kanale Irecka Andreasa Litzbarskiego w serwisie Flickr. W krótkim komentarzu właściciel przedstawił treść udostępnionego artykułu:

"Plany uproszczenia wygladu fasad kamienic na kamienskim staromiejskim rynku, ktore polegalo glownie na usuwaniu stukaterii zewnetrznej (gzymsow ewelacyjnych) z okresu wilhelminskiego, jaka uchodzila za sztuczna i zbedna oraz ujednoliceniu wygladu odaszenia kamienic i wizerunku sklepow na parterze."

Praktycznie cały artykuł napisano szwabachą, czyli trudnym do odczytania pismem gotyckim. Sam proces tłumaczenia składał się najpierw z odczytania oryginału, czyli przetłumaczeniu z języka niemieckiego na niemiecki. Dopiero po tym możliwe było przetłumaczenie całości na język polski:
Dziennik Rzemiosła Pomorskiego
Uchwalenie rynku w Kamieniu na Pomorzu

Plany przebudowy rynku z roku 1941

fot. archiwum autora

Przedruk tylko za specjalnym zezwoleniem

W czasopiśmie „Heimatleben" w numerze 7 tego roku zostało opublikowane kilka planów zagospodarowania rynku w Kamieniu. Przedstawiono tutaj tylko niewielka część tej pracy, która została wykonana przez uczniów Państwowej Szkoły Budowlanej pod kierunkiem niżej podpisanego.
Kamień ma piękny stary ratusz, który dominuje nad rynkiem. Właściwe jest zatem uwolnienie rynku od pozostałości budowlanych z ostatnich dziesięcioleci. Niewłaściwe traktowanie kolorów i przeciążone tynki muszą zniknąć, należy poprawić wystrój sklepów, które w większości przypadków nie odpowiada małemu miastu. Po tym jak rzemieślnicy w Stralsundzie z ulicy Semlower zaangażowali się w wyjątkowy sposób, należy mieć nadzieję, że również różni kamieńscy specjaliści z branży budowlanej wezmą czynny udział w decyzji o przekształceniu rynku w Kamieniu. Spójrzmy na Rys.1, który pokazuje szczyt ratusza i jeszcze kilka dobrze zachowanych domów. Domy te odzwierciedlają charakter rynku. Byłoby zatem pożądane, aby wszystkie budynki były jak najbardziej zbliżone do tej formy, tak bardzo jak to możliwe.

Na dwóch przykładach wskażemy, w jaki sposób można osiągnąć taką poprawę mając mniej lub więcej środków finansowych przy pomocy mniej lub bardziej umiarkowanych środków.

Dom nr 15 (rys. 2) ma brzydką strukturę tynku z nierównymi, poszarpanymi krawędziami i jest również o wiele za kolorowy, drugie piętro jest o wiele za wysokie, strzelistość dachu wydaje się rzeczywiście obca między dachami pokrytymi dachówką. Nie należy za to winić właściciela domu, ale niezdolnych fachowców. Należy również odrzucić projekt ponadwymiarowych witryn sklepowych. Sąsiedni budynek nr 16, który niestety dopiero kilka lat temu został rozbudowany – ładny, dwuspadowy dach byłby oczywiście lepszy od istniejącego obecnie dachu z papy – nie jest zły w swojej ogólnej konstrukcji. Przede wszystkim reklama musi zostać znacznie poprawiona. Zdjęcie 3 przedstawia pierwszą propozycję poprawy, która ogranicza się do usunięcia struktury tynku i formy okienka sklepowego. W domu nr 16 reklama również zostaje doprowadzona do właściwego kształtu. W dalszej propozycji (rys. 4) planowany jest nowy dach pokryty dachówką dla domu nr 15 i niższe drugie piętro. Ponieważ poddasze może być wykorzystane, nie ma miejsca na cztery połacie dachu. Konstrukcja parteru zostanie ulepszona dzięki wstawieniu większych szerszych słupów pomiędzy oknami sklepowymi a drzwiami. Tę poprawę należy wprowadzić w prawie każdym wyglądzie sklepu, jeżeli jest to możliwe to należy wykonać to w pierwszej kolejności. Również w domu nr 16 pomiędzy witrynę sklepową a drzwiami wejściowymi wstawiono filar, uproszczono strukturę tynku i zaplanowano nowy dach pokryty dachówką. Rysunek 5 przedstawia teraz dwa domy nr 15 i 16 w połączeniu z całą ścianą rynku. Najważniejsze jest tutaj pokazanie, że nie wystarczy pracować na jednym budynku lub nawet na dwóch, ale że zawsze należy brać pod uwagę ogólny obraz sytuacji. Przy istniejącym stanie, dom nr 14 (lewy parterowy) jest w porządku, w jego ogólnym wyglądzie. Dom nr 17 jest zbyt duży jak dla kamieńskiego rynku, również płaski dach nie jest w tym momencie uzasadniony. Pożądane byłoby ponowne zaprojektowanie dachów zgodnie z poprawą stanu przedstawionego na rysunku 5. Jest to oczywiste, że tak radykalnych zmian można dokonać tylko wtedy, gdy na przykład istniejący obecnie dach ulegnie zniszczeniu lub być może zostanie zniszczony przez ogień. W tym przypadku jednak dach nie może zostać odbudowywany arbitralnie, lecz według jednolicie sporządzonego planu ogólnego. Należy również zauważyć, że w celu poprawy wyglądu budynku brzydkiej ściany ogniowej tego domu, za sąsiednim domem dodano część dachu.

