POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [10.05.2019, 18:09:42] • Kamień Pomorski

Metoda „na wnuczka” wciąż groźna

Metoda „na wnuczka” wciąż groźna

fot. Andrzej Ryfczyński

Mieszkanka Kamienia Pomorskiego chce przestrzec wszystkich, zwłaszcza osoby starsze, przed oszustami, którzy znowu dają o sobie znać. Wykorzystują metodę "na wnuczka".

"Dziś dnia 8 maja moja babcia mieszkająca w Kamieniu Pomorskim otrzymała telefon od oszustów podających się za moją siostrę mówiących, że miała wypadek samochodowy wraz ze swoim małym synkiem. Żeby uniknąć sądów i policji potrzeba pożyczyć 60 tys. zł. Babcia powiedziała, że nie ma takich pieniędzy to kobieta podając się za moją siostrę zaproponowała połowę tej kwoty czyli 30 tys. i umowę u notariusza. Po tych słowach moja babcia odłożyła telefon i przestraszona zadzwoniła do mojej mamy. Mama zadzwoniła natychmiast na policję do Kamienia Pomorskiego. Okazuje się, że to nie pierwszy telefon w tym mieście w ostatnim czasie. Policjanci potraktowali sprawę bardzo poważnie i udali się do moich dziadków do mieszkania i poinstruowali ich jak mają się zachowywać jak ktoś jeszcze raz zadzwoni do nich."- opisuje i przestrzega Czytelniczka.

źródło: www.ikamien.pl

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przestrzegamy Państwa przed oszustami wyłudzającymi pieniądze od starszych osób metodą na tzw. wnuczka czy policjanta. Niestety do funkcjonariuszy wciąż docierają informacje o takich zdarzeniach. Dwie mieszkanki powiatu kamieńskiego, dzięki swojej czujności i prawidłowej reakcji, nie padły ofiarą oszustów.

Metoda „na wnuczka”
Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z członkiem rodziny. W rozmowie dzwoniący prosi o udzielenie pilnej pożyczki.

Zdarza się, że dzwoniący nie wskazuje żadnego celu, na który potrzebuje pieniędzy, ale niemal zawsze prosi o dyskrecję wobec innych członków rodziny. Często oprócz gotówki sprawcy nakłaniają osobę oszukiwaną do oddania im również biżuterii.

Kiedy oszustowi udaje się nakłonić osobę pokrzywdzoną do „udzielenia pożyczki” informuje, że nie będzie mógł osobiście odebrać pieniędzy i podaje sposób przekazania pieniędzy (gotówką lub przelewem) albo kosztowności innej osobie. Przestępcom chodzi o to, aby nakłonić ofiarę do przekazania pieniędzy nieznajomemu.

„Odbiorca” po przybyciu do osoby oszukiwanej, przekazuje telefon komórkowy, umożliwiając w ten sposób ponowną rozmowę z rzekomym „wnuczkiem”, co dodatkowo ma uwiarygodnić konieczność przekazania pieniędzy. To kolejny sygnał, że coś jest nie w porządku i należy natychmiast powiadomić Policję.

Oszuści wykonują do swoich ofiar bardzo dużo połączeń telefonicznych, w krótkich odstępach czasu. W ten sposób chcą wywierać presję psychologiczną i nakłonić ofiarę do szybszego oddania pieniędzy. Takie częste telefony mają, także utrudnić osobie oszukiwanej nawiązanie kontaktu z rodziną.

Metoda „na policjanta”
Nigdy żaden policjant nie informuje osób postronnych o podejmowanych działaniach. Funkcjonariusze nigdy też nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli odbierzemy telefon i nasz rozmówca będzie przedstawiał się jako np. policjant i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania mu pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod nr alarmowy 112.

Z policyjnych informacji wynika, że coraz więcej osób jest świadomych zagrożenia. Dzięki temu coraz częściej przestępcom nie udaje się nikogo oszukać.

8 maja 2019 r. (środa), dwie mieszkanki powiatu kamieńskiego odebrały telefony od osób podających się za ich wnuczki, które pilnie potrzebowały pieniędzy. Obydwie seniorki zachowały jednak czujność – rozłączyły rozmowy i skontaktowały się ze swoimi rodzinami. Potwierdziły, że opisane im przez oszustów zdarzenia nie miały miejsca, a ich prawdziwe wnuczki są bezpieczne. O usiłowaniu oszustwa metodą na tzw. poinformowały Komendę Powiatową Policji w Kamieniu Pomorskim.

Funkcjonariusze podjęli już odpowiednie działania.
Pamiętaj:
jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę;
Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy;
nie działaj pochopnie pod presją czasu;
po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu by opowiedzieć o zdarzeniu;
jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom Policję.

NIE DAJMY PRZESTĘPCOM SZANSY!

Policja


komentarzy: 6, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-6 z 6

Petroniusz • Niedziela [12.05.2019, 07:15:35] • [IP: 95.40.69.***]

Głupota nie boli.

Gość • Sobota [11.05.2019, 20:49:32] • [IP: 37.249.131.***]

DO Gość • Sobota [11.05.2019, 10:30:02] • [IP: 83.23.185.**]>>>A ksiądz chodzący po kolędzie, to nie jest krojenie naiwniaków z kasy-tak jak by nie mógł kolędować i wspierać dobrym słowe bezinteresownie...

Gość • Sobota [11.05.2019, 10:30:02] • [IP: 83.23.185.**]

Nie wyobrażam sobie żeby być aż tak naiwnym.

Gość • Piątek [10.05.2019, 22:36:26] • [IP: 83.23.236.**]

Normalny Człowiek wie na co stać jego wnuczka. Naiwny płaci proste. Tyle trąbią o tym i tak w Polsce ciemnogród. :(

Gość • Piątek [10.05.2019, 18:41:47] • [IP: 94.254.233.**]

Świetna instrukcja. Oby seniorzy czytali artykuły w internecie.

Gość • Piątek [10.05.2019, 18:35:02] • [IP: 37.248.166.***]

to samo dotyczylo mnie mojego synka i babci. ... brak słów

Oglądasz 1-6 z 6
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W piątek przed południem około godziny 11.00, jadąca autem kobieta jechała do Świnoujścia, kiedy minęła Dargobądz, zasnęła za kierownicą. Całe szczęście prędkość była mała to i lądowanie w rowie było łagodne ■ „Pirat drogowy” zatrzymany Policjanci strzegą bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców powiatu kamieńskiego również w godzinach nocnych. Przekonał się o tym 37-latek, zatrzymany przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Międzyzdrojach. Kierował on motorowerem po spożyciu alkoholu - miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie! W niedzielę (14.07.2019 r.), w Międzyzdrojach na ul. Kolejowej, około godziny 3:30 w nocy, międzyzdrojscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem mężczyznę ■ W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Stanęły promy, ewakuowano mieszkańców przybrzeżnych domów, nawet pracownicy biura mariny-portu jachtowego musieli opuścić swoje miejsce pracy gdy 700 kilogramowy niewybuch przepływał 8.45 przez centrum miasta ■