POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [27.07.2019, 14:58:17] • Dziwnów

Historia Regat Unity Line

Historia Regat Unity Line

fot. Organizator

Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko od swego początku (w 2001 roku) były ważnym wydarzeniem dla polskich żeglarzy, a od roku 2006 również dla niemieckich, szwedzkich i duńskich. W pierwszej edycji regat wystartowało 19 jachtów z około 80 żeglarzami. W kolejnych latach ilość jachtów i żeglarzy z roku na rok była coraz większa, aż osiągnęła 112 jachtów z około 450 żeglarzami w roku 2010. W roku 2018 wystartowało 55 jachtów z około 220 żeglarzami. Pomysłodawca i organizator regat - Piotr Stelmarczyk - poprzez liczne artykuły w prasie lokalnej, krajowej, audycjom radiowym i telewizyjnym oraz poprzez rozsyłanie tysięcy maili do żeglarzy, starał się upowszechnić informacje o regatach oraz zapewnić zaproszenie żeglarzy.

Od roku 2006 do organizacji regat włączył się Waldemar Skuza, polski lekarz i żeglarz mieszkający w Niemczech, który skutecznie zaprasza żeglarzy niemieckich i duńskich. W regatach startowała czołówka polskich i wielu znakomitych niemieckich żeglarzy – Joasia Pajkowska, Marta Sziłajtis-Obiegło, Szymon Kuczyński, Uwe Rottgering, Mirosław Lewiński, Adam Lisiecki, Andrzej Sokołowski, Marcin Mrówczyński, Michał Korneszczuk, Radosław Kowalczyk, Krzysztof Krygier, Edward Zając, Jerzy Siudy, Kazimierz Jaworski, Marek Muzykiewicz, Roman Paszke, Norbert Stoecker, Konrad Smoleń, Tomasz Konnak, Jerzy Matuszak, Władysław Chmielewski, Jerzy Jankowski, Detlef Krause, Sławomir Turniak, Łukasz Trzciński, Piotr Parzy, Jerzy Szwoch, Eckhard Manteufel, Cezary Wolski, Patryk Zbroja, Artur Pomorski, Edward Banaszak.

Od początku regat, uczestniczy w nich statek szkolno-badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI", zapewniający bezpieczeństwo regat. Jego załoga skutecznie przeprowadziła kilka akcji udzielania pomocy żeglarzom po awariach, głównie złamaniach masztów. W regatach uczestniczą także okręty Marynarki Wojennej zapewniające miejsce dla komisji sędziowskich i dziennikarzy (w roku 2019 będzie to trałowiec). Przez wiele lat pomagała w organizacji regat takze Komenda Miejska Policji w Świnoujściu i Ochotnicza Straż Pożarna Tryton z Kołobrzegu. Ich motorówki pomagały w zabezpieczeniu regat. Pierwsze regaty były wyścigiem na trasie Świnoujście – boja KOŁ - Świnoujście, potem organizowaliśmy wyścigi do Kołobrzegu i z powrotem, a od roku 2014, kiedy oddano do użytku Marinę Dziwnów, jest ona centrum regat. W Dziwnowie, gdzie organizowane są ważne regaty w klasach olimpijskich, innych mieczowych i balastowych, działa zespół organizatorów i realizatorów regat z dużym doświadczeniem i dobrym wyposażeniem, bardzo wspomagający i ułatwiający organizację Regat Unity Line.

