POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [08.09.2019, 10:17:14] • Międzyzdroje

Jakie Międzyzdroje?

Jakie Międzyzdroje?

fot. Andrzej Ryfczyński

Kiedy i kto zmieni funkcjonalnie i architektonicznie Międzyzdroje.

W okresie międzywojennym Polska miała nad Bałtykiem w zasadzie tylko jeden kurort, to Sopot. Po 1945 roku takim drugim kurortem zostały Międzyzdroje, ponieważ Świnoujście było wówczas wojskową bazą, do której dostęp był tylko za specjalną wizą.

Jakie Międzyzdroje?

fot. Andrzej Ryfczyński

Kiedy Świnoujście odzyskało dzielnicę nadmorską i powstało tam piękne uzdrowisko, dogadano się i reaktywowano dawne uzdrowisko w Międzyzdrojach jako filię uzdrowiska Świnoujście. Minęło trochę lat, zmienił się ustrój, do zarządzania dorwali się ludzie bez odpowiednich kwalifikacji.

Jakie Międzyzdroje?

fot. Andrzej Ryfczyński

Teraz mamy 2019 rok i miasto z chaosem architektonicznym, przeludnione przez molochy wybudowane w dawnej strefie spokoju i ładu. Nie jestem specjalistą, ale byłem na wielu spotkaniach, które odbywały się od 50 lat, mam też uszy i oczy.

Jakie Międzyzdroje?

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Widzę co jest teraz i znam opinię specjalistów. Żal patrzeć jak z kurortu zrobiło się coś, co trudno zdefiniować. Natomiast Sopot pozostał kurortem. Proponuję zobaczyć i porównać kilka zdjęć, które wykonałem 50 lat temu i teraz.

Jakie Międzyzdroje?

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Może kiedyś z takich i podobnych zdjęć zrobię wystawę. Wtedy powspominamy sobie i spróbujemy z fachowcami poprawić to, co się da. Może się uda podnieść rangę naszego miasta.

Jakie Międzyzdroje?

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 14, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-14 z 14

Gość • Środa [11.09.2019, 22:43:10] • [IP: 192.168.22.**]

Celebryta cienki Bolek zrobi z Międzyzdrojów budke ratowniczą

Gość • Poniedziałek [09.09.2019, 08:21:26] • [IP: 10.1.1.***]

Andrzej na prezydenta!

Głos Ulicy • Poniedziałek [09.09.2019, 03:18:38] • [IP: 89.174.73.**]

Każdej nocy, zanim nowy dzień przywitasz Sam siebie o to pytasz Czy jak dostaniesz szanse to ją schwytasz Czy i ty jesteś jednym z tych Którzy widząc cały ten pierdolony syf Chcą mieć wpływ Na sytuacji rozwój Nie pozwól, by ktoś za ciebie kiedyś dokonał wyboru To sprawa honoru W świecie bez kolorów Tak niewiele możliwości Lecz nie trać cierpliwości Bo to ostatni klucz co otworzy drzwi Do spokojnych dni Ziomek mówię ci Zaufaj mi Chora rzeczywistość poluje Zastawiając sidła Ej ty, czy ta gra ci nie zbrzydła Wiesz kto to wygra Kto złapie dobry wiatr i rozwinie na nim skrzydła Zanim się okaże Jak resztki marzeń Idących z nimi w parze Wymarzony spokój utonął gdzieś w rynsztoku Czy błysk w twoim oku Świadczy o tym, że rozumiesz Czy raczej z boku stoisz Nie wpierdalać się wolisz Wiem też się boisz Widząc kolejny próg Czas dokonać wyboru Dziś, dziś na rozstaju dróg Oto kilka prostych słów ty uwierz w ich prawdziwość Jeśli chodzi o wybór to zawsze masz możliwość lecz pamiętaj o tym Kiedy będziesz szedł własną ścieżką Że zwykle dobrze wybrać jest ciężko

Gość • Niedziela [08.09.2019, 23:08:40] • [IP: 188.146.46.***]

Nikt nie chce jechać do Świnoujścia, tylko w stronę Świnoujścia. Plaża po między Międzyzdrojami, a Świnoujściem, to najlepsza plaża w naszym regionie. Tylko jest brak dojazdu. Przez to jest niedostępna.

Gość • Niedziela [08.09.2019, 21:18:43] • [IP: 51.89.138.***]

Jedzcie do dziwnowka.

