POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [16.09.2020, 21:52:05] • zachodniopomorskie

Olgierd Geblewicz w Komitecie Regionów: Popieramy pragnienie demokratycznej zmiany wyrażane przez ludność Białorusi

Wzywamy władze białoruskie do zapewnienia poszanowania podstawowych wartości, praw człowieka i wolności oraz zdecydowanie potępiamy wszelkie akty przemocy, represje i aresztowania pokojowych demonstrantów - to głos prezydium Europejskiego Komitetu Regionów. Marszałek Olgierd Geblewicz zadeklarował, że europejskie regiony są gotowe do współpracy z samorządami lokalnymi na rzecz obywateli Białorusi.

- Zdecydowanie popieramy pragnienie demokratycznej zmiany wyrażane przez ludność Białorusi. Dokonuje ona cywilizacyjnego wyboru w swoim wezwaniu do demokratycznych wyborów, poszanowania praworządności i wolności słowa. Członkowie KR-u podpisują się pod tymi wartościami. Jesteśmy gotowi współpracować z samorządami lokalnymi na rzecz obywateli Białorusi, aby przeprowadzić niezbędne reformy i zbudować zaufanie – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz, przewodniczący frakcji EPP w Europejskim Komitecie Regionów.

Oświadczenie Prezydium Europejskiego Komitetu Regionów, to wyraz głębokiego zaniepokojenia samorządów sytuacją na Białorusi. W specjalnym oświadczeniu regionalni liderzy wezwali władze Białorusi do jak najszybszego uwolnienia wszystkich bezprawnie zatrzymanych demonstrantów i poparto wysiłki narodu białoruskiego. W stanowisku wyrażono gotowość do rozwijania współpracy i partnerstwa z miastami i regionami Białorusi, partnerskiego uczenia się i reform, które mogły by wzmocnić tamtejszą samorządność lokalną. Prezydium KR wezwało także Unię Europejską i jej państwa członkowskie do zaoferowania odpowiedniej pomocy finansowej w celu wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego.

Posiedzenie prezydium Komitetu Regionów było również okazją m.in. do dyskusji na temat przyszłość Europy po COVID-19  oraz lepszego stanowienia prawa. Sprawozdawcą opinii w tej sprawie był marszałek Olgierd Geblewicz. - Kryzys COVID-19 będzie miał znaczący wpływ na debatę na temat przyszłości Europy, ponieważ stawia pytania dotyczące nie tylko odporności UE, ale także jej kompetencji oraz adekwatności jej ram instytucjonalnych i procedur decyzyjnych do reagowania na poważne kryzysy. Obecna pandemia może doprowadzić do punktu zwrotnego w procesie integracji europejskiej, ponieważ wyraźnie pokazała potrzebę zwiększenia zdolności Unii do działania na rzecz swoich obywateli. Zbliżająca się konferencja w sprawie przyszłości Europy jest dobrą okazją do wspólnej dyskusji nad tymi zagadnieniami, a zaangażowanie miast i regionów ma zasadnicze znaczenie dla ugruntowania procesu w odpowiedzi na obawy i oczekiwania obywateli - podkreślił marszałek.

W ocenie Komitetu Regionów zbliżająca się konferencja w sprawie przyszłości Europy jest okazją do wzmocnienia roli samorządów w Unii Europejskiej i ich pełnego zaangażowania w znajdowanie konkretnych odpowiedzi na obawy obywateli.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Wolin: Zadymienie w kotłowni postawiło na nogi 5 zastępów straży pożarnej W domu jednorodzinnym w miejscowości Laska w gminie Wolin pojawił się dym. Duże ilości dymu wydobywały się z kotłowni. Na miejsce zadysponowano 5 zastępów straży pożarnej. - Do działań ruszyli strażacy z PSP Międzyzdroje 2 zastępy, OSP Wolin 2 zastępy oraz 1 zastęp z OSP Troszyn- poinformował nas rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim, Michał Wiaderski. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Wszystko wydarzyło się w niedzielę, 22 listopada około godziny 10:00. ■ 20 – 27 listopada 2020 - Europejski Tydzień Testowania ■ Dramat na drodze koło Miłachowa. W wypadku zginęła 18 - letnia dziewczyna! Do tragicznego w skutkach wypadku doszło na drodze koło miejscowości Miłachowo w gminie Kamień Pomorski. Kierowca z niewyjaśnionych jak dotąd przyczyn uderzył w drzewo. Auto stanęło w płomieniach. Na miejscu zginęła pasażerka nissana, 18 - letnia dziewczyna, której zwęglone ciało znalazły służby. Poszkodowany został także kierujący pojazdem 20 - latek. - W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala w Gryficach - informuje Katarzyna Jasion z KPP w Kamieniu Pomorskim. Z informacji przekazanych przez policję wynika także, że kierowca osobówki pochodził z powiatu kamieńskiego, a jego pasażerka była spoza naszego powiatu ■ 350 balotów siana spłonęło w Laskach W czwartkowy poranek strażaków z powiatu kamieńskiego postawiła na nogi informacja o palących się balotach siana w miejscowości Laska w gminie Wolin. Na miejsce natychmiast zadysponowano 5 zastępów straży pożarnej. Niestety, w momencie przybycia na miejsce pierwszych zastępów strażaków pożar był już rozwinięty. W sumie spłonęło 350 balotów siana. W akcji gaśniczej wzięły udział 2 zastępy straży pożarnej z PSP Międzyzdroj, i po jednym z OSP Rozwarowo, OSP Troszyn i OSP Wolin. Do pożaru doszło w czwartek, 12 listopada, po godzinie 9:00. ■ Infolinia dla Seniorów powyżej 70 lat: w ramach programu „Wspieraj Seniora” - 22 505 11 11 Jeśli jesteś Seniorem, który skończył 70 rok życia, nie masz rodziny, znajomych lub sąsiadów, którzy mogliby Ci pomóc w zakupach, zadzwoń na infolinię ■ Ponad 200 pracowników i 100 kooperantów stoczni na bruk? Przyszły nabywca terenów stoczniowych w Świnoujściu nie będzie mógł prowadzić na nich działalności stoczniowej. - Ta decyzja będzie miała istotny wpływ na stan zachodniopomorskiej gospodarki morskiej - alarmuje Zachodniopomorski Klaster Morski. I pisze list otwarty ■ Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolinie zatrudni osobę na stanowisku Terapeuta Zajęciowy do Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzyzdrojach. Praca od grudnia. Tel. 695175579 ■