POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [10.08.2019, 08:56:46] • Wysoka Kamieńska

Tego studia nikt nie kontroluje. Jest większe ryzyko zakażeń

Tego studia nikt nie kontroluje. Jest większe ryzyko zakażeń

Autor: nagaets (zdjęcie poglądowe)( fot. Fotolia.com )

Każde studio tatuażu musi być pod nadzorem sanepidu. Sanepid w Kamieniu Pomorskim nie ma w rejestrze żadnego zakładu w Wysokiej Kamieńskiej. Takie usługi mogą być świadczone w pomieszczeniach przeznaczonych wyłącznie do tego celu. Kto korzysta z nielegalnych usług, naprawdę dużo ryzykuje.

W sprawie nielegalnego domowego studia tatuażu w Wysokiej Kamieńskiej, o którym informował nasz Czytelnik, wypowiedział się państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Kamieniu Pomorskim. Wygląda na to, że wątpliwości i obawy naszego Czytelnika są jak najbardziej uzasadnione.

W aktualnym stanie prawnym w odniesieniu do sektora usług kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej obowiązują przepisy ogólne ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – pisze Anna Banasiak, specjalista ds. epidemiologii i państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Kamieniu Pomorskim. – W myśl tej ustawy osoby inne niż udzielające świadczeń zdrowotnych, podejmujące czynności, w których trakcie dochodzi lub może dojść do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, są obowiązane do wdrożenia i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi. Wspomniane procedury powinny regulować sposób postępowania przy wykonywaniu czynności, w których trakcie dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, zasady stosowania sprzętu poddawanego sterylizacji oraz sposoby przeprowadzania dezynfekcji skóry i błon śluzowych oraz dekontaminacji pomieszczeń i urządzeń.

Zabiegi tatuażu - czytamy dalej - winny odbywać się w pomieszczeniach przeznaczonych wyłącznie do tego celu, zlokalizowanych w odrębnym budynku lub lokalu albo stanowić wyodrębnioną część budynku lub lokalu. Każdy zabieg przebiegający z naruszeniem ciągłości tkanek, wymaga zastosowania sterylnych narzędzi. Wytwarzanie wyrobów sterylnych podlega specjalnym wymaganiom mającym na celu zminimalizowanie ryzyka zanieczyszczenia nie tylko czynnikami biologicznymi, ale także chemicznymi i fizycznymi. Jednocześnie należy pamiętać, że sterylizacja jest procesem, który nie jest wykonywany wyłącznie w obszarze medycznym. Zasady postępowania dotyczą zarówno pracowników niemedycznych, jak i pracowników zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, odnowy biologicznej, osób wykonujących tatuaże, zabiegi pedicure, akupunkturę czy zabiegi upiększające - chyba, że korzystają one wyłącznie z wyrobów jednorazowego użytku (źródło: Ogólne wytyczne dla wszystkich podmiotów wykonujących procesy dekontaminacji, w tym sterylizacji wyrobów medycznych innych przedmiotów wielorazowego użytku wykorzystywanych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz innych czynności, podczas których może dojść do przeniesienia choroby zakaźnej lub zakażenia).

W roku 2014 – pisze Anna Banasiak – Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH oraz Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczął cykl szkoleń w ramach Projektu 5 pt. „Edukacja pracowników wybranych zawodów zwiększonego ryzyka transmisji zakażeń krwiopochodnych i ogółu społeczeństwa w zakresie prewencji (HCV, HBV, HIV)”, w ramach ogólnopolskiego Projektu KIK/35 „Zapobieganie zakażeniom HCV”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministra Zdrowia, a koordynowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH. W ramach Projektu tylko w latach 2014 i 2015 na terenie 11 województw odbyło się 55 szkoleń dedykowanych pracownikom sektora usług pozamedycznych, wykonujących zabiegi z naruszeniem ciągłości tkanek (tj. salonów kosmetycznych, tatuażu, studiów fryzjerskich) oraz 22 szkolenia dla pracowników sektora ochrony zdrowia. Również PPIS w Kamieniu Pomorskim przeprowadził szkolenia dla właścicieli i pracowników salonów kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej oraz rozpowszechnił i nadal rozpowszechnia ulotki i plakaty dotyczące planów higieny dla salonu fryzjerskiego, salonu kosmetycznego, salonu tatuażu".

