POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Wtorek [02.04.2019, 17:40:41] • zachodniopomorskie

Prawo europejskie ma być prostsze

Prawo europejskie ma być prostsze

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Marszałek Olgierd Geblewicz zaopiniuje tworzony przez Komisję Europejską „Program lepszego stanowienia prawa”. Prace nad dokumentem zainicjował Jean-Claude Juncker w celu usprawnienia i uproszenia unijnych przepisów. Wypracowane przez Komisję propozycje mają zostać ogłoszone jeszcze w tym miesiącu w Brukseli. Jedną z osób, które je ocenią, będzie właśnie Geblewicz.

- Program lepszego stanowienia prawa to swoista odpowiedź Brukseli na pojawiające się wśród obywateli Unii Europejskiej obawy o poziom skomplikowania i jakość europejskiego prawa. Komisja Europejska chce, by tworzenie unijnych polityk i europejskich przepisów było jak najbardziej otwartym procesem, by mogli w nim uczestniczyć mieszkańcy Europy. Musi to być proces przejrzysty. Bruksela ma świadomość, że stworzenie lepszych warunków do powstawania dobrego prawa, to jeden z kluczowych warunków rozwijania naszych Regionów, Państw, Europy. – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

Opinie obywateli, przedsiębiorstw, organów administracji publicznej czy naukowców to fundamenty, na których Komisja Europejska postanowiła wypracować przepisy, które pomogą w tworzeniu nowego europejskiego prawa. Zakres konsultacji i prac rozpoczętych jeszcze w 2015 r. obejmował ocenę wszystkich obszarów polityki Unii. Ogłoszenie założeń dokumentu Bruksela zapowiedziała na 10 kwietnia br.

Nad jakością prac czuwa Rada ds. Kontroli Regulacyjnej (REFIT), która weryfikuje wszelkie możliwe skutki przedstawianych propozycji , ale także dokonuje oceny ich wykorzystywania w procesie decyzyjnym UE. Marszałek Geblewicz wielokrotnie reprezentował Europejski Komitet Regionów (KR) podczas obrad Platformy REFIT. Teraz komisja CIVEX (Komisji Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych w Komitecie Regionów) wyznaczyła Geblewicza na sprawozdawcę opinii nt. „Programu lepszego stanowienia prawa”.

Wolę poprawy jakości przepisów poparły trzy główne instytucje Unii Europejskiej: Komisja, Parlament i Rada. Ich zdaniem wymiana informacji i współpraca na wczesnym etapie procesu stanowienia prawa pozwoli na szybsze odnajdywanie ewentualnych problemów i ich skuteczniejsze rozwiązywanie.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W piątek przed południem około godziny 11.00, jadąca autem kobieta jechała do Świnoujścia, kiedy minęła Dargobądz, zasnęła za kierownicą. Całe szczęście prędkość była mała to i lądowanie w rowie było łagodne ■ „Pirat drogowy” zatrzymany Policjanci strzegą bezpieczeństwa i spokoju mieszkańców powiatu kamieńskiego również w godzinach nocnych. Przekonał się o tym 37-latek, zatrzymany przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Międzyzdrojach. Kierował on motorowerem po spożyciu alkoholu - miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie! W niedzielę (14.07.2019 r.), w Międzyzdrojach na ul. Kolejowej, około godziny 3:30 w nocy, międzyzdrojscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem mężczyznę ■ W niedzielny poranek Świnoujście wstrzymało oddech. Stanęły promy, ewakuowano mieszkańców przybrzeżnych domów, nawet pracownicy biura mariny-portu jachtowego musieli opuścić swoje miejsce pracy gdy 700 kilogramowy niewybuch przepływał 8.45 przez centrum miasta ■