POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Poniedziałek [01.07.2019, 07:27:22] • Gmina Golczewo

Stały dostęp do sieci to dla wielu jeszcze marzenie

Stały dostęp do sieci  to dla wielu jeszcze marzenie

Wysoka Kamieńska ( fot. Andrzej Ryfczyński )

Gmina Golczewo przymierza się do budowy sieci gazowej w miejscowości Kłęby. Trwa procedura planistyczna. Zlecono też opracowanie koncepcji na budowę kanalizacji sanitarnej dla Wysokiej Kamieńskiej.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił niedawno, że dostęp do sieci gazowej powinni mieć mieszkańcy nie tylko dużych miejscowości. Gdyby mieszkańcy wsi wykorzystali to paliwo do ogrzewania swoich domów, w Polsce byłoby mniej smogu - uzasadniał.

Nie będziemy się tutaj skupiali na kosztach ogrzewania gazowego, które często są na tyle wysokie, że nawet ci, którzy dostęp do gazu mają, nie są w stanie ponieść takiego wydatku i pozostają przy tradycyjnym opale. Wystąpienie ministra, w którym mówił też o dostępie małych miejscowości do sieci wodociągowej czy kanalizacji, potraktowaliśmy jako okazję do sprawdzenia, jak ten dostęp wygląda w poszczególnych gminach. Na początek Golczewo.

W Golczewie stałego przyłączenia do sieci gazowej nie ma dziś 48 proc. mieszkańców gminy, to jest miejscowości: Baczysław, Drzewica, Kłodzino, Kłęby, Ronica, Dargoszewko, Dargoszewo, Kozielice, Niwka, Gadom, Kretlewo, Gacko, Mechowo, Zielonka, Dobromyśl, Golczewo-Gaj, Sosnowice, Barnisławice, Imno, Unibórz, Upadły, Żabie, Wołowiec, Wysoka Kamieńska, Książ i Strażnica.

- 52 proc. mieszkańców gminy zamieszkująca miejscowości Samlino, Koplino, Niemica i Golczewo posiada możliwość przyłączenia się do sieci gazowej, z czego ok. 60 proc. mieszkańców Golczewa oraz ok. 2 proc. mieszkańców Samlina Niemicy i Koplina korzysta z sieci gazowej - informuje burmistrz Golczewa, Maciej Zieliński. - Aktualnie trwa procedura planistyczna dotycząca wydania decyzji celu publicznego na budowę sieci gazowej w miejscowości Kłęby.

Tylko o 1 procent mniej ( 47 proc.) mieszkańców gminy nie stałego przyłączenia do sieci kanalizacji sanitarnej. Mowa o miejscowościach Baczysław, Drzewica, Kłodzino, Ronica, Dargoszewko, Dargoszewo, Kozielice, Niwka, Gadom, Kretlewo, Gacko, Mechowo, Zielonka, Dobromyśl, Golczewo-Gaj, Sosnowice, Barnisławice, Imno, Unibórz, Upadły, Żabie, Wołowiec, Wysoka Kamieńska, Książ, Strażnica, Niemica i Koplino. W samym Golczewie bez sieci kanalizacyjnej są ul. 9 Maja i Leśna.

- 53 proc. mieszkańców miejscowości gminy Golczewo korzysta ze zbiorczej sieci kanalizacyjnej - komentuje burmistrz. - Zbiorczą siecią kanalizacji sanitarnej objęte są miejscowości Samlino, Kłęby i Golczewo z wyjątkiem ulic Leśnej i 9 Maja oraz 5 budynków (o końcowych numerach) na ulicy Witosa. Aktualnie zlecono opracowanie koncepcji na budowę kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Wysoka Kamieńska.

Najlepiej jest z wodą. Tylko 0,02 proc. mieszkańców gminy nie jest podłączonych do zbiorczej sieci wodociągowej. Tego komfortu są pozbawieni mieszkańcy miejscowości: Książ, Strażnica (osady leśne w obrębie Wysoka Kamieńska), Dargoszewko w obrębie Dargoszewa, Niwka (osada leśna w obrębie Kozielic), Golczewo Gaj (leśniczówka w obrębie Sosnowic), Barnisławice - Imno (osady leśne w obrębie Sosnowic), Żabie (leśniczówka w obrębie miejscowości Upadły).

