POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [20.01.2020, 16:27:52] • Szczecin

Już pewien czas pracuje Pan w Operze na Zamku w Szczecinie. Jak ocenia Pan historię rozwoju tegoż baletu i umiejętności tancerzy?

Już pewien czas pracuje Pan w Operze na Zamku w Szczecinie. Jak ocenia Pan historię rozwoju tegoż baletu i umiejętności tancerzy?

fot. Organizator

Dominik Muśko: Tak, faktycznie od września 2019 roku mam przyjemnośc pracować z tancerzami Opery na Zamku w Szczecinie. Obecnie jest to mój czwarty miesiąc w Operze, więc dość krótki czas aby dokładnie poznać zespół, wszystkie jego możliwości, umiejętności, a także słabości. Jeśli chodzi o samą historię rozwoju zespołu, jestem daleki od wystawiania jakiejkolwiek oceny, ponieważ pośrednio wiązałoby się to z wystawieniem oceny pracy mojego poprzednika, a nie lubię tego typu sytuacji i wolę ich unikać. Każdy szef ma swój pomysł i własną wizję zespołu baletowego, z którym pracuje. Jestem nową osobą dla zespołu baletowego Opery na Zamku, tak samo jak dla mnie jest to nowy zespół i jest na pewno inny niż te, z którymi współpracowałem do tej pory. Zdecydowałem, że najrozsądniej będzie otwarcie nowego rozdziału dla baletu Opery na Zamku i pozwolić, aby zespół sam go zapisał. Pracujemy wspólnie już prawie cztery miesiące i spędzamy bardzo dużo czasu na sali baletowej każdego dnia, co daje nam doskonałą możliwość bliższego poznania się. W tej chwili, z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że są to artyści z masą pozytywnej energii z ogromnym potencjałem. Pozwala to na nawiązanie bardzo fajnego kontaktu, co w tym zawodzie jest niezwykle istotne. Każda osoba w zespole jest inna. Mają różne temperamenty, charaktery, odmienne usposobienie i podejście do życia jak i do pracy. Cała ta różnorodność powoduje, że znakomicie się uzupełniają, potrafią czerpać ze swoich cech wzajemnie, dzięki czemu stają się lepsi jako artyści i działają jak dobrze zestrojony mechanizm. Do tego są bardzo otwarci, chcą się uczyć, rozwijać artystycznie i robią to bardzo szybko.

Jakie nowe wyzwania chce Pan przed sobą i baletem postawić? W jakim kierunku chce Pan pójść?

Moim osobistym wyzwaniem jest sprawdzić się jako szef baletu Opery na Zamku, sprostać oczekiwaniom i wymaganiom stawianym z jednej strony przez zespół a z drugiej przez Dyrekcję. Na pewno będę chciał, aby zespół dalej się rozwijał, żeby tańczyli coraz lepiej i coraz więcej, bo taki jest sens i cel bycia tancerzem. Ja mam tylko pomóc w osiągnięciu tego celu. Związane jest to oczywiście z ciężką codzienną pracą, ale nie tylko. Chciałbym wzbogacić repertuar baletowy poprzez wprowadzenie nowych spektakli tak, aby tancerze mogli rozwijać się i szlifować swój warsztat taneczny, ale też po to, żeby odkrywali formy tańca, w których czują się najlepiej. Uważam również, że ważne jest zapraszanie pedagogów gościnnych, dla urozmaicenia codziennej pracy, ale też dla podnoszenia swoich umiejętności i możliwości pod okiem wybitnych i znanych w świecie baletowym nazwisk. W jakim zamierzam pójść kierunku?

Zazwyczaj na pytania tego typu odpowiadam – „przed siebie“. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć w tej chwili, jaki kierunek obrać i czy ten kierunek będzie właściwy. Na pewno wymaga to dokładnego poznania całej struktury zespołu i przeanalizowania wielu czynników, które wpływają na to, do czego zespół jest przygotowany lub nad czym trzeba się skoncentrować, aby poprawić jakość. Jest to proces długotrwały, który wymaga czasu i cierpliwości. Wszedłem do zespołu, w którym pewien kierunek już został wyznaczony i na pewno nie zamierzam przeprowadzać rewolucji i przewracać wszystkiego, co ten zespół już osiągnął, do góry nogami. Chyba, że zajdzie taka potrzeba. Żyjemy w czasach gdzie liczą się kwalifikacje i wszechstronność. Sądzę, że zbalansowanie repertuaru współczesnego i klasycznego jest w pewnym stopniu złotym środkiem właśnie w osiąganiu tej wszechsrtonności. Do tego musimy również pamiętać o najważniejszym aspekcie, czyli o preferencjach i potrzebach publiczności, ponieważ to ma bardzo duże znaczenie przy wyborze spektakli, które będą realiozowane. Więc niezależnie od naszych upodobań, czasem umiejętności czy nawet chęci, spektakle powinny być przygotowywane właśnie pod naszego najważniejszego odbiorcę czyli widza.

