POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [23.02.2020, 09:45:55] • Zalew Szczeciński

Bieliki to prawdziwi akrobaci. Zobaczcie podniebną walkę ojca z synem!

Bieliki to prawdziwi akrobaci. Zobaczcie podniebną walkę ojca z synem!

fot. Andrzej Ryfczyński

Przedziwne akrobacje bielików widzimy ostatnio na niebie nad Lubinem, szczególnie na krawędzi Wyspy Wolin i Zalewu Szczecińskiego oraz Krainy 44 Wysp. To przepiękne zjawisko przyrodnicze wyjaśnia nam Marek Dylawerski, specjalista od ptaków i zastępca dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego.

Koniec zimy to pełnia godowej aktywności bielików - herbowego gatunku Polski i Wolińskiego Parku Narodowego. W tym czasie często, szczególnie na krawędzi Wyspy Wolin i Zalewu Szczecińskiego, można obserwować zadziwiające popisy zwinności, swobody życia w przestrzeni, działania hormonów lub .... twardych reguł w przestrzeganiu granic rewirów.

Bieliki to prawdziwi akrobaci. Zobaczcie podniebną walkę ojca z synem!

fot. Andrzej Ryfczyński

- Już w grudniu, z nasileniem w styczniu i na początku lutego, bieliki często manifestują swoją siłę, atrakcyjność i lotnicze umiejętności swoim partnerom. I zwyczaj ma to swój finał ... na gnieździe, gdzie w tym czasie pojawiają się jaja, a za kilkanaście tygodni młode bieliki. Odbywane często na kilkuset metrach nad ziemią akrobacje z lotem na plecach, spadanie ze złożonymi skrzydłami i kręconymi beczkami (okraszone słyszalnym z daleka odgłosami z charakterystycznym "krakaniem") są manifestacją właśnie takich normalnych zachowań – wyjaśnia nam Marek Dylawerski, specjalista od ptaków i zastępca dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego.

Bieliki to prawdziwi akrobaci. Zobaczcie podniebną walkę ojca z synem!

fot. Andrzej Ryfczyński

Zdaniem fachowca, uchwycona na zdjęciach podniebna akrobacja w wydaniu dwóch bielików tym razem była wynikiem nauki reguł obowiązujących w życiu tych ptaków.

- Spotkanie dorosłego ptaka - najprawdopodobniej samca z jednej z par gniazdujących w lasach Wolińskiego Parku Narodowego na wschód od Lubina, z młodym ubiegłorocznym bielikiem (być może jego dzieckiem?) zaowocowała właśnie takim wspaniałym spektaklem – uważa Marek Dylawerski. - Tym razem jednak akrobacje głównie miały na celu pokazanie siły i niewidocznych dla człowieka, acz wyraźnych dla bielików granic rewiru, których młody ptak, choćby i własne dziecko, w tym czasie przekraczać już nie powinien. Krótkie podniebne spięcia, kilka beczek, skrzyżowań szponów, pokazało młodemu, że nie jest tutaj i teraz mile widziany. Pozwoliło też bez większego uszczerbku rozlecieć się obu ptakom w przyjacielskim, leniwym locie nad wody Zalewu.

Bieliki to prawdziwi akrobaci. Zobaczcie podniebną walkę ojca z synem!

fot. Andrzej Ryfczyński

Jak dowiedzieliśmy się od specjalisty, bieliki, które jeszcze 50 lat temu były na skraju wymarcia, aktualnie mają się bardzo dobrze i zwiększają swoją liczebność. Powracają na miejsca, gdzie zniknęły setki lat temu: do Niderlandów, Francji.

- A swoje odwieczne rewiry na Wolinie, gdzie trwały nawet w najgorszych dla siebie czasach, traktują jako szczególnie cenne miejsca, otoczone ochroną Parku Narodowego - dodaje Marek Dylawerski i przypomina - Pamiętajmy, że właśnie teraz - pomimo całkiem nietypowej pogody, penetrowanie rewirów bielików (ale i innych ptaków szponiastych) jest najbardziej niebezpiecznym dla ich sukcesu lęgowego. Dlatego jeśli nad naszą głową krąży wyraźnie zaniepokojony i krzyczący bielik, to najlepszym dla niego prezentem będzie nasze wycofanie się z tej części lasu. Dzięki temu być może za rok znowu zobaczymy "podniebną walkę ojca z synem".

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 7, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-7 z 7

Gość • Poniedziałek [24.02.2020, 14:15:25] • [IP: 62.69.241.**]

Akurat to zachowanie normalne u ptaków drapieżnych - że to ojciec z synem to za daleko idąca koloryzująca sytuację teza. Bieliki też nie są podniebnymi akrobatami - za duże i budowa nie pomaga. To po prostu walka o terytorium, słabszy szuka go dalej. Przykre jest to, że ze starości jak każde zwierzę - bielik ginie śmiercią głodową.

Obywatele. • Poniedziałek [24.02.2020, 00:30:57] • [IP: 37.47.174.***]

Nasze posesje graniczą z Wolińskim Parkiem Narodowym i często obserwujemy tańce godowe tych pięknych majestatycznych ptaków. Niestety Lubin się rozbudowuje a to łączy się z intensywnym hałasem, który płoszy ptactwo. Miejmy nadzieję, że właściciele tych nowych domów docenią miejsce gdzie mieli szczęście się wybudować i uszanują przepisy obowiązujące w obszarach Natura 2000 i BSPA (specjalna ochrona klifów). Dziękujemy p. Markowi Dylawerskiemu za podjęcie tego wyjątkowego, wiosennego tematu.

Gość • Niedziela [23.02.2020, 19:07:18] • [IP: 83.21.51.***]

Pan Marek to pasjonat ornitolog, pozdrawiam. Do art. dodał pikantności pan Ryfczyński, piękne zdjęcia.

Gość • Niedziela [23.02.2020, 14:42:41] • [IP: 37.248.153.**]

Piękne zdjęcia i sensowne rady dla mieszczuchow.

Mieszkaniec gminy Wolin • Niedziela [23.02.2020, 13:49:23] • [IP: 83.23.190.**]

Do11; 11;45, trzeba umiec czytac ze zrozumieniem, a nie zadawac bezsensowne ni to pytanie ni to twierdzenie.

Gość • Niedziela [23.02.2020, 11:11:45] • [IP: 37.47.181.***]

O a z synem, sprawdzaliście powiązania rodzinne?

Gość • Niedziela [23.02.2020, 10:42:37] • [IP: 5.173.137.***]

Bardzo, bardzo wielkie dzięki za ten artykuł. Właśnie takich merytorycznych informacji okraszonych kapitalnymi zdjęciami nam potrzeba!

Oglądasz 1-7 z 7
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Na wybrzeżu i miejscami na Pomorzu wystąpi silny wiatr w porywach osiągający do 70-80 km/h. ■ Powiat Kamieński: Zestawienie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 stan na dzień 02.04.2020, godz. 20:00 liczba potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w powiecie kamieńskim: 0 liczba osób objętych kwarantanną w powiecie kamieńskim: 66 liczba osób pod nadzorem epidemiologicznym w powiecie kamieńskim: 12 ■