POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [16.03.2019, 13:37:46] • Dziwnów

Szkolne muzeum

Szkolne muzeum

fot. Organizator

Jak wiele cennych przedmiotów, będących źródłem historycznym minionych czasów jest w naszych domach, nie wiemy dopóty dopóki nie zadamy sobie trudu ich odnalezienia. Ze względu na dwa projekty: „Źródła historyczne w moim domu” oraz „Pamiątki z mojego dzieciństwa”, organizowane w Szkole Podstawowej im. 5-go Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w Dziwnowie, zrodziła się niemalże konieczność stworzenia „szkolnego muzeum”. Oczywiście w pewnej przenośni, gdyż szkoła pozostanie szkołą, czyli miejscem przeznaczonym przede wszytki dla uczniów, a Ci dalecy są od bycia eksponatami, zaprzecza temu przede wszystkim ich energia i dynamika.

Jednak w związku z odkryciem wielu ciekawych przedmiotów, min. podczas realizacji projektów, zrodziła się chęć, a jak się także okazało, możliwość stworzenia właściwych warunków, do przygotowania ciekawych wystaw. Niezbędne do tego celu były gabloty i tutaj z pomocą przyszła pani dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dziwnowie, p. Alina Cygal Sobhi, która przekazała szkole drewniane, oszklone, przepiękne gabloty.

Szkolne muzeum

fot. Organizator

W tym miejscu pozwolę sobie wykorzystać informacje dotyczące tychże mebli, przekazane szkole, przez panią dyrektor, tym bardziej, że wiąże się z nimi bardzo ciekawa historia, będąca inspiracją nowego projektu „Szkolne muzeum”.

Mianowicie gabloty zostały podarowane MBP w Dziwnowie, w styczniu 2012r. przez Książnicę Pomorską w Szczecinie (wojewódzką bibliotekę publiczną o statusie naukowym, jedną z największych w Polsce). Zostały wykonane na specjalne zamówienie Książnicy Pomorskiej, w latach sześćdziesiątych XX wieku i służyły do ekspozycji książek, dokumentów, i różnych ciekawych wystaw, organizowanych przez bibliotekę wojewódzką.

Szkolne muzeum

fot. Organizator

Gabloty, regały, biurka, skrzynie, szafy zostały przywiezione ze Szczecina do Dziwnowska, przy czym biblioteka poniosła jedynie koszty transportu, gdyż wszystkie meble były darem właśnie Książnicy Pomorskiej. Mebli było tak wiele, że MBP z Dziwnowa podzieliła się nimi z innymi instytucjami, z naszego pięknego miasta.

Dzięki ustaleniom pani dyrektor Aliny Cygal Sobhi wiemy, że gabloty, ze względu na małą powierzchnię placówki, a co zatem idzie brak możliwości eksponowania ich na stałe, przez siedem lat przechowywane były w magazynie dziwnowoskiej biblioteki.

Szkolne muzeum

fot. Organizator

Przepiękne gabloty, nadgryzione zębem czasu, czekały najwyraźniej, aż przyjdzie ich dzień. I tak stało się w styczniu 2019r. Szkoła Podstawowa im. 5-go Kołobrzeskiego Pułku Piechoty stała się szczęśliwą posiadaczką mebli, o których raczej można tylko pomarzyć. Ale jak to w życiu bywa, po drodze znalazło się kilka życiowych przeszkód, w natychmiastowym ich użytkowaniu.

Po pierwsze okazało się, że należy je przenieść z podpiwniczonego magazynu biblioteki na szkolny korytarz szkolny, znajdujący się na pierwszym piętrze. Problem polegał na tym, że są one bardzo ciężkie, a piwnica i korytarz piwniczny ciasne, więc trzeba było pomocy silnych i uczynnych ochotników. Znalazłam takich wśród uczniów oraz w osobie pana konserwatora Jarosława Brońkowskiego. Bardzo Wam panowie dziękuję!

Drugą, znacznie większą trudnością, była konieczność przygotowania gablot do użyteczności publicznej, czyli gruntowne ich wyczyszczenie i tutaj na wysokości zadania stanęły uczennice należące do Samorządu Uczniowskiego, w osobach: Dominika Świstak, Emilia Bieć, Wiktoria Szternal i Marta Kiersztyn. Dziewczyny z wielkim oddaniem przeprowadziły wstępną „renowację” pięknych, starych mebli.

