POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [14.09.2019, 08:50:05] • Kamień Pomorski

Tornister na obu ramionach

Tornister na obu ramionach

fot. Organizator

Wikipedia podaje, że tornister to rodzaj usztywnionego plecaka. Najczęściej używany jest w wojsku oraz przez uczniów i studentów do przenoszenia książek.

Rzeczywiście raniec, bo tak nazywano go wcześniej, wymyślono na potrzeby armii w celu zastąpienia toreb
i sakw, które były niewygodne, czasami kłopotliwe, wręcz uciążliwe. Wojskowe tornistry ochraniały cały żołnierski inwentarz, dlatego tornister musiał być pojemny i wytrzymały. Początkowo robiony z grubej skóry, a z początkiem XX wieku z drelichu. Wzór zaprojektowany na potrzeby Wojska Polskiego na początku 1920 roku używano do roku 1989, kiedy to trafił do cywila. Chętnie używała go niepokorna młodzież jako element stroju, a dzięki demobilowi, plecak zyskał ogromną popularność również wśród harcerzy i turystów. No i najważniejsze – trafił do uczniów.

W zaborze rosyjskim tornister był obowiązkowy w gimnazjach, dlatego młodzież z tornistrów korzystała z konieczności, a do rańca pozostał stosunek bardzo niechętny. Zeszyty noszono po prostu spięte paskiem lub związane sznurkiem ze specjalną rączką.

Pierwsze modele tornistrów używane przez młodzież były dość zgrzebne, np. kostka, która choć niezwykle pojemna, nie była wygodnym plecakiem. Niektórzy porzucili ją na rzecz teczki i torby na ramię. Czy dobrze? Chyba nie, bo zaczęliśmy borykać się z epidemią skrzywień kręgosłupa. Eksperci w różnych krajach zajmowali się problemem i orzekli, że tylko tornister może uratować uczniów. I tak zaprojektowano niedrogi i funkcjonalny plecak z przegródkami na książki i przybory szkolne, a powszechne noszenie tornistrów stało się faktem.

Jak ważnym problemem jest tornister ma przypominać nam Ogólnopolski Dzień Tornistra przypadający na 1 października. Polskie święto ustanowione przez Minister Edukacji Annę Zalewską w 2018 roku. Święto ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na problem ciężkich tornistrów uczniów polskich szkół.

Tornister stanowi podstawowy atrybut każdego ucznia. Dlatego jego waga, odpowiednie dopasowanie oraz właściwe użytkowanie ma kolosalny wpływ na utrzymanie prawidłowej postawy oraz zapobiega skrzywieniom kręgosłupa.

Zatem jaki powinien być tornister? Przede wszystkim dopasowany do wzrostu i budowy ciała. Powinien mieć usztywnioną ściankę pleców oraz symetrycznie rozłożony ciężar, szerokie szelki z regulacją długości i jeśli nosi go dziecko, dobrze gdy zapięcie znajduje się z przodu klatki piersiowej. Ważne, by nosić go na obu ramionach.

W trosce o swoje zdrowie każdy uczeń powinien pamiętać, że nie należy przeciążać tornistra dodatkowymi, zbędnymi rzeczami, bo nadmierna waga plecaków może skutkować dysfunkcjami narządu ruchu w przyszłości.

Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia
Powiatowa Stacja Sanitar4no-Epidemiologiczna
w Kamieniu Pomorskim


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W sobotę pan Jerzy płynął jachtem z Dziwnowa do Świnoujścia. Na morzu, koło wiatraka popsuł mu się jacht. Walczył, by nie zepchnęło go na ląd. Było bardzo niebezpiecznie. - Płynąłem z Dziwnowa –opowiada nam pan Jerzy – ustawiłem autopilota. Wszystko było OK., dopóki nie wpłynąłem do Świnoujścia. Na wejściu do Świnoujścia zaczęło coś mi tam zgrzytać, syczeć i sprzęt przestał działać. Całe szczęście, że miałem silnik i silnikiem odpychałem się, żeby mnie nie zepchnęło na ląd. Odpychałem się i odpychałem. Na szczęście mam system łączności z Kapitanatem. Powiadomiłem Kapitanat, że straciłem ster i proszę o pomoc SAR-u. Chłopaki przyjechali i mnie tu przyciągnęli – relacjonuje już po zakończonej szczęśliwie akcji pan Jerzy.■ "Sezon 2020 w Międzyzdrojach uważam za otwarty!” - tym słowami oraz gwizdkiem ratowniczym rozpoczął swą konferencję prasową z mediami Burmistrz Mateusz Bobek. Konferencję zorganizowano na plaży w Międzyzdrojach i była ona kolejnym etapem kampanii promującej lato 2020 w Międzyzdrojach. Kampania pod hasłem „Między nami Międzyzdroje ■