Plany przebudowy rynku z roku 1941

fot. archiwum autora

Prace kamieńskie zostaną wystawione przez Państwową Szkołę Budownictwa i Biuro Budowy Technik, prawdopodobnie pod koniec października w Państwowym Muzeum w Szczecinie. Każdy rzemieślnik budowlany, który ma taką możliwość, powinien następnie odwiedzić wystawę, na której w dużej mierze będą widoczne kolorowe plany.
Wibbelmann.

Rysunek 1. Kamień, ratusz i rynek.
Rysunek 2: Domy nr 15 i 16 na targu. Obecny stan.
Rysunek 3. Domy nr 15 i 16 na rynku. Propozycja poprawy.
Rysunek 4. Domy nr 15 i 16 na rynku. Propozycja dalszej poprawy.
Rysunek 5. Domy nr 14 i 17. po stronie wschodniej rynku. Powyżej: Stan obecny. Poniżej: Propozycja dalszej poprawy. Regulacja form dachowych.
Każdy rysunek: H. Wibbelmann.

Pełna wersja wpisu, uzupełniona o linki, wersję niemiecką oraz ilustracje w dużej rozdzielczości jest dostępna na blogu pod linkiem:
lepszykamien.wordpress.com/2020/10/13/plany-przebudowy-rynku-z-roku-1941/

Pozdrawiam
Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Poniedziałek [19.10.2020, 14:05:49] • [IP: 178.37.118.***]

Gość • Poniedziałek [19.10.2020, 13:24:56] • [IP: 83.18.66.**] Marcin coś robi. Publikuje o Kamieniu, propaguje wiedzę o mieście. A co Ty robisz poza pisaniem drętwych komentarzy na sieci? weź jakieś grabki, szpadle i zrób coś pożytecznego.

Gość • Poniedziałek [19.10.2020, 13:24:56] • [IP: 83.18.66.**]

Marcinku, tyle roboty w mieście, zamiast pokazywać paluszkiem może weźmiesz się do roboty? Skrzykniesz podobnych sobie lewusów i przyklaskiwaczy, weźmiecie jakieś grabki, szpadle i pomożecie przy czymś w tym mieście? Dyrektorem chciałbyś być, ale żeby dyrektorować to trzeba mieć pojęcie o robocie, a nie być z zawodu dyrektorem.

Gość • Poniedziałek [19.10.2020, 12:34:45] • [IP: 77.13.145.**]

