POGODA

Reklama

Wydarzenia

iswinoujscie.pl • Sobota [18.05.2019, 17:35:40] • zachodniopomorskie

Modelowe trasy rowerowe Pomorza Zachodniego

Modelowe trasy rowerowe Pomorza Zachodniego

fot. Organizator

Najpierw samorządowcy z Wielkopolski, a teraz Dolnośląska Kraina Rowerowa chce czerpać wiedzę z doświadczeń Pomorza Zachodniego w tworzeniu tras rowerowych. Tym co szczególnie interesuje jest sposób prowadzenia inwetycji, oraz ich jakość. Wizyta była okazją do rozmów, ale i sprawdzenia zachodniopomorskich szlaków na rowerze i wycieczki z Godkowa do Siekierek.

- Nasi mieszkańcy i turyści poszukują ciekawych szlaków rowerowych. Jak widać, poszukują ich również inni samorządowcy, którzy chcą czerpać z zachodniopomorskich doświadczeń. To bardzo dobry sygnał, bo na popularyzacji turystyki rowerowej zyskają wszyscy. – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Nawet dwa tygodnie na rowerze, na Pomorzu Zachodnim. Stworzona przez marszałka Olgierda Geblewicza wizja spójnego produktu turystycznego opartego na pasji do rowerów i turystyki aktywnej spotkała się z zainteresowaniem kilkudziesięciu zachodniopomorskich gmin i powiatów. Samorządy zdecydowały się na partycypowanie w kosztach budowy oraz utrzymania nowych szlaków, które docelowo będą liczyć aż 1120 km. Głównym źródłem finansowania inwestycji jest Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 (85%) zarządzany przez Urząd Marszałkowski, który do inwestycji również środki z własnego budżetu (7,5%), a podobną kwotę wkład samorządu (7,5%), na terenie którego powstaje infrastruktura. W tak wypracowanym modelu funkcję lidera-inwestora, w imieniu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego pełni Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich, który kilometr po kilometrze odbiera kolejne inwestycje. Ten mechanizm się świetnie sprawdza.

- W ubiegłym roku zbudowaliśmy ponad 110 km tras rowerowych, w tym ruszymy z budową i oznakowaniem kolejnych 322 km. Obecnie prowadzona jest dokumentacja projektowa dla prawie pół tysiąca kilometrów tras. Skala naszych inwestycji budzi spore zainteresowanie. – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

O wykorzystaniu turystyki rowerowej do poznania regionu myślą kolejne samorządy. Jednym z przykładów jest Stowarzyszenie Gmin i Powiatów "Dolnośląska Kraina Rowerowa", który tworzy 14 samorządów. Na początku maja na Pomorzu Zachodnim gościła delegacja starostów, wójtów i burmistrzów zrzeszonych w stowarzyszeniu.

Budowane w zachodniopomorskiem trasy rowerowe stanowią dla innych regionów przykład jakości oraz sposobu prowadzenia inwestycji. Delegacji samorządowców z Dolnego Śląska przewodził Robert Lewandowski - Burmistrz Żmigrodu, a zarazem prezes Dolnośląskiej Krainy Rowerowej. Goście wysłuchali prelekcji Wandy Nowotarskiej - Pełnomocnika Marszałka ds. komunikacji rowerowej, a także mieli okazję poznać doświadczenia Burmistrzów Morynia i Cedyni – Józefa Piątka oraz Adama Zarzyckiego. Samorządowcy z Dolnego Śląska przejechali trasę Pojezierzy Zachodnich na odcinku stacja kolejowa Godków – Siekierki. Po drodze podziwiali sposób wykonania trasy jak i walory widokowe Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Przejazd zakończył się przy moście w Siekierkach, gdzie wkrótce rozpocznie się inwestycja przystosowania go do ruchu rowerowego. Następnego dnia samorządowcy zapoznali się z siecią tras rowerowych po stronie niemieckiej, korzystając z promu w Gozdowicach pokonali na rowerach odcinek Gozdowice – Osinów Dolny.

Była to już druga, po przedstawicielach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, wizyta studyjna samorządowców na trasach rowerowych Pomorza Zachodniego.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ We wtorek w pierwszj części dnia na północy kraju, następnie również na zachodzie oraz w centrum spodziewane są silne porywy wiatru wiejącego z północnego-zachodu i zachodu o prędkości maksymalnej do 70-80 km/h. ■ Prognozuje się wystąpienie na wybrzeżu silnego, północno-zachodniego wiatru osiągającego w porywach 70-75 km/h. ■ W dniu 16.09.2019 r. o godz. 12.30 odbedzie się podpisanie umów na dofinansowanie inwestycji na drogach Powiatowych z funduszu Dróg Samorządowych. Spotkanie odbędzie się w Sali Konferencyjnej w Starostwie Powiatowym ■ Wojewódzkie Dni Pszczelarza oraz Dożynki Gminne - 7 września godz. 14:00, Stadion Miejski w Kamieniu Pomorskim ■ 7 września na terenie podzamcza przy wieży zamkowej w Golczewie odbędzie się akcja Narodowe Czytanie. W tym dniu Stowarzyszenie Społeczny Komitet Remontu Kościoła Parafialnego w Golczewie jest również organizatorem imprezy pn. „Spotkajmy się na wzgórzu zamkowym w Golczewie” w ramach, której organizatorzy chcą zachęcić organizacje pozarządowe do wspólnej debaty związanej z wieżą zamkową. W programie wydarzenia znajdzie się także miejsce na wspólne czytanie jednej z nowel Bolesława Prusa pt. „Katarynka”. Akcja Narodowe Czytanie w Golczewie organizowana jest po raz pierwszy i została oficjalnie zgłoszona do ogólnopolskiego wydarzenia. Głównym promotorem całej akcji jest Prezydent RP. ■