Gość • Niedziela [08.09.2019, 18:49:58] • [IP: 80.245.177.***]

Po co w stronę Świnoujścia tam taki sam syf i apartamentowcow jeszcze więcej

Gość • Niedziela [08.09.2019, 18:24:41] • [IP: 51.158.166.***]

Nudno na zdjęciach.

Gość • Niedziela [08.09.2019, 18:04:34] • [IP: 188.146.46.***]

Międzyzdroje nie dla nas mieszkańców. Też nie dla wczasowiczów. Niech budują. Te nowe budynki za rok stracą wartość, a za trzy lata mogą być pierwsi bankruci. Tyle że na tym my stracimy i nie ma z czego się cieszyć. Plaża przez tłok nie do wypoczynku, a woda skażona nie tylko moczem. Dawniej już tak było za Dorosza. Trzeba się dogadać z leśniczym i jechać trzy, cztery kilometry w stronę Świnoujścia na dziką plażę. Spokój, piękna woda i piasek. ENDE!

Gość • Niedziela [08.09.2019, 17:14:00] • [IP: 37.248.167.**]

Proszę nie obwiniac za to co jest tylko dorsza, Bobek wtedy był w jego partii i został namaszczony na jego następce jako kontynuacja, poza tym wielu radnych z obecnej kadencji było w poprzedniej, ale widać wyborcom podoba się to w którą stronę idzie miasto skoro na tych samych głosują... Mi nie, na bazie rybackiej budują, koło Polonii lada chwila, w centrum już plan wyłożony, na Promenadzie zachód Tez jeszcze jeden apartamentowiec koło Stella maris na trawnikach na stanąć, koło chabinki już zaczęli 6 apartamentowcow, a to nie wszystko wymieniać dalej?...

Gość • Niedziela [08.09.2019, 16:53:49] • [IP: 37.47.22.**]

Serce mnie boli jak się patrzę co się wyrabia w tym niegdyś spokojnym mieście...Czy ktoś w ogóle ogarnia te budowane molochy? W Ahlbeck i Heringsdorf jest pięknie i spokojnie, nikt nie buduje wieżowców dla znudzonych bogaczy, którzy przyjeżdżają do swoich wypasionych apartamentów trzy razy w roku na trzy dni...

Gość • Niedziela [08.09.2019, 16:50:08] • [IP: 89.174.73.**]

to miasto jest już stracone, przez 2 miesiące nie da się tu żyć. Wody w kranach prawie nie ma do pracy nie można dojechać, oczyszczalnia nie wyrabia, na plaże trzeba wyjeżdżać z nadmorskiego miasta (!!) do Wisełki lub lubinia. ..

Gość • Niedziela [08.09.2019, 16:38:41] • [IP: 188.147.102.***]

Dorosz wiele decyzji sam podejmował, po mimo braku wiedzy i wykształcenia. Teraz jest fachowiec, architekt, to może powstrzyma głupotę ludzką. Te budowle które są teraz, to jeszcze są stare decyzje, większość to złe decyzje. Międzyzdroje już nie będą tak atrakcyjne. To nasza przegrana.

Gość • Niedziela [08.09.2019, 15:59:27] • [IP: 83.20.234.***]

większego steku bzdur już dawno nie czytałam ! burdel to masz w głowie!i przestań wciskać swoje urojenia z wysoką zabudową.

Gość • Niedziela [08.09.2019, 13:31:27] • [IP: 5.172.237.**]

nowa energia wypuszcza plan zagospodarowania za planem a w nic... zabudowa na maxa, nie jakies parki, zielen, nie, apartamentowce, hotele, wiezowce, gdzie sie da, zatrudnili jak mowili architekta miejskiego i po co? czym sie zajmuje? chyba szukaniem jak wybudowac na trawnikach kolejne wiezowce zeby ludzie nic nie gadali i nie oprotestowali, zreszta w m-jach wszystko wszystkim wisi a ci co maja kase to wykorzystuja i przez radnych poslusznych sobie zabudowuja co sie da, jesli myslicie ze teraz jest zle, to zobaczycie za 4-5 lat w planach jest 11! nowych wysokich inwestycji, a to jeszcze nie jest ich ostatnie slowow, takzepogadac sobie mozecie, ale nowa energia podobnie jak partia dorosza kontynuuje wizje tych co chca tu zrobic burdel nadmorski i to zrobia, takze fajnie ze kiedys sobie chociaz na zdjeciach obejrzymy jak pieknie miasto wygladało...

