POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [26.09.2019, 10:36:07] • Polska

Ostatnie dni rejestracji do akcji Masz Głos!

Jeszcze tylko do końca września można zarejestrować się do akcji Masz Głos na stronie www.maszglos.pl. Zrobiło to już ponad 220 organizacji i grup nieformalnych z całej Polski. Od organizatora akcji – Fundacji im. Stefana Batorego i partnerów regionalnych – otrzymają wsparcie m.in. przy zakładaniu ogrodów społecznych, doświetlaniu drogi, budowaniu ścieżek rowerowych. W czerwcu następnego roku najskuteczniejsi uczestnicy i współpracujące z nimi lokalne władze otrzymają nagrodę Super Samorząd.

Do akcji Masz Głos mogą zgłaszać się organizacje i grupy nieformalne, które działają na rzecz lokalnej społeczności. Do tej pory we wrześniowym naborze zgłosiły się przede wszystkim stowarzyszenia edukacyjne, prorównościowe, sportowe, zrzeszające emerytów, konkretnych grup zawodowych, a także koła gospodyń wiejskich, młodzieżowe rady gminy, grupy seniorów, ruchy miejskie. Wśród uczestników są też biblioteki, domy kultury, szkoły, grupy mieszkańców, a nawet grona przyjaciół: „jesteśmy grupą nieformalną kilku zaprzyjaźnionych ze sobą osób – pisze uczestnik z Polic – które łączy słabość do Zemunów (autobusy z Jugosławii) i transportu publicznego. Ewoluujemy w kierunku coraz większej aktywności obywatelskiej”. Do akcji zgłosiło się także wiele sołtysek i sołtysów, którzy chcą wzmocnić dotychczasowe współdziałanie z mieszkańcami albo zaktywizować swoje środowisko.

ABC z Masz Głos
Zgłaszają się osoby, które widzą potrzebę zmian w swoim środowisku, mają konkretny pomysł na tę zmianę lub chcą rozwiązać problem, który doskwiera mieszkańcom. Wiele osób chce działać, ale nie wiedzą, od czego zacząć. Akcja Masz Głos jest po to, aby pomóc, podpowiedzieć jak zaplanować działanie, jak zaangażować mieszkańców i jak przekonać lokalne władze. „W tegorocznej edycji szczególnie zależało nam, aby dotrzeć do ludzi chętnych stawiać pierwsze kroki w aktywności lokalnej i udało się to – zdecydowana większość uczestników to zupełnie nowe organizacje i osoby, wcześniej nieuczestniczące w akcji Masz Głos. Uczestnicy poprzednich edycji będą mogli służyć im doświadczeniem” – mówi Joanna Załuska, dyrektorka programu „Masz Głos, Masz Wybór” Fundacji im. Stefana Batorego.

Idą zmiany
Z jakimi pomysłami zgłaszają się ludzie do akcji Masz Głos? Bardzo dużo jest inicjatyw ekologicznych, które zmierzają do np. powstrzymania eksploatacji złoża węgla kamiennego i ochrony środowiska naturalnego, poprawy jakości powietrza, kontroli wycinki drzew, zahamowania rozwoju infrastruktury miejskiej. Są plany związane z poprawą jakości życia mieszkańców, takie jak: zadbanie o ławeczki w parkach, zbudowanie ścieżek rowerowych, doświetlenie drogi, założenie ogrodu społecznego, większe bezpieczeństwo, wyposażenie i zmodernizowanie placu zabaw. Część uczestników jest ukierunkowana na większą kontrolę lokalnej władzy, transparentność jej działań, jawność życia publicznego, wzmocnienie wpływu rad dzielnic, powstrzymanie likwidacji funduszy sołeckich.

Aktywni są wszędzie
Ponad 220 rejestracji do akcji zaledwie w trzy tygodnie pokazuje, że „ludziom chce się działać w swoich miejscowościach, oddolnie i społecznie. To jest dla nas – mówi koordynatorka akcji Masz Głos, Katarzyna Sztop-Rutkowska z Fundacji „SocLab” – twarz Polski obywatelskiej”. Zgłoszenia do akcji Masz Głos napływają z całej Polski – nie ma województwa czy miasta, które dominowałoby wśród uczestników. Są oni z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, ale też ze Szprotawy, Słupska, z Katowic, Pruszcza Gdańskiego, Niepołomic, Hrubieszowa, Łomży, Łańcuta – łącznie ze 163 miejscowości. Organizator akcji Masz Głos jest w stanie zadbać o każdego uczestnika, bo bezpośrednio współpracują z nimi koordynatorzy regionalni. Po otrzymaniu zgłoszenia nawiązują kontakt z uczestnikami, by omówić obszar działań i plan. Od tego momentu koordynatorzy są w stałym kontakcie z uczestnikami aż do końca danej edycji akcji. Nie ważne, w jakim wieku są uczestnicy – młodzi w wieku szkolnym czy seniorzy – i skąd są: z dużych miast, czy z oddalonych od centrów wsi, wszystkich łączy troska o lokalną wspólnotę, chęć działania dla wspólnego dobra.

