POGODA

Reklama

Wydarzenia

ikamien.pl • Sobota [16.03.2019, 18:50:07] • Kamień Pomorski

Okiem pana Marcina: Katedra w okresie reformacji

Okiem pana Marcina: Katedra w okresie reformacji

fot. Organizator

W tym wpisie przyjrzymy się katedrze w okresie reformacji. Wpis został oparty głównie o książkę pana Szczęsnego Skibińskiego ''Katedra w Kamieniu Pomorskim'' z roku 2002.

Zacznijmy od samej reformacji. Najważniejsze wydarzenia, które zapoczątkowały ten proces miały miejsce za pontyfikatu papieża Leona X. Jest on bardzo ciekawą postacią, ponieważ często jest brany za ateistę i to on wznowił płatne odpusty w 1516 roku. Leon X był również głową kościoła, który ignorował początkowo działalność Marcina Lutra która zaczęła się w roku 1517. Papież nałożył 3 stycznia 1521 na zbuntowanego mnicha (Lutra) ekskomunikę. Tego samego roku Leon X umiera - 1 grudnia 1521 roku.

Początkowo reformacja napotkała na opór w Księstwie Pomorskim. Samego Martina Luthera (czyli Marcina Lutra) miał w Wittenberdze wysłuchać książę pomorski Bogusław X zwany Wielkim, sam nie wyrażał zbytniego szczególnego zainteresowania w nadchodzących zmianach. Jeden z jego synów Barnim IX z kolei był zwolennikiem nadchodzącej reformacji. Po śmierci swojego brata Jerzego I (1531), katolika, Barnim IX miał okazję by przeciągnąć księstwo na stronę heretyków. Syn Jerzego I, Filip I również z sympatią spoglądał na reformację.

Okiem pana Marcina: Katedra w okresie reformacji

fot. Organizator

Zawarty 21 października 1532 układ o podziale państwa na Księstwo Wołogoskie (Wołogoszcz to dzisiejszy Wolgast) i Szczecińskie, nie przewidywał zmian wyznawanej wiary.

Wróćmy teraz do Kamienia. Dnia 24 sierpnia 1534 roku Barnim IX zainicjował spotkanie z Filipem I, gdzie podjęto decyzję o przejściu księstwa na stronę reformacji. Później 13 grudnia 1535, zwołano sejm w Trzebiatowie, gdzie dopracowano detale przejścia na luteranizm. Podstawy regulacji stosunków kościelnych opracował Jan Bugenhagen, wydrukowano je w roku 1535. Bugenhagen (a dokładnie Johannes Bugenhagen) był jedną z ważniejszych postaci w rozwoju reformacji, zwano go również Doctorem Pomeranusem. W literaturze zachodniej pojawia się często jako Jan Bugenhagen of Pomerania. Bugenhagen urodził się w pobliskim Wolinie.

Te zmiany przypadły na okres kiedy biskupem kamieńskim był Erazm Manteuffel (a dokładnie Erazm von Manteuffel-Arnhausen). Odwołał się on na zależność kamieńskiego biskupstwa od Rzymu i cesarza, tym samym kwestionował władzę książąt pomorskich. Sytuacja była poważna, ponieważ duchownego poparło część prokatolickiej szlachty oraz stanów biskupstwa. Mamy tutaj zalążek poważnego konfliktu, do którego nie doszło ponieważ... biskup Erazm umarł, w roku 1544. Wraz ze śmiercią biskupa, okazało się że nic nie stoi na przeszkodzie podporządkowania sobie biskupstwa.

Pierwszym protestanckim biskupem został Bartłomiej Suawe – kanclerz i radca książęcy. Najwidoczniej nie była to zbyt lukratywna pozycja bo już w roku 1549 zrezygnował. Na jego miejsce został wybrany Marcin Wejher, który umarł w 1556. Po jego śmierci stanowisko przejął Jan Fryderyk, najstarszy syn księcia Filipa I. Spowodowało to praktyczne zawłaszczenie księstwa dla książąt, którzy powierzali od 1535 obowiązki kościelne podległym sobie superintendentom. Mówiąc wprost, władza świecka i duchowna stanowiła od teraz niemalże jedność, tym samym książęta zakończyli długi konflikt o władzę z kamieńskimi biskupami. Niebawem jednak i książęta zakończą swoje rządy.

Okiem pana Marcina: Katedra w okresie reformacji

fot. Organizator

Przejdźmy teraz do katedry. Często wraz z ''reformacją'' wyposażenie świątyń miało wątpliwą przyjemność gwałtownie ubożeć, często w dość brutalny sposób. Odmian protestantyzmu jest wiele. Na szczęście dla Księstwa wybrano luteranizm, w którym działania obrazoburcze tego kalibru były bardzo odległe. Uratowało to część średniowiecznego wyposażenia świątyni. Usunięto liczne w katedrze ołtarze, ale pozostawiono główny. Zasłonięty przez lektorium, z którego wygłaszano już protestanckie kazania. Kolejne zmiany przyniosły wojska generała Wallensteina w roku 1637, które częściowo zniszczyły nasze miasto i katedrę (w tym ufundowane w 1485 roku organy).