Szkolne muzeum

fot. Organizator

Następnie gablotami zaopiekował się pan Marek Zięba, nasz szkolny konserwator. To czego dokonał, gdy wszyscy odpoczywaliśmy podczas ferii zimowych, wprawiło mnie
w zdumienie i przerosło moje najszczersze oczekiwania. Pan Marek Zięba usunął starą powłokę lakierniczą z drewna i polakierował meble tak, aby wyglądały estetycznie, zadbał o to, żeby uzupełnione zostało szkło, w miejscach gdzie go brakowało, zabezpieczył nogi trzech gablot specjalnymi podkładkami, aby nie niszczyły podłogi. Panie Marku dał pan gablotom drugie życie. Dziękuję z całego serca.

Po pracach renowacyjnych meblom potrzebne było ponowne ich mycie, polerowanie, odkurzanie. W tym miejscu należą się słowa podziękowania naszej pani Bogusławie Szelidze, której pracowite dłonie sprawiły, że gabloty nadawały się do umieszczenia w nich cennych eksponatów.

Zaangażowanie tak wielu osób zobowiązuje, dlatego najszybciej jak to było możliwe, w gablotach umieściłam eksponaty, żeby praca tak wielu osób nie poszła na marne. Każda z nich tematycznie związana jest z odrębną, fascynującą historią.

I tak gablota nr 1 pozwala zobaczyć CAMMINER KREISZEITUNG ( Kamieńską Gazetę Powiatową ) tygodnik lokalny, wydawany w Kamieniu Pomorskim od 05.08.1845r. do lutego 1945r., zawierającą cztery strony wiadomości lokalnych, z powiatu kamieńskiego oraz szereg reklam, który wydawany był w nakładzie ok. 7000 egzemplarzy - stan na 1939r.), W naszym posiadaniu są czasopisma z 1939r i 1944r. Tłumaczenia podjęła się pani dr Anna Nieroda-Kowal, za co bardzo serdecznie oczywiście dziękuję. Dziękuję także pani Irenie Woźniak, która swojego czasu przekazała mi te stare, niemieckie gazety oraz panu Dariuszowi Włodarczykowi, który zajął się stroną merytoryczną, każdej z gablot, jak również trzecią z nich w 100% wyposażył w modele czołgów , z okresu drugiej wojny światowej, w skali 1:35.

Szkolne muzeum

fot. Organizator

W drugiej z gablot znajdują się dyplomy i przyrzeczenia min. harcerskie oraz medale ( min. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski V klasy Polonia Restituta i Wielkopolski Krzyż Powstańczy) pamiątki rodziny Kuszyńskich. Bardzo, bardzo dziękuję, w imieniu własnym oraz szkoły.

I tak mamy w szkole wyjątkową , prawie muzealną wystawę, niecodziennych eksponatów, a historia stała się bliższa i bardziej interesująca. W myśl słów Kami Garcia i Margaret Stohl, z książki pt. „Piękne istoty”, „ stare rzeczy są lepsze niż nowe, ponieważ mają swoją historię”, no i oczywiście duszę, co nie ulega żadnej wątpliwości.

Dziękuję naszej pani dyrektor, pani Monice Hołdyńskiej, która wyraziła zgodę na przyjęcie daru, w postaci gablot. Ich zawartość cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

Wszystkim, którzy pomogli w realizacji projektu „szkolne muzeum”, bardzo serdecznie dziękuję, a rodziców naszych uczniów zapraszam do obejrzenia zarówno samych gablot, jak i ich zawartości.