XIX Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko z nowym Komandorem kpt. Pawłem Hapanowiczem, przynoszą wiele istotnych zmian. Żeglarzom zaproponowano dwie trasy. Trasa Standard ze Świnoujścia do Dziwnowa i wyścigi w pobliżu Dziwnowa. Trasa Extreme zostanie wyznaczona bezpośrednio przed wyścigiem z uwzględnieniem aktualnych warunków pogodowych i będzie to długi wyścig w kierunku Bornholmu.
Żeglarzy i kibiców zapraszamy do mariny "Basen Północny" w Świnoujściu w dniu 1 sierpnia 2019 roku od godziny 09.00. Będą przyjmowane zgłoszenia, uzupełniane dokumenty regatowe, przyjmowane wpisowe oraz wręczane pakiety startowe. Tradycyjnie w regatach będzie wiele grup - ORC, KWR, Open, żeglarze samotni, oldtimery, jachty towarzyszące a od tego roku również Extreme Open. O godzinie 19.30 odbędzie się oficjalne otwarcie XIX Regat Unity Line im. Piotra Waszczenko, a o od godz. 20.00 odprawy na trasy Standard i Extreme. Obok mariny "Basen Północny" zacumowane będą - towarzyszące regatom - statek szkolno-badawczy Akademii Morskiej w Szczecinie „Nawigator XXI" oraz okręt Marynarki Wojennej. Pomiędzy godzinami 14.00-17.00 będzie możliwość zwiedzania obydwu jednostek. Ich zadanie to zapewnienie bezpieczeństwa regat oraz miejsce dla komisji sędziowskiej, dziennikarzy i fotografów. Podczas regat będą łatwymi do rozpoznania przez plażowiczów jednostkami naszych regat. To zawsze duże widowisko morskie dla gości i mieszkańców naszego województwa.

W dniu 2 sierpnia 2019 roku około godziny 11.00 rozpocznie się parada jachtów na akwenie Portu Świnoujście, będzie dobrze widoczna z nabrzeży po stronie wschodniej i zachodniej. O godzinie 13.20 odbędzie się start do wyścigów na obu trasach. Godzina 13.20 to godzina wyjścia w rejs do Ystad promu „Polonia", żeglarze wystartują w jego asyście. Promy Unity Line od początku regat są obecne w regatach. Przez kilka pierwszych lat na promie „Polonia" odbywały się zakończenia regat. W pewnym momencie okazało się, że ilość żeglarzy jest zbyt duża jak na pomieszczenia „Polonii" i zakończenia przeniesiono do Jacht Klubu AZS w Szczecinie, później do mariny Portu Północnego w Świnoujściu, a w kolejnych latach do Mariny Dziwnów. Ale w międzyczasie, przez dwa lata, zakończenia odbywały się na pokładzie ładunkowym promu „Wolin" specjalnie przygotowanym na przyjęcie około 500 żeglarzy z ponad 100 jachtów. Obecnie Marina Dziwnów, po wybudowaniu dużego hangaru, okazała się najlepszym miejscem na zakończenie regat.

W sobotę 3 sierpnia 2019 roku odbędą się trzy wyścigi dla jachtów trasy Standard oraz meta trasy Extreme, a od godziny 18.00 spotkanie żeglarzy, jak zawsze znakomicie przygotowane przez Unity Line, jej Dział Marketingu i jej kucharzy. Podczas spotkania żeglarskie opowieści zaprezentują: red. Katarzyna Wolnik-Sayna z Polskiego Radia Szczecin oraz kpt. Radosław Kowalczyk, który swoje wielkie żeglowanie zaczynał w Regatach Unity Line. Gościem specjalnym regat będzie kpt. Joanna Pajkowska, która w okresie 23 września 2018 roku - 28 kwietnia 2019 roku odbyła (jako pierwsza Polka) samotny rejs non-stop dookoła świata.
W niedzielę 4 sierpnia 2019 roku od godziny 09.00 odbędzie się parada jachtów na redzie portu Dziwnów, a od godziny 11.00 oficjalne zakończenie regat z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Nagrody wręczać będą kapitanowie promów „Polonia" i „Wolin" oraz Kapitan Portu Dziwnów, Burmistrz Dziwnowa i Dyrektor Unity Line.
Ekipa sędziowska z Sędzią Głównym Jurkiem Kaczorem będzie zaokrętowana na okręcie 8 Flotylli Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej w Świnoujściu.

