POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [11.09.2019, 08:20:08] • Kamień Pomorski

Koncert finałowy kamieńskiego festiwalu

Koncert finałowy kamieńskiego festiwalu

fot. Organizator

W piątek odbył się ostatni koncert 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Spotkanie z muzyką klasyczną tradycyjnie rozpoczęła część organowa. Nim jednak licznie zgromadzona w kamieńskiej katedrze publiczność usłyszała dźwięk królewskiego instrumentu głos zabrał przewodniczący komitetu organizacyjnego festiwalu, a zarazem burmistrz Kamienia Pomorskiego Stanisław Kuryłło, który podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznych dwunastu koncertów. Szczególne wyrazy wdzięczności zostały skierowane pod adresem dyrektor Biura Organizacyjnego festiwalu Heleny Zwolskiej, która w tym roku świętuje jubileusz trzydziestolecia pełnienia swej funkcji.

Po przemówieniu burmistrza świątynia wypełniła się muzyką organową. Za kontuarem barokowych organów zasiadł dr hab. Józef Kotowicz, dla którego był to trzeci występ na kamieńskim festiwalu, na którym zadebiutował w 1997 r. Wirtuoz ten jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku) którą ukończył w 1993 r. oraz studiów podyplomowych w specjalności gra na organach warszawskiej uczelni, na których kształcił się pod kierunkiem dyrektora artystycznego kamieńskiego festiwalu prof. Józefa Serafina. Ćwierć wieku temu został laureatem II Międzynarodowego Konkursu Organowego w Szczecinie i Kamieniu Pomorskim. Koncertował na wielu festiwalach organowych w kraju oraz w Europie i Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest adiunktem na macierzystej uczelni. Uczy również w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku. Od 1996 r. jest kierownikiem artystycznym Katedralnych Koncertów Organowych w Białymstoku oraz Podlaskich Koncertów Organowych.

Koncert finałowy kamieńskiego festiwalu

fot. Organizator

W części organowej koncertu finałowego białostocki wirtuoz zagrał utwory kompozytorów doby baroku - Johanna Helmicha Romana, Georga Böhma i Dietricha Buxtehudego oraz współczesnych mistrzów: Josepha Christophera Pardiniego, Jiří'ego Strejca i Sverre Eftestola entuzjastycznie przyjęte przez słuchaczy. Co ciekawe w repertuarze ostatniego koncertu nie znalazł się żaden utwór Jana Sebastiana Bacha co stanowi wyjątek potwierdzający regułę, iż jest to kompozytor, którego dzieła są wykonywane podczas kamieńskiego festiwalu najczęściej.

W części kameralnej swój kunszt muzyczny zaprezentował Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pod batutą Szymona Wyrzykowskiego. Jest to zespół, który zajmuje w historii festiwalu w Kamieniu Pomorskim miejsce szczególne. Jako Chór Politechniki Szczecińskiej, dyrygowany przez Jana Szyrockiego, wystąpił podczas pierwszego koncertu pierwszej edycji kamieńskiego festiwalu 4 czerwca 1965 r. Chórzyści koncertowali w Kamieniu wielokrotnie w kolejnych latach uświetniając swym występem także koncert inauguracyjny pięćdziesiątego festiwalu 20 czerwca 2014 r.

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie został założony w 1952 r., przez ówczesnego studenta Politechniki Szczecińskiej, późniejszego profesora – Jana Szyrockiego, który do końca życia pełnił funkcję dyrektora artystycznego i dyrygenta chóru. Zespół stał się jednym z najlepszych chórów akademickich w Polsce. Zdobywał laury na festiwalach i konkursach chóralnych zarówno w kraju, jak i za granicą. W repertuarze zespołu znajdują się utwory od średniowiecza i renesansu po pieśni ludowe różnych narodów. Szczeciński chór znany jest z prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich - Krzysztofa Pendereckiego, Romualda Twardowskiego czy Marka Jasińskiego. W 2014 r. wystąpił podczas koncertu inauguracyjnego nowej siedziby Filharmonii Szczecińskiej wykonując fragmenty symfonii Marka Jasińskiego „In principio”.

Koncert finałowy kamieńskiego festiwalu

fot. Organizator

W 2006 r., trzy lata po śmierci prof. Szyrockiego prowadzenie chóru przejął jego uczeń, absolwent szczecińskiej filii Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie dr Szymon Wyrzykowski. Artysta w 2010 i 2012 roku zdobył nagrodę dla najlepszego dyrygenta, wygrywając wraz ze swym zespołem konkursy chóralne. Od 2012 r. jest jednym z dyrygentów Międzynarodowej Akademii Chóralnej „In terra pax”, a od pięciu lat jej dyrektorem artystycznym.

Podczas części kameralnej piątkowego koncertu szczecińscy chórzyści zaśpiewali pieśni kompozytorów od baroku po współczesność takich jak: Wacław z Szamotuł, Herman Hollander, Stanisław Moniuszko i Marek Jasińskiego, którego utwór „Lux et Veritas” z towarzyszeniem organów, za których kontuarem zasiadł szczeciński organista katedralny Jan Kępiński, zakończył piątkowe kamieńskie spotkanie z muzyką. Zaśpiewana na bis, wspólnie z publicznością, „Prząśniczka” Moniuszki była owacyjnie przyjęta przez słuchaczy. Był to też ostatni utwór 55. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Kolejna, 56. edycja festiwalu już w czerwcu przyszłego roku!


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ 25 września 2019 r. na godz. 16.00 zapraszamy do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim na spotkanie autorskie z Magdaleną Majcher. Pisarka jest autorką poczytnych i lubianych powieści obyczajowych i obyczajowo-historycznych, w których porusza bardzo ważne problemy społeczne. W swoich książkach nie omija trudnych tematów z naszej historii ■ W dniu 16.09.2019 r. o godz. 12.30 odbedzie się podpisanie umów na dofinansowanie inwestycji na drogach Powiatowych z funduszu Dróg Samorządowych. Spotkanie odbędzie się w Sali Konferencyjnej w Starostwie Powiatowym ■ Wojewódzkie Dni Pszczelarza oraz Dożynki Gminne - 7 września godz. 14:00, Stadion Miejski w Kamieniu Pomorskim ■ 7 września na terenie podzamcza przy wieży zamkowej w Golczewie odbędzie się akcja Narodowe Czytanie. W tym dniu Stowarzyszenie Społeczny Komitet Remontu Kościoła Parafialnego w Golczewie jest również organizatorem imprezy pn. „Spotkajmy się na wzgórzu zamkowym w Golczewie” w ramach, której organizatorzy chcą zachęcić organizacje pozarządowe do wspólnej debaty związanej z wieżą zamkową. W programie wydarzenia znajdzie się także miejsce na wspólne czytanie jednej z nowel Bolesława Prusa pt. „Katarynka”. Akcja Narodowe Czytanie w Golczewie organizowana jest po raz pierwszy i została oficjalnie zgłoszona do ogólnopolskiego wydarzenia. Głównym promotorem całej akcji jest Prezydent RP. ■