POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [15.09.2020, 07:53:21] • zachodniopomorskie

Dokąd leci Port Lotniczy Szczecin - Goleniów

Dokąd leci Port Lotniczy Szczecin - Goleniów

fot. Organizator

Specjalna linia kolejowa, powstanie terminalu Cargo, wsparcie w otwieraniu nowych destynacji. Na przestrzeni ostatnich lat nie brakowało inwestycji i działań Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, które wpłynęły na rozwój Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów. – Lotnisko to nasze okno na świat – powtarzał nie raz marszałek Olgierd Geblewicz, dlatego też tak często ponawia apele do Rządu o uruchomienie obiecywanej rekompensaty za COVID i rozpoczęcie niezbędnych inwestycji.

Bergen, Liverpool, Stavanger, Oslo, Londyn. Możliwości jakie daje Port Lotniczy Szczecin – Goleniów coraz częściej wykorzystują mieszkańcy Pomorza Zachodniego, co widać po rosnącej od lat obsłudze pasażerów. Według danych airport.com w ubiegłym roku w Goleniowie odprawiono 576 072 osób. To prawie dwukrotnie więcej niż jeszcze w 2012 r.

Samorząd Województwa ratuje lotnisko po raz pierwszy
2012 rok był momentem gdy decydowała się przyszłość lotniska. Inwestycje w modernizację pasa startowego, trasę kołowania i miejsca postojowe stanęły. Wykonawca zszedł z budowy, lotnisko nie miało pieniędzy na dokończenie inwestycji, a banki odmawiały kredytu. Port Lotniczy uratowały poręczenia finansowe Województwa Zachodniopomorskiego i Miasta Szczecin. W myśl podpisanego rok później przez samorządy porozumienia z Państwowym Przedsiębiorstwem „Porty Lotnicze”, ruszyło wsparcie. Województwo uruchomiło do dziś 31,9 mln zł., a Szczecin 25.5 mln zł.

Samorząd Województwa otwiera lotnisko Goleniów na region
Tłumy dziennikarzy i mieszkańców wyruszyło 31 maja 2013 r. z dworca kolejowego Szczecin Główny do Portu Lotniczego Goleniów. Był to sygnał dla mieszkańców Pomorza Zachodniego, że regionalne lotnisko na nich czeka. Nową linię kolejową łączącą lotnisko z regionem wybudowano w znacznej mierze dzięki zaangażowaniu regionu i wyłożeniu 41 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego, na wartą 67 mln zł inwestycję. Trasę zaczął obsługiwać nowoczesny tabor, w które Pomorze Zachodnie zainwestowało już przeszło miliard złotych. Wszystko by zachęcić do latania z Goleniowa. - Dzięki tej inwestycji jesteśmy bliżej świata, bliżej siebie – mówił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W kierunku cargo i lepszej siatki połączeń
Rosła liczba pasażerów, rosły plany w kierunku zbudowania tzw. drugiej nogi – obsługi ładunków CARGO. W końcu pojawił się inwestor obecna już na Pomorzu Zachodnim firma Waimea, która zdecydowała się do postawienia w Goleniowie terminala obsługi towarowej z prawdziwego zdarzenia. Województwo Zachodniopomorskie zadbało o know – how i wiosną 2018 r. przedstawiciele lotniska uczestniczyli w wyjeździe studyjnym w porcie lotniczym w Liege, siódmym co do wielkości lotnisku cargo w Europie. W wizycie w Belgii wzięli również udział zachodniopomorscy przedsiębiorcy z branży e-commerce, która w światowej logistyce często korzysta z transportu lotniczego. Chwilę później potencjalny inwestor ruszył z budową nowoczesnego terminalu.

