POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [16.07.2020, 13:14:47] • zachodniopomorskie

Cenne wskazówki nie tylko dla rowerzystów

Sezon rowerowy rozkręcił się na całego, dlatego bez względu na to, czy na co dzień poruszamy się na dwóch, czy też na czterech kółkach warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad dotyczących ruchu rowerów.

Rower to najpopularniejszy pojazd na świecie. Jest ekonomiczny, ekologiczny i...bardzo modny. Nic więc dziwnego, że liczba jego zwolenników stale rośnie. Wraz z dobrą pogodą jest coraz więcej rowerzystów na ulicach miast i drogach regionu.

Z policyjnych statystyk wynika bowiem, że w już w tym miesiącu doszło do 3 wypadków z udziałem rowerzystów, 3 osoby zostały ranne. W czerwcu odnotowaliśmy 12 wypadków, w których 11 osób zostało rannych, 1 zginęła.

Miesiąc wcześniej w województwie zachodniopomorskim rowerzyści uczestniczyli w 10 wypadkach, 9 osób odniosło obrażenia, 1 zginęła.

Z pewnością do wielu z tych zdarzeń nie doszłoby, gdyby nie brak znajomości elementarnych zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Dlatego zachęcamy wszystkich uczestników ruchu drogowego do zapoznania się z cennymi wskazówkami.

Rowerzyści mogą poruszać się drogami publicznymi oraz drogami i pasami dla rowerów. Zakaz jazdy na rowerze obowiązuje jedynie na drogach ekspresowych, autostradach i tych jezdniach, wzdłuż których poprowadzono dedykowaną tym pojazdom trasę w danym kierunku. Jeśli taka istnieje – jest obowiązek korzystania z niej. Trzeba też zwracać uwagę na znak drogowy B-9, czyli zakaz wjazdu rowerów.

Bywa, że na rowerową wycieczkę lub trening wybieramy się w towarzystwie drugiej osoby. Warto wówczas zdawać sobie sprawę z tego, jak można poruszać się po drogach w tandemie. Przepisy rowerowe zezwalają na jazdę rowerem obok siebie, jeśli nie stwarza to zagrożenia w ruchu. Jeśli jeździmy w parze, w sytuacji awaryjnej obie osoby powinny jak najszybciej wrócić do jazdy przy prawej krawędzi jezdni.

Natomiast jeśli poruszamy się większą grupą, można zorganizować się w kolumnę. Zgodnie z przepisami dla rowerzystów, obok siebie może jechać do 15 jednośladów. Jeśli grupa jest większa, powinna się podzielić na kilka kolumn, między którymi trzeba pozostawić 200-metrowe odstępy. Wówczas samochody mogą je bezpiecznie wyprzedzać. Poza tym, kolumnę obowiązują identyczne przepisy, jak wszystkich uczestników ruchu. Kierujący pojazdem wyprzedzającym, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz bezpieczny odstęp, który ma być nie mniejszy niż 1 metr.

Bez względu na okoliczności, kolarz nie może przejechać przez przejście dla pieszych. Jazda możliwa jest wyłącznie po osobno oznakowanym przejeździe rowerowym. Przepisy dotyczące rowerzystów jasno zezwalają na przemieszczanie się po nim na dwóch kołach. Co więcej, rowerzyści mają wówczas pierwszeństwo przed autami na drodze. Warto jednak podejść do sprawy zdroworozsądkowo i sprawdzić, czy jest bezpiecznie. Po pierwsze, dlatego, że przepisy rowerowe przewidują mandat za wjazd pod pojazd, który był na przejeździe przed nami. Po drugie – przejazdy bywają słabo oświetlone i oznakowane, a czyjaś pomyłka nie powinna nas kosztować ani zdrowia, ani życia.

Należy także pamiętać, że że za każdym razem gdy rowerzysta pojawia się na chodniku, musi bezwzględnie ustępować pierwszeństwa pieszym. Przepisy rowerowe zobowiązują nas wówczas do zachowania szczególnej ostrożności.

