POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Piątek [26.04.2019, 15:30:37] • Międzyzdroje

IX sesja Rady Miejskiej w Międzyzdrojach

IX sesja Rady Miejskiej w Międzyzdrojach

Fot. Tomasz Krawczyk( fot. Organizator )

W dniu 25 kwietnia już po raz dziewiąty w tej kadencji odbyła się Sesją Rady Miejskiej w Międzyzdrojach, w której uczestniczyli radni, przedstawiciele samorządu oraz mieszkańcy Gminy.

Na wniosek Przewodniczący Rady dokonano zmian w porządku obrad w punkcie 17 dotyczącym rozpatrzenia odwołania mieszkańców Wapnicy na postanowienie Burmistrza dotyczące protestu przeciwko ważności wyborów Sołtysa i członków Rady Sołeckiej w Wapnicy. Wprowadzono natomiast projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia odwołania w powyższym temacie. Głosowana zgodnie z porządkiem obrad uchwała została przyjęta większością głosów. Tym samym Rada Miejska utrzymała w mocy zaskarżone postanowienie.
Kolejnym punktem sesji były interpelacje i zapytania radnych, którzy pytali m.in.: o strajk nauczycieli, rozbudowę żłobka, budowę ratusza wraz z kosztami jego utrzymania i sfinansowania kolejnego etapu budowy. Pytano także o inwestycje prowadzone przez M.T.B.S. oraz o budowę punktów handlowych przy promenadzie.
Burmistrz Mateusz Bobek przedstawił zebranym sprawozdanie z pracy między sesjami i odpowiadał na pytania radnych w tym zakresie.
W kolejnym punkcie przyjęto uchwałę w sprawie określenia sezonu kąpielowego oraz wykazu kąpielisk na polskich obszarach morskich przyległych do gminy Międzyzdroje.
Kolejne uchwały dotyczyły wyrażenia zgody na sprzedaż oraz wydzierżawienie nieruchomości. Radni przyjęli uchwałę dotyczącą wysokości stawek opłat za zajęcie pasa drogowego dróg gminnych.
Kolejną ważną uchwałą dla mieszkańców naszej Gminy, która wywołała ożywioną dyskusję wśród radnych, była uchwała dotycząca określenia bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności nieruchomości. Swój projekt uchwały złożył Klub Niezależnych Radnych. Po dyskusji i wniesionych poprawkach, m.in. wycofaniu z treści uchwały kryterium dochodowego oraz zmiany wysokości bonifikaty na:
1) 60%- w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie,
2) 50%- w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w drugim roku, w którym nastąpiło przekształcenie
3) 40%- w przypadku, gdy opłata jednorazowa zostanie wniesiona w trzecim roku, w którym nastąpiło przekształcenie,
Rada Miejska 15 głosami przegłosowała projekt.
Następnie Rada Miejska wysłuchała i przegłosowała protokół Komisji Rewizyjnej z kontroli w zakresie wydanych decyzji warunków zabudowy za lata 2014-2019. Wnioski z kontroli wskazują, że niezwłocznie należy przystąpić do uzgodnienia planów zagospodarowania przestrzennego Gminy Międzyzdroje. Wskazano również, aby podczas wydawania przez Urząd Miejski warunków zabudowy dla nowo powstających nieruchomości uwzględnić miejsca parkingowe dla powstających budynków.
Kolejny protokół Komisji Rewizyjnej dotyczył kontroli klubów sportowych w zakresie rozliczeń z udzielonych dotacji celowych na 2018 rok. Komisja stwierdziła wykorzystanie dotacji zgodnie z zawartymi umowami, jednakże wykazała niewystarczająca kontrolę podmiotów, które dotację otrzymują.
Kolejnym punktem obrad była informacja przewodniczącego Rady w zakresie spraw wniesionych do Rady oraz działaniach podejmowanych pomiędzy sesjami. Wnioski radnych oraz przedstawiona przez Przewodniczącego Rady informacja dot. spraw wniesionych do Rady pokazują, że mieszkańcy naszej Gminy przekazują swoim przedstawicielom najważniejsze dla nich sprawy - od brakujących w mieście toalet, stojaków na rowery, po sprawy mieszkaniowe. Zgłosili również potrzebę utworzenia wybiegu dla psów oraz miejsca pochówku dla zwierząt na terenie Gminy.

