POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [18.11.2019, 19:28:15] • Gmina Dziwnów

Awaria jest możliwa w każdej oczyszczalni. Czasem przez mieszkańców

Awaria jest możliwa w każdej oczyszczalni. Czasem przez mieszkańców

fot. ikamien.pl

Z kanalizacji wyciągaliśmy już chyba wszystko - przyznaje Sebastian Mamzer, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Dziwnowie. Pracownicy Zakładu znajdowali w niej między innymi pojemniki, ubrania, 100 m kwadratowych siatki rybackiej, folie, podpaski czy prezerwatywy.

Czy podobna awaria oczyszczalni ścieków jak ta w Warszawie mogłaby się zdarzyć w Waszym Zakładzie?

Sebastian Mamzer, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Dziwnowie: Tak. Taka awaria może wystąpić praktycznie w każdej oczyszczalni ścieków w Polsce.

Jakie wtedy byłyby procedury reagowania?

Jak najszybsze zlokalizowanie miejsca awarii i w zależności od jej rodzaju i rozmiaru usunięcie. Wszystko zależy od rodzaju i rozmiaru awarii.

Jakiego zagrożenia można by się wtedy spodziewać?

W przypadku dostania się ścieków komunalnych do gruntu i do rowów melioracyjnych istnieje teoretycznie możliwość ich skażenia, zanieczyszczenia wód powierzchniowych.

Co byście w związku z nim robili?

Kluczowe jest jak najszybsze zlokalizowanie dokładnego miejsca awarii, zdiagnozowanie na czym dokładnie polega i jej usunięcie. Im szybciej tym lepiej. Staralibyśmy się także minimalizować straty dla środowiska (ograniczenie napływu ścieków, wyizolowanie strefy objętej awarią, odcięcie możliwości przenikania ścieków do cieków wodnych itp.)

Podobno za awarię odpowiadają sami mieszkańcy stolicy, bo wrzucają do ubikacji i zlewów, co popadnie. A jak to wygląda u nas? Jakie odpady trafiają do kanalizacji, a nie powinny?

Awaria tego typu jak w Warszawie nie była chyba spowodowana przez mieszkańców. Awarie wywołane wrzucaniem różnych przedmiotów do kanalizacji to najczęściej uszkodzenia pomp, zatkanie kanalizacji, przerwanie pracy pompy. Z kanalizacji wyciągaliśmy już chyba wszystko: pojemniki, obierki po warzywach, opakowania, ubrania, 100 m2 siatki rybackiej(!), folie, podpaski, prezerwatywy. Najczęściej są to folie lub szmaty, które przerywają pracę pomp i wymagają systematycznych przeglądów i kontroli wszystkich kilkudziesięciu przepompowni na terenie gminy Dziwnów.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Gość • Wtorek [19.11.2019, 13:45:10] • [IP: 37.47.128.**]

Tyle biorą za wodę, scieki i inne obciążenia abonament odczyt liczników itp że stać by ich było na usunięcie awarii a zysk i tak pozostaje.

Gość • Wtorek [19.11.2019, 07:02:07] • [IP: 46.76.143.**]

A gdzie składowania. Jest pulpa gdzie stoją. Maszyny z miedzywodzia i oleje ciekna. Do wód gruntowych gdzie natura 2000

Gość • Wtorek [19.11.2019, 00:12:58] • [IP: 93.135.9.***]

A w zastaniu co się stało sznurówki się zaplontała

Gość • Wtorek [19.11.2019, 00:07:13] • [IP: 92.42.116.***]

No co ? Jedna w sezonie mogła się zdażyć.

Gość Bodzio • Poniedziałek [18.11.2019, 20:43:21] • [IP: 89.174.73.**]

z tymi prezerwatywami to nie przesadzajcie

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Minister Edukacji Narodowej zdecydował: rok szkolny rozpocznie się tradycyjnie 1 września, a dzieci pójdą do szkoły! 1 września szkoły otworzą swoje podwoje dla uczniów, a ci spotkają się ze sobą, poznają plan lekcji. W kolejnych dniach nauka także odbywać się będzie w szkołach-poinformowało MEN ■ Konkurs na teledysk „Nakręć się na RAP”. Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie wspólnie z Polskim Towarzystwem Higienicznym Oddział w Szczecinie w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2020” ogłasza wojewódzki konkurs na teledysk z gatunku muzyki rap o tematyce profilaktyki zażywania nowych narkotyków pod hasłem „Nakręć się na RAP” ■ Informacja o odkomarzaniu. Burmistrz Międzyzdrojów, informuje że w dniu tj. 27.07.2020 r. od godziny 20:00 odbędzie się odkomarzanie terenów publicznych. Zalecane jest zachowanie stosownej odległości i omijanie terenów w trakcie wykonywanego odkomarzania. Za utrudnienia przepraszamy. Kierownik Referatu Ochrony Środowiska Ewa Sulicka-Scholz ■ Mężczyzna ugodzony nożem w centrum Dziwnowa. Młody mężczyzna zaatakował nożem 22 latka przed sezonową restauracją Chatą Rybaka w Dziwnowie. Poszkodowany został cztery razy ugodzony nożem. Ratownicy medyczni przetransportowali poszkodowanego do Gryfickiego szpitala. Grupa mieszkańców siedziała w restauracji i po godzinie 2 przyszło dwóch turystów którzy byli prawdopodobnie ostro naćpani. 22 latek wraz z kolegą wyszedł na zewnątrz no i od słowa do słowa wyszła kłótnia prawdopodobnie z turystami. Jeden z nich zadał ciosy najpierw nożem w plecy następne 3 ciosy w klatkę piersiową. Poszkodowany bronił się rękami przed ostatnim ciosem. Sprawcy uciekli, przyjechała szybko policja i karetka. Poszkodowany został przetransportowany do Gryfic. Poszkodowany mieszkaniec Kamienia Pomorskiego ma rany kłute. Na szczęście przeżył. Trwają poszukiwania sprawcy ■ Komenda Powiatowa Policji w Kamieniu Pomorski zwraca się z prośbą do świadków, oraz innych osób mogących mieć informację na temat sprawców zdarzenia do jakiego doszło w dniu 19.07.2020 roku około godz. 02:30 w Dziwnowie przy ul. Juliusza Słowackiego obok lokalu „Chata Rybaka” na parkingu. Jeden z dwóch nieustalonych sprawców przy użyciu noża ugodził kilkukrotnie mieszkańca Kamienia Pomorskiego powodując obrażenia ciała. Sprawcami tego zdarzenia jest dwóch mężczyzn w wieku około 20 - 25 lat, wzrostu około 180 - 185 cm, bez zarostu. Mężczyźni są podobni do siebie. Jeden z nich ubrany był w spodnie koloru ciemnego, kamizelkę koloru czarnego z białymi rękawami, natomiast drugi ubrany był w spodnie koloru ciemnego, czarną kurtkę wiatrówkę i czarną czapkę bejsbolową. Gwarantujemy zachowanie anonimowości, oraz w przypadku potwierdzenia informacji gratyfikację osobie, która ją przekazała. Informację można przekazywać na nr telefonu: 47 78 34 511, oraz na adres e-mail: dyżurny.kamien@sc.policja.gov.pl ■