POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [05.09.2019, 11:11:35] • Szczecin

II Dni Muzyki Żydowskiej

II Dni Muzyki Żydowskiej

fot. Organizator

Jest rok 1875. Szczecin z impetem wkracza w najlepsze dekady swojej przedwojennej historii. Zaledwie dwa lata wcześniej podjęto decyzję o rozbiórce obwarowań miejskich. Prace projektowe i budowlane osiągają niezwykły rozmach. Dookoła starego miasta powstaje szereg imponujących do dzisiaj budowli. Za trzy lata burmistrzem zostanie Hermann Haken. Kilkanaście lat później wypłynie w dziewiczy rejs największy statek świata – zbudowany w Szczecinie SS Kaiser Wilhlem der Grosse. Wieża kościoła św. Jakuba osiągnie rekordowe w swojej historii 119 metrów wysokości. Po ulicach zaczną jeździć pierwsze samochody Stoewera.

To właśnie w tym roku zostaje otwarta Nowa Synagoga w Szczecinie, przy dzisiejszej ulicy Dworcowej. Olbrzymi dom modlitwy z ponad 1600 miejscami siedzącymi stanowił nie tylko realizację ambitnego planu na miarę zupełnie nowego miasta. Dzięki wielkim organom zbudowanym w szczecińskim warsztacie Emila Kaltschmidta zaczęła rozbrzmiewać też nowa muzyka żydowska – klasyczna i instrumentalna. W ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat Szczecin odwiedzać będą wybitni artyści i muzycy, a historia ich dziedzictwa stanie się dla potomnych kolejnym źródłem inspiracji.
Dzisiaj znowu mamy okazję poczuć tamten klimat, choć wielu miejsc dawno już nie ma. Miejsce synagogi znaczy tylko tablica pamiątkowa. Pochylnia stoczniowa czeka na lepsze czasy. Stoewery prezentują się już tylko w muzeach. Ale przecież powstają wciąż nowe budynki, plany i projekty. Tak samo śmiało sięgamy po nagrody i rekordy. Dalej realizujemy marzenie o pięknym mieście, pełnym pięknej kultury.
 
organizator: FUNDACJA SPOT.ON ART
współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie

partner strategiczny: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA

Dofinansowano ze środków Miasta Szczecin

SPRZEDAŻ BILETÓW:
ON-LINE: KLIK 
Sprzedaż stacjonarna w kasie Muzeum Narodowego w Szczecinie - Muzeum Tradycji Regionalnych MNS (ul. Staromłyńska 27)


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Powiat Kamieński: Zestawienie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie zachodniopomorskim stan na dzień 08.04.2020, godz. 18:00 liczba potwierdzonych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w powiecie kamieńskim: 0 liczba osób objętych kwarantanną w powiecie kamieńskim: 145 liczba osób pod nadzorem epidemiologicznym w powiecie kamieńskim: 9 ■