POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [14.06.2020, 09:44:31] • Gmina Międzyzdroje

Urokliwe i widokowe klify, lecz niedostępne dla turysty na rowerach

Urokliwe i widokowe  klify, lecz niedostępne dla turysty na rowerach

fot. Andrzej Ryfczyński

Klif w Lubinie niedostępny dla rowerzystów. Brak szlaków rowerowych doskwiera też turystom w okolicy Międzyzdrojów.

To jedne z najatrakcyjniejszych okolic na wyspie Wolin. Walorami krajobrazowymi kuszą zwłaszcza tych, którzy wykupili wczasy i pobyty turystyczne w hotelach i ośrodkach wczasowych Międzyzdrojów i okolic.

Urokliwe i widokowe  klify, lecz niedostępne dla turysty na rowerach

fot. Andrzej Ryfczyński

Fantastyczną przygodą dla tych gości byłoby pozostawienie samochodu na parkingu i rowerowa przejażdżka między Międzyzdrojami, a Świnoujściem, a – w końcu odkrycie Lubińskiego klifu i urokliwych miejscowości nad Zalewem Szczecińskim, aż po Karnocice. Cała Wyspa Wolin jest przeurocza. Dziś jest to jednak bardzo trudne.

Urokliwe i widokowe  klify, lecz niedostępne dla turysty na rowerach

fot. Andrzej Ryfczyński

Rowerzyści nie mają tu lekko. Brakuje tras rowerowych, a jeśli już natkniemy się na tabliczkę oznaczającą drogę rowerową to okaże się, że jest to tylko krótki fragment i w dodatku - kiepsko oznakowany. Na całej trasie do Lubina i w Lubinie informacje są szczątkowe, a nawet błędne. Kilka dni temu nasz reporter spotkał grupę pacjentów po operacjach onkologicznych, którzy w dobie pandemii mieli wykupione bezpieczne apartamenty w Międzyzdrojach i wybrali się na przejażdżkę po Wyspie Wolin. To ich terapia. Dużo ruchu, średniego wysiłku i świeże powietrze. To wszystko tutaj mamy. Ale... właśnie wtedy Grodzisko było zamknięte na głucho. Jedyne dostępne miejsce nad klifami. Zapytali mnie gdzie można dojechać do klifów, lub miejsc widokowych. I tu był problem. Wszystkie miejsca widokowe poza Zielonką, gdzie rowerem się nie dojechać są sprzedane i niezagospodarowane.

Urokliwe i widokowe  klify, lecz niedostępne dla turysty na rowerach

fot. Andrzej Ryfczyński

„Podcięliśmy sobie gałąź na której siedzimy. Do wody przy klifach prowadzi ulica Stroma, ale jest zarośnięta i nieprzejezdna. Tam jest nawet znak informacyjny o dostępie do wody. Wcześniej na tej drodze utknęli niepełnosprawni, inwalidzi i z ledwością się wydostali nie dochodząc do wody przy pięknych klifach. Rehabilitantów skierowałem łąkami obok starego cmentarza na pierwszą górkę koło Zielonki, za co mi podziękowali. Jednak tutaj potrzebna jest inicjatywa nowego burmistrza Mateusza Bobka, bo samo to się nie zrobi."- mówi Andrzej Ryfczyński, który podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat fatalnych dziś zaniedbań w zagospodarowaniu cennych turystycznie terenów.

Nadzieją na poprawę sytuacji przyniosło uroczyste podpisanie umowy, na wykonanie odcinków tras rowerowych, w ramach trasy rowerowej wokół Zalewu Szczecińskiego, które będą realizowane w ramach projektu INT 138 „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego – polsko niemiecki produkt turystyczny" finansowanego z PW Interreg VA. Umowę podpisano w 3 stycznia 2020 roku o godzinie 10.00, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Partnerami działania są także Powiat Kamieński oraz gminy Międzyzdroje i Wolin, przez które przebiega szlak.

Urokliwe i widokowe  klify, lecz niedostępne dla turysty na rowerach

fot. Andrzej Ryfczyński

Samorządy liczą, że „pętla" wzmocni ich potencjał. Za realizację zadań infrastrukturalnych wartych 6,9 mln zł będzie odpowiadać PRD Nowogard. Firma wybuduje 5 ważnych łączników. Nowe trasy powstaną pomiędzy Międzyzdrojami a Zalesiem i Wapnicy. Z Wapnicy przez Wolin do Skoszewa. Jednak przez opieszałość urzędniczą, ta nowa budowana trasa omija jedyne klify nad Zalewem Szczecińskim w Lubinie. Należy zaraz po zakończeniu tej inwestycji zrobić korektę i załatwić dodatkowe fundusze. Teraz tych nowych budowanych odcinków wynosi blisko 6,5 km. Wykonawca oznakuje także 5 kolejnych odcinków o długości 8 km.

Inwestorem zadania jest Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. Z efektów tych prac turyści mają korzystać już w przyszłym roku.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 12, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-12 z 12

Gość • Poniedziałek [15.06.2020, 18:45:01] • [IP: 188.146.187.***]

Najwięcej śmiecą samo mieszkańcy. Wyrzucają wszystko i wszędzie. Bez turystów, bez gospodarstw rolnych to będziemy pasożytami. Coś trzeba produkować. Turystyka też jest produktem. To już wiem kto głosuje na nierobów.

