POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [18.05.2019, 09:07:01] • Szczecin

Europejska polityka rolna w nowej perspektywie

Europejska polityka rolna w nowej perspektywie

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Wsparcie dochodów, zwiększenie konkurencyjności, poprawa pozycji rolników w łańcuchu wartości, przeciwdziałanie i przystosowanie do zmiany klimatu, a także ochrona przyrody i krajobrazu to główne cele wspólnej europejskiej polityki rolnej po 2020 r. Tej tematyce poświęcone były spotkania, które odbyły się w Operze na Zamku w Szczecinie w dniach 14 i 15 maja br. Uczestniczyli w nich m.in. przedstawiciel Komisji Europejskiej Mariusz Lęgowski oraz wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa.

- Nowa perspektywa finansowa to nowe wyzwania, także dla województwa zachodniopomorskiego. Negocjacje budżetu Unii Europejskiej na nowy okres programowania 2021-2027 nabierają tempa, bardzo ważne dla interesów Polski jest wynegocjowanie jak najlepszych warunków dla kraju, a co za tym idzie dla naszego regionu. Pomorze Zachodnie przez ostatnie 15 lat członkowstwa Polski w UE zmieniło się w sposób zauważalny lecz potrzebujemy dalszego rozwoju w wielu dziedzinach, a przede wszystkim na obszarach wiejskich, gdzie wciąż brakuje podstawowych inwestycji infrastrukturalnych tj. budowa dróg lokalnych i gospodarka wodno-ściekowa - mówił wicemarszałek Jarosław Rzepa.

Podczas spotkań, które odbyły się 14 i 15 maja w Szczecinie, omówione zostały sposoby wdrażania planów strategicznych, elementy nowej architektury środowiskowej i klimatycznej, a także wyzwania przed jakimi stoi unijny sektor rolnictwa i obszary wiejskie. Mówiono o płatnościach bezpośrednich, które nadał będą podstawową rolą w stabilizowaniu dochodów rolników, a także o tym, że wsparcie będzie w większym stopniu trafiało do małych i średnich gospodarstw. Znaczna część środków zostanie przeznaczona na działania korzystne dla klimatu i środowiska oraz na rozwój obszarów wiejskich.

- W przyszłej perspektywie komisja proponuje na potrzeby wspólnej polityki rolnej budżet w wysokości 365 mld EUR. Oznacza to, że polityka ta będzie stanowić prawie jedną trzecią całkowitego budżetu Unii Europejskiej. Dodatkowo, kwota 10 mld EUR z programu „Horyzont Europa” przeznaczona zostanie na wsparcie badań naukowych i innowacji związanych z żywnością, rolnictwem, rozwojem obszarów wiejskich i biogospodarką.- mówił podczas spotkania Mariusz Lęgowski, przedstawiciel Komisji Europejskiej i pracownik Dyrekcji Generalnej Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich z siedzibą w Brukseli.

Główne cele nowej wspólnej polityki rolnej to m.in. wsparcie dochodów, zwiększenie konkurencyjności, poprawa pozycji rolników w łańcuchu wartości, przeciwdziałanie i przystosowanie do zmiany klimatu, a także ochrona przyrody i krajobrazu oraz wsparcie młodych rolników i bezpieczeństwo żywności.

W spotkaniach udział wzięli wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa, przedstawiciel Komisji Europejskiej i pracownik Dyrekcji Generalnej Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich z siedzibą w Brukseli Mariusz Lęgowski, przedstawiciele samorządów woj. Kujawsko-Pomorskiego, Lubuskiego i Wielkopolskiego, jednostek samorządu terytorialnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, a także lokalnych grup działania oraz stowarzyszeń rolniczych.


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Pod koniec października rozpoczęły się prace pogłębiarskie na torze podejściowym do portu w Dziwnowie. - Wykonawca, Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. z Gdańska, wybierze z dna toru i odłoży na klapowisko morskie ponad 19 tys. metrów sześciennych urobku – informuje Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie. Koszt robót to ok. 813 tys. złotych. Mają się zakończyć w połowie listopada ■ Międzyzdroje: Na 102. koło oczyszczalni ścieków w Międzyzdrojach doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Kierowca audi zatrzymał się prze pasami do Netto, ale jadąca na nim kobieta z volkswagena nie zdążyła i najechała na na tył samochodu. ■ W Wapnicy 4 listopada około godziny 17:00 strażacy na ulicy Okrągłej brali udział w akcji gaszenia domu jednorodzinnego, w którym paliło się poddasze. Mieszkańcy i sąsiedzi próbowali ugasić budynek. Kiedy stwierdzili, że to jest niemożliwe , zaczęli ratować dobytek. Z domu ewakuowano wszystkich mieszkańców i psy ■ Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Węglorz, uprzejmie informuje, że zmianie uległ termin najbliższej sesji Rady Miejskiej w Międzyzdrojach. Zaplanowana na dzień 7 listopada sesja została przełożona na 15 listopada 2019 roku ( piątek) o godz.12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach. Za zmiany przepraszamy ■ Woliński Park narodowy serdecznie zaprasza młodzież szkolna, dzieci, grupy zorganizowane, turystów indywidualnych oraz wszystkich chętnych na zajęcia przyrodnicze z edukacji leśnej na plenerowej ścieżce edukacyjnej Leśne Wzgórze WPN. Ścieżka została zrealizowana wspólnie z Partnerem projektu - Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Zajęcia prowadzimy w poniedziałki od 10.00 do 14.00. na terenie Muzeum Przyrodniczego WPN, przy ul. Niepodległości 3 w Międzyzdrojach ■ Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim ogłasza zapisy do XXI edycji rozgrywek Kamieńskiej Amatorskiej Ligi Futsalu (KALF). Tegoroczna rywalizacja rozpoczną się w niedzielę, 17 listopada 2019 roku ■ W dniach 15 – 16 października 2019 r. w Międzyzdrojach odbyła się już druga konferencja, w ramach projektu pod nazwą „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych i przestępczych w obszarze badań genetycznych i informatycznych” ■ Nadleśnictwo Rokita przy współpracy z Gminą Golczewo zorganizowało akcję pn. „Jedno dziecko - jedno drzewo”. W Golczewie w dniu 10 października rodzice dzieci urodzonych w tym roku w okresie od stycznia do sierpnia mogli posadzić drzewa ■ Policjanci CBŚP i szczecińscy prokuratorzy proszą o kontakt osoby pokrzywdzone przez członków rozbitej zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa działała w latach 2014-2018 w Kamieniu Pomorskim i jego okolicy. Jej członkowie zajmowali się głównie przestępczością narkotykową, ale rozliczenia finansowe prowadzili w sposób bardzo brutalny. Na swoim koncie mogą mieć porwania, pobicia, wymuszenia rozbójnicze, uszkodzenia mienia i wiele innych ■