Zgłoszono już ponad 40 załóg (na dzień 22 lipca 2019 roku), w tym wielu żeglarzy i jachtów, którzy wielokrotnie uczestniczyli w Regatach Unity Line. Wystartują: „Lisica" z kpt. Adamem Lisieckim, startującym od pierwszej edycji regat, „Kantapper" z kpt. Waldemarem Skuzą, „Lalelu" z kpt. Herwigiem Dresslerem, „Aphrodite" z kpt. Norbertem Stockerem, „Ella Pie" z kpt. Detlefem Krause, „Dancing Queen" z kpt. Jerzym Matuszakiem, „Ruden" z kpt. Klausem Helms, „Mescalero" z kpt. Radosławem Okińskim, „Czarodziejka" z kpt. Tomaszem Konnakiem, „Venandi" z kpt. Marcinem Mrówczyńskim, to wielokrotni zwycięzcy tych i wielu innych regat.

Po raz pierwszy Regaty Unity Line im. Piotra Waszczenko mają Patronat Honorowy Polskiego Związku Żeglarskiego. Podczas XIX Regat Unity Line powołani zostaną członkowie kapituły honorowej regat, którą będzie kierował Komandor Honorowy Regat Unity Line im. Piotra Waszczenko Piotr Stelmarczyk, ich pomysłodawca i organizator w latach 2001-2018. Patronat medialny nad regatami sprawują „Głos Szczeciński" i „Moje Miasto Szczecin". Podczas Regat będą realizowane zdjęcia do filmu dokumentalnego o Regatach. Zdjęcia wykona Łódzka Szkoła Filmowa.
Zapraszamy do zgłoszeń. Wszelkie informacje i dokumenty regatowe są dostępne na oficjalnej stronie regat: www.regaty-unityline.pl

