POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Niedziela [19.05.2019, 11:32:27] • zachodniopomorskie

Na Pomorzu Zachodnim rusza pilotażowy program antysmogowy. 38,5 mln zł na wymianę starych pieców i termomodernizację

Na Pomorzu Zachodnim rusza pilotażowy program antysmogowy. 38,5 mln zł na wymianę starych pieców i termomodernizację

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Proste zasady ubiegania się o dofinansowanie, kwota wsparcia do 7,5 tys. zł przy wymianie starego źródła ciepła i od 25 tys. do 50 tys. zł przy termomodernizacji oraz brak kryteriów dochodowych to główne założenia Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego przygotowywanego przez Urząd Marszałkowski. Ruszają pierwsze nabory dla gmin.

Możliwość wprowadzenia programu antysmogowego ze wsparciem środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 to wynik pozytywnie zakończonych w lipcu 2018 r. negocjacji z Komisją Europejską. Wcześniej takiej możliwości nie było.

– Jak już wielokrotnie podkreślałem, czyste powietrze to nasza wspólna sprawa. Na Pomorzu Zachodnim sprzymierzeńcem w walce ze smogiem okazała się Unia Europejska. Zielone światło z Brukseli pozwala nam uruchomić pierwsze konkursy dla gmin. Szacujemy, że zarezerwowane w pilotażowym programie środki pozwolą na wymianę 1,5 tys. przestarzałych kotłów i termomodernizację ok. 400 domów jednorodzinnych – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zachodniopomorski Program Antysmogowy to tzw. projekt parasolowy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności gminy złożą wniosek o dofinansowanie ze środków RPO WZ, w imieniu swoich mieszkańców. Następnie, po rozstrzygnięciu przez Urząd Marszałkowski konkursów dla gmin, mieszkańcy będą składać uproszczone wnioski o pomoc finansową już w swoich miejscowościach. Wniosek taki będzie zawierać m.in. informację o mocy likwidowanego źródła ciepła, lokalizacji inwestycji oraz potwierdzenie prawa do dysponowania nieruchomością.

Budżet pilotażowego programu stanowią środki zarezerwowane w dwóch działaniach:
• Działanie 2.14. Poprawa jakości powietrza – Zachodniopomorski Program Antysmogowy.
Z tych środków gminy będą mogły finansować likwidowanie szkodliwego dla środowiska źródła ciepła, a więc pieca węglowego lub kotła na węgiel i zastąpienie go nową jednostką wytwarzającą ciepło w oparciu o spalanie gazu lub inne źródło energii.
• Działanie 2.15. Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – Zachodniopomorski Program Antysmogowy. Z tych środków prowadzona będzie termomodernizacja budynków jednorodzinnych wraz ze zmianą indywidualnych systemów ogrzewania na bardziej ekologiczne.

Mieszkańcy wybranych w konkursie gmin będą mogli ubiegać się o wsparcie do 7,5 tys. zł przy wymianie kotła i od 25 tys. do 50 tys. zł do w przypadku termomodernizacji z wymianą źródła ciepła w budynku jednorodzinnym. Na wykonanie audytu energetycznego będzie można uzyskać wsparcie w wysokości 1500 zł. Należy zaznaczyć, że ryczałt nie będzie uzależniony od dochodów rodziny.

Pierwszy nabór wniosków dla gmin potrwa od 28 maja do 30 lipca 2019 r. Rozstrzygniecie konkursu planowane jest w listopadzie 2019 r.

Gmina w jednym naborze w przypadku działania 2.14 może starać się o maksymalne dofinansowanie w wysokości 4 312 500 zł, a w działaniu 2.15 to kwota 4 600 000 zł. Program umożliwia również zwiększenie puli dostępnych środków dla odbiorców końcowych poprzez wniesienie wkładu własnego przez gminy.