Co tam stare plany, wazne ze teraz" pieknie" tam wyglada, piekne bloki po komunie, one sa ozdoba kazdeg rynku.Ten wpis i tak nic nie zmieni, moze za sto lat az same sie rozpadna.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Gracja Kalibabka z Dziwnowa nie będzie Top Model. Odpadła z programu. Wśród uczestników 9. edycji programu Top Model nie ma już mieszkanki Dziwnowa. Gracja Kalibabka odpadła we środowym odcinku programu. Według jury to właśnie ona zaprezentowała się w trakcie sesji zdjęciowej najsłabiej. Córka sławnego Tulipana ma jednak dopiero 18 - lat i sam udział w programie był dla niej na pewno dużym sukcesem ■ Niż Gisela nawywijał. W powiecie kamieńskim strażacy interweniowali ponad 90 razy! To był trudny czas dla strażaków z całego powiatu. W środę, 14 października mieli oni ręce pełne roboty. Wszystkiemu winny był niż Gisela, któremu towarzyszył silny wiatr i ulewny deszcz. Od 14 do 15 października w związku z silnym wiatrem strażacy interweniowali ponad 90 razy! Wszystko wskazuje na to, że to absolutny rekord w liczbie interwencji w tak krótkim czasie ■ Przekazali dane osobowe wyborców bez podstawy prawnej? W maju pisaliśmy, że - w związku z wyborami prezydenckimi - gmina Golczewo udostępniła Poczcie Polskiej dane osobowe swoich mieszkańców. Teraz może mieć kłopoty - wynika z informacji Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska ■ Nadleśnictwo Międzyzdroje i Woliński Park Narodowy serdecznie zapraszają do udziału w leśnym konkursie plastycznym 2020. EKODRZEWO LUB EKOGRZYB Prace można składać do 30 października 2020 r. do godz. 13.00 w Dziale Edukacji WPN, ul. Niepodległości 3a, Międzyzdroje, pokój nr 19. Regulamin konkursu dostępny jest na stronach: www.miedzyzdroje.szczecin.lasy.gov.pl oraz wwww.wolinpn.pl ■ Rusza Międzyzdrojski Budżet Obywatelski na rok 2021 ■ Dnia 20.09.2020 w Międzyzdrojach zgubiono portfel z ukraińskimi dokumentami na nazwisko Fernezyi. Znalazce proszę o kontakt pod numerem telefonu 663354234 ■ Zakażenia wirusem SARS-CoV-2 stan na godz.10.00. Informujemy, że na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2:­­­­ pow. kołobrzeski – 1 osoba (1 mężczyzna w średnim wieku) pow. koszaliński + Koszalin- 4 osoby (1 młoda kobieta, 1 kobieta w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku i 1 starszy mężczyzna ) m. Szczecin – 17 osób ( 2 dzieci, 1 młoda kobieta, 3 kobiety w średnim wieku,4 młodych mężczyzn, 6 mężczyzn w średnim wieku i 1 starszy mężczyzna) pow. wałecki – 1osoba (1 starszy mężczyzna) pow. stargardzki - 5 osób ( 1 dziecko, 2 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta i 1 starszy mężczyzna) pow. gryfiński - 1 osoba (1 starsza kobieta) pow. policki - 1 osoba ( 1 młoda kobieta) pow. goleniowski - 1 osoba ( 1 mężczyzna w średnim wieku ) W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem- stan na 19.09.20 r. : 1378 /30 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - informuje Renata Opiela Kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna ■ Nie żyje „Baca” Wojciech Hawryszuk. Tworzył festiwal FAMA. Dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach w latach 2002 – 2003. Społecznik, publicysta, animator kultury. Zmarł nagle, w piątek 11 września. Miał 68 lat. ■ Fundacja Perspektywa zaprasza serdecznie na mały koncert oraz wspomnienie wizualne Meksykańskiego Weekendu ■ Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że do Sądu Okręgowego w Szczecinie skierowano akt oskarżenia wobec prezesa kamieńskiego PGK Adriana G. Wraz z nim aktem oskarżenia objęto 3 inne osoby. Zarzuty w sprawie dotyczą przyjmowania korzyści majątkowych, poświadczenia nieprawdy, wyrządzenia szkody majątkowej znacznych rozmiarów spółce PGK, wprowadzania w błąd PFRON ■ Na terenie całego kraju od 1 września do 30 listopada br. prowadzony będzie Powszechny Spis Rolny (PSR 2020). PSR jest badaniem statystycznym realizowanym (przez służby statystyki publicznej we współpracy z Gminami) raz na 10 lat obejmującym wszystkie gospodarstwa rolne. Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unia Europejska. Krajową podstawą prawną realizacji spisu rolnego jest ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. Spis jest obowiązkowy to znaczy, że wszyscy użytkownicy gospodarstw rolnych zobligowani są do udziału w tym badaniu. Rolnicy będą mogli udzielić informacji poprzez: • samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna na stronie internetowej: spisrolny.gov.pl/, • odpowiedzi w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza telefonicznego, • odpowiedzi w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne. Ze względu na zagrożenie epidemiczne, służby statystyki publicznej mają opracowane różne rozwiązania organizacyjne, które pozwolą na realizację PSR w zależności od panującej sytuacji w kraju ■ W dniu 4 września 2020 r. o godzinie 11:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kamieniu Pomorskiego odbędzie się XIX sesja Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim. Sesja będzie prowadzona z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (zdalny tryb obradowania) Pliki do pobrania na stronie: www.kamienpomorski.pl/pl/news/xix-sesja-rady-miejskiej-w-kamieniu-pomorskim-0 ■ Meklemburgia-Pomorze Przednie otwiera granice dla jednodniowych turystów. Rząd niemieckiego Kraju Związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego na dzisiejszym posiedzeniu zdecydował o zniesieniu rygorystycznych obostrzeń dla tzw. jednodniowych turystów. Swobodne poruszanie będzie możliwe od 3 lub 4 września br. Jako pierwszy apelował o to marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz ■ Minister Edukacji Narodowej zdecydował: rok szkolny rozpocznie się tradycyjnie 1 września, a dzieci pójdą do szkoły! 1 września szkoły otworzą swoje podwoje dla uczniów, a ci spotkają się ze sobą, poznają plan lekcji. W kolejnych dniach nauka także odbywać się będzie w szkołach-poinformowało MEN ■ Konkurs na teledysk „Nakręć się na RAP”. Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie wspólnie z Polskim Towarzystwem Higienicznym Oddział w Szczecinie w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2020” ogłasza wojewódzki konkurs na teledysk z gatunku muzyki rap o tematyce profilaktyki zażywania nowych narkotyków pod hasłem „Nakręć się na RAP” ■