Ważne jest, że najmłodsi (do 10 roku życia) mogą jeździć z opiekunami po chodnikach. Starsze dzieci i nastolatkowie muszą już umieć korzystać z dróg rowerowych i przepisów dla rowerzystów oraz posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. B1.

Dziecko do 7. roku życia może być przewożone na rowerze, ale musi być umieszczone na dodatkowym siodełku, zapewniającym bezpieczną jazdę. Możliwe jest też wykorzystanie przyczepki.

Mamy nadzieję, ze te porady pozwolą na uniknięcie niebezpiecznych zdarzeń na drodze. Apelujemy do wszystkich użytkowników drogi o zachowanie rozsądku a przede wszystkim kultury jazdy.

zespół prasowy KWP w Szczecinie/AG


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Wolin: Zadymienie w kotłowni postawiło na nogi 5 zastępów straży pożarnej W domu jednorodzinnym w miejscowości Laska w gminie Wolin pojawił się dym. Duże ilości dymu wydobywały się z kotłowni. Na miejsce zadysponowano 5 zastępów straży pożarnej. - Do działań ruszyli strażacy z PSP Międzyzdroje 2 zastępy, OSP Wolin 2 zastępy oraz 1 zastęp z OSP Troszyn- poinformował nas rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim, Michał Wiaderski. Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Wszystko wydarzyło się w niedzielę, 22 listopada około godziny 10:00. ■ 20 – 27 listopada 2020 - Europejski Tydzień Testowania ■ Dramat na drodze koło Miłachowa. W wypadku zginęła 18 - letnia dziewczyna! Do tragicznego w skutkach wypadku doszło na drodze koło miejscowości Miłachowo w gminie Kamień Pomorski. Kierowca z niewyjaśnionych jak dotąd przyczyn uderzył w drzewo. Auto stanęło w płomieniach. Na miejscu zginęła pasażerka nissana, 18 - letnia dziewczyna, której zwęglone ciało znalazły służby. Poszkodowany został także kierujący pojazdem 20 - latek. - W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala w Gryficach - informuje Katarzyna Jasion z KPP w Kamieniu Pomorskim. Z informacji przekazanych przez policję wynika także, że kierowca osobówki pochodził z powiatu kamieńskiego, a jego pasażerka była spoza naszego powiatu ■ 350 balotów siana spłonęło w Laskach W czwartkowy poranek strażaków z powiatu kamieńskiego postawiła na nogi informacja o palących się balotach siana w miejscowości Laska w gminie Wolin. Na miejsce natychmiast zadysponowano 5 zastępów straży pożarnej. Niestety, w momencie przybycia na miejsce pierwszych zastępów strażaków pożar był już rozwinięty. W sumie spłonęło 350 balotów siana. W akcji gaśniczej wzięły udział 2 zastępy straży pożarnej z PSP Międzyzdroj, i po jednym z OSP Rozwarowo, OSP Troszyn i OSP Wolin. Do pożaru doszło w czwartek, 12 listopada, po godzinie 9:00. ■ Infolinia dla Seniorów powyżej 70 lat: w ramach programu „Wspieraj Seniora” - 22 505 11 11 Jeśli jesteś Seniorem, który skończył 70 rok życia, nie masz rodziny, znajomych lub sąsiadów, którzy mogliby Ci pomóc w zakupach, zadzwoń na infolinię ■ Ponad 200 pracowników i 100 kooperantów stoczni na bruk? Przyszły nabywca terenów stoczniowych w Świnoujściu nie będzie mógł prowadzić na nich działalności stoczniowej. - Ta decyzja będzie miała istotny wpływ na stan zachodniopomorskiej gospodarki morskiej - alarmuje Zachodniopomorski Klaster Morski. I pisze list otwarty ■ Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Wolinie zatrudni osobę na stanowisku Terapeuta Zajęciowy do Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzyzdrojach. Praca od grudnia. Tel. 695175579 ■