Rozwój siatki połączeń – zyski
Długi lobbing Województwa Zachodniopomorskiego w kierunku uruchomienia połączenia Goleniów – Kopenhaga w końcu się opłacił. Połączenie to ukłon w kierunku Polaków pracujących w duńskiej stolicy i jej okolicach, ale także wiadomość oczekiwana przez świat biznesu, która ułatwi Duńczykom procesy inwestycyjne i zarządzanie przedsiębiorstwami zlokalizowanymi w zachodniopomorskiem. Warto pamiętać, że na Pomorzu Zachodnim Duńczycy zainwestowali już ponad miliard złotych. Na dodatek zachodniopomorskie firmy co roku eksportują do Danii towary warte blisko 1 mld zł.

Rozwój siatki połączeń – straty
Niestety oprócz zysków pojawiły się i straty. Mieszkańcy regionu stracili możliwość taniego latania do Warszawy i to pomimo, że samoloty Ryanaira miały obłożenie na poziomie 95%. Przewoźnik zawiesił połączenie z powodu drastycznych podwyżek opłat lotniskowych pobieranych przez Państwowe Przedsiębiorstwo „Porty Lotnicze”. Większościowy udziałowiec lotniska w Goleniowie, nie zmienił jednak zdania. Apele i lobbing nie pomogły, a wręcz pozostały bez odpowiedzi. Lotnisko straciło blisko 100 tys. pasażerów rocznie.

Nowe inwestycje na wagę rozwoju – zaniechanie PPL nr. 1
By lotnisko mogło się rozwijać, potrzebne były kolejne inwestycje. Władze lotniska, a także Samorząd Województwa od 2016 r. zabiegały o rozbudowę terminala pasażerskiego i wymianę systemu świetlnych pomocy nawigacyjnych. Czas mijał, koszty inwestycji rosły, kolejne pisma wysyłano do rządu. W końcu, w trakcie kampanii do europarlamentu w 2019 r. inwestycje zapowiedział Premier Mateusz Morawiecki. Następnie PPL podpisało porozumienie, na mocy którego miało realizować rozbudowę infrastruktury za 108,5 mln zł. Program miał być finansowany dzięki dokapitalizowaniu Portu Lotniczego Szczecin - Goleniów przez PPL, co należało notyfikować w Komisji Europejskiej.- Liczymy na to, że uda się szybko uzyskać notyfikację i skutecznie dofinansować lotnisko w Goleniowie – mówił 26 lipca 2019 r. marszałek Olgierd Geblewicz i dodawał – Wspólnicy zobowiązali PPL do złożenia wniosku notyfikacyjnego do końca września.

Równocześnie zapadła decyzja o wydłużeniu okresu wsparcia ze strony Samorządu Województwa z 2020 do 2037 roku, czyli do momentu spłaty kredytu inwestycyjnego zaciągniętego przez lotnisko w roku 2012. PPL nie dotrzymał obietnicy. Wniosku notyfikacyjnego nie złożono w wyznaczonym terminie, a oficjalnej zgody Komisji Europejskiej nie ma do dziś.
Opieszałość i pandemia COVID – zaniechanie nr. 2
W tym czasie wybuchła pandemia COVID – 19. W marcu br. rząd zakazał lotniskom w Polsce prowadzenia działalności komercyjnej, a równocześnie zobowiązano je do utrzymywania w trakcie pandemii tzw. użyteczności publicznej. To operacje lotnicze straży pożarnej, lotniczego pogotowia ratunkowego, policji czy wojska, których w Goleniowie w ciągu kilku miesięcy było blisko 400. Straty lotniska sięgnęły 3,5 mln zł. Zabrakło pieniędzy na pensje dla pracowników. Deklaracje ministra aktywów państwowych Jacka Sasina czy wiceministra infrastruktury Marcina Horały, który 1 czerwca br. zapowiadał „Konkretne kwoty na poszczególne lotniska poznamy w tym tygodniu” nijak się miały do rzeczywistości. Rządowej rekompensaty za COVID nie uruchomiono do dziś.

