POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [13.07.2019, 21:15:36] • Międzyzdroje

O międzyzdrojskim centrum

O międzyzdrojskim centrum

fot. Urząd Miejski w Międzyzdrojach

Czy budowa nowego kompleksu administracyjnego pozwoli na stworzenie w przestrzeni naszego miasta nowego centrum? O czym należałoby pamiętać aby takie centrum żyło przez cały dzień, miało swój klimat i atmosferę ? Miejsca, które nie tylko poprawi komfort życia mieszkańców poprzez budowę Ośrodka Pomocy Społecznej, biblioteki, nowego urzędu, ale stanie się nowym sercem miasta? Czy jest to możliwe?

Na te pytania próbowali znaleźć odpowiedź zebrani podczas spotkania 2 lipca w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach. Gościem spotkania był Grzegorz Roman – doświadczony samorządowiec z Województwa Dolnośląskiego, ekspert Związku Miast Polskich, który w swojej obecnej działalności zawodowej koncentruje się na tym jak działać aby małe miejscowości (od 5.000 do 20.000 mieszkańców) były nadal atrakcyjne dla swoich mieszkańców i nie wymierały w wyniku przemieszczania się -szczególnie młodych - do dużych miast i aglomeracji. Sam jest pomysłodawcą i realizatorem, wraz ze współpracownikami, projektu budowy nowego centrum w miejscowości Siechnice. Położone 13 km od Wrocławia Siechnice była miejscowością o niezbyt uporządkowanej zabudowie. Po powodzi w 1997 roku powstała tam grupa inicjatywna, która rozpoczęła realizację projektu – utworzenia nowego centrum - z nowym ratuszem, placem targowym w środku, budynkami mieszkalnymi z usługami i innymi funkcjami, które uatrakcyjniły ten projekt. Dzięki jego realizacji od 2007 roku powstało ponad 3 tysiące mieszkań. W Siechnicach zaczęli się osiedlać młodzi ludzie, 57,25% ludności to osoby w wieku produkcyjnym.

Grzegorz Roman przedstawił jak realizacja takich projektów wymaga żmudnych konsultacji społecznych i wpływa na rozwój miejscowości. Podczas spotkania nasz architekt miejski - R. Rachuta przedstawił informację o propozycjach zmian w planie zagospodarowania „Nowe Centrum”, które zostaną wkrótce przedstawione Radzie Miejskiej do uchwalenia a prezes M. Flotyński o projekcie budowy ratusza i pozostałej infrastruktury publicznej - siedzib OPS, Biblioteki i MTBS. Budowa ratusza jest obecnie w trakcie II etapu, który zakończy się w przyszłym roku stanem surowym zamkniętym. Przewidywany termin zakończenia tego etapu to listopad 2020 roku.

Obecny na spotkaniu G. Roman pozytywnie odniósł się do rozwiązań planistycznych dla międzyzdrojskiego Nowego Centrum i potwierdził zasadność stworzenia w jednym miejscu kompleksu administracyjnego z funkcjami towarzyszącymi. Przekazał jednocześnie swoje spostrzeżenia dot. między innymi obsługi komunikacyjnej , parkingowej i wzbogacenia międzyzdrojskiego projektu funkcjami, które mogłyby go dodatkowo uatrakcyjnić. Wydaje się, że taka wymiana i konfrontacja doświadczeń z obu bardzo zbliżonych projektów poszerzyła wiedzę i doświadczenie uczestniczących w spotkaniu osób.

Adam Szczodry
Sekretarz Gminy
Joanna Ścigała
Rzecznik Prasowy
UM w Międzyzdrojach


komentarzy: 10, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-10 z 10

Gość • Poniedziałek [15.07.2019, 00:58:17] • [IP: 185.220.101.**]

Moj jest krzywy, czasem prosty i zyje.

Gość • Niedziela [14.07.2019, 23:17:17] • [IP: 37.30.18.**]

Język prost dlatego zrozumiały. Teraz wiesz jak Jagna skończyła. Zrozumiałeś. Właśnie o to chodzi. Ale ratusz już powstaje i tej błędnej machiny urzędniczej żaden język nie zatrzyma. Będziemy z tym żyli jak i z innymi skandalicznymi błędami niedouczonych olewających nas decydentów. Panie Bełkot. Bełkot w architekturze jest najbardziej widoczny. Powstały budynki bez parkingów, oj przepraszam. Są miejsca parkingowe zastępcze koło Lidla - tak wynika z dokumentacji pozwolenia na budowę. To dopiero głupota, albo wstrętne cwaniactwo Panie Bełkot!

