POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [18.05.2019, 19:40:09] • Międzyzdroje

„Inteligentnie o kuchni, książkach i muzyce”, czyli wieczór autorski z Anną Jurksztowicz

„Inteligentnie o kuchni, książkach i muzyce”, czyli wieczór autorski z Anną Jurksztowicz

fot. Andrzej Ryfczyński

17 maja 2019 r. w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach odbyło się „Wiosenne spotkanie z książką, kuchnią i piosenką”. Gwiazdą wieczoru była wokalistka, autorka i producentka muzyczna Anna Jurksztowicz.

Organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach, jak również Stowarzyszenie „Rodzina”. Wydarzenie zostało współfinansowane ze środków Gminy Międzyzdroje w ramach projektu „Klubik rodzinny – od juniora do seniora”. Bohaterka wieczoru, Anna Jurksztowicz, to znakomita wokalista, która pochodzi ze Szczecina. Jest znana z takich hitów jak „To tylko sny” z serialu Ranczo, „Stan pogody”, „Diamentowy kolczyk” czy „Hej, Man!”. Nagrała również piosenki do znanych seriali jak “Matki, żony i kochanki”, “Czułość i kłamstwa” czy “Na dobre i na złe”. Anna jest również autorką książki pt. „IQuchnia, czyli jak inteligentnie jeść i pić” i właśnie tej publikacji zostało poświęcone spotkanie. Moderatorem był Andrzej Ballo, poeta, felietonista, muzyk, który przeprowadził bardzo ciekawą rozmowę z Anną Jurksztowicz na temat jej wielkiej pasji, czyli gotowania. Określił on książkę autorki jako silva rerum, czyli notatki z życia codziennego. W publikacji Anna nie tylko zawarła przepisy na gotowe dania, a także jak świadomie robić zakupy, jakich narzędzi używać w kuchni albo jak sprzątać po gotowaniu. Przybyli goście mogli dowiedzieć się jak pisarka zaczynała pracę nad książką.

„Inteligentnie o kuchni, książkach i muzyce”, czyli wieczór autorski z Anną Jurksztowicz

fot. Andrzej Ryfczyński

Okazało się, że napisała ją w telefonie komórkowym. W dzisiejszej dobie technologii wystarczy notatnik w aparacie telefonicznym, program do edycji tekstów i można pisać podczas stania w korkach na autostradzie czy w kolejce po zakupy. Jurksztowicz zwróciła uwagę, jak ważne jest przygotowywanie posiłków dla najbliższych. Powinno się je robić z wielkim uczuciem, by choć odrobinę dobrej energii mogło przejść na konsumujących. Anna wspominała wiele razy podczas spotkania Marię Ochorowicz-Monatową, wielką mistrzynię w dziedzinie gotowania. To ona już w 1903 roku napisała książkę, z której możemy dowiedzieć się o fałszowaniu żywności. Jej wszystkie publikacje to prawdziwa
skarbnica wiedzy, jeśli chodzi o gotowanie i nie tylko.

„Inteligentnie o kuchni, książkach i muzyce”, czyli wieczór autorski z Anną Jurksztowicz

fot. Andrzej Ryfczyński

Zwróciła ona uwagę w tamtych czasach na higienę w kuchni. Andrzej Ballo nie omieszkał zapytać naszego gościa o tytuły rozdziałów jej książki, które nie zawsze trzeba brać dosłownie. „Zabawki kuchenne”, „Jak wykończyć męża w pięć lat”, czy „Targowisko pyszności” to naprawdę zbiór wiedzy na temat gotowania. Anna Jurksztowicz przyznała, że zawsze ma w lodówce masło klarowane, jajka ugotowane na twardo, ziemniaki w mundurkach, by zawsze móc szybko ugotować coś z niczego, kiedy zajdzie taka potrzeba. Czytelnicy mogli posłuchać o kolejnej pasji wokalistki, jaką są wina. Od wielu lat interesuje się tym trunkiem, by dziś móc powiedzieć, jakie wino jest najlepsze. Podczas spotkania przyznała - „najlepsze wino to takie, jakie nam smakuje”.