Realizacja szkoleń ma na celu min.: zwiększenie skuteczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażeń krwiopochodnych (HCV, HBV, HIV) w Polsce, poprzez pogłębienie wiedzy personelu w zakresie czynników ryzyka i dróg szerzenia tych zakażeń; doskonalenie umiejętności personelu w zakresie prewencji zakażeń krwiopochodnych w trakcie wykonywanych procedur; zwiększenie świadomości w zakresie problemu wirusowego zapalenia wątroby typu C i zakażeń wirusem HCV.

Powiatowy inspektor sanitarny w Kamieniu Pomorskim przypomina, że zakażamy się przez krew, czyli każdy zabieg, podczas którego mogło dojść do skaleczenia, jest potencjalnym źródłem zakażenia. Do zakażenia może dojść w trakcie zabiegów kosmetycznych,wykonywania tatuażu, zranień podczas strzyżenia. Wiedza o tym jak przenoszą się choroby oraz jak przygotować bezpieczne miejsce pracy w salonie fryzjerskim, gabinecie kosmetycznym oraz studio tatuażu pomaga dbać o bezpieczeństwo klientów i personelu.

I jeszcze o domowym studiu tatuażu w Wysokiej Kamieńskiej:

PPIS w Kamieniu Pomorskim informuje, iż nie posiada w ewidencji nadzorowanych obiektów zakładu świadczącego usługi tatuażu, zlokalizowanego w miejscowości Wysoka Kamieńska – pisze Anna Banasiak. – Obowiązkiem osoby planującej świadczenie usług tatuażu jest zgłoszenie się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego wraz z niezbędną dokumentacją (procedury zapewniające ochronę przed zakażeniami i chorobami zakaźnymi), celem potwierdzenia spełnienia wymagań higieniczno-sanitamych przewidzianych dla tej grupy obiektów.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 14, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-14 z 14

Gość • Poniedziałek [19.08.2019, 20:56:45] • [IP: 83.8.164.***]

Co wy piszecie o sanepid ie zobaczcie jak Geslerowa chodzi przy grach z takimi kulami aż obrzydzenie bierze

Gość • Poniedziałek [12.08.2019, 07:25:44] • [IP: 188.47.63.***]

Marian tam nie pójdzie żeby nie wiem co.

Gość • Niedziela [11.08.2019, 14:15:23] • [IP: 31.0.64.***]

To jeszcze wyślijcie sanepid do puchy i do dżungli amazonskiej bo tam sobie ludzie też robią dziary xd

Gość • Niedziela [11.08.2019, 13:03:18] • [IP: 46.77.91.***]

Do Sobota [10.08.2019, 11:33:45] • [IP: 83.8.166.* No wlasnie jest cos takiego jak dzialalnoc nierejestrowana, poczytaj sobie. Chociaz..., jesli nie musi byc wpisu do ceidg, to nie znczy, ze nie trzeba przestrzegac innych uwrunkowac (sanepid np.)

Gość • Niedziela [11.08.2019, 07:14:15] • [IP: 37.47.140.**]

Każde studio tatuażu musi być pod nadzorem sanepidu. Hahahaha; Podobnie zreszta wyglada z siecia gastronomiczna, ktora jest pod nadzorem sanepidu. Kiedy sanepid byl ostatnio w Miedzywodziu?

Gość • Sobota [10.08.2019, 21:32:53] • [IP: 37.249.191.***]

Obecny Rząd " naprodukował" takich zajadlaków i podpierdalaczy. Sami nie są w porządku, ale wszystko widzą u innych!!

