POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [23.05.2020, 09:09:58] • zachodniopomorskie

200 tys. firm z Pomorza Zachodniego czeka na otwarcie granic. Marszałek Olgierd Geblewicz pyta premiera kiedy to nastąpi?

200 tys. firm z Pomorza Zachodniego czeka na otwarcie granic.  Marszałek Olgierd Geblewicz pyta premiera kiedy to nastąpi?

fot. Sławomir Ryfczyński / archiwum

Los ponad 200 tysięcy firm w regionie zależy bezpośrednio lub pośrednio od przywrócenia ruchu granicznego. W ocenie marszałka Olgierda Geblewicza bez czytelnej „mapy drogowej” w tym zakresie nie jest możliwe dalsze łagodzenie napięć społecznych w regionie. Marszałek, w specjalnym liście do premiera apeluje o jak najszybsze podanie do publicznej wiadomości daty przywrócenia regularnego ruchu granicznego.

– Zwracam się do Pana jako gospodarz regionu, który ze względu na swoją specyfikę ponosi olbrzymie koszty, materialne i wizerunkowe, związane z epidemią Covid-19. Nasze szczególne uwarunkowania wiążą się z faktem, iż nie tylko jesteśmy regionem przygranicznym, ale dodatkowo – w odróżnieniu od bardziej uprzemysłowionego południa Polski – turystyka jest jednym z najważniejszych motorów gospodarki Pomorza Zachodniego – pisze marszałek Olgierd Geblewicz w liście do premiera Mateusza Morawieckiego.

Liczne nadmorskie miejscowości w tym Świnoujście czy Kołobrzeg przez lata zapracowały na uznanie turystów zagranicznych. Ta marka jest dziś zagrożona, a utrata w nadchodzącym sezonie klientów z Niemiec czy Skandynawii może sprawić, że wiele hoteli i pensjonatów nie doczeka kolejnych wakacji. Zależność Pomorza Zachodniego od ruchu granicznego, widać nie tylko w branży turystycznej. Również handel przygraniczny, którego olbrzymie znaczenie jest odczuwalne m.in. dla gospodarki Świnoujścia czy Cedyni, ale także stolicy regionu – Szczecina. Ruch transgraniczny odgrywa znaczącą rolę także dla sfery usług.

Co ważne, prawie 97% przedsiębiorstw działających w Zachodniopomorskiem to mikro, małe i średnie firmy - łącznie to ponad 200 tys. podmiotów. Dla znacznej części z nich, przedłużający się okres zamknięcia granic utrudnia lub wręcz uniemożliwia prowadzenie działalności gospodarczej. Dla niektórych przedsiębiorstw zamknięta granica może skutkować bankructwem.

– Zamknięta granica tak naprawdę dotyka wszystkich, którzy świadczą usługi na rzecz klientów niemieckich, ze Skandynawii. Przypomnę tylko, że rynek niemiecki jest najważniejszym rynkiem eksportowym dla Polski, również dla Pomorza Zachodniego. Ponad 30% naszego eksportu trafia bezpośrednio za naszą zachodnią granicę. Napięcie mieszkańców rośnie, rośnie frustracja przedsiębiorców, dochodzi do protestów na granicy. Apeluję o czytelną mapę drogową, czas już powiedzieć, kiedy zostaną otwarte granice – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

W piśmie do premiera marszałek apeluje o jak najszybsze podanie do publicznej wiadomości daty przywrócenia regularnego ruchu granicznego.

Biuro Prasowe
Gabinet Marszałka
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 7, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-7 z 7

Gość • Środa [27.05.2020, 01:43:25] • [IP: 31.0.127.**]

mam propozycję poczuć się Polakiem i żyć w swoim kraju i pracować jak Polak dla Polaków

Gość • Niedziela [24.05.2020, 11:54:24] • [IP: 83.21.56.*]

Premier sytuację wybada przedszkolakami jak będzie ok to otworzy granicę

Lemingojad • Sobota [23.05.2020, 19:11:31] • [IP: 178.145.213.***]

Przekazcie Panu Geblewiczowi, ze granica zostanie otwarta dnia 15 czerwca 2020 roku, niech juz nie bije piany...

Gość • Sobota [23.05.2020, 18:10:29] • [IP: 77.115.51.**]

dziś otworzą jutro będzie drugi Śląsk. Tylko pseudo właściciele siedzący w wiłach będą liczyć kasę oraz restauracje co zapomniały ze w PLN się płaci w Świnoujściu.

Gość • Sobota [23.05.2020, 17:11:32] • [IP: 77.253.27.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Sobota [23.05.2020, 15:25:06] • [IP: 188.146.184.***]

Marszałek niech się weźmie do pracy

Gość • Sobota [23.05.2020, 09:14:22] • [IP: 31.0.65.***]

Zamknąć całkiem, nie wpuszczać nikogo!!

Oglądasz 1-7 z 7
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W sobotę pan Jerzy płynął jachtem z Dziwnowa do Świnoujścia. Na morzu, koło wiatraka popsuł mu się jacht. Walczył, by nie zepchnęło go na ląd. Było bardzo niebezpiecznie. - Płynąłem z Dziwnowa –opowiada nam pan Jerzy – ustawiłem autopilota. Wszystko było OK., dopóki nie wpłynąłem do Świnoujścia. Na wejściu do Świnoujścia zaczęło coś mi tam zgrzytać, syczeć i sprzęt przestał działać. Całe szczęście, że miałem silnik i silnikiem odpychałem się, żeby mnie nie zepchnęło na ląd. Odpychałem się i odpychałem. Na szczęście mam system łączności z Kapitanatem. Powiadomiłem Kapitanat, że straciłem ster i proszę o pomoc SAR-u. Chłopaki przyjechali i mnie tu przyciągnęli – relacjonuje już po zakończonej szczęśliwie akcji pan Jerzy.■ "Sezon 2020 w Międzyzdrojach uważam za otwarty!” - tym słowami oraz gwizdkiem ratowniczym rozpoczął swą konferencję prasową z mediami Burmistrz Mateusz Bobek. Konferencję zorganizowano na plaży w Międzyzdrojach i była ona kolejnym etapem kampanii promującej lato 2020 w Międzyzdrojach. Kampania pod hasłem „Między nami Międzyzdroje ■