POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [15.09.2019, 13:39:12] • Kamień Pomorski

KAMIEŃ POMORSKI: XX lat Powiatu Samorządowego

KAMIEŃ POMORSKI: XX lat Powiatu Samorządowego

fot. Organizator

- Utworzenie przed dwudziestu laty powiatu kamieńskiego nie było do ostatniej chwili taką sprawą oczywistą. O powiat w Kamieniu Pomorskim stoczyliśmy ostrą walkę. Jak dzisiaj widać, warto było – powiedział Artur Balazs były minister rolnictwa i rozwoju wsi na uroczystej Sesji Rady Powiatu Kamieńskiego w XX lecie powołania powiatów samorządowych.

Powiaty samorządowe w Polsce, w tym Powiat Kamieński liczą dwadzieścia lat. Dziesięć lat po zmianach ustrojowych w Polsce Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustawami z dnia 24 lipca 1998 roku wprowadził zasadniczy trójstopniowy podział terytorialnego państwa. Ustawa zlikwidowała 49 województw tworząc w ich miejsce 16 oraz tworząc drugi szczebel administracji: powiaty samorządowe. Od l stycznia 1999 roku w wyniku reformy administracyjnej przywrócony został Powiat Kamień, który wszedł w skład województwa zachodniopomorskiego. W nowo powstałym powiecie znalazły się dwie nowe gminy: Międzyzdroje i Wolin, natomiast nie znalazła się miejscowość nadmorska Pobierowo należąca do powiatu kamieńskiego od 1815 roku.

KAMIEŃ POMORSKI: XX lat Powiatu Samorządowego

fot. Organizator

W wyborach do samorządu powiatowego w dniu 11 października 1998 roku wybrano 25 osobową Radę Powiatu Kamieńskiego w składzie: Dariusz Abramowicz, Leszek Arsoba, Antoni Aszkiełowicz, Walenty Bagiński, Zbigniew Berenda, Renata Bielaszewska, Witold Brzozowski, Stanisław Drzewiński, Edward Dunder, Henryk Jabłoński, Eugeniusz Jasiewicz, Jerzy Kołodziejek, Renata Krasuska, Karol Kruk, Janina Mańczak, Krzysztof Marciniak, Ryszard Mróz, Jadwiga Nitkowska, Stefan Oleszczuk, Barbara Patucha, Janusz Paśnicki, Ryszard Radoński, Stanisław Sapała, Wiesław Sarapak, Mariusz Wawrzyński. Przekrój polityczny rady wyglądał następująco: Solidarność – 3; Ruch Społeczny Akcja Wyborcza Solidarność – 4; Akcja Katolicka – 2; Unia Wolności, Unia Pracy, Unia Polityki Realnej i Stronnictwo Konserwatywno-Liberalne po jednym, bezpartyjni dwa. Na pierwszej po wyborczej sesji dnia 10 listopada 1998 roku dokonano wyboru władz powiatu. Pierwszym starostą kamieńskim został Stefan Oleszczuk, wicestarostą Krzysztof Marciniak. przewodniczącym rady wybrano Antoniego Aszkiełowicza.

KAMIEŃ POMORSKI: XX lat Powiatu Samorządowego

fot. Organizator

Jednak historycznie rzecz biorąc, to powiat kamieński istnieje już 204 lata. Reforma administracji terytorialnej w okresie napoleońskim we Francji zakładała, że ma być to administracja prosta i jednolita, oparta na racjonalizmie, a nie na tradycji. Na terenie Prus reorganizację władz lokalnych dokonano w latach 1808 – 1815, inicjatorami reform byli dwaj pruscy ministrowie: Karl August von Hardenberg i Heinrich Friedrich Karl von Stein. Nie były to jednak reformy prowadzące do powstania w Prusach ustroju konstytucyjnego. Za przykładem Francji Napoleona również i w Prusach zlikwidowano anachroniczny system kolegialności, a w jego miejsce wprowadzono zasadę jednoosobowości. W tym systemie tylko gminy były samorządowe. W latach 1853 – 1891 wprowadzono reformy samorządowe. Pierwszym starostą (Landratem) kamieńskim od 1820 roku był Voelz, zaś powiat kamieński do 1945 graniczył z powiatami: Gryfice, Wolin, Nowogard oraz powiatem Randow którego stolicą był Szczecin.

KAMIEŃ POMORSKI: XX lat Powiatu Samorządowego

fot. Organizator

W dniu 13 września bieżącego roku w sali Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim odbywała się IX sesja Rady Powiatu w Kamieniu Pomorskim z udziałem radnych i zaproszonych gości. Sesja miała charakter uroczysty, bowiem poświęcona była XX rocznicy utworzenia samorządowego powiatu kamieńskiego.