Oglądasz 1-14 z 14
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W czwartek ćwiczenia służb ratowniczych na obwodnicy Dargobądza na DK3 - utrudnienia. W dniu 21.11.2019 r., na obwodnicy Dargobądza na DK3 (między Wolinem i Międzyzdrojami) zostaną przeprowadzone ćwiczenia służb ratowniczych. Z tego powodu w godzinach 07.00-14.00 obwodnica Dargobądza będzie zamknięta, a ruch pojazdów będzie się odbywał przez miejscowość. Organizatorem ćwiczeń jest Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie. W ćwiczeniach wezmą udział: Policja, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, jednostki Państwowego Ratownictwa Medycznego, siły i środki Oddziału GDDKiA w Szczecinie oraz inne jednostki organizacyjne Wojewódzkiego Systemu Zarządzania Kryzysowego ■ Awaria jest możliwa w każdej oczyszczalni. Czasem przez mieszkańców. Z kanalizacji wyciągaliśmy już chyba wszystko - przyznaje Sebastian Mamzer, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Dziwnowie. Pracownicy Zakładu znajdowali w niej między innymi pojemniki, ubrania, 100 m kwadratowych siatki rybackiej, folie, podpaski czy prezerwatywy. Czy podobna awaria oczyszczalni ścieków jak ta w Warszawie mogłaby się zdarzyć w Waszym Zakładzie? Sebastian Mamzer, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Dziwnowie: Tak. Taka awaria może wystąpić praktycznie w każdej oczyszczalni ścieków w Polsce ■ Pod koniec października rozpoczęły się prace pogłębiarskie na torze podejściowym do portu w Dziwnowie. - Wykonawca, Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. z Gdańska, wybierze z dna toru i odłoży na klapowisko morskie ponad 19 tys. metrów sześciennych urobku – informuje Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie. Koszt robót to ok. 813 tys. złotych. Mają się zakończyć w połowie listopada ■ Międzyzdroje: Na 102. koło oczyszczalni ścieków w Międzyzdrojach doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Kierowca audi zatrzymał się prze pasami do Netto, ale jadąca na nim kobieta z volkswagena nie zdążyła i najechała na na tył samochodu. ■ W Wapnicy 4 listopada około godziny 17:00 strażacy na ulicy Okrągłej brali udział w akcji gaszenia domu jednorodzinnego, w którym paliło się poddasze. Mieszkańcy i sąsiedzi próbowali ugasić budynek. Kiedy stwierdzili, że to jest niemożliwe , zaczęli ratować dobytek. Z domu ewakuowano wszystkich mieszkańców i psy ■ Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Węglorz, uprzejmie informuje, że zmianie uległ termin najbliższej sesji Rady Miejskiej w Międzyzdrojach. Zaplanowana na dzień 7 listopada sesja została przełożona na 15 listopada 2019 roku ( piątek) o godz.12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach. Za zmiany przepraszamy ■ Woliński Park narodowy serdecznie zaprasza młodzież szkolna, dzieci, grupy zorganizowane, turystów indywidualnych oraz wszystkich chętnych na zajęcia przyrodnicze z edukacji leśnej na plenerowej ścieżce edukacyjnej Leśne Wzgórze WPN. Ścieżka została zrealizowana wspólnie z Partnerem projektu - Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Zajęcia prowadzimy w poniedziałki od 10.00 do 14.00. na terenie Muzeum Przyrodniczego WPN, przy ul. Niepodległości 3 w Międzyzdrojach ■ Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim ogłasza zapisy do XXI edycji rozgrywek Kamieńskiej Amatorskiej Ligi Futsalu (KALF). Tegoroczna rywalizacja rozpoczną się w niedzielę, 17 listopada 2019 roku ■ W dniach 15 – 16 października 2019 r. w Międzyzdrojach odbyła się już druga konferencja, w ramach projektu pod nazwą „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych i przestępczych w obszarze badań genetycznych i informatycznych” ■ Nadleśnictwo Rokita przy współpracy z Gminą Golczewo zorganizowało akcję pn. „Jedno dziecko - jedno drzewo”. W Golczewie w dniu 10 października rodzice dzieci urodzonych w tym roku w okresie od stycznia do sierpnia mogli posadzić drzewa ■ Policjanci CBŚP i szczecińscy prokuratorzy proszą o kontakt osoby pokrzywdzone przez członków rozbitej zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa działała w latach 2014-2018 w Kamieniu Pomorskim i jego okolicy. Jej członkowie zajmowali się głównie przestępczością narkotykową, ale rozliczenia finansowe prowadzili w sposób bardzo brutalny. Na swoim koncie mogą mieć porwania, pobicia, wymuszenia rozbójnicze, uszkodzenia mienia i wiele innych ■