Oko w oko z uczestnikami
Pierwszą okazją spotkania się koordynatorów z uczestnikami akcji Masz Głos są szkolenia wojewódzkie. Odbywają się we wrześniu we wszystkich regionach w Polsce – wkrótce we Wrocławiu, w Opolu, Białymstoku, Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim. Szkolenia mają na celu wdrożenie do akcji Masz Głos, zapoznanie z podstawami aktywności lokalnej, ale to też „czas poznawania nowej maszgłosowej ekipy, dzielenia się wiedzą i energią oraz czerpania dokładnie tego samego od uczestników i uczestniczek tych spotkań – mówi koordynatorka akcji Masz Głos, Anna Graczyk-Osowska ze Stowarzyszenia POLITES – Dobrze utwierdzać się w świadomości, że ludzie, którym się chce są tuż obok, i że w ramach akcji oni mogą się spotkać, uczyć, inspirować i w razie potrzeby (tak, tak - ona też jest) wspólnie ponarzekać. A wszystko po to, by hasło oznaczało działanie”.

Wymień doświadczenia
Udział we wrześniowym szkoleniu nie jest jednak warunkiem udziału w akcji Masz Głos. Można przystąpić do niej zupełnie niezależnie, rejestrując się na stronie www.maszglos.pl. Szansa na wymianę doświadczeń z innymi uczestnikami akcji będzie już wkrótce. W listopadzie w Falentach pod Warszawą odbędzie się zjazd wszystkich uczestników tegorocznej edycji Masz Głos. Będą to trzy dni szkoleń i wymiany doświadczeń. Następna taka okazja nadarzy się wiosną, a w międzyczasie będą webinaria, materiały informacyjne akcji Masz Głos i kontakt on-line. Wszystkie te elementy są sprawdzonymi metodami współpracy z uczestnikami, praktykowanymi w każdej edycji akcji. Skuteczność szkoleń regionalnych i ogólnopolskiego zjazdu uczestników w Falentach potwierdziło ponad 80% uczestników ubiegłorocznej akcji Masz Głos, podobnie opiekę ze strony koordynatorów regionalnych. Z edycją 2019/2020 będzie wiązało się więc wiele dobrych praktyk.


Akcja Masz Głos jest przedsięwzięciem ogólnopolskim, realizowanym od 2006 r. przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z organizacjami partnerskimi. W edycji 2019/2020 są to: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie POLITES, Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab. Akcja Masz Głos pomaga osobom aktywnym lokalnie lub gotowym zaangażować się w działanie, jak dokonywać zmian w najbliższym otoczeniu zgodnie z potrzebami mieszkanek i mieszkańców oraz we współpracy z władzami samorządowymi. Udział w akcji jest bezpłatny i zapewnia dostęp do wiedzy, szkoleń oraz wsparcia w rozwiązywaniu problemów lokalnych, którego udzielają koordynatorzy Masz Głos, działający regionalnie w całej Polsce. We wrześniu trwa nabór do akcji na stronie: https://www.maszglos.pl/o-akcji/dolacz/