- 99,8 proc. mieszkańców gminy Golczewo korzysta ze zbiorczej sieci wodociągowej - informuje burmistrz - pozostałe 0,02 proc. mieszkańców nieprzyłączonych do zbiorczej sieci wodociągowej zamieszkuje miejscowości stanowiące rozproszone osady, do których doprowadzenie zbiorczej sieci wodociągowej nie jest ekonomicznie uzasadnione.

źródło: www.ikamien.pl


komentarzy: 1, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-1 z 1

Gość • Poniedziałek [01.07.2019, 07:47:55] • [IP: 83.23.255.**]

Przecież już tych koncepcji kilka było, nawet podpisy zbierali wśród mieszkańców i a w konsekwencji cała sprawa się rypła, bo okazało się nieopłacalne dla firm . Znaczy następne 10 lub więcej lat na sambach i bez gazu

Oglądasz 1-1 z 1
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Pod koniec października rozpoczęły się prace pogłębiarskie na torze podejściowym do portu w Dziwnowie. - Wykonawca, Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. z Gdańska, wybierze z dna toru i odłoży na klapowisko morskie ponad 19 tys. metrów sześciennych urobku – informuje Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie. Koszt robót to ok. 813 tys. złotych. Mają się zakończyć w połowie listopada ■ Międzyzdroje: Na 102. koło oczyszczalni ścieków w Międzyzdrojach doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Kierowca audi zatrzymał się prze pasami do Netto, ale jadąca na nim kobieta z volkswagena nie zdążyła i najechała na na tył samochodu. ■ W Wapnicy 4 listopada około godziny 17:00 strażacy na ulicy Okrągłej brali udział w akcji gaszenia domu jednorodzinnego, w którym paliło się poddasze. Mieszkańcy i sąsiedzi próbowali ugasić budynek. Kiedy stwierdzili, że to jest niemożliwe , zaczęli ratować dobytek. Z domu ewakuowano wszystkich mieszkańców i psy ■ Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Węglorz, uprzejmie informuje, że zmianie uległ termin najbliższej sesji Rady Miejskiej w Międzyzdrojach. Zaplanowana na dzień 7 listopada sesja została przełożona na 15 listopada 2019 roku ( piątek) o godz.12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach. Za zmiany przepraszamy ■ Woliński Park narodowy serdecznie zaprasza młodzież szkolna, dzieci, grupy zorganizowane, turystów indywidualnych oraz wszystkich chętnych na zajęcia przyrodnicze z edukacji leśnej na plenerowej ścieżce edukacyjnej Leśne Wzgórze WPN. Ścieżka została zrealizowana wspólnie z Partnerem projektu - Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Zajęcia prowadzimy w poniedziałki od 10.00 do 14.00. na terenie Muzeum Przyrodniczego WPN, przy ul. Niepodległości 3 w Międzyzdrojach ■ Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim ogłasza zapisy do XXI edycji rozgrywek Kamieńskiej Amatorskiej Ligi Futsalu (KALF). Tegoroczna rywalizacja rozpoczną się w niedzielę, 17 listopada 2019 roku ■ W dniach 15 – 16 października 2019 r. w Międzyzdrojach odbyła się już druga konferencja, w ramach projektu pod nazwą „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych i przestępczych w obszarze badań genetycznych i informatycznych” ■ Nadleśnictwo Rokita przy współpracy z Gminą Golczewo zorganizowało akcję pn. „Jedno dziecko - jedno drzewo”. W Golczewie w dniu 10 października rodzice dzieci urodzonych w tym roku w okresie od stycznia do sierpnia mogli posadzić drzewa ■ Policjanci CBŚP i szczecińscy prokuratorzy proszą o kontakt osoby pokrzywdzone przez członków rozbitej zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa działała w latach 2014-2018 w Kamieniu Pomorskim i jego okolicy. Jej członkowie zajmowali się głównie przestępczością narkotykową, ale rozliczenia finansowe prowadzili w sposób bardzo brutalny. Na swoim koncie mogą mieć porwania, pobicia, wymuszenia rozbójnicze, uszkodzenia mienia i wiele innych ■