Sesja rozpoczęła się wystąpieniem Starosty Kamieńskiego, Józefa Malca. W swoim wystąpieniu Starosta wiele uwagi poświęcił inwestycjom, szczególnie w zakresie remontu i budowie dróg powiatowych. Podczas wystąpienia Starosty w tle wyświetlana była prezentacja wizualna.

Jarosław Rzepa wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego w towarzystwie radnych do sejmiku: Artura Łąckiego i Michała Kamińskiego wręczył nadaną przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego Krzysztofowi Atrasowi, który w swojej karierze samorządowej pełnił funkcje Wójta Gminy Świerzno, zastępcy Wójta Gminy Świerzno, Radnego Gminy Świerzno, Wicestarosty Kamieńskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu w Kamieniu Pomorskim oraz Radnego Powiatu Kamieńskiego.

KAMIEŃ POMORSKI: XX lat Powiatu Samorządowego

fot. Organizator

Srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego wręczył Stefanowi Oleszczukowi pierwszemu Staroście Kamieńskiemu, który wykazał się wszechstronną wiedzą w zakresie administracji samorządowej; pełniąc funkcję Starosty Kamieńskiego, nadał pierwotny kształt powiatu kamieńskiego poprzez przygotowanie siedziby starostwa, organizację jego struktury oraz nabór pierwszych pracowników oraz Pawłowi Czapkinowi Wicestaroście Kamieńskiemu II kadencji i Staroście Kamieńskiemu III kadencji, który zasłynął z licznych i ważnych inwestycji dla społeczności Powiatu Kamieńskiego. Odznaczał się bogatym doświadczeniem w zakresie pracy w samorządzie; jego działania pozytywnie odcisnęły się na przyszłości regionu zachodniopomorskiego.

Dynamiczny rozwój Powiatu Kamieńskiego nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie i przychylność wielu osób i instytucji, które niejednokrotnie udowodniły, że są przyjaciółmi Powiatu Kamieńskiego. Instytucjom i osobom prywatnym, w tym także pracownikom, którzy od początku swoim zaangażowaniem i pracą wsierają rozwój Powiatu Kamieńskiego Starosta i Przewodniczący Rady złożyli serdeczne podziękowania.

Sesja zakończyła się występami zaspołów: STAWNIANKI oraz ŚWIERZNO ŚPIEWA.

Prowadzący sesję przewodniczący rady Sebastian Mamzer poinformował zebranych o śmierci byłego radnego Henryka Grzybowskiego i poprosił o uczczenie pamięci Zmarłego minutą ciszy.

W sobotę 14 września odbył się Powiatowy Piknick Rodzinny.

Marian Klasik
zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Kamieniu Pomorskim oraz kam.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 2, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-2 z 2

Gość • Poniedziałek [16.09.2019, 20:08:19] • [IP: 83.23.172.***]

Wszystkiego najlepszego wszystkim gminom, które wchodzą w skład Powiatu!

Gość • Niedziela [15.09.2019, 15:23:33] • [IP: 37.248.157.***]

Czas szybko leci, pomyślności na kolejne 20 lat!

Oglądasz 1-2 z 2
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W sobotę pan Jerzy płynął jachtem z Dziwnowa do Świnoujścia. Na morzu, koło wiatraka popsuł mu się jacht. Walczył, by nie zepchnęło go na ląd. Było bardzo niebezpiecznie. - Płynąłem z Dziwnowa –opowiada nam pan Jerzy – ustawiłem autopilota. Wszystko było OK., dopóki nie wpłynąłem do Świnoujścia. Na wejściu do Świnoujścia zaczęło coś mi tam zgrzytać, syczeć i sprzęt przestał działać. Całe szczęście, że miałem silnik i silnikiem odpychałem się, żeby mnie nie zepchnęło na ląd. Odpychałem się i odpychałem. Na szczęście mam system łączności z Kapitanatem. Powiadomiłem Kapitanat, że straciłem ster i proszę o pomoc SAR-u. Chłopaki przyjechali i mnie tu przyciągnęli – relacjonuje już po zakończonej szczęśliwie akcji pan Jerzy.■ "Sezon 2020 w Międzyzdrojach uważam za otwarty!” - tym słowami oraz gwizdkiem ratowniczym rozpoczął swą konferencję prasową z mediami Burmistrz Mateusz Bobek. Konferencję zorganizowano na plaży w Międzyzdrojach i była ona kolejnym etapem kampanii promującej lato 2020 w Międzyzdrojach. Kampania pod hasłem „Między nami Międzyzdroje ■