POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [31.05.2020, 08:57:07] • Świnoujście

Nawaliła elektryka. Uratowało go świnoujskie SAR. Zobacz film!

Nawaliła elektryka. Uratowało go świnoujskie SAR. Zobacz film!

fot. iswinoujscie.pl

W sobotę pan Jerzy płynął jachtem z Dziwnowa do Świnoujścia. Na morzu, koło wiatraka popsuł mu się jacht. Walczył, by nie zepchnęło go na ląd. Było bardzo niebezpiecznie.- Płynąłem z Dziwnowa –opowiada nam pan Jerzy – ustawiłem autopilota. Wszystko było OK., dopóki nie wpłynąłem do Świnoujścia. Na wejściu do Świnoujścia zaczęło coś mi tam zgrzytać, syczeć i sprzęt przestał działać. Całe szczęście, że miałem silnik i silnikiem odpychałem się, żeby mnie nie zepchnęło na ląd. Odpychałem się i odpychałem. Na szczęście mam system łączności z Kapitanatem. Powiadomiłem Kapitanat, że straciłem ster i proszę o pomoc SAR-u. Chłopaki przyjechali i mnie tu przyciągnęli – relacjonuje już po zakończonej szczęśliwie akcji pan Jerzy.

Nawaliła elektryka. Uratowało go świnoujskie SAR. Zobacz film!

fot. iswinoujscie.pl

Ratownicy z SAR pomogli mu dotrzeć na Basen Północny. Podpłynęli bardzo nowoczesną jednostką Czesław II, która służy do odbierania zanieczyszczeń. Ta ma łódkę motorową. Ratownicy wzięli jacht na hol.

- Jednostka straciła sterowność, elektryka jej siadła - mówi pracownik SAR - no a teraz jest duży prąd przy falochronie. Niebezpieczna sprawa. Wiatr i prąd.

- Teraz do zrobienia jest sprawa elektryki - mówi o jachcie pan Jerzy. – Trzeba wymienić kable i zrobić to, co po prostu ktoś inny spieprzył. Miałem sprawny silnik wsteczny, miałem ster strumieniowy, ale ogólny ster nie działał i poprosiłem Kapitanat, aby mnie chłopaki z SAR-u uratowali.

Nawaliła elektryka. Uratowało go świnoujskie SAR. Zobacz film!

fot. Robert Ignaciuk

Pan Jerzy jest spod Poznania. Łódkami pływa już prawie 25 lat. Najpierw to była Sława Śląska, potem Mazury.

- Ale tam zrobiło się za ciasno i wypłynąłem na morze – opowiada. - Na morzu pływam już jakieś 8 lat. Mam stocznię jachtową, która produkuje te jachty, no i jest dużo elektroniki. Kiedyś, jak pływałem 20 lat temu, to nie było tej elektroniki i nic się nie działo. Wszystko było pod kontrolą. A teraz, kiedy zastosowaliśmy tą elektronikę, to zaczęły się dziać różne rzeczy. Dlatego wylądowałem tu w Świnoujściu. Była jakaś awaria i zaczęły się palić jakieś kable. Myślę, że przyjdzie jakiś tam elektryk i to naprawi.

Nawaliła elektryka. Uratowało go świnoujskie SAR. Zobacz film!

fot. Robert Ignaciuk

Pan Jerzy dodaje, że przez lata pływania po morzu trochę już takich „przygód” miał.

- Były różne awarie i pod Bornholmem i w Sassnitz – opowiada. – Działy się różne rzeczy. A z drugiej strony żeglarz, który pływa i nie ma żadnych przygód, no to potem nie ma czego wspominać.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Gość • Niedziela [07.06.2020, 05:24:58] • [IP: 83.73.129.***]

Język w artykule na poziomie gimnazjalistów... Spieprzyło !! Chłopaki itd itp.

Gość • Niedziela [31.05.2020, 18:17:39] • [IP: 83.21.9.**]

Na jaki h.j się wybrał jak było 11 w skali B.

Gość • Niedziela [31.05.2020, 17:21:00] • [IP: 37.47.168.***]

strasznie ma pan spuchnietą twarz, to na pewno słonće przypiekło. Mogę sięjednak mylić

Gość • Niedziela [31.05.2020, 11:34:36] • [IP: 89.183.122.***]

Zenada Co ty Jurek pier lisz.Jaki ster strumieniowy.Co za silnik wsteczny? Jaka stocznia?SOLO ktore w kazdym wyplynieciu -nie rejssie -ma awarie lub ladowanie na mieliznie 2 mile od mariny na zalewie lub przygody typy urwany ster czy balast na Bornholmie z ekipa filmowa na pokladzie to narmalka.TY nie masz pojecia o zeglarstwie. Moze kajakiem po podpoznanskich bagienkach.ELEKTRYKA nie plywa.od tego sa ludzie. Nie zeglarze z patentami za siano.Wstyd przynosisz K. Wracaj ze swoimi lajbami pod Poznan.Tam jest miejsce dla zeglarzy takich jak ty.Na pyry nie na morze.

Gość • Niedziela [31.05.2020, 10:05:25] • [IP: 77.3.88.**]

Sam pan widzi panie Janie jak niebezpiecznie dziś żyć na jachcie bo nigdy nie wiadomo co kiedy nawali, proponuję panu kup sobie konia bo jak koń nawali to i tak pójdzie dali.

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Powiat Kamieński: TRZASKOWSKI Rafał Kazimierz 20 808 głosów - 61,28% DUDA Andrzej Sebastian 13 147 głosów - 38,72% ■ Samochód potrącił 9-letnią dziewczynkę. o nieszczęśliwego wypadku doszło w Dziwnowie. Dziewczynka doznała urazów, w wyniku których wymagała przewiezienia do szpitala. 07.07.br. przed 21:00 przy Porcie Jachtowym okolice Willi nad Dziwną została potrącona dziewczynka. Na miejsce przyjechali ratownicy medyczni, którzy zabezpieczyli poszkodowaną, następnie została przetransportowana do szpitala ■