Renata Włodarczyk/Kronia


komentarzy: 0, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ Eurowybory w powiecie kamieńskim. Zobacz gdzie głosujesz! ■ Kierownika Referatu Inwestycji oraz głównego specjalisty - architekta w Referacie Infrastruktury przyjmie do pracy Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek. Ogłoszony został nabór na 2 wolne stanowiska ■ Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zakończyła poszukiwania zaginionego na Bałtyku na wysokości Mrzeżyna kutra ŚWI 82. Na pokładzie były cztery osoby ■ Biblioteka serdecznie zaprasza na Wystawę z okazji 70- lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziwnowie. Można obejrzeć mundury, dokumenty, zdjęcia i akcesoria strażackie od momentu powstania OSP w Dziwnowie używanych do chwili obecnej. Wystawę będzie można odwiedzać do 24.05. 2019 r. Zapraszamy od poniedziałku do soboty 8.00 – 19.00. Alina C.S. ■ Jak udało się dowiedzieć naszej reakcji w czwartek CBA wizytowało kilka miejsc w Kamieniu Pomorskim. Wśród miejsc odwiedzonych przez CBA znalazł się urząd Starostwa Powiatowego, jedna z gminnych spółek miejskich oraz hurtownia materiałów budowlanych. CBA działa na polecenie Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Sprawa dotyczyć ma przetargów, które wygrywała niewielka lokalna firma budowlana ■ O 30 kwietnia do dzisiejszego poranka w Zachodniopomorskiem odnotowaliśmy 9 wypadków drogowych, 2 osoby zginęły, 8 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 86 nietrzeźwych kierowców, 29 po spożyciu alkoholu oraz 8 po narkotykach. Trwają powroty z majówki apelujemy o ostrożność i rozwagę na drodze ■ Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim gościła panią Cecylię Judek z Książnicy Pomorskiej, która przyjechała 24 kwietnia z wykładem dla członków SUTW w Kamieniu Pomorskim. Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali bardzo ciekawego wykładu o Joannie Kulmowej, najpopularniejszej poetce zachodniopomorskiego regionu, która przez 35 lat mieszkała wraz z mężem w Strumianach ■ Kiła, rzeżączka. Na choroby weneryczne najczęściej zapadają młodzi ■ Pogoda wymalowała nam wymarzone dni do spędzenia prawdziwie radosnych Świąt Wielkanocnych. Oby w blaskach słońca nie zginął prawdziwy sens tych Cudownych dni. Radosnych chwil w gronie najbliższych życzy wszystkim redakcja portalu ikamien.pl ■ Wydaje się, że wszystko jest już jasne; był mrok śmierci, jest blask zmartwychwstania. To co wydawało się niemożliwym, stało się! Słowa Chrystusa, którym zwykłemu śmiertelnikowi trudno było dać wiarę stały się cudem wcielonym, po prostu - prawdą! A wszystko to dziś - nas, w pięknych okolicznościach budzącej się do życia przyrody. Mamy od dziś szansę korzystać z jednych i drugich przywilejów czasu Wielkiej Nocy ■ Do muzeum za złotówkę. Wydarzenia w Książnicy i na Zamku. Trwa strajk nauczycieli w Polsce i w naszym regionie. Instytucje kultury Województwa Zachodniopomorskiego przedłużyły ofertę przygotowaną specjalnie w związku z tą wyjątkową sytuację ■ Niedziela Palmowa – to początek Wielkiego Tygodnia Postawiona w oknie domu chroni podobno przed uderzeniem pioruna. Rolnicy mieszali ją z ziarnem do zasiewu aby zapewnić sobie dobre plony, mamy dodawały dzieciom do śniadania aby te cieszyły się dobrym zdrowiem, zasuszona, czuwa nad szczęściem rodzin przez cały rok. Wszystko to jednak pod warunkiem, że dziś zostanie poświęcona. Palma wielkanocna nie jest jednak przedmiotem jakiegoś dziwnego kultu sama z siebie. Zasłużyła sobie na to gdy znalazła się pod stopami Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy ■ W lasach gminy Golczewo grasują wilki! Zdjęcie rozszarpanego zwierzęcia przysłała do redakcji Czytelniczka. Martwe, rozszarpane zwierzę leżało w lesie między Sosnowicami a Samlinem. Czytelniczka, która natknęła się na taki widok, twierdzi, że zwierzę padło ofiara grasujących wilków, które porzuciły niedojedzoną ofiarę. "W gminie Golczewo między Sosnowicami a Samlinen grasują wilki.Oto ich zdobycz,którą porzuciły gdy jechałam autem."- pisze Czytelniczka ■ Leczenie po wypadkach w rolnictwie - bez kolejek do lekarza oraz z wyższym odszkodowaniem, dzięki szczegółowej diagnozie ■ Burmistrz pracowity niczym mrówka? A może to element treningu siłowego?Nasz fotoreporter miał okazję przyjrzeć się jak poza oficjalnym protokołem zachowuje się burmistrz Międzyzdrojów Matusz Bobek ■ W tle już bez zboża, snopków czy pstrokatych kolorów, jest za to przejrzysty herb a dodatkowo napis Witamy w dwóch obcych językach. Tak wyglądają nowe witacze gminy Świerzno. Podobnie od kilku miesięcy wygląda strona internetowa gminy Świerzno z panoramą miejscowości w tle ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ Międzyzdroje: Urzędnicy mogą liczyć na nagrody także w tym roku ■ Dyrektor MDK Artur Duszyński serdecznie zaprasza na wiosenne wydarzenia kulturalne: koncert muzyki włoskiej w wykonaniu Luigi Pagano Trio 5 marca o godz.19.00. 