POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [11.05.2019, 20:29:13] • Szczecin

75. rocznica Bitwy o Monte Cassino. Harcerska Wyprawa Pamięci

Blisko 200 harcerzy z Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP weźmie udział w obchodach rocznicowych na wzgórzach Monte Cassino oraz w czuwaniu przy grobach Polaków, poległych podczas zdobywania klasztoru. W niedzielę 12 maja o godzinie 16.30 ze Szczecina wyruszy Harcerska Wyprawa Pamięci. W pożegnaniu harcerzy planowany jest udział marszałka Olgierda Geblewicza, który objął wyprawę Patronatem Honorowym.

W tym roku przypada 75. rocznica bitwy o Monte Cassino – jednej z najbardziej znaczących bitew II wojny światowej. Harcerze, którzy od lat odwiedzają polskie cmentarze wojenne we Włoszech, tym razem postanowili w sposób szczególny uczcić pamięć żołnierzy, którzy przelali swą krew w drodze do Ojczyzny. Blisko 200 harcerzy z Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP weźmie udział w obchodach rocznicowych na wzgórzach Monte Cassino oraz w czuwaniu przy grobach Polaków, poległych podczas zdobywania klasztoru. Harcerska Wyprawa Pamięci odbędzie się w dniach 12-20 maja br. Jej kluczowym punktem będą uroczystości rocznicowe na polskim Cmentarzu Wojennym Monte Cassino, które odbędą się 18 maja oraz służba na Cmentarzu Wojennym i innych miejscach pamięci. Wyjazd obejmować będzie także zainicjowany przez Hufiec Myślibórz Fabularny Rajd Honker (16-17 maja br.), połączony z rekonstrukcją historyczną, odbywający się na szlaku walk 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych. Harcerze spotkają się i porozmawiają ze świadkami wydarzeń sprzed 75 lat oraz wezmą udział w modlitwie prowadzonej przez Papieża Franciszka w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Zwiedzą także najważniejsze miasta Półwyspu Apenińskiego.

Harcerska Wyprawa Pamięci wpisuje się w zadania samorządu województwa w zakresie pielęgnowania polskości oraz rozwoju i kształtowania świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej mieszkańców regionu. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków pochodzących z budżetu województwa zachodniopomorskiego.

Harcerska Wyprawa Pamięci
Niedziela 12 maja 2019 r., godzina 16.30, ul. Ognińskiego 15 w Szczecinie
W pożegnaniu harcerzy planowany jest udział marszałka Olgierda Geblewicza

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W piątek przed południem około godziny 11.00, jadąca autem kobieta jechała do Świnoujścia, kiedy minęła Dargobądz, zasnęła za kierownicą. Całe szczęście prędkość była mała to i lądowanie w rowie było łagodne ■ „Pirat drogowy” zatrzymany Policjanci strzegą bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców powiatu kamieńskiego również w godzinach nocnych. Przekonał się o tym 37-latek, zatrzymany przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Międzyzdrojach. Kierował on motorowerem po spożyciu alkoholu - miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie! W niedzielę (14.07.2019 r.), w Międzyzdrojach na ul. Kolejowej, około godziny 3:30 w nocy, międzyzdrojscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem mężczyznę ■ W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Stanęły promy, ewakuowano mieszkańców przybrzeżnych domów, nawet pracownicy biura mariny-portu jachtowego musieli opuścić swoje miejsce pracy gdy 700 kilogramowy niewybuch przepływał 8.45 przez centrum miasta ■