Gość • Niedziela [14.07.2019, 19:59:56] • [IP: 83.20.234.***]

To była Jagna! a twój prosty język jest prosty!

Gość • Niedziela [14.07.2019, 17:31:13] • [IP: 37.30.18.**]

Gość • Niedziela [14.07.2019, 08:57:45] • [IP: 83.20.234.***] 23;18 co za bełkot, Może się tak wydawać dla tych, co nie mogą tego zrozumieć, ale tam ktoś napisał prawdę prostym językiem. Jeżeli urzędnik tego nie zrozumiał, to lepiej niech zmieni pracę puki go nie wywiozą jak Janę Borynę.

Gość • Niedziela [14.07.2019, 14:25:03] • [IP: 83.23.169.**]

Poprawa życia mieszkańców poprzez wybudowanie biblioteki, OPS u czy MTBSu a szczególnie budynek nowego Ratusza sam z siebie ulży nam w codziennym życiu i rozwiąże nasze problemy z niewywożeniem odpadów, że zbyt małą ilością ulicznych śmietniczek z rozwalonymi ulicami, chodnikami i promenadą. Na pewno dzięki powstaniu budowli Ratusza nasze życie stanie się lżejsze. Bo w tym nowym ratuszu ci sami urzędnicy zdecydowanie lepiej i przyjaźniej i skuteczniej będą rozwiązywać nasze codzienne problemy które nie są tak spektakularne jak te wszystkie wielkie inwestycja.

Gość • Niedziela [14.07.2019, 11:22:15] • [IP: 31.0.41.***]

Panie Burmistrzu w zakresie budowy ratusza powinny zostać przeprowadzone konsultacje społeczne z prawdziwego zdarzenia. To są nasze pieniądze i my powinniśmy o takiej inwestycji decydować, czy chcemy czy nie. To, że podpisano umowy za poprzedniej kadencji nie oznacza, że nie na kruczkow prawnych, żeby ewentualnie je rozwiązać? Czasem czasem nie wystarcza chęci ?

Gość • Niedziela [14.07.2019, 08:57:45] • [IP: 83.20.234.***]

23;18 co za bełkot,

Gość • Niedziela [14.07.2019, 08:53:40] • [IP: 62.69.253.***]

Obecna władza tak ma zwłaszcza sekretarz najpierw decyzja później konsultacje, dorosłe dzieci wszystko trzeba wskazywać sami nic nie widzą i niewiedzą.

Gość • Sobota [13.07.2019, 23:18:14] • [IP: 188.146.45.***]

Ratusz zamknięty w blokowisku na terenie bagnistym nisko położony. Za 60-90 lat będzie zalewać go woda. Ocieplenie. Już teraz źle jest posadowiony, bo jest poniżej 2 metrów, a przepisy mówią, że powinien być powyżej 2 metrów nad pm. Gratuluję wyboru miejsca budowli strategicznej. Ratusza nie będzie widać, a po rozbudowie miasta stanie się gettem. Miejsc parkingowych tam powinno być 150-200 by normalnie funkcjonować. Jak to poprawić bez naruszenia architektury nie wiem. Można zakazać parkowania niektórym urzędnikom. Będzie cyri.

Gość • Sobota [13.07.2019, 22:29:28] • [IP: 31.0.41.***]

Panie z Burmistrzu, czy zauważam brak veny? Przecież to min. pan i niektórzy radni tej kadencji podniesliscie rękę za wbijaniem pali pod budowę inwestycji ratusza?Czy to wtedy nie zapadła decyzja o budowie, a teraz??

Oglądasz 1-10 z 10
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W piątek przed południem około godziny 11.00, jadąca autem kobieta jechała do Świnoujścia, kiedy minęła Dargobądz, zasnęła za kierownicą. Całe szczęście prędkość była mała to i lądowanie w rowie było łagodne ■ „Pirat drogowy” zatrzymany Policjanci strzegą bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców powiatu kamieńskiego również w godzinach nocnych. Przekonał się o tym 37-latek, zatrzymany przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Międzyzdrojach. Kierował on motorowerem po spożyciu alkoholu - miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie! W niedzielę (14.07.2019 r.), w Międzyzdrojach na ul. Kolejowej, około godziny 3:30 w nocy, międzyzdrojscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem mężczyznę ■ W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Stanęły promy, ewakuowano mieszkańców przybrzeżnych domów, nawet pracownicy biura mariny-portu jachtowego musieli opuścić swoje miejsce pracy gdy 700 kilogramowy niewybuch przepływał 8.45 przez centrum miasta ■