POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [26.03.2020, 16:46:28] • Polska

„Bałtycka Odyseja” w wersji fotograficznej

„Bałtycka Odyseja” w wersji fotograficznej

fot. Organizator

W związku z zagrożeniem koronawirusem zachęcamy wszystkich, którzy chcieli wziąć udział w 3 edycji akcji "Bałtycka Odyseja" (ale ze zrozumiałych względów nie mogą), a chcą wyrazić wsparcie dla sprzątania plaż i ochrony Bałtyku przed zaśmieceniem, do przesyłania zdjęć, na których trzymają kartkę z napisem: #BałtyckaOdyseja3. To będzie dla nas informacja, że jesteście z nami. Prosimy o wysyłanie zdjęć na adres: baltycka.odyseja@gmail.com

Akcja jest znana już w wielu rejonach świata, m.in. na Tajwanie (zdjęcie od I Czin) i w Australii (zdjęcie od Fiso) oraz w wielu miejscach w Polsce.

„Bałtycka Odyseja” w wersji fotograficznej

fot. Organizator

Trzeba chronić Bałtyk, począwszy od źródła zanieczyszczeń, czyli należy chronić rzeki od samych źródeł aż do ujścia do Bałtyku, ale pamiętajmy też o... naszych domowych kranach! W warunkach kwarantanny również możemy szanować wodę. A zatem:
– zakręcajmy kran podczas mydlenia rąk, mycia zębów, golenia itp.
– miejmy świadomość, że aż 70% wody w domu zużywamy na sprzątanie i mycie naczyń. Może właśnie teraz będziemy mieli wreszcie czas na przetrenowanie innego, bardziej wodooszczędnego stylu życia?

Dominik Dobrowolski zachęca, aby – myśląc o Bałtyku – oszczędzać, nie zanieczyszczać i chronić wodę właśnie w domu. Można dbać o Bałtyk, nie zużywając detergentów i proszków do prania więcej niż sugeruje dozowanie polecane przez producentów (wciąż Polacy dodają więcej proszku do prania niż trzeba, myśląc, że lepiej się wypierze! Tak samo jest z innymi środkami czystości). Nie wolno wylewać do kanalizacji i wyrzucać lekarstw, środków higieny osobistej, prezerwatyw, olejów przepracowanych z samochodów (co się zdarza), pozostałości po farbach, rozpuszczalnikach etc. Stare leki można oddawać do aptek, a większość odpadów także można bezpłatnie zdawać w PSZOK-ach (Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), które mamy we wszystkich gminach!

„Bałtycka Odyseja” w wersji fotograficznej

fot. Organizator

– Dołączam do grona osób, które radzą: zostańcie w domu, ale zachęcam: kiedy sytuacja się uspokoi i życie wróci do normy, warto pójść na spacer samemu albo w gronie najbliższej rodziny, np. na plażę. Można przecież sprzątać w dowolnym terminie – podkreśla ekolog. Zdjęcia i filmiki z akcji samodzielnego sprzątania plaż można potem przesyłać na adres: baltycka.odyseja@gmail.com

Worki ze śmieciami można zostawiać przy zejściach na plażę, gdzie zostaną zabrane przez służby komunalne gmin. Prosimy o używanie jednorazowych rękawiczek i własnych domowych worków. Zebranie nawet kilku śmieci podczas 15-minutowego spaceru po plaży pomoże środowisku, a i wyjdzie też na zdrowie!

W przypadku chęci porozmawiania z Dominikiem Dobrowolskim zachęcamy do rozmowy przez telefon lub internet. Prosimy dziennikarzy o kontakt (Dominik może też przesłać zdjęcia z akcji na wskazane adresy): dominik@cycling-recycling.eu, telefon: 697 092 978, FB/dominik.dobrowolski.92

Zachęcamy do obejrzenia naszych filmów z poprzednich etapów:

Film w serwise YouTube: Bałtycka Odyseja cz. 1, Świnoujście-Międzyzdroje-Dziwnów
Film w serwisie YouTube: Bałtycka Odyseja cz. 2, Dziwnów-Pogorzelica-Dźwirzyno

Akcja jest społeczna i dobrowolna. 500-kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend (sobota i niedziela, z odpoczynkiem w jednym z hotelików) uczestnicy przechodzą, kontrolują i sprzątają około 50 kilometrów plaży. W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.

– Chrońmy morze przed odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! Przebywając nad morzem, pozostawmy po sobie tylko odcisk stóp na piasku, ale nie śmieci. Śmieci w Bałtyku to niezniszczalne wirusy, które zostawiamy dla kolejnych pokoleń! Musimy to powstrzymać! – apeluje Dominik Dobrowolski.

„Bałtycka Odyseja” w wersji fotograficznej

fot. Organizator

Więcej informacji na stronie: www.cycling-recycling.eu

Terminy kolejnych edycji Bałtyckiej Odysei:
28-29.03.2020 Dźwirzyno-Mielno (akcja wirtualna #BałtyckaOdyseja3)
18-19.04.2020 Mielno-Ustka
16-17.05.2020 Ustka-Łeba
13-14.06.2020 Łeba–Władysławowo
18-19.07.2020 Władysławowo-Hel
22-23.08.2020 Hel-Puck
12-13.09.2020 Puck-Gdańsk
10-11.10.2020 Gdańsk-Piaski

Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i EFL. Patronami akcji są: Woliński Park Narodowy, Urząd Morski w Szczecinie, Gmina Mielno, Gmina Dziwnów, Gmina Rewal, czasopisma „Energia i Recykling" oraz „Przegląd Komunalny"; serwisy internetwe: portalkomunalny.pl, ngo.pl i popiasku.pl oraz Fundacja Pro Terra.

„Bałtycka Odyseja” w wersji fotograficznej

fot. Organizator

Piotr Drozdowicz – asystent akcji Bałtycka Odysej


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Na wybrzeżu i miejscami na Pomorzu wystąpi silny wiatr w porywach osiągający do 70-80 km/h. ■ Powiat Kamieński: Zestawienie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 stan na dzień 02.04.2020, godz. 20:00 liczba potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w powiecie kamieńskim: 0 liczba osób objętych kwarantanną w powiecie kamieńskim: 66 liczba osób pod nadzorem epidemiologicznym w powiecie kamieńskim: 12 ■