8 marca w Dniu Kobiet zapraszamy na spektakl komediowy Teatru Kameralnego ze Szczecina pt.,,Modliszka” z udziałem Michała Janickiego i Olgi Adamskiej. Wybitni aktorzy zapewnią moc zabawy i śmiechu do łez ■ Uwaga na fałszywych strażników granicznych. Dwójka mężczyzn w średnim wieku, ubranych na czarno udaje strażników granicznych i wchodzą do domów mieszkańców Świnoujścia. Jedna z mieszkanek Przytoru ostrzega mieszkańców naszych wysp przed „przebierańcami” ■ Miał ulubiony motyw obrazów: kolorowy samolocik. Zaskakujące, kiedy wiemy, gdzie się urodził, co przeżył. Rankiem, 25 lutego zmarł artysta malarz z Kamienia Pomorskiego, Stefan Jędrzejewski. 25 lutego 2019 roku rano, zmarł nasz: Ojciec, Dziadek, Brat, Wujek i Przyjaciel : artysta malarz Stefan Jędrzejewski. Wspaniały Człowiek, z otwartym sercem dla świata – piszą najbliżsi ■ Zaginął Krzysztof Peczko. Szukają go bliscy. Krzysztof Peczko jest mieszkańcem Unina i od dłuższego czasu nikt nie ma z nim kontaktu. Mieszkał w Uninie i bardzo często bywał w Świnoujściu. Widziany był ostatni raz październik - listopad w Berlinie, Spandau okolice metra. Ostatni kontakt z nim miałem mniej więcej we wrześniu. Ma niebieskie oczy 70 cm wzrostu, ciemny szatyn, jest szczupły. Ma tatuaż na prawym przedramieniu. Lubił luźne ciuchy. Numer kontaktowy +48789364769 ■ Kontynuujemy cykl artykułów związanych z realizacją projektu „Międzyzdroje - Morze Zieleni”. Koncepcja projektu opracowanego przez pracownię ze Szczecina „Górski Chmielewska Architekci” zakłada zagospodarowanie części promenady, terenów zielonych przy ul. Bohaterów Warszawy, na wysokości ul. Poprzecznej i Plażowej ■ Zapraszamy na konferencję prasową VIII Dni Kultury Żydowskiej ADLOJADA 2019, które odbędą się między 4 a 9 marca 2019 roku pod hasłem KULTURA I MEDIA. Spotkanie, podczas którego zaprezentowany zostanie szczegółowy program festiwalu, odbędzie się w poniedziałek, 25 lutego 2019 roku o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27. Zapraszam dziennikarzy i fotoreporterów ■ Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolinie informuje, że w związku z wystąpieniem awarii na sieci wodociągowej w Wolinie, w dniu 14 lutego 2019 r. od godz. 12:00 do ok 15:00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla mieszkańców m. Unin i Darzowice. Po wznowieniu dostawy może nastąpić okresowo podwyższona mętność wody. Za powstałe utrudnienia przepraszam - informuje dyrektor Adam Celiński ■ Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek powołał Miejskiego Architekta w Międzyzdrojach. Jest nim doświadczony architekt z wizją i pasją swojego zawodu Robert Rachuta ■ Filip Szyszkowski wygrał wybory uzupełniające na radnego w Międzyzdrojach ■ W ramach wdrażania Programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia w powietrzu, zapraszamy mieszkańców Gminy Dziwnów na spotkanie, które odbędzie się 14 lutego o godzinie 16.00 w skali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Dziwnowie (ul. Szosowa 5). Spotkanie poprowadzi Przedstawiciel Regionalny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ■ Coraz więcej osób zatrutych tlenkiem węgla, w tym jeden przypadek w Kamieniu Pomorskim. 11 stycznia – Kamień Pomorski, ul. Dziwnowska – wezwanie do sparaliżowanej 31-letniej kobiety, która przebywała w mieszkaniu sama z 9-miesięcznym dzieckiem. Na miejscu stwierdzono wysokie stężenie tlenku węgla. Mama i dziecko zostali przewiezieni do szpitala - informuje Paulina Targaszewska rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie ■ Olaf Lubaszenko: Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach będzie powracał do korzeni ■ Dużo nowości w kinie Eva. Aquaman, Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru, Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3 oraz Underdog w kinie Eva od 25 stycznia 2019r. ■ Zaginął Patryk Mirgos lat 24 Gmina Wolin. W/w w na początku sierpnia 2018 r., w godzinach popołudniowych, wyszedł z domu swojej babci w miejscowości Kołczewo i udał się w nieznanym kierunku. Do chwili obecnej nie nawiązał kontaktu z rodziną. RYSOPIS Wzrost: 175 cm; Waga: 60 kg; Budowa ciała: szczupła; Włosy: blond, krótkie; Kolor oczu: niebieskie; Twarz: owalna; Uszy: lekko odstające; Nos: duży, lekko okrągły; Uzębienie: pełne. W chwili zaginięcia ubrany był: w spodenki o długości ¾ koloru zielono – niebieskiego, rozpinaną bluzę z kapturem koloru niebieskiego. Na stopach miał klapki koloru granatowego. Jeśli posiadają Państwo informacje na temat zaginionego, prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kamieniu Pomorskim ■