POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Środa [24.04.2019, 18:35:19] • Świnoujście

Premier Morawiecki w Świnoujściu: ”Polska będzie hubem gazowym Europy”

Premier Morawiecki w Świnoujściu: ”Polska będzie hubem gazowym Europy”

fot. Andrzej Ryfczyński

Gazoport w Świnoujściu znacznie zwiększy swoje moce przeładunkowe. Do 7 ,5 miliarda metrów sześciennych gazu LNG rocznie, a docelowo-ponad 10 miliardów. Takie zdolności przeładunkowe będzie mieć terminal gazu skroplonego LNG gdy zakończy się rozbudowa na której realizację podpisano dziś w Świnoujściu umowę. Uroczystości nadano rangę wydarzenia państwowego. Nad Świną gościł prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz grono ministrów. Umowa jest faktycznie decyzją dofinansowaniu ze środków unijnych projektu pt. „Rozbudowa Funkcjonalności Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego". Możliwa kwota dofinansowania to nawet 553 miliony złotych! Polska uniezależnia się od dostaw gazu ze wschodu.

Decyzja o rozbudowie terminala zapadła znacznie wcześniej. Z oficjalnym komunikatem czekaliśmy do 2016 roku. Już w początku tego roku prezes spółki Gaz -System poinformował o pewnej już decyzji dotyczącej zwiększeniu mocy przeładunkowych bazy. Była to decyzja o niezwykłym znaczeniu gospodarczym ale także politycznym. Świadczyły o tym wstąpienia gości podczas dzisiejszej uroczystości. Zabrakło jednie Jarosława Kaczyńskiego ale jego list został odczytany. Prezes Prawa I Sprawiedliwości przypomniał w nim, że inicjatorem i gorącym zwolennikiem powstania gazoportu był jego rat śp. prezydent Lech Kaczyński. Spośród obecnych działaczy partii rządzącej prezes wyróżnił zasługi Joachima Brudzińskiego jako „Niezłomnego orędownika tej inwestycji i lokalizacji w Świnoujściu.

Premier Morawiecki w Świnoujściu: ”Polska będzie hubem gazowym Europy”

fot. Andrzej Ryfczyński

Odnosząc się do tych słów Joachim Brudziński podziękował „za ciepłe słowa”, podkreślił jednak wielki wysiłek ministrów Naimskiego i Kwiecińskiego. Według tego ostatniego, który pełni funkcję minister inwestycji i rozwoju gazoport w Świnoujściu jest „jednym z najważniejszych zadań jakie obecnie realizują władze R.P.. Kwieciński oszacował poziom dofinansowania Unia dla ego zadania na 461 milionów zł. Z możliwością jego powiększenia. Jak powiedział: „Inwestycję, na którą dziś podpisujemy umowę zamierzamy zakończyć w 2023roku.

Premier Morawiecki w Świnoujściu: ”Polska będzie hubem gazowym Europy”

fot. Andrzej Ryfczyński

Wśród osób, do których trafiły podziękowania za sprawnie przygotowaną inwestycję znaleźli się także Piotr Naimski, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej oraz prof. Maria Ciechanowska-dyrektor Instytutu Naft i Gazu. Pani profesor podkreśliła wielkie zaangażowanie pracowników instytutu , którym kieruje. „Ta pasja moich współpracowników pozwala mi powiedzieć, że o nasze wspólne dziecko”- mówiła z przejęciem.

Premier Morawiecki w Świnoujściu: ”Polska będzie hubem gazowym Europy”

fot. Andrzej Ryfczyński

-”Nie będzie przesadą jeśli powiem, że realizujemy obecnie największy w historii polskiego gazownictwa projekt rozbudowy infrastruktury. Pierwsze ( i jedyne!) skrzypce podczas uroczystości odegrali obecnie rządzący Polską. Wstydliwie pominięto fakt, że gazoport był budowany w czasach rządów Platformy Obywatelskiej co przypominamy z dziennikarskiej rzetelności.

Premier Morawiecki w Świnoujściu: ”Polska będzie hubem gazowym Europy”

fot. Andrzej Ryfczyński

Premier Morawiecki w Świnoujściu: ”Polska będzie hubem gazowym Europy”

fot. Andrzej Ryfczyński


komentarzy: 11, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-11 z 11

Gość • Czwartek [25.04.2019, 18:03:32] • [IP: 37.47.175.**]

Szczycą się nie swoim gazoportem, a nie myślą o jak najszybszej budowie S3 po której jeżdżą cysterny z gazem. S3 jest już zakorkowana i nie wyobrażam sobie gdyby doszło do eksplozji takiej cysterny jak miało to miejsce we Włoszech

Gość • Czwartek [25.04.2019, 13:29:21] • [IP: 83.23.240.***]

Ja napisze po polsku. Pis jest hubą na zdrowym pniu polskiego Narodu.

