POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [14.09.2019, 08:50:05] • Kamień Pomorski

Tornister na obu ramionach

Tornister na obu ramionach

fot. Organizator

Wikipedia podaje, że tornister to rodzaj usztywnionego plecaka. Najczęściej używany jest w wojsku oraz przez uczniów i studentów do przenoszenia książek.

Rzeczywiście raniec, bo tak nazywano go wcześniej, wymyślono na potrzeby armii w celu zastąpienia toreb
i sakw, które były niewygodne, czasami kłopotliwe, wręcz uciążliwe. Wojskowe tornistry ochraniały cały żołnierski inwentarz, dlatego tornister musiał być pojemny i wytrzymały. Początkowo robiony z grubej skóry, a z początkiem XX wieku z drelichu. Wzór zaprojektowany na potrzeby Wojska Polskiego na początku 1920 roku używano do roku 1989, kiedy to trafił do cywila. Chętnie używała go niepokorna młodzież jako element stroju, a dzięki demobilowi, plecak zyskał ogromną popularność również wśród harcerzy i turystów. No i najważniejsze – trafił do uczniów.

W zaborze rosyjskim tornister był obowiązkowy w gimnazjach, dlatego młodzież z tornistrów korzystała z konieczności, a do rańca pozostał stosunek bardzo niechętny. Zeszyty noszono po prostu spięte paskiem lub związane sznurkiem ze specjalną rączką.

Pierwsze modele tornistrów używane przez młodzież były dość zgrzebne, np. kostka, która choć niezwykle pojemna, nie była wygodnym plecakiem. Niektórzy porzucili ją na rzecz teczki i torby na ramię. Czy dobrze? Chyba nie, bo zaczęliśmy borykać się z epidemią skrzywień kręgosłupa. Eksperci w różnych krajach zajmowali się problemem i orzekli, że tylko tornister może uratować uczniów. I tak zaprojektowano niedrogi i funkcjonalny plecak z przegródkami na książki i przybory szkolne, a powszechne noszenie tornistrów stało się faktem.

Jak ważnym problemem jest tornister ma przypominać nam Ogólnopolski Dzień Tornistra przypadający na 1 października. Polskie święto ustanowione przez Minister Edukacji Annę Zalewską w 2018 roku. Święto ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na problem ciężkich tornistrów uczniów polskich szkół.

Tornister stanowi podstawowy atrybut każdego ucznia. Dlatego jego waga, odpowiednie dopasowanie oraz właściwe użytkowanie ma kolosalny wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy oraz zapobiega skrzywieniom kręgosłupa.

Zatem jaki powinien być tornister? Przede wszystkim dopasowany do wzrostu i budowy ciała. Powinien mieć usztywnioną ściankę pleców oraz symetrycznie rozłożony ciężar, szerokie szelki z regulacją długości i jeśli nosi go dziecko, dobrze gdy zapięcie znajduje się z przodu klatki piersiowej. Ważne, by nosić go na obu ramionach.

W trosce o swoje zdrowie każdy uczeń powinien pamiętać, że nie należy przeciążać tornistra dodatkowymi, zbędnymi rzeczami, bo nadmierna waga plecaków może skutkować dysfunkcjami narządu ruchu w przyszłości.

Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia
Powiatowa Stacja Sanitar4no-Epidemiologiczna
w Kamieniu Pomorskim


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim ogłasza zapisy do XXI edycji rozgrywek Kamieńskiej Amatorskiej Ligi Futsalu (KALF). Tegoroczna rywalizacja rozpoczną się w niedzielę, 17 listopada 2019 roku ■ W dniach 15 – 16 października 2019 r. w Międzyzdrojach odbyła się już druga konferencja, w ramach projektu pod nazwą „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych i przestępczych w obszarze badań genetycznych i informatycznych” ■ Nadleśnictwo Rokita przy współpracy z Gminą Golczewo zorganizowało akcję pn. „Jedno dziecko - jedno drzewo”. W Golczewie w dniu 10 października rodzice dzieci urodzonych w tym roku w okresie od stycznia do sierpnia mogli posadzić drzewa ■ Policjanci CBŚP i szczecińscy prokuratorzy proszą o kontakt osoby pokrzywdzone przez członków rozbitej zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa działała w latach 2014-2018 w Kamieniu Pomorskim i jego okolicy. Jej członkowie zajmowali się głównie przestępczością narkotykową, ale rozliczenia finansowe prowadzili w sposób bardzo brutalny. Na swoim koncie mogą mieć porwania, pobicia, wymuszenia rozbójnicze, uszkodzenia mienia i wiele innych ■