POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Czwartek [25.04.2019, 09:56:59] • Powiat Kamieński

Samorządy mają prawo wypłacać wynagrodzenie strajkującym nauczycielom

Samorządy mają prawo wypłacać wynagrodzenie strajkującym nauczycielom

fot. Sławomir Ryfczyński

Istnieje prawna ścieżka umożliwiająca samorządom wypłatę wynagrodzeń za czas strajku. Postanowienie o wypłacie tych środków należy zawrzeć w porozumieniu postrajkowym między dyrektorami szkół i przedszkoli a związkami zawodowymi. Ekspertyzę na ten temat przygotował dla Fundacji im. Stefana Batorego dr hab. Dawid Sześciło.

Rząd twierdzi, że wypłata wynagrodzenia strajkującym nauczycielom przez władze samorządowe jest niedopuszczalna. Powołuje się przy tym na art. 23 ust. 2 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych: „W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.”

Zdaniem Dawida Sześciły, eksperta Fundacji im. Stefana Batorego: „Z tej ustawy nie wynika zakaz wypłaty wynagrodzenia za okres strajku. Przepis jedynie uniemożliwia pracownikom żądania wypłaty za ten okres i domagania się jej na drodze sądowej. Praktyka orzecznicza Sądu Najwyższego wskazuje jasną ścieżkę, z której skorzystać mogą samorządy, które chcą wypłacić nauczycielom wynagrodzenie za czas strajku. To tzw. porozumienia postrajkowe zawierane pomiędzy pracodawcą, w tym przypadku dyrektorami szkół a organizacjami związkowymi. Takie rozwiązanie jest zgodne z art. 9§1 Kodeksu pracy.”

Samorządy samodzielnie decydują o sposobie realizacji zadań publicznych, w tym z zakresu edukacji. Organy administracji rządowej nie mają prawa narzucać treści lub zakresu zobowiązań władz samorządowych wobec strajkujących nauczycieli zawieranych w porozumieniach postrajkowych. Nie istnieje też podstawa prawna do „karania” jednostek samorządu zmniejszeniem subwencji oświatowej z powodu strajku.

„Ostrzeżenia, naciski czy narzucanie określonej interpretacji przepisów prawa przez administrację rządową są bezzasadne oraz co najmniej niestosowne. Władza centralna nie wywiązuje się z konstytucyjnego obowiązku zapewnienia samorządom środków adekwatnych do skali zadań, a sytuacja z roku na rok pogarsza się. Subwencja oświatowa wystarcza dziś jedynie na pokrycie 85% wydatków na wynagrodzenia w oświacie, nie wspominając o innych wydatkach. W takiej sytuacji przyzwoitość nakazywałby powściągliwość w pouczaniu samorządów.”- dodaje Sześciło.

Ekspertyza „Czy samorządy mogą wypłacać nauczycielom wynagrodzenia za czas strajku?” http://bit.ly/SamorządyMogąWypłacaćWynagrodzeniaStrajkującym

dr hab. Dawid Sześciło jest Kierownikiem Zakładu Nauki Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jako ekspert OECD do spraw reform administracji publicznej od 2014 r. pracuje m.in. w Armenii, Albanii, Czarnogórze, Kosowie, Macedonii, Serbii, Turcji, Bośni i Hercegowinie, a także na Ukrainie. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w Instytucie Zarządzania Lokalnego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu (2014-2015). Wykładał gościnnie na uczelniach w Austrii, Portugalii, Szwecji. Visiting professor w Centrum Badań Porównawczych nad Rozwojem Metropolitalnym na Georgia State University w Atlancie (2019).


komentarzy: 15, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-15 z 15

Gość • Piątek [26.04.2019, 11:03:33] • [IP: 88.156.136.***]

Czego się plujecie ? Szydełko, Kempa, Zalewska, Jaki i pozostała paczka w Brukseli będzie brać 88 tysięcy miesięcznie oraz dostaną dożywotnie emerytury w euro, którego PIS tak niby nie chce. A wy czepiacie się oświaty. Do protestu szykuje się służba zdrowia i pracownicy opieki społecznej. Kto więc wypłaci wam zasiłki itp. Plujcie więc dalej na kogo się da, tylko nie na rządzących.

Gość • Piątek [26.04.2019, 10:24:31] • [IP: 5.173.250.**]

Inspektorzy Regionalnych Izb Obrachunkowych już czekaj, żeby wpaść z kontrolą ;)))

Gość • Piątek [26.04.2019, 09:33:51] • [IP: 188.146.229.***]

Artykuł sieje zamęt. Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych mówi wyraźnie że pracownik za czas strajku nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Jakie porozumienie? Strajk nie został zakończony tylko zawieszony.

Gość • Czwartek [25.04.2019, 21:25:33] • [IP: 31.1.124.**]

polityczna akcja platformy i psl, zal mi was, bo dopiero ta akcja otworzyla mi oczy, ze wszedzie pelno tego lewackiego bagna ideologicznego, teczowego, europejskiego- zachodniego, tylko kasa i ja sie licze, chocby po trupach ale do celu, robta co chceta i wy sie mioenicie nauczycielami, czego wy te mlode pokolenia dobrego nauczycie?? niedobrze mi jak o was mysle

Gość • Czwartek [25.04.2019, 18:26:51] • [IP: 37.248.209.*]

A niby za co?? za siedzenie, kawkowanie i latanie po mieście?? Kpina jakaś

Gość • Czwartek [25.04.2019, 18:23:44] • [IP: 31.0.42.***]

W Kamieniu to pewnie jeszcze premie dostaną. Od lat belferownia ustawiaja tu wszystko i wszystkich

Gość • Czwartek [25.04.2019, 16:47:46] • [IP: 31.0.124.**]

I teraz zobaczymy jak zachowają się samorządy. Radni i burmistrz powinni podjąć słuszną decyzję.

Gość • Czwartek [25.04.2019, 16:18:28] • [IP: 188.147.99.***]

Ten Batory to jak ten dialog V kolumna

Bezrobotny • Czwartek [25.04.2019, 13:59:04] • [IP: 37.47.153.***]

Od jutra strajkuje. Z tego miejsca apeluje do samorządu o wyplacenie mi pensji!

Gość • Czwartek [25.04.2019, 13:39:36] • [IP: 95.41.98.**]

W takiej sytuacji przyzwoitość nakazywałaby powściągliwość w pouczaniu samorządów"-dodaje Sześciło??Przyzwoitość nakazywała by nie brać pieniędzy za okres kiedy państwo nauczyciele nie pracowali. Przyzwoitość nakazywałaby również na okres egzaminów i matur zawieśsić strajk i dopuścić uczniów do egzaminów.

Gość • Czwartek [25.04.2019, 13:12:10] • [IP: 83.11.228.***]

Płaca jest za wykonaną pracę a nie siedzenie po parę godzin dziennie udając, że się strajkuje. Jeżeli płacić strajkującym nauczycielom to również trzeba dopłacić rodzicom, którzy musieli nająć opiekunki do dzieci na czas ich" strajków".

Gość • Czwartek [25.04.2019, 12:53:46] • [IP: 95.160.158.**]

Niezła interpretacja przepisów. Popieram !

Gość • Czwartek [25.04.2019, 12:50:54] • [IP: 46.215.92.**]

Zgadzam się z poprzednikiem nie pracowałeś to za co zapłacić. Tyle problemów nie można ocen poprawić, problem przed samymi maturami jakby nie można było w czerwcu zrobić strajku! Człowiek pracuje ponad 8 h codziennie i często w święta i pensja ledwo ponad 2 a wy żądacie 6 za co?

Gość • Czwartek [25.04.2019, 12:49:54] • [IP: 83.23.193.**]

I słusznie! dlaczego mają być faworyzowani.

Gość • Czwartek [25.04.2019, 11:44:23] • [IP: 95.50.241.***]

Za chwilę nauczyciele mnie skomentują - ale ludzie kochani płaci się za pracę - podkreślam pracę a tu było jej brak. To są pieniądze publiczne.

Oglądasz 1-15 z 15
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W niedzielne popołudnie po godzinie 17.00 syreny strażackie dały znać mieszkańcom, że gdzieś się pali. Do gaszenia domu przyjechało aż 6 jednostek straży pożarnej. Najszybciej byli strażacy po sąsiedzku z Dargobądza. Zaczęło się od komina na poddaszu. Wąskie strome schody były największą przeszkodą. Trzeba dodać, że mieszkańcy i sąsiedzi podjęli próbę gaszenia ognia, jednak małe ciśnienie i cienki przewód nie dawały szansy na ugaszenie pożaru, ale na tyle było to skuteczne, że zostało obronione wejście na poddasze i strażacy mogli szybko dotrzeć do mocno płonącego dachu. Dzieci z domu wyprowadził sąsiad, a do podtrutego ofiarnie gaszącego mieszkańca przyjechało pogotowie ratunkowe ■ Z uwagi na upalną pogodę od kilku dni wzrasta zagrożenie pożarowe w lasach. Wilgotność ściółki leśnej utrzymuje się na poziomie 10 %, co oznacza, że nawet najmniejszy bodziec cieplny (iskra, rozgrzany układ wydechowy pojazdu, rzucony niedopałek papierosa) może wywołać pożar. Apelujemy o ostrożność podczas pobytu w lesie. W razie pożaru prosimy o powiadomienie straży pożarnej pod nr 998 lub 112 ■ Rozpoczęła się akcja protestacyjna związków zawodowych, które działają w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa. Powodem oflagowania siedzib są między innymi bardzo niskie zarobki. Jak powiedział nam jeden z pracowników, przedstawiciel związków zawodowych SARu - Jesteśmy jedyną grupą pracowniczą, która dotyka wręcz dyskryminacja, bo za każdą godzinę bycia w gotowości by podjąć akcję ratowniczą dostajemy zaledwie 2 zł i 57 groszy. Jest to niezgodne z jakimikolwiek przepisami. Próbujemy rozmawiać z dyrekcją na ten temat od wielu miesięcy. A od lutego jesteśmy w sporze zbiorowym. Niestety od tego czasu dyrekcja nie znalazła czasu na rozmowę z nami ■ Mężczyzna jadący w kierunku Świnoujścia, przysnął za kierownicą. Miało to miejsce koło Płocina, na wzniesieniu DK3. Samochód zjechał do rowu. W czwartek o godzinie 9.00, kierowca ze Świnoujścia, wracając do domu, zasnął za kierownicą. Miało to miejsce na wzniesieniu drogi krajowej nr.3, koło Płocina ■ Na parkurze Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Benicach odbyły się kolejne zawody jeździeckie. Rozgrywano je w siedmiu kategoriach. Pogoda dopisała, a organizatorzy zadbali o liczne dodatkowe atrakcje ■ Znaleziono jacht. Gdzie jest jego załoga? Znaleziony na mieliźnie jacht z pewnością miał załogę. Nikogo na nim jednak nie ma. W akcję poszukiwawczą zaangażowały się służby SAR, WOPR i jednostka pływająca Straży Granicznej z Pomorskiego dywizjonu. Oprócz pontonu SAR do akcji zaangażowano policyjną łódź i drona. Na Zalewie Szczecińskim, niedaleko jeziora Wicko trwają poszukiwania osoby lub osób, które wczoraj wypłynęły jachtem na ten akwen ■ CBA składa zawiadomienie do prokuratury ws. nieprawidłowości w gminie Międzyzdroje ■ ENEA informuje: Ostromice bez prądu - sprawdź, kiedy 2019-06-07, w godzinach: 08:00-10:00, 15:00-17:00 w miejscowości Ostromice 58, 59, 60, maszt GSM ■ Pociąg relacji Świnoujście - Warszawa przejechał mężczyznę. Po godzinie 21.00 na wysokości Wysokiej Kamieńskiej doszło do tragicznego wypadku. Mężczyzna wpadł pod pociąg pośpieszny, który jechał w kierunku Szczecina. Ofiara wypadku straciła życie na miejscu ■ PIS w Kamieniu Pomorskim domaga się rzeczywistych działań w sprawie szpitala ■