Warto przypomnieć, że zachodniopomorski marszałek już w roku 2017, w odpowiedzi na wygaszane przez rząd programy inwestycji i ochrony powietrza takie jak Kawka czy Prosument, przygotował Zachodniopomorski Program Antysmogowy, który był gotowy do wdrożenia przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Wtedy jednak Rada Nadzorcza WFOŚiGW nie przyznała dotacji na ten cel, co de facto oznaczało opóźnienie walki ze smogiem na Pomorzu Zachodnim. Pozytywnie zakończone negocjacje w lipcu 2018 r. z KE pozwoliły na wprowadzenie w obecnej formie pilotażowego programu antysmogowego.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 5, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-5 z 5

Mag Da Lena • Poniedziałek [20.05.2019, 15:22:24] • [IP: 37.248.214.**]

no a no właśnie czy tylko gazowe / elektryczne kotły, piece się liczą jako te tak zwane ekologiczne ? cz np termo kominki na pelet też?

Gość • Niedziela [19.05.2019, 16:57:11] • [IP: 83.21.50.***]

Najpierw trzeba kupić piec dopiero ewentualne dofinansowanie.

Mieszkaniec Unina • Niedziela [19.05.2019, 12:47:29] • [IP: 83.168.86.***]

Ciekawe czy nasza pani Burmistrz wystąpi z wnioskiem o te pieniądze? Z chęcią zamontuje pięć gazowy w mieszkaniu zamiast kopciucha na drzewo i węgiel! Nawet jeśli część pieniędzy dadzą na ten cel to z chęcią skorzystam! Zawsze to pare groszy do przodu!

Gość • Niedziela [19.05.2019, 12:28:37] • [IP: 37.7.184.**]

zapewne bedzie wiazalo sie to z wzieciem pozyczki w banku jak to zwykle bywa przy tych ich super eco projektach do bani!!

Mieszkaniec Unina • Niedziela [19.05.2019, 12:28:22] • [IP: 5.173.145.***]

Ciekawe czy nasza pani Burmistrz wystąpi z wnioskiem o te pieniądze? Z chęcią zamontuje pięć gazowy w mieszkaniu zamiast kopciucha na drzewo i węgiel! Nawet jeśli część pieniędzy dadzą na ten cel to z chęcią skorzystam! Zawsze to pare groszy do przodu!

Oglądasz 1-5 z 5
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ We wtorek w pierwszj części dnia na północy kraju, następnie również na zachodzie oraz w centrum spodziewane są silne porywy wiatru wiejącego z północnego-zachodu i zachodu o prędkości maksymalnej do 70-80 km/h. ■ Prognozuje się wystąpienie na wybrzeżu silnego, północno-zachodniego wiatru osiągającego w porywach 70-75 km/h. ■ W dniu 16.09.2019 r. o godz. 12.30 odbedzie się podpisanie umów na dofinansowanie inwestycji na drogach Powiatowych z funduszu Dróg Samorządowych. Spotkanie odbędzie się w Sali Konferencyjnej w Starostwie Powiatowym ■ Wojewódzkie Dni Pszczelarza oraz Dożynki Gminne - 7 września godz. 14:00, Stadion Miejski w Kamieniu Pomorskim ■ 7 września na terenie podzamcza przy wieży zamkowej w Golczewie odbędzie się akcja Narodowe Czytanie. W tym dniu Stowarzyszenie Społeczny Komitet Remontu Kościoła Parafialnego w Golczewie jest również organizatorem imprezy pn. „Spotkajmy się na wzgórzu zamkowym w Golczewie” w ramach, której organizatorzy chcą zachęcić organizacje pozarządowe do wspólnej debaty związanej z wieżą zamkową. W programie wydarzenia znajdzie się także miejsce na wspólne czytanie jednej z nowel Bolesława Prusa pt. „Katarynka”. Akcja Narodowe Czytanie w Golczewie organizowana jest po raz pierwszy i została oficjalnie zgłoszona do ogólnopolskiego wydarzenia. Głównym promotorem całej akcji jest Prezydent RP. ■