POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [18.01.2020, 20:35:23] • Międzyzdroje

Bałtycka Odyseja w Wolińskim Parku Narodowym stała się faktem. Zobacz film!

Bałtycka Odyseja w Wolińskim Parku Narodowym stała się faktem. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Pierwszy etap Bałtyckiej Odysei, który wystartował w sobotę – 18 stycznia o godzinie 9.00 w Świnoujściu przy latarni morskiej, jest za nami. Każdy woluntariusz dostał worki i rękawice. Na starcie akcji pojawiła się też grupa wolontariuszy, którzy jako pierwsi zadeklarowali udział we wszystkich etapach akcji!W ten weekend Woliński Park Narodowy jest gospodarzem wyjątkowej akcji. Znany ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski wspólnie z wolontariuszami z całej Polski wyruszył w niezwykły marsz.

Bałtycka Odyseja w Wolińskim Parku Narodowym stała się faktem. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

– 18 stycznia 2020 r. zacząłem długą wędrówkę: Bałtycką Odyseję. Pójdę na wschód, wzdłuż całego polskiego wybrzeża Bałtyku. Po drodze sprzątam plaże, przeprowadzał liczenie i analizę odpadów wyrzucanych przez morze i realizował film przyrodniczy – wyjaśnia Dominik Dobrowolski.

Bałtycka Odyseja w Wolińskim Parku Narodowym stała się faktem. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

– Podczas pierwszego etapu wyprawy przemierzę jedno z najpiękniejszych miejsc w naszym kraju: Woliński Park Narodowy, gdzie liczę na spotkanie z niezwykłą przyrodą i krajobrazem oraz chcę nakręcić unikatowe zdjęcia do filmu. W akcji pomoże Woliński Park Narodowy, za co bardzo dziękuję! – dodaje ekolog.

500-kilometrowa trasa ze Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej podzielona jest na dziesięć etapów. Co miesiąc w wybrany weekend (sobota i niedziela, z odpoczynkiem w jednym z hotelików) uczestnicy
przejdą, skontrolują i posprzątają około 50 kilometrów plaży. W październiku odbędzie się wielki finał, podczas którego zostanie podsumowana wyprawa. Powstanie również raport dotyczący stanu zaśmiecenia, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.

Bałtycka Odyseja w Wolińskim Parku Narodowym stała się faktem. Zobacz film!

fot. Andrzej Ryfczyński

Pierwszy etap Bałtyckiej Odysei zacząłem w sobotę – 18 stycznia o godz. 9.00 w Świnoujściu przy latarni morskiej (ul. Bunkrowa 1). Każdy dostanie worki i rękawice. Na starcie akcji pojawiła się też grupa wolontariuszy Credit Agricole, którzy jako pierwsi zadeklarowali udział we wszystkich etapach akcji!

Bałtycka Odyseja w Wolińskim Parku Narodowym stała się faktem. Zobacz film!

fot. Marek Szwarc

O godz. 12.30 pierwsi uczestnicy dotarli do zejścia G na plaży w Międzyzdrojach. piękny widok. Plażą od Świnoujścia szły całe rodziny z dziećmi. Wszyscy spotkali się w Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie mogli trochę odpocząć. Czekał na nich poczęstunek i ciepłe napoje. Po podsumowaniu tego fragmentu tej akcji kolejna grupa ochotników wyszła posprzątać plażę aż do Wisełki, gdzie planowany jest nocleg.

Drugiego dnia (19 stycznia) kolejna 20-osobowa grupa (wolontariusze, którzy przyjadą aż z Wrocławia!) przejdzie i posprząta plaże z Wisełki do Dziwnowa.

– Chrońmy morze przed odpadami! Wspierajmy recykling na lądzie! Niech to będą nasze noworoczne postanowienia! – apeluje Dominik Dobrowolski i zaprasza do wyruszenia wraz z nim na "Bałtycką Odyseję".

Bałtycka Odyseja w Wolińskim Parku Narodowym stała się faktem. Zobacz film!

fot. Marek Szwarc

Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i Fundacja PlasticsEurope Polska.

Patronami akcji są: Woliński Park Narodowy, Urząd Morski w Szczecinie i Recykling Rejs – Odzyskuj tworzywa sztuczne!

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Gość • Czwartek [30.01.2020, 20:55:44] • [IP: 217.97.112.***]

Trochę mnie przeraża to wybiórcze sprzątanie. Pan Dobrowolski powinien zboczyć nieco z plaży i zajrzeć co się dzieje obecnie na tyłach wzdłuż torów (w kanałach) obok Parku Miniatur. Jakby tam zaszedł, to by nie wyszedł z tamtąd chyba po miesiącu. Tyle tam jest tyle śmieci do uprzątniecia..

Gość • Poniedziałek [20.01.2020, 09:05:12] • [IP: 46.171.166.***]

Po niedzielnym spacerze w Dziwnowie jestem przerażona ilością psich odchodów na promenadzie, chodnikach, plaży. Psy nie chodzą same, mają właścicieli, ale ci odwracają głowy i nie chcą widzieć co ich ulubieńcy pozostawiają po sobie. Na ironię zakrawa fakt, że w Dziwnowie wszędzie widać torebki na odchody psów, ale nie ma ich kto używać.

Gość • Poniedziałek [20.01.2020, 08:16:39] • [IP: 83.1.109.*]

a gdzie jest to piękne drewniane zejście?? Jak tam dojechać??

Gość • Niedziela [19.01.2020, 09:21:07] • [IP: 188.146.184.**]

Jak wykluczyć egoistów, albo czy dadzą się naprawić?

KLIF • Sobota [18.01.2020, 21:22:12] • [IP: 37.47.133.***]

Gratulujemy wspaniałej akcji załodze Wolińskiego Parku Narodowego! Przyłączamy się (wprawdzie nieformalnie) do usuwania plastiku u brzegów wewnętrznych wód Bałtyku, czyli Zalewu Szczecińskiego. Serdecznie pozdrawiamy wszystkich uczestników!

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W dniu 9 lipca 2020 r. (czwartek) od godziny 8:00 do 15:00 planowane są prace serwisowe na sieci wodociągowej, którą zaopatrywani są w wodę odbiorcy w miejscowościach: Wolin, Płocin, Darzowice i Unin. W związku z powyższym we wskazanym wyżej terminie okresowo może wystąpić podwyższona mętność wody ■