Czy ma Pan już plany odnośnie własnych inscenizacji?

Nigdy nie byłem choreografem, nie jestem i raczej nie zamierzam nim zostać. Uważam również, że w ostatnich latach wytworzyła się pewna, nie do końca dobra tendencja, iż kierownicy baletu stają się choreografami, którzy następnie próbują zdominować repertuar swoimi choreografiami.

Na świecie jest wielu wybitnych choreografów, którzy mają naprawdę dobre realizacje i można śmiało zaprosić ich do współpracy z naszym teatrem. I raczej ten wariant będę promował. Oczywiście, mam plany dotyczące realizacji spektakli dla zespołu baletu, choć w tej chwili nazwałbym je bardziej pomysłami, które mogłyby się udać z naszym zespołem. Naturalnie nie mogę podać szczegółów, bo są to tylko pomysły, ale myślę, że stopniowo z Dyrekcją Opery na ten temat rozmawiać i realizować.

DOMINIK MUŚKO

Urodzony w Łodzi w 1978 r. uczęszczał w latach 1988 - 1997 do Państwowej Szkoły Baletowej w Łodzi, którą ukończył pod kierunkiem Muzaffara Burkhanowa. Jako młody tancerz brał udział w licznych koncertach i konkursach baletowych, m.in. uczestniczył w klasie dyplomowej w Ogólnopolskim Konkursie Baletowym w Gdańsku. W 1997 r. podjął współpracę z Teatrem Wielkim w Poznaniu, angażując się na stanowisko Koryfeja Baletu. W 2000 roku awansował na stanowisko Solisty po czym w sezonie 2007-2008, po wielu sukcesach zawodowych i wykreowaniu szeregu partii solowych został I Solistą Baletu a od roku 2010 został mianowany na stanowisko I Tancerza Solisty. Do najważniejszych ról, jakie zatańczył w swojej karierze należą:

- Zygfryd i Rotbart w „Jeziorze Łabędzim“

- Romeo i Tybalt w „Romeo i Julii“

- Oberon w „Śnie Nocy Letniej“

- Hrabia Valmont w „Niebezpiecznych Związkach“

- Oniegin w „Onieginie“

- Książę w „Dziadku do Orzechów“

- Harnaś w „Harnasiach“

- Espada i Don Kichot w „Don Kichocie“

- Franz w „Coppelii“

- Jezus w „ Próbie Rock Balet“

- Fernando/Hrabia de Morcerf w „ Hrabim Monte Christo“

- Jazon w „Medei“

- Yorgos w „Greku Zorbie“

- Wilfryd w „Giselle“

- Kościej w „Ognistym Ptaku“

- Paw w „Pawiu i Dziewczynie“

- Conrad w „Korsarzu“

- Mężczyzna w „Powracających Falach“

- Franciszkanin/Śmierć w „ Annie i Stanisławie Oświęcimiach“

Tańczył również wiele partii solowych w spektaklach takich jak: „Stworzenie Świata“, „IX Symfonia“, „Wieczór Karola Szymanowskiego“, „Balety Marka Różyckiego“, „Polski Wieczór Baletowy“, „Cztery Ostatnie Pieśni“ i inne... Występował na scenach krajowych, a także Niemiec, Hiszpanii, Francji, Stanów Zjednoczonych. Współpracował z najbardziej znanymi i liczącymi się choreografami w Polsce i na Świecie m.in.: Emilem Wesołowskim, Conradem Drzewieckim, Ewą Wycichowską, Teresą Kujawą, Henrykiem Konwińskim, Andrzejem Glegolskim, Sławomirem Woźniekiem, Krzysztofem Pastorem, Beatą Wrzosek, Barbarą Gołaską, Grayem Veredonem, Lorką Miasinem, Antalem Fodorem, Sonją Marchiolli, Kennethem Gravem, Giovanni di Palmą, Monserat Leon, Kariną Elver, Vasilyjem Medvedevem, Aleksandrem Polubentsevem. Dzięki świetnym warunkom fizycznym, temperamentowi scenicznemu charyzmie i technice tańca stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów poznańskiej sceny baletowej co zaowocowało przyznaniem wyróżnień i nagród, do których m.in. należą:

- Nagroda w Plebiscycie „Biały Bez“ dla najpoularniejszego artysty scen poznańskich w 2008 r. i 2011 r. oraz 2009 r. (wyróżnienie)

- Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Tancerz 2011 r.

W latach 2012 - 2017 pełnił stanowisko Kierownika Baletu Teatru Wielkiego w Łodzi.

W 2014 r. otrzymał Dyplom Amerykańskiej Fundacji THE PUSHKIN LEGACY za promowanie prac i ideałów Alexandra Sergeevicha Pushkina, oraz Nadzwyczajną Złotą Maskę za odbudowanie zespołu baletu Teatru Wielkiego w Łodzi i systematyczne podnoszenie jego jakości.

Od września 2019 r. zajmuje stanowisko kierownika baletu Opery na Zamku w Szczecinie.

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
rzeczniczka prasowa Opery na Zamku


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla osób powracających z północnych Włoch. W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się na grafice. Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej ■ „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Potrzebujesz pomocy? Przyjdź do KPP w Kamieniu Pomorskim W dniach 21-28 lutego 2020 r., po raz kolejny obchodzony będzie „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Jeśli padłeś ofiarą przestępstwa i potrzebujesz pomocy, przyjdź do Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim ■ Informujemy, że Pan Artur Kubasik złożył, z przyczyn osobistych, mandat Sołtysa Lubina. Burmistrz Międzyzdrojów, po zasięgnięciu opinii Rady Sołeckiej, zgodnie z Zarządzeniem Nr15/SEK/2020 wyznaczył Pana Roberta Osińskiego do pełnienia funkcji Sołtysa Lubina do czasu wyborów nowego Sołtysa. Wybory nowego sołtysa zostaną przeprowadzone w dniu 04 marca 2020 roku o godz.18.00 w świetlicy wiejskiej „Wiklina" przy ul. Turkusowej 26 w Wapnicy -Sekretarz Gminy Adam Szczodry ■ Odpręża, poprawia nastrój, obniża ciśnienie krwi. Zapewnia właścicielowi codzienną porcję ruchu. To świetny towarzysz i przyjaciel. 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Czekamy na zdjęcia Waszych pupilków. Trudno w to uwierzyć, ale w Polsce to święto obchodzimy od 14 lat. To okazja do refleksji nad znaczeniem tego zwierzęcia w naszym życiu, ale też przypomnienia sobie o losie kotów, które straciły dom i potrzebują wsparcia ■ Kamieńscy policjanci podsumowali rok 2019. W sali odpraw Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim, odbyła się odprawa podsumowująca pracę funkcjonariuszy naszego powiatu w 2019 roku. Udział w niej wzięli m.in.: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie dr Marek Jasztal, Starosta Kamieński Józef Malec, burmistrzowie i wójt z terenu powiatu kamieńskiego, a także przedstawiciele sądu, prokuratury oraz służb mundurowych współpracujących z Policją. Podczas środowej (12.02.2020 r.) odprawy Komendant Powiatowy Policji w Kamieniu Pomorskim mł. insp. Leszek Nowak zaprezentował i omówił osiągnięcia jednostki w 2019 roku. Nakreślił zadania priorytetowe dla komendy na najbliższe miesiące. Pracownikom i funkcjonariuszom Policji życzył „dużo wytrwałości i sukcesów w realizacji codziennych zadań i obowiązków” ■ Blisko 200 armatorów, którzy zabierali wędkarzy na Bałtyk odejdzie z zawodu. Przyczyną jest wprowadzony od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza. Właściciele łodzi turystycznych domagają się rekompensat od Rządu, a o wsparcie swoich postulatów poprosili Radnych Województwa Zachodniopomorskiego. Sytuacja jest olbrzymim ciosem dla branży turystycznej, a szczególnie dla takich miejscowości jak Kołobrzeg, Mrzeżyno czy Darłowo. Właśnie tam połowy rekreacyjne były magnesem ściągającym turystów i czynnikiem mocno ożywiającym miejscowe porty. Sytuacja niepokoi