Joanna Ścigała
Rzecznik Prasowy
UM w Międzyzdrojach


komentarzy: 14, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-14 z 14

Gość • Poniedziałek [29.04.2019, 13:48:48] • [IP: 77.253.141.***]

Po tym głosowaniu jasno widać rozkład sił w Radzie Miasta i nieważne prawo. Dlaczego Pan Sekretarz nigdy nie porusza drugiego zarzutu nieważności kart, tylko karta czysta opieczętowana pieczątką urzędu jest ważna a inne karty sa nieważne (zapis w statucie)a karty były już z wypisanymi nazwiskami i tu się nie da lawirować kłamać to sa zaistniałe fakty Panie Sekretarzu czy to też jest mało istotne i drugorzędne? to co dla pana jest ważne? chyba ukryć własne dyletanctwo. Prawo jest niestety sztywne i nie akceptuje półśrodków.

Gość • Poniedziałek [29.04.2019, 12:20:00] • [IP: 77.253.141.***]

Koszt znikome lub żadne ponoć jesteśmy bardzo bogatą gminą w rankingach, płacimy Janosikowe dla tych biedniejszych.

Gość • Niedziela [28.04.2019, 12:56:52] • [IP: 37.248.165.**]

Ogromne koszty na ponowne wybory, a można by środki przeznaczyć na inne cele. Pani M przegrała i trzeba to wziąć na klate

Gość • Niedziela [28.04.2019, 10:19:06] • [IP: 77.253.141.***]

Ciekawe czy po glosowaniu 10 radnych gdyby miało uzasadnić swoją decyzję co mieli by do powiedzenia i czy by potrafili logicznie uzasadnić czy może jak Pan Sekretarz udzielali by pokrętnych i mijających się z prawdą odpowiedzi. Jedno jest pewne że jest przyzwolenie przez cześć radnych na łamanie prawa to ich żeśmy wybierali a nie Wojewodę żeby załatwić to na własnym podwórku a nie odepchnąć nie wygodny temat, problem od siebie. U.M. pracuje na dokumentach ustawach i przepisach a nie na gębę bo ktoś coś powiedział gdzie sa dowody i dokumenty na to raczkująca władzo. Jednego Magika ze Świnoujścia już mieliśmy teraz drugi sie pojawił. Radni z Sołectw nie mieli nic do powiedzenia a sprawa była z ich terenu.

Gość • Sobota [27.04.2019, 17:25:49] • [IP: 83.20.234.***]

frustrat

Gość • Sobota [27.04.2019, 11:46:00] • [IP: 83.13.155.**]

Prawa należy przestrzegać. To nie" dziki zachód". Chociaż po wypowiedziach władz samorządowych mam wątpliwości. Terminu wywieszenia ogłoszenia trzeba było dochować. Nie zrobiono tego i prawo zostało złamane. Trzeba przyznać się do błędu a nie lawirować w jakieś układy polityczne itp. Zmiana władz w Wapnicy jest konieczna a wysoka frekwencja i wybór nowej Pani Sołtys i Rady to dobra droga. Ale cała procedura ogłoszenia i realizacji wyborów musi być zgodna z prawem, gdyż później może być taka sytuacja wykorzystana przeciwko nowym władzom. Dziwi tak późna reakcja Władz gminy Międzyzdroje i tuszowanie własnych błędów.