„Inteligentnie o kuchni, książkach i muzyce”, czyli wieczór autorski z Anną Jurksztowicz

fot. Andrzej Ryfczyński

Najważniejszy jest rytuał picia wina. Powinno spożywać się je z kieliszka i z każdym łykiem będzie ono smakowało inaczej. Niespodzianką dla Anny Jurksztowicz był prezent od fotografa Andrzeja Ryfczyńskiego. Ponad dwadzieścia lat temu sfotografował on Annę w Międzyzdrojach, która przebywała w Międzyzdrojach ze swoją mamą. Były to okres bardzo ostrej zimy, co uwieczniono na zdjęciach. Wokalista była bardzo wzruszona podarunkiem. Był to przerywnik przed kolejną częścią spotkania, podczas której gwiazda wieczoru wraz z Andrzejem Ballo, który jej akompaniował, wykonali kilka utworów dla przybyłych gości. Znane i mniej znane piosenki Anna wykonała z wielką pasją. Jej kontakt z publicznością sprawił, że wszyscy na sali śpiewali razem z piosenkarką. Nie obyło się bez wzruszeń, oklasków i bisów. Na zakończenie spotkania można było nabyć książkę oraz płyty wokalistki i ustawić się w kolejce po autograf. Dziękujemy Hotelowi Aurora Family&Spa oraz Dyrektorowi i pracownikom Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach za pomoc w zorganizowaniu spotkania. Wieczór z Anną Jurksztowicz okazał się wisienką na torcie zorganizowanego Tygodnia Bibliotek w naszym mieście.

„Inteligentnie o kuchni, książkach i muzyce”, czyli wieczór autorski z Anną Jurksztowicz

fot. Organizator

Bibliotekarze

„Inteligentnie o kuchni, książkach i muzyce”, czyli wieczór autorski z Anną Jurksztowicz

fot. Andrzej Ryfczyński


komentarzy: 3, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-3 z 3

Gość • Niedziela [19.05.2019, 12:03:27] • [IP: 80.245.177.***]

Andżelika bardzo dobrze wykonuje swoją pracę, sporo się dzieje.

Gość • Niedziela [19.05.2019, 10:35:00] • [IP: 37.47.191.**]

Wspaniała impreza. Dziękujemy

Gośćbodzio • Sobota [18.05.2019, 22:37:40] • [IP: 89.174.73.**]

Fatalne wypowiedzi moderatora niejakiego Andrzeja Ballo, z jego ust padały takie stwierdzenia że Polacy to złodzieje i pijacy to pytam co on robi w takim towarzystwie. My na tle zachodu wypadamy całkiem dobrze to oni mają 0, 5 a nawet 0, 8 promila bo nigdy do końca nie trzeźwieją.Finowie nie czekają do soboty i już w środę dają w palnik.

Oglądasz 1-3 z 3
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ We wtorek w pierwszj części dnia na północy kraju, następnie również na zachodzie oraz w centrum spodziewane są silne porywy wiatru wiejącego z północnego-zachodu i zachodu o prędkości maksymalnej do 70-80 km/h. ■ Prognozuje się wystąpienie na wybrzeżu silnego, północno-zachodniego wiatru osiągającego w porywach 70-75 km/h. ■ W dniu 16.09.2019 r. o godz. 12.30 odbedzie się podpisanie umów na dofinansowanie inwestycji na drogach Powiatowych z funduszu Dróg Samorządowych. Spotkanie odbędzie się w Sali Konferencyjnej w Starostwie Powiatowym ■ Wojewódzkie Dni Pszczelarza oraz Dożynki Gminne - 7 września godz. 14:00, Stadion Miejski w Kamieniu Pomorskim ■ 7 września na terenie podzamcza przy wieży zamkowej w Golczewie odbędzie się akcja Narodowe Czytanie. W tym dniu Stowarzyszenie Społeczny Komitet Remontu Kościoła Parafialnego w Golczewie jest również organizatorem imprezy pn. „Spotkajmy się na wzgórzu zamkowym w Golczewie” w ramach, której organizatorzy chcą zachęcić organizacje pozarządowe do wspólnej debaty związanej z wieżą zamkową. W programie wydarzenia znajdzie się także miejsce na wspólne czytanie jednej z nowel Bolesława Prusa pt. „Katarynka”. Akcja Narodowe Czytanie w Golczewie organizowana jest po raz pierwszy i została oficjalnie zgłoszona do ogólnopolskiego wydarzenia. Głównym promotorem całej akcji jest Prezydent RP. ■