Samorząd Województwa Zachodnioporskiego ■ Laboratorium w Berlinie potwierdziło że pacjent z Greifswaldu nie jest zarażony koronawirusem. Berlin dostał próbki i potwierdził że nie jest chory ■ Ośrodek Symulacji Medycznych w filii Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Międzyzdrojach został oficjalnie otwarty 27 stycznia 2020 roku. Utworzono go w ramach projektu „Zintegrowane Transgraniczne Ratownictwo Medyczne w Pomeranii / Brandenburgii (InGRiP)” dofinansowanego z Programu Współpracy INTERREG V A. To pierwszy Ośrodek Symulacji Medycznych w Polsce należący do Pogotowia. Będą się w nim wspólnie szkolić ratownicy medyczni oraz lekarze z Niemiec i z Pomorza Zachodniego. Wszystko po to, aby ułatwiać współpracę pomiędzy polskimi i niemieckimi medykami w sytuacjach ratowania ludzkiego życia i zdrowia ■ Pierwszy etap Bałtyckiej Odysei, który wystartował w sobotę – 18 stycznia o godzinie 9.00 w Świnoujściu przy latarni morskiej, jest za nami. Każdy woluntariusz dostał worki i rękawice. Na starcie akcji pojawiła się też grupa wolontariuszy, którzy jako pierwsi zadeklarowali udział we wszystkich etapach akcji! W ten weekend Woliński Park Narodowy jest gospodarzem wyjątkowej akcji. Znany ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski wspólnie z wolontariuszami z całej Polski wyruszył w niezwykły marsz ■ KAMIEŃ POMORSKI: W związku z nieuwzględnieniem przez Burmistrza Kamienia Pomorskiego stanowiska Klubu Radnych Nasza Gmina dotyczącego prywatyzacji spółki PGK Eksploatacja Sp. z o.o. z siedzibą w Mokrawicy 14, Klub Radnych Nasza Gmina podjął uchwałę o rozwiązaniu Klubu z dniem 13.01.2020 r. Radni: Jadwiga Cuber, Jacek Golusda, Bogdan Klamborowski, Anna Kowalska, Barbara Majcher, Bożena Mundziakiewicz, Michał Sadowski, Jacek Socha, Mateusz Stodulski ■ Sztab WOŚP Świerzno dziękuje wszystkim, którzy pomogli w organizacji. Kochani za nami Pierwszy Świerznowski Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziękujemy Wolontariuszom,Zespołom , Strażakom OSP Świerzno i OSP Gostyń, wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji i przebiegu Letniej Zadymki w środku zimy. Sztab nr #5775 zebrał 19 783,89 zł + 161,97 € DZIĘKUJEMY!!! ■ Wiedzieli wszyscy poza Burmistrzem? Ciekawe odpowiedzi Kuryłły na pytania radnych. Burmistrz twierdzi, że nie wiedział o powołaniu Spółki PGK Eksploatacja. Zapowiada podjęcie działań w sprawie. Tymczasem od powołania Spółki minął prawie rok, od sprzedaży udziałów ponad pół roku. O sprawie co najmniej od czerwca 2019 wiedziała Rada Nadzorcza gminnego PGK. Dlaczego nikt nie poinformował Kuryłły? Na sesji w dniu 20 grudnia 2019 roku radni pytali burmistrza o Spółkę PGK Eksploatacja. Pytania zadawała zarówno radna opozycyjna Monika Kosińska jak i członek rządzącej koalicji Jacek Golusda ■ Tragiczny wypadek w Laskach koło Wolina. W Laskach niedaleko Wolina, 7 stycznia po godzinie 10.00 doszło do tragicznego wypadku. Samochodem, w stronę Kamienia Pomorskiego, podróżowały dwie starsze osoby. Małżeństwo w wieku 69 lat. Około 400 metrów za Laskami na łagodnym łuku drogi, Nisan Micra uderzył w przydrożne grube drzewo. Reanimacja trwała około godziny, ale niestety obrażenia były na tyle duże że nie udało się uratować życia podróżujących samochodem ■ W niedzielę rano w miejscowości Żółcino doszło do wybuchu gazu w jednym z domów mieszkalnych. Na miejsce przyjechały jednostki straży pożarnej, policjanci i ratownicy medyczni. Budynek zabezpieczono, ale prawdopodobnie nie nadaje się do użytku. Przed godziną 8.00 strażacy interweniowali w Żółcinie, gdzie miał miejsce wybuch gazu w mieszkalnym budynku. Przyjechały jednostki straży pożarnej: PSP z Kamienia Pomorskiego, OSP Jarszewo, OSP Trzebieszewo. Na miejscu jest także policja oraz ratownicy medyczni. Dwie osoby są poszkodowane, zajmują się nimi ratownicy medyczni. Dom prawdopodobnie nie będzie nadawał się do użytku, ma popękane ściany ■ Pierwsze urodzone dziecko w Polsce w roku 2020 to międzyzdrojanin który na świat przyszedł... w Świnoujściu ■ Niechaj spełnią się życzenia, kiedy roczek cyfry zmienia! Nawet się nie obejrzeliśmy, a już czas otworzyć nowe kalendarze! Wszystkim Wam życzymy abyście odkryli w nich jak najwięcej dat, które warto będzie zapamiętać! I, aby lista spełnionych marzeń była w nadchodzących miesiącach znacznie dłuższa od tej, którą zamknęliśmy w nieaktualnych już terminarzach.Niechaj czterdziestolatkowie poczują energię jakby mieli 2 razy po 20 bo tak przecież wita nas Nowy 2020 rok. Niechaj nadchodzące dni rozwiążą Wam wszystko co wydawało się dotąd nie do rozwiązania i spełnią życzenia, które traktowaliśmy dotychczas jak „szóstkę w Lotto - nie do trafienia. I tylko szczęście, niech nic innego Wam się nie trafia! Niechaj przyjaciele Was nie zawodzą, fortuna sprzyja, zdrowie nie opuszcza! Szczęśliwego Nowego Roku życzy Wam redakcja iswinoujscie.pl - portalu na, który możecie liczyć w kolejnym roku! źródło: www.ikamien.pl ■ Podczas świąt ratownicy medyczni interweniowali 29 razy - W Wigilię i święta w Kamieniu Pomorskim stacjonowały dwa zespoły ratownictwa medycznego. W okresie świątecznym interweniowały 29 razy. Najczęściej ratowników medycznych wzywano do pacjentów z dolegliwościami żołądkowymi, do osób, które nadużyły alkoholu i do osób z drobnymi urazami. Wśród pacjentów z najpoważniejszymi dolegliwościami był dorosły mężczyzna z problemami kardiologicznymi i jedno dziecko, które z silnym bólem brzucha zostało przewiezione do szpitala w Szczecinie - informuje Paulina Targaszewska rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie ■ W rejonie Barnisławic zaginęła suka. Właściciele zaginionej suki proszą o pomoc w jej odnalezieniu. - Suczka rasy gończy słowacki zaginęła ok. godz 12.00 21 grudnia w okolicach wsi Barnisławice, Imno (ok. 2km od Golczewa). Prosimy o kontakt z numerem 888 360 400 ■ Zaginiony! Dariusz Trychta, 57 lat, zam. gmina Dziwnów. Ww. w dniu 5 grudnia 2019 r. (czwartek), około godziny 6:30 wyszedł z domu w miejscowości Międzywodzie i udał się na przystanek autobusowy z zamiarem wyjazdu do Szczecina. Od tamtej pory nie ma z nim kontaktu.Jeśli posiadają Państwo informację na temat zaginionego, prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kamieniu Pomorskim ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Na Pomorzu Zachodnim: Kołobrzeg, Świnoujście, Kamień Pomorski, Połczyn-Zdrój i Dąbki. Gminy przeznaczają te środki na inwestycje, które są konieczne do utrzymania statusu uzdrowiska, inwestują w infrastrukturę turystyczną - promenady czy parki zdrojowe.- Uważam tą decyzję za przejęzyczenie i proszę rządzących aby się powstrzymali od tego typu działań – apelował Stanisław Kuryłło, burmistrz Kamienia Pomorskiego ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Czy podobne sceny jak te ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamieniu Pomorskim mogą się rozgrywać w innych szkołach? Do eskalacji konfliktów dochodzi poprzez zaniedbanie – słyszymy głosy z innych gmin powiatu. Zobaczcie, jak z agresją uczniów walczą w gminach Dziwnów i Wolin ■ Zakończyła się akcja podniesienia i wywozu brytyjskiej lotniczej miny morskiej. Waży 900 kg, a samego materiału wybuchowego ma ponad 400 g. Okręt z tym niebezpiecznym obiektem jest już poza główkami świnoujskiego portu w drodze na poligon