POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [02.09.2019, 08:09:23] • zachodniopomorskie

List do uczniów i pracowników szkół z okazji rozpoczęcia roku szkolnego

List do uczniów i pracowników szkół z okazji rozpoczęcia roku szkolnego

fot. Organizator

Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie, Szanowne Panie Nauczycielki, Szanowni Panowie Nauczyciele, Pracownicy Oświaty

Rozpoczyna się kolejny rok szkolny w wolnej, demokratycznej Rzeczypospolitej. Choć trwa w Polsce gorący spór między dorosłymi Polakami o kształt naszego kraju, Wy, uczennice i uczniowie, możecie z pogodnym czołem, z nadzieją na ciekawe lekcje i sympatyczne zabawy na przerwach, wracać do szkoły po słonecznych wakacjach. Szkoła, choć czasem podlega politycznym decyzjom, powinna być wolna od ideologicznych sporów. Powinna być świątynią wiedzy i kultury, miejscem kształtowania siebie w duchu humanistycznych wartości: zrozumienia, empatii, szacunku dla drugiego człowieka, uznania wartości wiedzy i etyki. Powinna być miejscem radosnym i pozytywnym.

Pamiętam, że kiedy sam, jako uczeń, uczestniczyłem w rozpoczęciu roku szkolnego, na słonecznym dniu 1 września cieniem kładło się wspomnienie roku 1939 i ówczesnego pierwszego dnia szkoły. Wspominamy je, ponieważ dla całego narodu, a szczególnie dla wielu uczennic i uczniów 80 lat temu, wybuch II Wojny Światowej był niewyobrażalną traumą i oznaczał nieszczęście dla nich i ich rodzin. Teraz, kiedy odchodzą ostatni świadkowie historii, musimy szczególnie dbać o naszą pamięć zbiorową. Jeśli nie chcemy, by ofiarna i tragiczna śmierć wielu młodych i starszych obywateli ówczesnej Polski nie poszła na marne, musimy wystrzegać się nienawiści, wykluczania, nietolerancji, nagonek i szczucia na wybrane grupy obywateli. Tym operował niemiecki nazizm i faszyzm, który przyniósł niewiarygodne cierpienie Polsce, Europie i Światu. On sam przeminął, ale złe emocje pozostały i z nimi musimy walczyć, i w życiu publicznym, i również w polskiej szkole.

Ten rok szkolny to także ciężkie wyzwanie dla nauczycielek i nauczycieli, pracowników administracji szkół. Z jednej strony podejmujecie wysiłek bezbolesnej dla uczniów i rodziców realizacji zmian w systemie oświaty, ustalonych przez Rząd RP, z drugiej – uczestniczycie w trudnym dialogu z Ministerstwem Edukacji Narodowej, którego celem jest właściwe docenienie pracy w szkole. W jednym i drugim przypadku możecie liczyć na poparcie i pomoc z mojej strony, jak również moich koleżanek i kolegów parlamentarzystów. Mamy nadzieję, że najbliższe decyzje wyborcze Polaków przyniosą również korzystne zmiany w polskiej oświacie w wymiarze warunków pracy i płacy kadry dydaktycznej oraz dadzą impuls do działań realnie modernizujących polską szkołę.

Życzę wszystkim Wam, uczestnikom życia szkolnego, radości i satysfakcji z przekazywania i otrzymywania wiedzy. Jestem przekonany, że Wasze sukcesy w szkole przełożą się na powodzenie całego kraju.

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Napieralski
Senator RP


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Od 25 maja: Będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, Będzie można prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach ■