POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [11.05.2019, 19:01:08] • Kamień Pomorski

„Okiem pana Marcina”: 5 I 1274 nadanie praw miejskich Kamieniowi

„Okiem pana Marcina”:  5 I 1274 nadanie praw miejskich Kamieniowi

fot. Organizator

W tym wpisie przyjrzymy się treści przywilejowi lokacyjnemu, czyli oficjalnemu uznaniu Kamienia jako miasto, czemuś co powinno być wyeksponowane w okolicach ratusza.

Został on przetłumaczony z łaciny przez pana Zygmunta Kubisę i opublikowany w książce pana Włodzimierza Stępińskiego ''Kamień Pomorski w XII i XIII wieku'' z roku 1975. Dokument lokacyjny dla naszego miasta jest znany jedynie z odpisów, ponieważ oryginał się nie zachował. Oto jego treść:

5 stycznia 1274. Dymin

Barnim, z łaski bożej książę Słowian wszystkim do wiadomości po wsze czasy. Ponieważ, wszystko, co istnieje pod słońcem i księżycem zgodnie z upływem czasu zmienia się i następuje jedno po drugim, wydaje się być rzeczą nieodzowną i korzystną, aby postanowienia władców, które powinny zachować swą moc z pokolenia na pokolenie i były sporządzone na piśmie i potwierdzone przez właściwych świadków, aby całkowicie odciąć drogę i sposobność czynienia zła ludziom złym i przebiegłym. Dlatego chcemy podać do wiadomości i obecnie żyjącym i potomnym, że miłym nam burmistrzom i mieszczanom miasta Kamienia, miastu Kamieniowi naszemu oddajemy za radą naszych wasali w posiadanie prawo niemieckie. Aby zaś wyżej wymienionemu miastu naszemu zapewnić lepszy rozwój na prawie niemieckim dodajemy w posiadanie rzeczonemu już miastu naszemu Kamieniowi i jego mieszczanom czterdzieści włók ziemi, które do tego miasta należał w czasach Słowian i pola wsi noszącej nazwę Yatik z przyległościami wolne od wszelkich ciężarów. Darujemy oprócz tego miastu naszemu Kamieniowi i mieszczanom las, który zwie się Zastan i łąki i pastwiska ze wszystkim, co zawierają, które leżą między Świętoujściem a Dziwnowem i słonym morzem i Zalewem Kamieńskim. Na tym zalewie, który nazywa Zalewem Kamieńskim daliśmy tym mieszczanom miasta naszego Kamienia pełną swobodę i możność połowów i łowienia ryb małymi sieciami czy jakimkolwiek innym sprzętem służącym do łowienia ryb z wyjątkiem łapania na niewód, bo na to im nie zezwalamy. Nadaliśmy temuż miastu Kamieniowi i jego mieszkańcom prawo lubeckie, aby mieli taką sytuację prawną, aby rządzili i korzystali z przysługujących im praw, sprawowali sądy i orzekali według procedury i postanowień prawa miasta Lubeki i aby ci mieszczanie miasta naszego Kamienia, gdy będą mieli sprawę, aby w mieście naszym Gryfii wyroki sądowe wydane na podstawie przysługujących im praw zanosili i przekładali. Ci nasi mieszczanie kamieńscy będą całkowicie wolni od opłat celnych i ungeldu w całym naszym państwie, jak wolni są od tego inni mieszczanie, którzy w naszych posiadłościach i w naszych miastach handlują. Ponadto nadaliśmy miastu naszemu przywilej dany uprzednio wszystkim na nowo wchodzącym i na podstawie naszej szczególnej łaski pełną wolność na trzy lata. Ponadto przyrzekliśmy mieszczanom kamieńskim, że nosimy się z zamiarem otoczyć miasto Kamień murem i zabezpieczyć palisadą, ale nie poczyniliśmy żadnych przyrzeczeń na temat wykopania fosy. Postanowiliśmy, aby most, który prowadzi nad Zalewem w kierunku wsi Yatik, był wolny od cła i jakichkolwiek innych obciążeń. Również daliśmy tymże mieszczanom kamieńskim pełną swobodę obcinania i ścinania drzewa w ziemi kamieńskiej, nad Odrą i koło Regalicy i w sąsiedztwie świeżego morza dla wznoszenia domów lub na opał, gdzie im się będzie podobało i widziało.