morski, gdzie mina zostanie zneutralizowana ■ Awaria jest możliwa w każdej oczyszczalni. Czasem przez mieszkańców. Z kanalizacji wyciągaliśmy już chyba wszystko - przyznaje Sebastian Mamzer, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Dziwnowie. Pracownicy Zakładu znajdowali w niej między innymi pojemniki, ubrania, 100 m kwadratowych siatki rybackiej, folie, podpaski czy prezerwatywy. Czy podobna awaria oczyszczalni ścieków jak ta w Warszawie mogłaby się zdarzyć w Waszym Zakładzie? Sebastian Mamzer, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Dziwnowie: Tak. Taka awaria może wystąpić praktycznie w każdej oczyszczalni ścieków w Polsce ■ Pod koniec października rozpoczęły się prace pogłębiarskie na torze podejściowym do portu w Dziwnowie. - Wykonawca, Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. z Gdańska, wybierze z dna toru i odłoży na klapowisko morskie ponad 19 tys. metrów sześciennych urobku – informuje Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie. Koszt robót to ok. 813 tys. złotych. Mają się zakończyć w połowie listopada ■ Międzyzdroje: Na 102. koło oczyszczalni ścieków w Międzyzdrojach doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Kierowca audi zatrzymał się prze pasami do Netto, ale jadąca na nim kobieta z volkswagena nie zdążyła i najechała na na tył samochodu. ■ W Wapnicy 4 listopada około godziny 17:00 strażacy na ulicy Okrągłej brali udział w akcji gaszenia domu jednorodzinnego, w którym paliło się poddasze. Mieszkańcy i sąsiedzi próbowali ugasić budynek. Kiedy stwierdzili, że to jest niemożliwe , zaczęli ratować dobytek. Z domu ewakuowano wszystkich mieszkańców i psy ■ Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Węglorz, uprzejmie informuje, że zmianie uległ termin najbliższej sesji Rady Miejskiej w Międzyzdrojach. Zaplanowana na dzień 7 listopada sesja została przełożona na 15 listopada 2019 roku ( piątek) o godz.12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach. Za zmiany przepraszamy ■ Woliński Park narodowy serdecznie zaprasza młodzież szkolna, dzieci, grupy zorganizowane, turystów indywidualnych oraz wszystkich chętnych na zajęcia przyrodnicze z edukacji leśnej na plenerowej ścieżce edukacyjnej Leśne Wzgórze WPN. Ścieżka została zrealizowana wspólnie z Partnerem projektu - Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Zajęcia prowadzimy w poniedziałki od 10.00 do 14.00. na terenie Muzeum Przyrodniczego WPN, przy ul. Niepodległości 3 w Międzyzdrojach ■ Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim ogłasza zapisy do XXI edycji rozgrywek Kamieńskiej Amatorskiej Ligi Futsalu (KALF). Tegoroczna rywalizacja rozpoczną się w niedzielę, 17 listopada 2019 roku ■ W dniach 15 – 16 października 2019 r. w Międzyzdrojach odbyła się już druga konferencja, w ramach projektu pod nazwą „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych i przestępczych w obszarze badań genetycznych i informatycznych” ■ Nadleśnictwo Rokita przy współpracy z Gminą Golczewo zorganizowało akcję pn. „Jedno dziecko - jedno drzewo”. W Golczewie w dniu 10 października rodzice dzieci urodzonych w tym roku w okresie od stycznia do sierpnia mogli posadzić drzewa ■ Policjanci CBŚP i szczecińscy prokuratorzy proszą o kontakt osoby pokrzywdzone przez członków rozbitej zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa działała w latach 2014-2018 w Kamieniu Pomorskim i jego okolicy. Jej członkowie zajmowali się głównie przestępczością narkotykową, ale rozliczenia finansowe prowadzili w sposób bardzo brutalny. Na swoim koncie mogą mieć porwania, pobicia, wymuszenia rozbójnicze, uszkodzenia mienia i wiele innych ■