POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [08.09.2019, 10:17:14] • Międzyzdroje

Jakie Międzyzdroje?

Jakie Międzyzdroje?

fot. Andrzej Ryfczyński

Kiedy i kto zmieni funkcjonalnie i architektonicznie Międzyzdroje.

W okresie międzywojennym Polska miała nad Bałtykiem w zasadzie tylko jeden kurort, to Sopot. Po 1945 roku takim drugim kurortem zostały Międzyzdroje, ponieważ Świnoujście było wówczas wojskową bazą, do której dostęp był tylko za specjalną wizą.

Jakie Międzyzdroje?

fot. Andrzej Ryfczyński

Kiedy Świnoujście odzyskało dzielnicę nadmorską i powstało tam piękne uzdrowisko, dogadano się i reaktywowano dawne uzdrowisko w Międzyzdrojach jako filię uzdrowiska Świnoujście. Minęło trochę lat, zmienił się ustrój, do zarządzania dorwali się ludzie bez odpowiednich kwalifikacji.

Jakie Międzyzdroje?

fot. Andrzej Ryfczyński

Teraz mamy 2019 rok i miasto z chaosem architektonicznym, przeludnione przez molochy wybudowane w dawnej strefie spokoju i ładu. Nie jestem specjalistą, ale byłem na wielu spotkaniach, które odbywały się od 50 lat, mam też uszy i oczy.

Jakie Międzyzdroje?

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Widzę co jest teraz i znam opinię specjalistów. Żal patrzeć jak z kurortu zrobiło się coś, co trudno zdefiniować. Natomiast Sopot pozostał kurortem. Proponuję zobaczyć i porównać kilka zdjęć, które wykonałem 50 lat temu i teraz.

Jakie Międzyzdroje?

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Może kiedyś z takich i podobnych zdjęć zrobię wystawę. Wtedy powspominamy sobie i spróbujemy z fachowcami poprawić to, co się da. Może się uda podnieść rangę naszego miasta.

Jakie Międzyzdroje?

fot. Andrzej Ryfczyński / archiwum

Andrzej Ryfczyński

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 14, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-14 z 14

Gość • Środa [11.09.2019, 22:43:10] • [IP: 192.168.22.**]

Celebryta cienki Bolek zrobi z Międzyzdrojów budke ratowniczą

Gość • Poniedziałek [09.09.2019, 08:21:26] • [IP: 10.1.1.***]

Andrzej na prezydenta!

Głos Ulicy • Poniedziałek [09.09.2019, 03:18:38] • [IP: 89.174.73.**]

Każdej nocy, zanim nowy dzień przywitasz Sam siebie o to pytasz Czy jak dostaniesz szanse to ją schwytasz Czy i ty jesteś jednym z tych Którzy widząc cały ten pierdolony syf Chcą mieć wpływ Na sytuacji rozwój Nie pozwól, by ktoś za ciebie kiedyś dokonał wyboru To sprawa honoru W świecie bez kolorów Tak niewiele możliwości Lecz nie trać cierpliwości Bo to ostatni klucz co otworzy drzwi Do spokojnych dni Ziomek mówię ci Zaufaj mi Chora rzeczywistość poluje Zastawiając sidła Ej ty, czy ta gra ci nie zbrzydła Wiesz kto to wygra Kto złapie dobry wiatr i rozwinie na nim skrzydła Zanim się okaże Jak resztki marzeń Idących z nimi w parze Wymarzony spokój utonął gdzieś w rynsztoku Czy błysk w twoim oku Świadczy o tym, że rozumiesz Czy raczej z boku stoisz Nie wpierdalać się wolisz Wiem też się boisz Widząc kolejny próg Czas dokonać wyboru Dziś, dziś na rozstaju dróg Oto kilka prostych słów ty uwierz w ich prawdziwość Jeśli chodzi o wybór to zawsze masz możliwość lecz pamiętaj o tym Kiedy będziesz szedł własną ścieżką Że zwykle dobrze wybrać jest ciężko

Gość • Niedziela [08.09.2019, 23:08:40] • [IP: 188.146.46.***]

Nikt nie chce jechać do Świnoujścia, tylko w stronę Świnoujścia. Plaża po między Międzyzdrojami, a Świnoujściem, to najlepsza plaża w naszym regionie. Tylko jest brak dojazdu. Przez to jest niedostępna.

Gość • Niedziela [08.09.2019, 21:18:43] • [IP: 51.89.138.***]

Jedzcie do dziwnowka.

Gość • Niedziela [08.09.2019, 18:49:58] • [IP: 80.245.177.***]

Po co w stronę Świnoujścia tam taki sam syf i apartamentowcow jeszcze więcej

Gość • Niedziela [08.09.2019, 18:24:41] • [IP: 51.158.166.***]

Nudno na zdjęciach.

Gość • Niedziela [08.09.2019, 18:04:34] • [IP: 188.146.46.***]

Międzyzdroje nie dla nas mieszkańców. Też nie dla wczasowiczów. Niech budują. Te nowe budynki za rok stracą wartość, a za trzy lata mogą być pierwsi bankruci. Tyle że na tym my stracimy i nie ma z czego się cieszyć. Plaża przez tłok nie do wypoczynku, a woda skażona nie tylko moczem. Dawniej już tak było za Dorosza. Trzeba się dogadać z leśniczym i jechać trzy, cztery kilometry w stronę Świnoujścia na dziką plażę. Spokój, piękna woda i piasek. ENDE!