Jeśli zaś mieszczanie lub niektórzy z mieszczan kamieńskich w połowach na słonym morzu będą chcieli łowić ryby lub swoimi sieciami lub sprzętem o ile ono rozciąga się przy ziemi kamieńskiej, ich wiosła lub sieci ogłaszamy wolnymi od wszelkich opłat jako nam lub naszym następcom się należy z tego tytułu. Gdy inni spoza naszych dziedzin przybędą na dłużej do miasta Kamienia ze swoimi ludźmi w celach handlowych przybędą, aby kupować lub sprzedawać, będą nam płacić cło, jak to jest ustanowione w mieście Gryfii i jako ono tam obowiązuje. Aby zaś to wszystko w mocy niepodważone i nienarażone na szwank trwało po wieczne czasy poleciliśmy dać naszym mieszczanom kamieńskim jako świadectwo niniejszy dokument dla większej powagi opatrzony naszą pieczęcią. Świadkami niniejszego są: Konrad prepozyt kapituły szczecińskiej, Konrad z Maszewa, Jan Romele, Jan de Brelin, Fryderyk de Hindenbourgh, Herman de Hackenbrecke, Dawid, Henryk Wilk, Otto de Lo, Fryderyk de Palude z bratem swoim Hermanem de Palude, Jan Wleps, Fryderyk Wleps, Bernard de Heydebrecke, Jan Scolentyn, Willekinus Stoltevoth, rycerze i pozostali, którzy zasługują na wiarę. Zarządzono i wydano w Dyminie roku pańskiego 1274 piątego stycznia.

Do treści, dołączono komentarz i przypisy dzięki, którym możemy wyjaśnić kilka kłopotliwych fragmentów. Pierwszą kwestią jest wzmianka o włókach. W mocnym uproszczeniu jedna włóka prawdopodobnie oznaczała około 10 hektarów, więc w przywileju jest mowa o 400 hektarach ziemi ornej, niezależnych od wsi Yatik (prawdopodobnie dzisiejsze Jatki), które to miały w opinii pana Włodzimierza obejmować kolejne 120 hektarów. Jeden hektar to to pole powierzchni kwadratu, którego bok to 100 metrów

Kolejnym kłopotliwym fragmentem jest ''które do tego miasta należały w czasach Słowian'', w opinii badacza chodził o okres kiedy to miasto zamieszkiwali Słowianie. Niemieckie duchowieństwo zaś miało wówczas mieszkać na terenie osiedla katedralnego. Słowianie z czasem zostali ''wypchnięci'' na tzw. wiki, o tym w późniejszych wpisach.

Termin ''niewody'' to prawdopodobnie określenie na duże sieci, które wówczas uważano za szkodliwe jako niszczące narybek i raniące mniejsze ryby. Zakaz obowiązywał również instytucje kościelne.

We fragmencie ''w sąsiedztwie świeżego morza'' raczej jest mowa o Zalewie Wielkim i Małym.

Dokument lokacyjny, czyli nadanie praw miejskich nie oznaczał tak naprawdę początku miasta. Stanowił raczej zaakceptowanie obecnej już sytuacji. W kwestii naszego miasta miał również uregulować stosunki prawne między tutejszymi Słowianami i przybyłymi z zachodu osadnikami, głównie Niemcami. Z biegiem lat prawa miejskie ulegały zmianom, w miarę potrzeb funkcjonowania miasta.

W następnych wpisach przyjrzymy się drodze Kamienia od słowiańskiego grodu, przez wojny z Danią, aż po powstanie miasta lokacyjnego. Na załączonej ilustracji znajduje się pieczęć księcia Barnima I zwanego Dobrym, z symbolem branym za znak zakonu Templariuszy. Pełna wersja wpisu z linkami i dodatkowymi ilustracjami, znajduje się na blogu pod tym linkiem:

lepszykamien.wordpress.com/kamien-pomorski/

Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com


komentarzy: 7, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-7 z 7

Gość • Niedziela [12.05.2019, 17:37:26] • [IP: 188.47.108.***]

Hah, Marcin przybliża historię. Weź idź człowieku do biblioteki.

Gośćas • Niedziela [12.05.2019, 11:54:32] • [IP: 195.191.162.***]

A mnie się podoba co pan Marcin robi przybliża nam historie naszych obecnych ziem w pigułce i za to go będę chwalić i czytam każdy jego artykuł. Pisz pan dalej takich jak ja jest więcej i nie tylko słuchaczów Uniwersytetu Trzeciego Wieku jak tu ktoś nadmienił . Dziękuję panu panie Marcinie za ten okruch historii i proszę o nas nie zapominać.

Gość • Niedziela [12.05.2019, 11:24:55] • [IP: 37.47.170.**]

panie Marcinie, daj sobie pan swiety spokoj z powielaniem odkryc google, ktore kazdy czytelnik sam sobie wynajdzie i wystawi recencje. Czym pan chcesz zablysnac? Do redakcji: czy jest u Was na etaccie? Dajcie spokij z jego stwierdzeniami

Gość • Niedziela [12.05.2019, 08:50:59] • [IP: 83.23.185.**]

Wykładaj słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wiek gratis.

Gość • Sobota [11.05.2019, 22:08:37] • [IP: 83.23.169.*]

Pan Marcinek ciężko zapie...a jako archeolog, codziennie na wykopaliskach, a wolnym czasie pisze i się dokształca, a nie udaje że pracuje.