Samorząd Województwa ratuje lotnisko po drugi i mówi sprawdzam

Jedyną pomocą jaką Port Lotniczy Szczecin – Goleniów otrzymał w trakcie pandemii COVID-19, było wsparcie ze strony Województwa Zachodniopomorskiego (2,5 mln zł pożyczki z ZARR). Samorządowe pieniądze się jednak wyczerpały. W ocenie marszałka ta bezczynność dotyka nie tylko Goleniowa, ale może doprowadzić do upadłości nawet 80% lotnisk w Polsce. W tle pozostaje jeszcze 108,5 mln zł deklarowane przez rząd, które miały uruchomić inwestycje. W odpowiedzi na tą opieszałość, 28 sierpnia br. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wstrzymał rozpoczęcie dokapitalizowania Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów kwotą 40 mln zł do 2028 r.

- Żadnych porozumień w sprawie dokapitalizowania nie złamaliśmy i nie złamiemy. Zgodnie z porozumieniem z 2013 r. wsparliśmy lotnisko kwotą 32 mln. Do końca września trafi więc 1,5 mln zł. Rozmawialiśmy o przyszłości i jeśli prezes mówi, że nie ma problemów z kapitalizowaniem działalności operacyjnej to niech pomaga – wyjaśniał marszałek Olgierd Geblewicz.

