POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [16.02.2020, 19:45:19] • zachodniopomorskie

Pomorze Zachodnie stawia na organizacje pozarządowe

Pomorze Zachodnie stawia na organizacje pozarządowe

fot. Organizator

Ogromu pracy wykonywanej przez organizacje pozarządowe nie odzwierciedli konkretna liczba, a szeroki wachlarz działań widoczny w każdej sferze życia. W realizacji swoich projektów NGO’sy mogą liczyć na wsparcie władz Województwa Zachodniopomorskiego. Urząd Marszałkowski ogłosił wyniki tegorocznego otwartego konkursu z zakresu współpracy.

Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego na ten cel przeznaczy 195 tys. zł. Kwota ta wynika z przyjętego „Programu współpracy Województwa Zachodniopomorskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2020”.

– To jeden z najważniejszych konkursów skierowanych do organizacji pozarządowych. Dzięki niemu możemy promować wolontariat, przekazywanie 1% dla OPP z regionu, społeczną aktywność. Organizacje pozarządowe są naszym niezastąpionym społecznym partnerem. Widać to także w sferze finansowej. Wysokość środków przeznaczanych na współpracę z trzecim sektorem sukcesywnie rośnie. Od ponad dwóch lat to ok. 12 mln zł rocznie – podkreśla Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Finansowe wsparcie trafi m.in. do Pracowni Pozarządowej, która zajmie się promocją przekazywania 1% podatku dochodowego za rok 2019 na rzecz OPP z Pomorza Zachodniego (20 tys. zł), wsparciem działalności centrów działających na rzecz organizacji pozarządowych, w tym wyłonieniem najlepszych inicjatyw w konkursie Zachodniopomorski Lider NGO (35 tys. zł). Koszalińskie stowarzyszenie opracuje także Indeks Jakości Współpracy Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego z organizacjami pozarządowymi (15 tys. zł) oraz zorganizuje dwudniowe forum pełnomocników ds. NGO (25 tys. zł).

Promocją wolontariatu zajmie się Stowarzyszenie POLITES (jak w ubiegłym roku) oraz Chorągiew Zachodniopomorskiej ZHP.

– Zależy nam, by rozwijać wolontariat wśród wszystkich grup – dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Przyznane dofinansowanie pozwoli m.in. na kontynuację jednego z flagowych przedsięwzięć promujących wolontariat w regionie „Pomorze Pomoże?! #Wypróbuj wolontariat”. Za realizację przedsięwzięcia podobnie jak w ubiegłym roku odpowiadać będzie Regionalne Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu POLITES Zaplanowano: galę Barwy wolontariatu, forum wolontariatu, warsztaty kulturowe, spotkania informacyjne dla seniorów oraz działania promocyjne, w tym realizację filmów „Wypróbuj wolontariat”, „Wybieram Wolontariat”. Organizacja zachęci też młodych ludzi do angażowania się w społeczne inicjatywy, np. podczas akcji „Godzina dla Szczecina” oraz „Godzina Twojej miejscowości”. W 2019 roku wzięło w nich udział aż 35 grup, które zakasały rękawy i przez godzinę wykonywały różne prace. Udało się np. uprzątnąć zaniedbane nagrobki czy przeprowadzić zbiórkę książek i udostępnić lektury mieszkańcom osiedla.

Rozstrzygnięty konkurs jest koordynowany przez Biuro ds. organizacji pozarządowych w Wydziale Współpracy Społecznej UMWZ.

Ogłoszenie konkursowe dostępne jest w BIP pod adresem: bip.wzp.pl/artykul/rozstrzygniecie-otwartego-konkursu-ofert-z-zakresu-wspolpracy-z-organizacjami-pozarzadowym-1

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Gastronomia w czasach epidemii koronawirusa. Ograniczenie dotyczy: działalności restauracji, kawiarni czy barów. Wszystkie restauracje, kawiarnie czy bary mogą świadczyć jedynie usługi na wynos i na dowóz. Nie ma możliwości wydawania posiłków czy napojów na miejscu. Obowiązuje do: 19 kwietnia 2020 r. ■
■ Matury i egzamin kończący podstawówkę zostają przełożone. Odbędą się najwcześniej w czerwcu. Jednak o konkretnych terminach zostaniemy poinformowani co najmniej 3 tygodnie przed datą egzaminów. To dalszy ciąg trwania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa ■ Ograniczenie nadal dotyczy zamknięcia wszystkich zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu. Na czym polega? Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę ■ „Komunikacja Autobusowa” Sp. z o.o. wprowadza dalsze ograniczenia w kursowaniu autobusów. Linia nr 10 (kierunek Międzyzdroje) - zmiana rozkładu jazdy poprzez wyłączenie kursów pomiędzy godz. 9.30 a 15.00 od poniedziałku do soboty oraz zawieszenie przewozów w niedzielę i święta ■ Powiat Kamieński: Zestawienie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie zachodniopomorskim stan na dzień 09.04.2020, godz. 18:00 liczba potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w powiecie kamieńskim: 0 liczba osób objętych kwarantanną w powiecie kamieńskim: 156 liczba osób pod nadzorem epidemiologicznym w powiecie kamieńskim: 13 ■