Gość • Sobota [27.04.2019, 10:51:29] • [IP: 83.20.234.***]

Prawda jest jedna p.M miała wygrać wybory niestety nie wyszło a co do ponownych wyborów to p. M.już ogłosiła że nie będzie brała w nich udziału zobaczymy?ale zawsze jeszcze raz można przegrać!wtedy będzie winny?

Gość • Sobota [27.04.2019, 09:13:41] • [IP: 37.248.214.**]

Ne jestem Żadnym frustatem i nikogo nie torroeyzuje. Tak piszą tylko ci go boja się ponownych wyborów. Zastanawia mnie jedno ta nienawiść, która aż kipi do osób które śmiały powiedzieć że coś jest niezgodne z prawem.Dlaczego tak nie dudniono o wyborach jak o nowej Pan sołtys ogłaszając wszem i wobec na internecie we wszystkich portalach, informatorze, choć część mieszkańców złożyła protest i nie jest to nadal oczywiste dopóty cós nie będzie prawomocna czyli uchwała.Szokujace jest to że to mieszkańcy złożyli protest a przypisuje się jednej osobie, ale świadczy to o poziomie tych osób jacy są ograniczeni.

Gość • Sobota [27.04.2019, 07:30:17] • [IP: 5.173.153.**]

Znaleźli się znawcy prawa. Ja jako mieszkaniec Wapnicy składam protest przeciwko protestującym kilku osobom.Wybrałem zgodnie z prawem panią nową sołtys i nie życzę sobie aby garstka frustatów teroryzowała większość mieszkańców. Sąd może to ocenić a nie krzykacze i pieniacze.

Mieszkaniec • Piątek [26.04.2019, 23:32:14] • [IP: 37.248.214.**]

Gwarantuje ci, że nie buntuje to tylko widocznie zwidy twojej wyobraźni lub jak wolisz nienawiść do drugiej osoby. Po wtóre osoba Pani sołtys nie podpisała się pod żadnym protestem choć wyrażam nadzieję, że udowodni na drodze postępowania sądowego jak wygląda w gminie przestrzeganie prawa lokalowego?Osobiście nic nie mam nic, ani do jednej, ani do drugiej Pani, ale to co obserwuje nie da się ujac jednym zdaniem. Wypowiedź Pana sekretarza wyraża wszystko resztę można już sobie dopowiedzieć... Tak działa nowa energia?? Nie tak to miało wyglądać jaki obraz mam dziś... Szczerze żałuję oddanego głosu w wyborach. Dziś uważam za głos stracony. Ten wpis poniżej to właśnie objaw flustracji i obawy, bo tak go odbieram. Każdy ma prawo do złożenia odwołania w tym konkretnym przypadku to 19 mieszkańców, a nie jedna osoba. Pełen szacunek za odwagę, czy to się komuś podoba, czy nie.

Gość • Piątek [26.04.2019, 23:07:40] • [IP: 188.146.163.***]

Wpis został usunięty ze względu na złamanie prawa lub regulaminu serwisu przez użytkownika/Admin

Gość • Piątek [26.04.2019, 22:58:30] • [IP: 87.205.68.***]

Żenadą jest to że łamie się lokalne prawo a ludzie wybrani przez mieszkańców są przeciwko mieszkańcom i jeszcze próbują sie głupio tłumaczyć jak " smakołyk" bardzo ważne jest to że pani Aksman odzyskała i zabrała głos a jaka dumna była z tego. Czy ktoś protestował w poprzednich wyborach? nie wiec było OK. Protest złożyła grupa mieszkańców a nie Pani B. Magda czytajcie ze zrozumieniem.

Gość • Piątek [26.04.2019, 22:10:15] • [IP: 62.69.251.**]

Ten protest to jakaś żenada i objaw frustracji poprzedniej Pani Sołtys i związanej z nią grypki mieszkańców Wapnicy. Poprzednio 2 razy wygrała wybory w oparciu o te same reguły. Teraz przegrała i buntuje mieszkańców Wapnicy przeciw młodej i Bogu ducha winnej nowej Pani Sołtys i młodej Radzie Sołeckiej.Żenada - tak się nie robi Pani B.M. :- (

Gość • Piątek [26.04.2019, 16:47:25] • [IP: 89.174.73.**]

Rada utrzymała postanowienie w głosowaniu 10 za 4 przeciw 1 wstrzymujacy się. Widać radni w ocenie nie byli zgodni..Tu dopiero wywiązała się dyskusja po miesiącu czasu od wniesienia protestu można wysłuchać na bip. Jak można wyczytać z uzasadnienia uchwały jednak nastąpiło naruszenie prawa lokalnego?

Oglądasz 1-14 z 14
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Pod koniec października rozpoczęły się prace pogłębiarskie na torze podejściowym do portu w Dziwnowie. - Wykonawca, Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. z Gdańska, wybierze z dna toru i odłoży na klapowisko morskie ponad 19 tys. metrów sześciennych urobku – informuje Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie. Koszt robót to ok. 813 tys. złotych. Mają się zakończyć w połowie listopada ■ Międzyzdroje: Na 102. koło oczyszczalni ścieków w Międzyzdrojach doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Kierowca audi zatrzymał się prze pasami do Netto, ale jadąca na nim kobieta z volkswagena nie zdążyła i najechała na na tył samochodu. ■ W Wapnicy 4 listopada około godziny 17:00 strażacy na ulicy Okrągłej brali udział w akcji gaszenia domu jednorodzinnego, w którym paliło się poddasze. Mieszkańcy i sąsiedzi próbowali ugasić budynek. Kiedy stwierdzili, że to jest niemożliwe , zaczęli ratować dobytek. Z domu ewakuowano wszystkich mieszkańców i psy ■ Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Węglorz, uprzejmie informuje, że zmianie uległ termin najbliższej sesji Rady Miejskiej w Międzyzdrojach. Zaplanowana na dzień 7 listopada sesja została przełożona na 15 listopada 2019 roku ( piątek) o godz.12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach. Za zmiany przepraszamy ■ Woliński Park narodowy serdecznie zaprasza młodzież szkolna, dzieci, grupy zorganizowane, turystów indywidualnych oraz wszystkich chętnych na zajęcia przyrodnicze z edukacji leśnej na plenerowej ścieżce edukacyjnej Leśne Wzgórze WPN. Ścieżka została zrealizowana wspólnie z Partnerem projektu - Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Zajęcia prowadzimy w poniedziałki od 10.00 do 14.00. na terenie Muzeum Przyrodniczego WPN, przy ul. Niepodległości 3 w Międzyzdrojach ■ Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kamieniu Pomorskim ogłasza zapisy do XXI edycji rozgrywek Kamieńskiej Amatorskiej Ligi Futsalu (KALF). Tegoroczna rywalizacja rozpoczną się w niedzielę, 17 listopada 2019 roku ■ W dniach 15 – 16 października 2019 r. w Międzyzdrojach odbyła się już druga konferencja, w ramach projektu pod nazwą „Korelacja identyfikacji i zwalczania transgranicznych powiązań terrorystycznych i przestępczych w obszarze badań genetycznych i informatycznych” ■ Nadleśnictwo Rokita przy współpracy z Gminą Golczewo zorganizowało akcję pn. „Jedno dziecko - jedno drzewo”. W Golczewie w dniu 10 października rodzice dzieci urodzonych w tym roku w okresie od stycznia do sierpnia mogli posadzić drzewa ■ Policjanci CBŚP i szczecińscy prokuratorzy proszą o kontakt osoby pokrzywdzone przez członków rozbitej zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa działała w latach 2014-2018 w Kamieniu Pomorskim i jego okolicy. Jej członkowie zajmowali się głównie przestępczością narkotykową, ale rozliczenia finansowe prowadzili w sposób bardzo brutalny. Na swoim koncie mogą mieć porwania, pobicia, wymuszenia rozbójnicze, uszkodzenia mienia i wiele innych ■