W Porcie Lotniczym Szczecin – Goleniów jest zatrudnionych 129 osób.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Gracja Kalibabka z Dziwnowa nie będzie Top Model. Odpadła z programu. Wśród uczestników 9. edycji programu Top Model nie ma już mieszkanki Dziwnowa. Gracja Kalibabka odpadła we środowym odcinku programu. Według jury to właśnie ona zaprezentowała się w trakcie sesji zdjęciowej najsłabiej. Córka sławnego Tulipana ma jednak dopiero 18 - lat i sam udział w programie był dla niej na pewno dużym sukcesem ■ Niż Gisela nawywijał. W powiecie kamieńskim strażacy interweniowali ponad 90 razy! To był trudny czas dla strażaków z całego powiatu. W środę, 14 października mieli oni ręce pełne roboty. Wszystkiemu winny był niż Gisela, któremu towarzyszył silny wiatr i ulewny deszcz. Od 14 do 15 października w związku z silnym wiatrem strażacy interweniowali ponad 90 razy! Wszystko wskazuje na to, że to absolutny rekord w liczbie interwencji w tak krótkim czasie ■ Przekazali dane osobowe wyborców bez podstawy prawnej? W maju pisaliśmy, że - w związku z wyborami prezydenckimi - gmina Golczewo udostępniła Poczcie Polskiej dane osobowe swoich mieszkańców. Teraz może mieć kłopoty - wynika z informacji Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska ■ Nadleśnictwo Międzyzdroje i Woliński Park Narodowy serdecznie zapraszają do udziału w leśnym konkursie plastycznym 2020. EKODRZEWO LUB EKOGRZYB Prace można składać do 30 października 2020 r. do godz. 13.00 w Dziale Edukacji WPN, ul. Niepodległości 3a, Międzyzdroje, pokój nr 19. Regulamin konkursu dostępny jest na stronach: www.miedzyzdroje.szczecin.lasy.gov.pl oraz wwww.wolinpn.pl ■ Rusza Międzyzdrojski Budżet Obywatelski na rok 2021 ■ Dnia 20.09.2020 w Międzyzdrojach zgubiono portfel z ukraińskimi dokumentami na nazwisko Fernezyi. Znalazce proszę o kontakt pod numerem telefonu 663354234 ■ Zakażenia wirusem SARS-CoV-2 stan na godz.10.00. Informujemy, że na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2:­­­­ pow. kołobrzeski – 1 osoba (1 mężczyzna w średnim wieku) pow. koszaliński + Koszalin- 4 osoby (1 młoda kobieta, 1 kobieta w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku i 1 starszy mężczyzna ) m. Szczecin – 17 osób ( 2 dzieci, 1 młoda kobieta, 3 kobiety w średnim wieku,4 młodych mężczyzn, 6 mężczyzn w średnim wieku i 1 starszy mężczyzna) pow. wałecki – 1osoba (1 starszy mężczyzna) pow. stargardzki - 5 osób ( 1 dziecko, 2 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta i 1 starszy mężczyzna) pow. gryfiński - 1 osoba (1 starsza kobieta) pow. policki - 1 osoba ( 1 młoda kobieta) pow. goleniowski - 1 osoba ( 1 mężczyzna w średnim wieku ) W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem- stan na 19.09.20 r. : 1378 /30 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - informuje Renata Opiela Kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna ■ Nie żyje „Baca” Wojciech Hawryszuk. Tworzył festiwal FAMA. Dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach w latach 2002 – 2003. Społecznik, publicysta, animator kultury. Zmarł nagle, w piątek 11 września. Miał 68 lat. ■ Fundacja Perspektywa zaprasza serdecznie na mały koncert oraz wspomnienie wizualne Meksykańskiego Weekendu ■ Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że do Sądu Okręgowego w Szczecinie skierowano akt oskarżenia wobec prezesa kamieńskiego PGK Adriana G. Wraz z nim aktem oskarżenia objęto 3 inne osoby. Zarzuty w sprawie dotyczą przyjmowania korzyści majątkowych, poświadczenia nieprawdy, wyrządzenia szkody majątkowej znacznych rozmiarów spółce PGK, wprowadzania w błąd PFRON ■ Na terenie całego kraju od 1 września do 30 listopada br. prowadzony będzie Powszechny Spis Rolny (PSR 2020). PSR jest badaniem statystycznym realizowanym (przez służby statystyki publicznej we współpracy z Gminami) raz na 10 lat obejmującym wszystkie gospodarstwa rolne. Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unia Europejska. Krajową podstawą prawną realizacji spisu rolnego jest ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. Spis jest obowiązkowy to znaczy, że wszyscy użytkownicy gospodarstw rolnych zobligowani są do udziału w tym badaniu. Rolnicy będą mogli udzielić informacji poprzez: • samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna na stronie internetowej: spisrolny.gov.pl/, • odpowiedzi w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza telefonicznego, • odpowiedzi w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne. Ze względu na zagrożenie epidemiczne, służby statystyki publicznej mają opracowane różne rozwiązania organizacyjne, które pozwolą na realizację PSR w zależności od panującej sytuacji w kraju ■ W dniu 4 września 2020 r. o godzinie 11:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kamieniu Pomorskiego odbędzie się XIX sesja Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim. Sesja będzie prowadzona z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (zdalny tryb obradowania) Pliki do pobrania na stronie: www.kamienpomorski.pl/pl/news/xix-sesja-rady-miejskiej-w-kamieniu-pomorskim-0 ■ Meklemburgia-Pomorze Przednie otwiera granice dla jednodniowych turystów. Rząd niemieckiego Kraju Związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego na dzisiejszym posiedzeniu zdecydował o zniesieniu rygorystycznych obostrzeń dla tzw. jednodniowych turystów. Swobodne poruszanie będzie możliwe od 3 lub 4 września br. Jako pierwszy apelował o to marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz ■ Minister Edukacji Narodowej zdecydował: rok szkolny rozpocznie się tradycyjnie 1 września, a dzieci pójdą do szkoły! 1 września szkoły otworzą swoje podwoje dla uczniów, a ci spotkają się ze sobą, poznają plan lekcji. W kolejnych dniach nauka także odbywać się będzie w szkołach-poinformowało MEN ■ Konkurs na teledysk „Nakręć się na RAP”. Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie wspólnie z Polskim Towarzystwem Higienicznym Oddział w Szczecinie w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2020” ogłasza wojewódzki konkurs na teledysk z gatunku muzyki rap o tematyce profilaktyki zażywania nowych narkotyków pod hasłem „Nakręć się na RAP” ■