Gość • Poniedziałek [15.06.2020, 16:09:34] • [IP: 89.174.73.**]

Wasi radni głosując za inwestycjami w Międzyzdrojach niech więc też powstaje w sołectwie jedno zabetonowane

dość natretów • Poniedziałek [15.06.2020, 14:11:20] • [IP: 188.146.182.***]

Nie wszędzie turyści muszą włazić ! Wykupili kwatery w mieście to niech tam siedzą! Po nich na szlakach i plaży tylko śmietnik zostaje, niczego nie uszanują. A zwłaszcza spokoju mieszkańców. Mieszkamy tu od dawna i nie chcemy drugiej Wenecji !! Ograniczyć ilość turystów ! Szanujmy to co mamy i niech nas szanują !!

Gość • Poniedziałek [15.06.2020, 13:08:44] • [IP: 31.0.127.***]

Zdjąć tyłki z roweru i pieszo zwiedzać klify, oczywiście przejscie przez tereny nie prywatne, a" grodzisko" to teren prywatny??

Gość • Poniedziałek [15.06.2020, 08:32:29] • [IP: 77.253.149.***]

Na czwartej fotce widać jak turyści dochodzą do końca chodnika którego część rozebrał wykonawca ścieżki rowerowej nie wiadomo w jakim celu?. Czy w tej gminie już pieszy przestał się liczyć że likwiduje się już istniejące cześci chodników i przy rondzie też znika znaczna część chodnika po przeciwnej stronie jak idzie ścieżka w jakim celu wykonawca to likwiduje?. Nareszcie znika wizytówka Sołectw dziury przy przystanku PKS Wapnica.

Mieszkaniec gminy Wolin • Niedziela [14.06.2020, 15:29:32] • [IP: 83.21.90.**]

Choc na tych terenach mieszkam ponad 50-siat lat to jakos o ucho nie obila sie dla mnie miajscowosc, , LUBCZEWO'', chyba ze, to jakis llapsus.

Gość • Niedziela [14.06.2020, 14:05:56] • [IP: 188.146.184.***]

Egoiści! Sami patrzą, a innym żałują. Od patrzenia Lubina nie zabetonują. Trzeba przyznać, że 30 lat samorządu w Międzyzdrojach, to smutna karta zarządzania miastem i gminą. Poprawy nie widać. Każdy ma prawo dostępu do wszystkich miejsc w naszym kraju, a wzrokiem nie zniszczy i nie zdewastuje. Nie ma takiej opcji!

Gość • Niedziela [14.06.2020, 13:48:05] • [IP: 77.111.247.*]

Łapy precz od klifów inaszych miejscowości zabetonowaliscie Międzyzdroje i już wam ślina cieknie na więcej. Duście się w swoim betonie a od nas wara

Gość • Niedziela [14.06.2020, 12:51:48] • [IP: 37.47.173.***]

i dobrze, bo nawet Polacy klify by zniszczyli, jak wszystko. W Międzywodziu na plaży syf, mimo ze pelno smietnikow stoi. No coz juz przyjechali z dolnoslaskiego z 3*. Najgorsi to ci y rejestracją DLU Lubin, holota jakiej mało

Gość • Niedziela [14.06.2020, 12:26:42] • [IP: 31.0.87.***]

I dobrze, że nie ma tam dojścia, bo gdyby turyści zobaczyli te wszystkie śmieci które są nad wodą to mieli by o nas jeszcze gorsze zdanie, a to nie wina burmistrza, tylko...

Gość • Niedziela [14.06.2020, 12:18:48] • [IP: 176.221.122.***]

I bardzo dobrze!! Nie wszędzie trzeba DOJECHAĆ lepiej i zdrowiej jest DOJŚĆ. Nie wsppominając o nieuwadze cyklistów!

Gość • Niedziela [14.06.2020, 10:30:15] • [IP: 83.20.228.**]

Chodzić też się nie powinno tylko ktoś stworzył odpowiedni przepis. I jak to w Polsce daj dłoń to ci rękę odgryzą.

Oglądasz 1-12 z 12
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Tegoroczny Dzień Grecki w Dziwnowie odbywał się tylko pod obeliskiem poświęconym rannym partyzantom greckim i macedońskim - pacjentom przebywającym w szpitalu zarganizowanym na ternie koszar byłej niemieckiej bazy lotnictwa morskiego, stojącym w Parku Miejskim przy ulicy Sienkiewicza. Był nieco skromniejszy od poprzednich z uwagi na pandemię ■ Siedem lat temu, w czerwcu 2014 dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie podpisał z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umowę na dofinansowanie ważnej inwestycji. Same tylko prace przygotowawacze do modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m prawie dwa miliardy złotych. Dopiero po ich wykonaniu ruszyły zasadnicze roboty. Na Zalewie Szczecińskim postały sztuczne wyspy, tor wodny pogłębiono do planowanej głębokości, umocnione zostały nabrzeża, powstały nowe obrotnice dla statków, połączono i udrożniono stare kanały. Wtorek, 6 lipca na wzgórzu górującym nad Zalewem Szczecińskim oficjalnie podsumowano dotychczas wykonane prace. ■