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Dnia 20.09.2020 w Międzyzdrojach zgubiono portfel z ukraińskimi dokumentami na nazwisko Fernezyi. Znalazce proszę o kontakt pod numerem telefonu 663354234 ■ Zakażenia wirusem SARS-CoV-2 stan na godz.10.00. Informujemy, że na terenie województwa zachodniopomorskiego mamy kolejne przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2:­­­­ pow. kołobrzeski – 1 osoba (1 mężczyzna w średnim wieku) pow. koszaliński + Koszalin- 4 osoby (1 młoda kobieta, 1 kobieta w średnim wieku, 1 mężczyzna w średnim wieku i 1 starszy mężczyzna ) m. Szczecin – 17 osób ( 2 dzieci, 1 młoda kobieta, 3 kobiety w średnim wieku,4 młodych mężczyzn, 6 mężczyzn w średnim wieku i 1 starszy mężczyzna) pow. wałecki – 1osoba (1 starszy mężczyzna) pow. stargardzki - 5 osób ( 1 dziecko, 2 kobiety w średnim wieku, 1 starsza kobieta i 1 starszy mężczyzna) pow. gryfiński - 1 osoba (1 starsza kobieta) pow. policki - 1 osoba ( 1 młoda kobieta) pow. goleniowski - 1 osoba ( 1 mężczyzna w średnim wieku ) W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem- stan na 19.09.20 r. : 1378 /30 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe) - informuje Renata Opiela Kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna ■ Nie żyje „Baca” Wojciech Hawryszuk. Tworzył festiwal FAMA. Dyrektor Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach w latach 2002 – 2003. Społecznik, publicysta, animator kultury. Zmarł nagle, w piątek 11 września. Miał 68 lat. ■ Fundacja Perspektywa zaprasza serdecznie na mały koncert oraz wspomnienie wizualne Meksykańskiego Weekendu ■ Prokuratura Regionalna w Szczecinie potwierdza, że do Sądu Okręgowego w Szczecinie skierowano akt oskarżenia wobec prezesa kamieńskiego PGK Adriana G. Wraz z nim aktem oskarżenia objęto 3 inne osoby. Zarzuty w sprawie dotyczą przyjmowania korzyści majątkowych, poświadczenia nieprawdy, wyrządzenia szkody majątkowej znacznych rozmiarów spółce PGK, wprowadzania w błąd PFRON ■ Na terenie całego kraju od 1 września do 30 listopada br. prowadzony będzie Powszechny Spis Rolny (PSR 2020). PSR jest badaniem statystycznym realizowanym (przez służby statystyki publicznej we współpracy z Gminami) raz na 10 lat obejmującym wszystkie gospodarstwa rolne. Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unia Europejska. Krajową podstawą prawną realizacji spisu rolnego jest ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o powszechnym spisie rolnym w 2020 r. Spis jest obowiązkowy to znaczy, że wszyscy użytkownicy gospodarstw rolnych zobligowani są do udziału w tym badaniu. Rolnicy będą mogli udzielić informacji poprzez: • samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem interaktywnej aplikacji, która będzie dostępna na stronie internetowej: spisrolny.gov.pl/, • odpowiedzi w wywiadzie telefonicznym przeprowadzanym przez rachmistrza telefonicznego, • odpowiedzi w wywiadzie bezpośrednim przeprowadzanym przez rachmistrza terenowego, który odwiedzi gospodarstwo rolne. Ze względu na zagrożenie epidemiczne, służby statystyki publicznej mają opracowane różne rozwiązania organizacyjne, które pozwolą na realizację PSR w zależności od panującej sytuacji w kraju ■ W dniu 4 września 2020 r. o godzinie 11:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kamieniu Pomorskiego odbędzie się XIX sesja Rady Miejskiej w Kamieniu Pomorskim. Sesja będzie prowadzona z wykorzystaniem środków porozumiewania się na odległość (zdalny tryb obradowania) Pliki do pobrania na stronie: www.kamienpomorski.pl/pl/news/xix-sesja-rady-miejskiej-w-kamieniu-pomorskim-0 ■ Meklemburgia-Pomorze Przednie otwiera granice dla jednodniowych turystów. Rząd niemieckiego Kraju Związkowego Meklemburgii-Pomorza Przedniego na dzisiejszym posiedzeniu zdecydował o zniesieniu rygorystycznych obostrzeń dla tzw. jednodniowych turystów. Swobodne poruszanie będzie możliwe od 3 lub 4 września br. Jako pierwszy apelował o to marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz ■ Minister Edukacji Narodowej zdecydował: rok szkolny rozpocznie się tradycyjnie 1 września, a dzieci pójdą do szkoły! 1 września szkoły otworzą swoje podwoje dla uczniów, a ci spotkają się ze sobą, poznają plan lekcji. W kolejnych dniach nauka także odbywać się będzie w szkołach-poinformowało MEN ■ Konkurs na teledysk „Nakręć się na RAP”. Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie wspólnie z Polskim Towarzystwem Higienicznym Oddział w Szczecinie w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje 2020” ogłasza wojewódzki konkurs na teledysk z gatunku muzyki rap o tematyce profilaktyki zażywania nowych narkotyków pod hasłem „Nakręć się na RAP” ■