Komandor Honorowy Regat Unity Line im. Piotra Waszczenko - Piotr Stelmarczyk


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zaginiony! Dariusz Trychta, 57 lat, zam. gmina Dziwnów. Ww. w dniu 5 grudnia 2019 r. (czwartek), około godziny 6:30 wyszedł z domu w miejscowości Międzywodzie i udał się na przystanek autobusowy z zamiarem wyjazdu do Szczecina. Od tamtej pory nie ma z nim kontaktu.Jeśli posiadają Państwo informację na temat zaginionego, prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kamieniu Pomorskim ■ Rząd chce zabrać miliony uzdrowiskom. Protest samorządowców. Do tej pory środki z opłaty uzdrowiskowej trafiały do budżetów gmin, które mają status uzdrowiska. Na Pomorzu Zachodnim: Kołobrzeg, Świnoujście, Kamień Pomorski, Połczyn-Zdrój i Dąbki. Gminy przeznaczają te środki na inwestycje, które są konieczne do utrzymania statusu uzdrowiska, inwestują w infrastrukturę turystyczną - promenady czy parki zdrojowe.- Uważam tą decyzję za przejęzyczenie i proszę rządzących aby się powstrzymali od tego typu działań – apelował Stanisław Kuryłło, burmistrz Kamienia Pomorskiego ■ Jedni z najbardziej znanych w Polsce i na świecie świnoujścian Elżbieta i Krzysztof Nakliccy ofiarami wypadku. Pani Elżbieta nie żyje, jej mąż walczy o życie w szpitalu ■ Olgierd Geblewicz – „Rząd PiS zabierze pieniądze uzdrowiskom” ■ Czy podobne sceny jak te ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamieniu Pomorskim mogą się rozgrywać w innych szkołach? Do eskalacji konfliktów dochodzi poprzez zaniedbanie – słyszymy głosy z innych gmin powiatu. Zobaczcie, jak z agresją uczniów walczą w gminach Dziwnów i Wolin ■ Zakończyła się akcja podniesienia i wywozu brytyjskiej lotniczej miny morskiej. Waży 900 kg, a samego materiału wybuchowego ma ponad 400 g. Okręt z tym niebezpiecznym obiektem jest już poza główkami świnoujskiego portu w drodze na poligon morski, gdzie mina zostanie zneutralizowana ■ Awaria jest możliwa w każdej oczyszczalni. Czasem przez mieszkańców. Z kanalizacji wyciągaliśmy już chyba wszystko - przyznaje Sebastian Mamzer, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Dziwnowie. Pracownicy Zakładu znajdowali w niej między innymi pojemniki, ubrania, 100 m kwadratowych siatki rybackiej, folie, podpaski czy prezerwatywy. Czy podobna awaria oczyszczalni ścieków jak ta w Warszawie mogłaby się zdarzyć w Waszym Zakładzie? Sebastian Mamzer, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Dziwnowie: Tak. Taka awaria może wystąpić praktycznie w każdej oczyszczalni ścieków w Polsce ■ Pod koniec października rozpoczęły się prace pogłębiarskie na torze podejściowym do portu w Dziwnowie. - Wykonawca, Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. z Gdańska, wybierze z dna toru i odłoży na klapowisko morskie ponad 19 tys. metrów sześciennych urobku – informuje Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie. Koszt robót to ok. 813 tys. złotych. Mają się zakończyć w połowie listopada ■ Międzyzdroje: Na 102. koło oczyszczalni ścieków w Międzyzdrojach doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Kierowca audi zatrzymał się prze pasami do Netto, ale jadąca na nim kobieta z volkswagena nie zdążyła i najechała na na tył samochodu. ■ W Wapnicy 4 listopada około godziny 17:00 strażacy na ulicy Okrągłej brali udział w akcji gaszenia domu jednorodzinnego, w którym paliło się poddasze. Mieszkańcy i sąsiedzi próbowali ugasić budynek. Kiedy stwierdzili, że to jest niemożliwe , zaczęli ratować dobytek. Z domu ewakuowano wszystkich mieszkańców i psy ■ Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Węglorz, uprzejmie informuje, że zmianie uległ termin najbliższej sesji Rady Miejskiej w Międzyzdrojach. Zaplanowana na dzień 7 listopada sesja została przełożona na 15 listopada 2019 roku ( piątek) o godz.12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach. Za zmiany przepraszamy ■ Woliński Park narodowy serdecznie zaprasza młodzież szkolna, dzieci, grupy zorganizowane, turystów indywidualnych oraz wszystkich chętnych na zajęcia przyrodnicze z edukacji leśnej na plenerowej ścieżce edukacyjnej Leśne Wzgórze WPN. Ścieżka została zrealizowana wspólnie z Partnerem projektu - Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Zajęcia prowadzimy w poniedziałki od 10.00 do 14.00. na terenie Muzeum Przyrodniczego WPN, przy ul. Niepodległości 3 w Międzyzdrojach ■ Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim ogłasza zapisy do XXI edycji rozgrywek Kamieńskiej Amatorskiej Ligi Futsalu (KALF). Tegoroczna rywalizacja rozpoczną się w niedzielę, 17 listopada 2019 roku ■ W dniach 15 – 16 października 2019 r. w Międzyzdrojach odbyła się już druga konferencja, w ramach projektu pod nazwą „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych i przestępczych w obszarze badań genetycznych i informatycznych” ■ Nadleśnictwo Rokita przy współpracy z Gminą Golczewo zorganizowało akcję pn. „Jedno dziecko - jedno drzewo”. W Golczewie w dniu 10 października rodzice dzieci urodzonych w tym roku w okresie od stycznia do sierpnia mogli posadzić drzewa ■ Policjanci CBŚP i szczecińscy prokuratorzy proszą o kontakt osoby pokrzywdzone przez członków rozbitej zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa działała w latach 2014-2018 w Kamieniu Pomorskim i jego okolicy. Jej członkowie zajmowali się głównie przestępczością narkotykową, ale rozliczenia finansowe prowadzili w sposób bardzo brutalny. Na swoim koncie mogą mieć porwania, pobicia, wymuszenia rozbójnicze, uszkodzenia mienia i wiele innych ■