Gość • Sobota [11.05.2019, 21:17:18] • [IP: 37.47.176.***]

Marcinku, a coś od siebie? Jakaś inicjatywa? A nie, bo przecież to trzeba wstać z wygodnego fotela, z domu wyjść, a tak można xero książek walić i wirtualnie krytykować.

Gość • Sobota [11.05.2019, 19:07:02] • [IP: 83.23.185.**]

Przestań nawijać.

Oglądasz 1-7 z 7
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Zastanawiacie się co robią wasze zwierzęta, kiedy nie ma was w domu? Kino Eva zaprasza na film! ■ W niedzielne popołudnie po godzinie 17.00 syreny strażackie dały znać mieszkańcom, że gdzieś się pali. Do gaszenia domu przyjechało aż 6 jednostek straży pożarnej. Najszybciej byli strażacy po sąsiedzku z Dargobądza. Zaczęło się od komina na poddaszu. Wąskie strome schody były największą przeszkodą. Trzeba dodać, że mieszkańcy i sąsiedzi podjęli próbę gaszenia ognia, jednak małe ciśnienie i cienki przewód nie dawały szansy na ugaszenie pożaru, ale na tyle było to skuteczne, że zostało obronione wejście na poddasze i strażacy mogli szybko dotrzeć do mocno płonącego dachu. Dzieci z domu wyprowadził sąsiad, a do podtrutego ofiarnie gaszącego mieszkańca przyjechało pogotowie ratunkowe ■ Z uwagi na upalną pogodę od kilku dni wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach. Wilgotność ściółki leśnej utrzymuje się na poziomie 10 %, co oznacza, że nawet najmniejszy bodziec cieplny (iskra, rozgrzany układ wydechowy pojazdu, rzucony niedopałek papierosa) może wywołać pożar. Apelujemy o ostrożność podczas pobytu w lesie. W razie pożaru prosimy o powiadomienie straży pożarnej pod nr 998 lub 112 ■ Rozpoczęła się akcja protestacyjna związków zawodowych, które działają w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa. Powodem oflagowania siedzib są między innymi bardzo niskie zarobki. Jak powiedział nam jeden z pracowników, przedstawiciel związków zawodowych SARu - Jesteśmy jedyną grupą pracowniczą, która dotyka wręcz dyskryminacja, bo za każdą godzinę bycia w gotowości by podjąć akcję ratowniczą dostajemy zaledwie 2 zł i 57 groszy. Jest to niezgodne z jakimikolwiek przepisami. Próbujemy rozmawiać z dyrekcją na ten temat od wielu miesięcy. A od lutego jesteśmy w sporze zbiorowym. Niestety od tego czasu dyrekcja nie znalazła czasu na rozmowę z nami ■ Mężczyzna jadący w kierunku Świnoujścia, przysnął za kierownicą. Miało to miejsce koło Płocina, na wzniesieniu DK3. Samochód zjechał do rowu. W czwartek o godzinie 9.00, kierowca ze Świnoujścia, wracając do domu, zasnął za kierownicą. Miało to miejsce na wzniesieniu drogi krajowej nr.3, koło Płocina ■ Na parkurze Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Benicach odbyły się kolejne zawody jeździeckie. Rozgrywano je w siedmiu kategoriach. Pogoda dopisała, a organizatorzy zadbali o liczne dodatkowe atrakcje ■ Znaleziono jacht. Gdzie jest jego załoga? Znaleziony na mieliźnie jacht z pewnością miał załogę. Nikogo na nim jednak nie ma. W akcję poszukiwawczą zaangażowały się służby SAR, WOPR i jednostka pływająca Straży Granicznej z Pomorskiego dywizjonu. Oprócz pontonu SAR do akcji zaangażowano policyjną łódź i drona. Na Zalewie Szczecińskim, niedaleko jeziora Wicko trwają poszukiwania osoby lub osób, które wczoraj wypłynęły jachtem na ten akwen ■ CBA składa zawiadomienie do prokuratury ws. nieprawidłowości w gminie Międzyzdroje ■ ENEA informuje: Ostromice bez prądu - sprawdź, kiedy 2019-06-07, w godzinach: 08:00-10:00, 15:00-17:00 w miejscowości Ostromice 58, 59, 60, maszt GSM ■ Pociąg relacji Świnoujście - Warszawa przejechał mężczyznę. Po godzinie 21.00 na wysokości Wysokiej Kamieńskiej doszło do tragicznego wypadku. Mężczyzna wpadł pod pociąg pośpieszny, który jechał w kierunku Szczecina. Ofiara wypadku straciła życie na miejscu ■ PIS w Kamieniu Pomorskim domaga się rzeczywistych działań w sprawie szpitala ■