POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [20.02.2020, 17:41:47] • Międzyzdroje

Zielone światło dla modernizacji oczyszczalni ścieków

Zielone światło dla modernizacji oczyszczalni ścieków

fot. Andrzej Ryfczyński

Modernizacja komunalnej oczyszczalni ścieków to jedna z najważniejszych i największych inwestycji w gminie Międzyzdroje, która niestety spotyka się z bardzo trudnym okresem w branży budowlanej. Rynek ten obecnie charakteryzuje się rosnącymi cenami usług, materiałów oraz znacząco rosnącymi kosztami pracy.

W tym trudnym okresie w dniu 04.02.2020r. zakończone zostało trzecie postępowanie przetargowe przeprowadzone w celu wyłonienia generalnego wykonawcy zadania inwestycyjnego pod nazwą „Budowa i przebudowa oczyszczalni ścieków komunalnych w Międzyzdrojach”. Pomimo otrzymania oferty cenowej znacznie przekraczającej możliwości finansowe Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Międzyzdrojach otwiera ono nowe możliwości, a dokładnie umożliwia przeprowadzenie dialogu konkurencyjnego zgodnie z art. 60a ustawy ─ Prawo zamówień publicznych.

Oczywiście tryb dialogu konkurencyjnego wymaga spełnienia szeregu warunków formalnych a podstawowym było przeprowadzenie dwóch identycznych postępowań przetargowych w trybie przetargu nieograniczonego. Należy przypomnieć, że pomiędzy pierwszym a drugim postępowaniem przetargowym dokonano zmiany zakresu rzeczowego oraz wydłużenia terminu realizacji i tym samym konieczne było przeprowadzenie trzeciego postępowania przetargowego. Niezbędnym warunkiem była również zgoda Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Należy przypomnieć, iż dofinansowanie w wysokości 32 mln zł jest bezzwrotne, a tylko pożyczka w wysokości 17 mln otrzymana z NFOŚiGW na preferencyjnych warunkach będzie musiała zostać zwrócona w okresie 15 lat. Okres przygotowawczy remontu oczyszczalni jest procesem bardzo skomplikowanym wymagającym złożonych działań formalno-prawnych. Natomiast eksploatacja oczyszczalni ścieków po remoncie wynosi średnio około 25 lat, warto więc zadbać o wszystkie szczegóły w początkowym etapie inwestycji. Będzie to miało bezpośredni wpływ na koszty eksploatacyjne, które chcielibyśmy utrzymać na akceptowalnym poziomie.

Przeprowadzone 12 lutego w NFOŚiGW w Warszawie rozmowy Mateusza Bobka, Burmistrza Międzyzdrojów, Prezesa ZWiK Sp. z o.o. Tomasza Jaworskiego oraz zespołu ekspertów technicznych i finansowych przyniosły w obustronnych uzgodnieniach perspektywę pozytywnych rozwiązań. Umożliwi to wyłonienie generalnego wykonawcy przy zachowaniu wszystkich istotnych założeń projektu , mających na celu polepszenie parametrów oczyszczalni ścieków takich jak wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów, optymalizacje kosztów eksploatacji, polepszenia parametrów przepustowości, przy jednoczesnym polepszeniu jakości ścieków oczyszczonych odprowadzanych z oczyszczalni. Decyzje, które zapadły na spotkaniu w dniu 12.02.2020r. pozwalają z większym optymizmem myśleć o sfinansowaniu bardzo ważnego dla nas zadania inwestycyjnego, jakim jest modernizacja oczyszczalni ścieków w ramach zabezpieczonych do tej pory środków finansowych.

Tomasz Jaworski
Prezes ZWIK Sp. z o.o. w Międzyzdrojach


komentarzy: 6, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-6 z 6

Gość • Piątek [21.02.2020, 16:35:52] • [IP: 5.60.100.**]

3 lata po pierwszym zapowiadanym terminie i conajmniej o 5 lat za pozno, jest sie czym chwalic, jaki dorosz taki ratownik, nieudacznictwo...

Kiśka • Piątek [21.02.2020, 14:41:34] • [IP: 89.174.73.**]

Jak powinna wyglądać oczyszczalnia ścieków proponuję się udać do nowoczesnego ZWiK w Szczecinie. Bierzmy przykład z mądrych ludzi!Czas skończyć z tym fetorem przy wjeździe do miasta.

Gość • Piątek [21.02.2020, 09:34:47] • [IP: 77.249.208.***]

Wziąć firmę z centralnej Polski a nie tych lokalnych celebrytów :-D

Gość • Piątek [21.02.2020, 09:14:41] • [IP: 83.23.172.**]

Teraz to my słono zapłacimy za tę oczyszczalnię. Jak mówiłem poprzedniemu burmistrzowi w którego ekipie był obecny burmistrz że przy wydawaniu kolejnych warunków zabudowy lub sprzedaży terenu pod drapacze chmur należy wynegocjować partycypację na rzecz rozwoju infrastruktury wodno ściekowej to wzruszali ramionami i mówili że nie można straszyć inwestorów. Teraz nie ma nawet na zbiornik retencyjny który chroniłby nasze ujęcia wody a co dopiero na oczyszczalnię. Nie wspominając już o działaniu długofalowym poprzez ułatwienie wodom opadowym powrotu do ziemi poprzez systemy rozsączające na terenach gdzie betonujemy i utwardzamy tereny obecnie zielone adoptując je na parkingi płace targowe itp. Przykład, obecnie zabudowywany teren zielony przy promenadzie pod pawilony handlowe. Woda deszczowa z dachu będzie rozsączana czy odprowadzana przez burzówkę do Zalewu Szczecińskiego

Gość • Czwartek [20.02.2020, 20:40:37] • [IP: 83.20.254.**]

Tylko Green Management sp. z. o.o !!

Gość jagódka • Czwartek [20.02.2020, 18:58:32] • [IP: 31.0.83.**]

Czekamy na ten cud technologii i techniki czekamy

Oglądasz 1-6 z 6
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W sobotę pan Jerzy płynął jachtem z Dziwnowa do Świnoujścia. Na morzu, koło wiatraka popsuł mu się jacht. Walczył, by nie zepchnęło go na ląd. Było bardzo niebezpiecznie. - Płynąłem z Dziwnowa –opowiada nam pan Jerzy – ustawiłem autopilota. Wszystko było OK., dopóki nie wpłynąłem do Świnoujścia. Na wejściu do Świnoujścia zaczęło coś mi tam zgrzytać, syczeć i sprzęt przestał działać. Całe szczęście, że miałem silnik i silnikiem odpychałem się, żeby mnie nie zepchnęło na ląd. Odpychałem się i odpychałem. Na szczęście mam system łączności z Kapitanatem. Powiadomiłem Kapitanat, że straciłem ster i proszę o pomoc SAR-u. Chłopaki przyjechali i mnie tu przyciągnęli – relacjonuje już po zakończonej szczęśliwie akcji pan Jerzy.■ "Sezon 2020 w Międzyzdrojach uważam za otwarty!” - tym słowami oraz gwizdkiem ratowniczym rozpoczął swą konferencję prasową z mediami Burmistrz Mateusz Bobek. Konferencję zorganizowano na plaży w Międzyzdrojach i była ona kolejnym etapem kampanii promującej lato 2020 w Międzyzdrojach. Kampania pod hasłem „Między nami Międzyzdroje ■