Gość • Niedziela [08.09.2019, 17:14:00] • [IP: 37.248.167.**]

Proszę nie obwiniac za to co jest tylko dorsza, Bobek wtedy był w jego partii i został namaszczony na jego następce jako kontynuacja, poza tym wielu radnych z obecnej kadencji było w poprzedniej, ale widać wyborcom podoba się to w którą stronę idzie miasto skoro na tych samych głosują... Mi nie, na bazie rybackiej budują, koło Polonii lada chwila, w centrum już plan wyłożony, na Promenadzie zachód Tez jeszcze jeden apartamentowiec koło Stella maris na trawnikach na stanąć, koło chabinki już zaczęli 6 apartamentowcow, a to nie wszystko wymieniać dalej?...

Gość • Niedziela [08.09.2019, 16:53:49] • [IP: 37.47.22.**]

Serce mnie boli jak się patrzę co się wyrabia w tym niegdyś spokojnym mieście...Czy ktoś w ogóle ogarnia te budowane molochy? W Ahlbeck i Heringsdorf jest pięknie i spokojnie, nikt nie buduje wieżowców dla znudzonych bogaczy, którzy przyjeżdżają do swoich wypasionych apartamentów trzy razy w roku na trzy dni...

Gość • Niedziela [08.09.2019, 16:50:08] • [IP: 89.174.73.**]

to miasto jest już stracone, przez 2 miesiące nie da się tu żyć. Wody w kranach prawie nie ma do pracy nie można dojechać, oczyszczalnia nie wyrabia, na plaże trzeba wyjeżdżać z nadmorskiego miasta (!!) do Wisełki lub lubinia. ..

Gość • Niedziela [08.09.2019, 16:38:41] • [IP: 188.147.102.***]

Dorosz wiele decyzji sam podejmował, po mimo braku wiedzy i wykształcenia. Teraz jest fachowiec, architekt, to może powstrzyma głupotę ludzką. Te budowle które są teraz, to jeszcze są stare decyzje, większość to złe decyzje. Międzyzdroje już nie będą tak atrakcyjne. To nasza przegrana.

Gość • Niedziela [08.09.2019, 15:59:27] • [IP: 83.20.234.***]

większego steku bzdur już dawno nie czytałam ! burdel to masz w głowie!i przestań wciskać swoje urojenia z wysoką zabudową.

Gość • Niedziela [08.09.2019, 13:31:27] • [IP: 5.172.237.**]

nowa energia wypuszcza plan zagospodarowania za planem a w nic... zabudowa na maxa, nie jakies parki, zielen, nie, apartamentowce, hotele, wiezowce, gdzie sie da, zatrudnili jak mowili architekta miejskiego i po co? czym sie zajmuje? chyba szukaniem jak wybudowac na trawnikach kolejne wiezowce zeby ludzie nic nie gadali i nie oprotestowali, zreszta w m-jach wszystko wszystkim wisi a ci co maja kase to wykorzystuja i przez radnych poslusznych sobie zabudowuja co sie da, jesli myslicie ze teraz jest zle, to zobaczycie za 4-5 lat w planach jest 11! nowych wysokich inwestycji, a to jeszcze nie jest ich ostatnie slowow, takzepogadac sobie mozecie, ale nowa energia podobnie jak partia dorosza kontynuuje wizje tych co chca tu zrobic burdel nadmorski i to zrobia, takze fajnie ze kiedys sobie chociaz na zdjeciach obejrzymy jak pieknie miasto wygladało...

Oglądasz 1-14 z 14
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ 25 września 2019 r. na godz. 16.00 zapraszamy do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim na spotkanie autorskie z Magdaleną Majcher. Pisarka jest autorką poczytnych i lubianych powieści obyczajowych i obyczajowo-historycznych, w których porusza bardzo ważne problemy społeczne. W swoich książkach nie omija trudnych tematów z naszej historii ■ W dniu 16.09.2019 r. o godz. 12.30 odbedzie się podpisanie umów na dofinansowanie inwestycji na drogach Powiatowych z funduszu Dróg Samorządowych. Spotkanie odbędzie się w Sali Konferencyjnej w Starostwie Powiatowym ■ Wojewódzkie Dni Pszczelarza oraz Dożynki Gminne - 7 września godz. 14:00, Stadion Miejski w Kamieniu Pomorskim ■ 7 września na terenie podzamcza przy wieży zamkowej w Golczewie odbędzie się akcja Narodowe Czytanie. W tym dniu Stowarzyszenie Społeczny Komitet Remontu Kościoła Parafialnego w Golczewie jest również organizatorem imprezy pn. „Spotkajmy się na wzgórzu zamkowym w Golczewie” w ramach, której organizatorzy chcą zachęcić organizacje pozarządowe do wspólnej debaty związanej z wieżą zamkową. W programie wydarzenia znajdzie się także miejsce na wspólne czytanie jednej z nowel Bolesława Prusa pt. „Katarynka”. Akcja Narodowe Czytanie w Golczewie organizowana jest po raz pierwszy i została oficjalnie zgłoszona do ogólnopolskiego wydarzenia. Głównym promotorem całej akcji jest Prezydent RP. ■