Gość • Sobota [10.08.2019, 15:14:15] • [IP: 188.47.75.**]

Najpierw to k...wa ukraińcom książeczki szczepień posprawdzajcie.

Gość • Sobota [10.08.2019, 11:44:21] • [IP: 188.125.56.**]

Uslugi kosmetyczne, fryzjerskie MUSZA posiadac kase fiskalna, tatoo tez

Gość • Sobota [10.08.2019, 11:33:45] • [IP: 83.8.166.***]

Oczywiście nawet w szpitalu można się zarazić. Ale nie o to chodzi. Jest takie coś jak Policja Skarbowa. Za prowadzenie nielegalnej działalności gospodarczej lub innej usługi bez rejestracji powinno się karać. Jak mówi przysłowie" Niech wszy chodzą po ścianie a porządek musi być"

Gość • Sobota [10.08.2019, 11:08:56] • [IP: 195.191.162.**]

no to co że nikt nie kontroluje robi sobie jeden z drugim tatuaż na własne ryzyko. Sam ponosi kare jak się chce upiększyć za darmo, zamiast w renomowanym zakładzie.

Gość • Sobota [10.08.2019, 10:41:12] • [IP: 178.238.243.***]

Na własne ryzyko zachorowania ; za własne pieniądze ale koszty leczenia takiego lekkomyślego delikwenta ponosimy wszyscy.

Gość • Sobota [10.08.2019, 09:49:06] • [IP: 31.0.83.***]

A w szpitalu nie ryzykuje?? Co chwilę kogoś zarażą jakąś sepsą

Gość • Sobota [10.08.2019, 09:11:09] • [IP: 37.47.144.**]

Co wioska jest osobą która robi tatuaże w domu, i połowa osób chodzi żeby trochę zaoszczędzić. Robią to na własną odpowiedzialność. Więc komuś żal dupe ściska :/ może niech każdy teraz na swojego sąsiada pisze co złego w domu robi

Gość • Sobota [10.08.2019, 09:03:20] • [IP: 37.248.215.***]

Dajcie spokój, Balcerowicz wprowadził wolny rynek, ludzie chcą tam chodzić, podejmują ryzyko, ich sprawa, biznes jest biznes, ważne żeby podatki płacił

Oglądasz 1-14 z 14
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ We wtorek w pierwszj części dnia na północy kraju, następnie również na zachodzie oraz w centrum spodziewane są silne porywy wiatru wiejącego z północnego-zachodu i zachodu o prędkości maksymalnej do 70-80 km/h. ■ Prognozuje się wystąpienie na wybrzeżu silnego, północno-zachodniego wiatru osiągającego w porywach 70-75 km/h. ■ W dniu 16.09.2019 r. o godz. 12.30 odbedzie się podpisanie umów na dofinansowanie inwestycji na drogach Powiatowych z funduszu Dróg Samorządowych. Spotkanie odbędzie się w Sali Konferencyjnej w Starostwie Powiatowym ■ Wojewódzkie Dni Pszczelarza oraz Dożynki Gminne - 7 września godz. 14:00, Stadion Miejski w Kamieniu Pomorskim ■ 7 września na terenie podzamcza przy wieży zamkowej w Golczewie odbędzie się akcja Narodowe Czytanie. W tym dniu Stowarzyszenie Społeczny Komitet Remontu Kościoła Parafialnego w Golczewie jest również organizatorem imprezy pn. „Spotkajmy się na wzgórzu zamkowym w Golczewie” w ramach, której organizatorzy chcą zachęcić organizacje pozarządowe do wspólnej debaty związanej z wieżą zamkową. W programie wydarzenia znajdzie się także miejsce na wspólne czytanie jednej z nowel Bolesława Prusa pt. „Katarynka”. Akcja Narodowe Czytanie w Golczewie organizowana jest po raz pierwszy i została oficjalnie zgłoszona do ogólnopolskiego wydarzenia. Głównym promotorem całej akcji jest Prezydent RP. ■