Misiewicz • Czwartek [25.04.2019, 11:53:13] • [IP: 83.11.237.***]

Pisowska kiełbasa wyborcza i propaganda sukcesu, aby odwrócić uwagę od strajków i afer typu Srebrna.

Gość • Środa [24.04.2019, 23:16:22] • [IP: 95.116.38.**]

Nie ma co panikować że pół wyspy wyleci w powietrze w razie czegoś nie dobrego, dlaczego? dlatego bo trzeci zbiornik będzie jako rezerwowy bardzo mały. Wysokość jego jak określa prezydent to jak jego wzrost a szerokość taka jak premier pokazuje, a jojo przytakuje.

Gość • Środa [24.04.2019, 22:17:21] • [IP: 188.146.233.**]

Co się martwisz. Pół wyspy zostanie, jak pół wyleci. Nie jest źle, mogła by zniknąć cała wyspa. Dobrej nocy - optymisto.

Gość • Środa [24.04.2019, 22:15:36] • [IP: 37.47.163.**]

Brawo pis

Gość • Środa [24.04.2019, 21:36:20] • [IP: 31.0.67.**]

W razie jakiegoś ataku terrorystów pół wyspy w powietrze wyleci

Gość • Środa [24.04.2019, 21:22:31] • [IP: 188.147.41.***]

Wszyscy już dawno wiedzą, że orszak przyjechał, bo jak zwykle, uszkodzili komuś auto. Brakuje prawdziwych sukcesów, porażka goni porażkę, powoli ludzie dostrzegają, że coś złego się dzieje, pieniądze złupione Polakom roztrwonione, piętrzą się problemy, nie wszystko skutecznie zamieciono pod dywan, więc trzeba się pod coś pozytywnego podpiąć i odwrócić uwagę. Teraz już nie jeden, ale musiała przyjechać cała grupa spragnionych poklasku. ...

Gość • Środa [24.04.2019, 21:09:19] • [IP: 37.7.197.***]

wstyd i hańba dla narodu polskiego za tych panów

Gość • Środa [24.04.2019, 21:06:18] • [IP: 95.40.142.***]

Posrali się z tym gazem, a tunel gdzie??

Gość • Środa [24.04.2019, 18:54:18] • [IP: 83.21.55.***]

Zapomniał czapeczki z daszkiem

Oglądasz 1-11 z 11
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ We wtorek w pierwszj części dnia na północy kraju, następnie również na zachodzie oraz w centrum spodziewane są silne porywy wiatru wiejącego z północnego-zachodu i zachodu o prędkości maksymalnej do 70-80 km/h. ■ Prognozuje się wystąpienie na wybrzeżu silnego, północno-zachodniego wiatru osiągającego w porywach 70-75 km/h. ■ W dniu 16.09.2019 r. o godz. 12.30 odbedzie się podpisanie umów na dofinansowanie inwestycji na drogach Powiatowych z funduszu Dróg Samorządowych. Spotkanie odbędzie się w Sali Konferencyjnej w Starostwie Powiatowym ■ Wojewódzkie Dni Pszczelarza oraz Dożynki Gminne - 7 września godz. 14:00, Stadion Miejski w Kamieniu Pomorskim ■ 7 września na terenie podzamcza przy wieży zamkowej w Golczewie odbędzie się akcja Narodowe Czytanie. W tym dniu Stowarzyszenie Społeczny Komitet Remontu Kościoła Parafialnego w Golczewie jest również organizatorem imprezy pn. „Spotkajmy się na wzgórzu zamkowym w Golczewie” w ramach, której organizatorzy chcą zachęcić organizacje pozarządowe do wspólnej debaty związanej z wieżą zamkową. W programie wydarzenia znajdzie się także miejsce na wspólne czytanie jednej z nowel Bolesława Prusa pt. „Katarynka”. Akcja Narodowe Czytanie w Golczewie organizowana jest po raz pierwszy i została oficjalnie zgłoszona do ogólnopolskiego wydarzenia. Głównym promotorem całej akcji jest Prezydent RP. ■