POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [13.09.2019, 18:04:43] • Powiat Kamieński

Astronomowie potrzebują Waszej pomocy. Wiecie, co robić ;-)

Astronomowie potrzebują Waszej pomocy. Wiecie, co robić ;-)

Widok na planetę BD+14 4559 b z powierzchni jej hipotetycznego księżyca (wizja artystyczna). Rys.: W. Zięba/PTA/IAU100.( fot. www.iau100.pl )

Jantar i Wolin . Czy te nazwy brzmią dla Was znajomo? Na stronie internetowej Międzynarodowej Unii Astronomicznej można głosować na nazwę dla odkrytej nowej gwiazdy i planety.

Trwa globalny konkurs, prowadzony przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU), w którym wybierana jest nazwa dla planety BD+14 4599 b i jej gwiazdy.

Każdy kraj otrzymał wytypowany układ pozasłoneczny: gwiazda wraz z jedną planetą.Ten, którą mają nazwać Polacy, odkrył w 2009 r. zespół polskich astronomów (Grzegorz Nowak, Monika Adamów, prof. Aleksander Wolszczan) pod kierownictwem prof. Andrzeja Niedzielskiego z Centrum Astronomii UMK.

Głosowanie trwa do końca października na stronie: www.iau100.pl/planety/wybierz. Przewidziano też nagrody.

Polacy zgłosili 7 propozycji do wyboru. Jedna powinna brzmieć dla Was szczególnie znajomo: Jantar (nazwa dla gwiazdy) i Wolin (nazwa dla planety). Chcecie je przenieść w Kosmos? Wiecie, co robić ;-)

Gwiazda BD+14 4559 jest łatwo dostępnym obiektem do obserwacji dla amatorskich teleskopów, a nawet przez lornetkę, gdyż świeci blaskiem +9,6 magnitudo – czytamy na stronie internetowej Międzynarodowej Unii Astronomicznej. – Widoczna jest w gwiazdozbiorze Pegaza, przy granicy z konstelacją Delfina. Najdogodniejsze warunki do obserwacji BD+14 4559 panują latem i wczesną jesienią, kiedy widoczna jest na nocnym niebie praktycznie przez całą noc.

Więcej informacji i zdjęcia znajdziecie tutaj: www.iau100.pl/planety/uklad-bd14-4559


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ 25 września 2019 r. na godz. 16.00 zapraszamy do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim na spotkanie autorskie z Magdaleną Majcher. Pisarka jest autorką poczytnych i lubianych powieści obyczajowych i obyczajowo-historycznych, w których porusza bardzo ważne problemy społeczne. W swoich książkach nie omija trudnych tematów z naszej historii ■ W dniu 16.09.2019 r. o godz. 12.30 odbedzie się podpisanie umów na dofinansowanie inwestycji na drogach Powiatowych z funduszu Dróg Samorządowych. Spotkanie odbędzie się w Sali Konferencyjnej w Starostwie Powiatowym ■ Wojewódzkie Dni Pszczelarza oraz Dożynki Gminne - 7 września godz. 14:00, Stadion Miejski w Kamieniu Pomorskim ■ 7 września na terenie podzamcza przy wieży zamkowej w Golczewie odbędzie się akcja Narodowe Czytanie. W tym dniu Stowarzyszenie Społeczny Komitet Remontu Kościoła Parafialnego w Golczewie jest również organizatorem imprezy pn. „Spotkajmy się na wzgórzu zamkowym w Golczewie” w ramach, której organizatorzy chcą zachęcić organizacje pozarządowe do wspólnej debaty związanej z wieżą zamkową. W programie wydarzenia znajdzie się także miejsce na wspólne czytanie jednej z nowel Bolesława Prusa pt. „Katarynka”. Akcja Narodowe Czytanie w Golczewie organizowana jest po raz pierwszy i została oficjalnie zgłoszona do ogólnopolskiego wydarzenia. Głównym promotorem całej akcji jest Prezydent RP. ■