Zatrzymajmy się na chwilę przy personie generała. Tak właściwie to nazywał się Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna i był z pochodzenia Czechem. Dobrze wykształcony i ambitny dowódca jest jedną z bardziej znanych postaci wojny trzydziestoletniej (1618-1648).

Pojawienie się wyposażenia luterańskiego miało miejsce za Ernesta Bogusława de Croy'a. Jako spowinowacony z książętami pomorskimi miał bardzo ograniczone wpływy. Ernesta wybrano na biskupa po śmierci księcia Bogusława XIV w 1637. Jak już wspominałem, wraz z końcem rządów biskupów niedługo później nastąpi również koniec władzy książąt. W roku 1648 traktat westfalski, który zakończył wojnę trzydziestoletnią, zniósł biskupstwo kamieńskie, pozostawiając jedynie kapitułę w charakterze symbolicznym. Po roku 1661 Ernest Bogusław de Croy był już tylko proboszczem.

Okiem pana Marcina: Katedra w okresie reformacji

fot. Organizator

Tym samym doszliśmy do końca Księstwa Pomorskiego. Państwo to istniało od 1121 do 1637 roku, kiedy to zmarł książę Bogusław XIV. Jego ziemie zostały ostatecznie podzielone pomiędzy Szwecję i Brandenburgię w roku 1648.

Pełna wersja wpisu jest dostępna na blogu:

lepszykamien.wordpress.com/2019/03/15/katedra-w-kamieniu-pomorskim-w-okresie-reformacji/

Pan Marcin
lepszykamien.wordpress.com


komentarzy: 8, skomentuj, drukuj, udostępnij

Twoim Zdaniem

Dodaj Komentarz

Dodając komentarz akceptujesz
Regulamin oraz Politykę prywatności.

Zauważyłeś błąd lub komentarz niezgodny z regulaminem?
 
Oglądasz 1-8 z 8

Gość • Niedziela [17.03.2019, 19:27:17] • [IP: 83.23.189.***]

Marcin zapisz sie do UTW

GośćAs • Niedziela [17.03.2019, 14:27:13] • [IP: 195.191.162.**]

Dzięki panie Marcinie ciekawa namiastka historii, i tu też władza czarnych

Gość • Niedziela [17.03.2019, 12:19:53] • [IP: 83.23.189.***]

4 zł /kg

Bingo • Niedziela [17.03.2019, 08:37:13] • [IP: 5.173.193.**]

Dzięki wielkie za trochę historii. Warto coś wiedzieć, nie tylko po ile cebula w Biedronce

Gość • Niedziela [17.03.2019, 08:30:16] • [IP: 77.112.12.**]

Marcin, a coś ciekawszego z terenu, a nie tylko książki i katedra, do znudzenia.

Gość • Sobota [16.03.2019, 19:56:46] • [IP: 83.21.53.**]

Marcinek nareszcie bo już myślałam, że pokażesz prawdziwe oblicze.

Gość • Sobota [16.03.2019, 19:44:59] • [IP: 88.156.136.**]

Teraz też mamy płatne odpusty. W Toruniu Ojciec R. bawi się w biznesmena za ciężkie miliony, które z naszej krwawicy daje rząd.

Gość • Sobota [16.03.2019, 19:41:01] • [IP: 83.20.250.**]

ble, ble znowu sie obudził----------=-

Oglądasz 1-8 z 8
■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl lub wyślij mms na numer 602 657 344 ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl ■ Wiesz o czymś o czym my nie wiemy? Napisz! kontakt@ikamien.pl ■ Zrobiłeś zdjęcie lub film? Wyślij do nas! kontakt@ikamien.pl
■ W Gminie Międzyzdroje odbędą się wybory sołtysa i do Rady Sołeckiej dla sołectwa Wicko jutro tj. - 20 marca 2019 r. (środa) - godz. 17.00 w sali świetlicy wiejskiej "Wiklina" w Wapnicy ul. Turkusowa 26 ■ W tle już bez zboża, snopków czy pstrokatych kolorów, jest za to przejrzysty herb a dodatkowo napis Witamy w dwóch obcych językach. Tak wyglądają nowe witacze gminy Świerzno. Podobnie od kilku miesięcy wygląda strona internetowa gminy Świerzno z panoramą miejscowości w tle ■ Wojciech Zyska o Wolińskim Parku Narodowym: Na tle Wyspy Wolin to przysłowiowa „kość w gardle”. Pozostawiam park w dobrej kondycji. Odchodzę z podniesioną głową, dziękując jednocześnie wszystkim za współpracę i pomoc na rzecz ochrony tego parku – pisze w pożegnalnym liście dr inż. Wojciech Zyska, odwołany właśnie dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego ■ „Do trumny ubierzcie mnie na różowo”. Wzruszający list pacjentki zapisany na kartkach książki ■ Międzyzdroje: Urzędnicy mogą liczyć na nagrody także w tym roku ■ Dyrektor MDK Artur Duszyński serdecznie zaprasza na wiosenne wydarzenia kulturalne: koncert muzyki włoskiej w wykonaniu Luigi Pagano Trio 5 marca o godz.19.00. 8 marca w Dniu Kobiet zapraszamy na spektakl komediowy Teatru Kameralnego ze Szczecina pt.,,Modliszka” z udziałem Michała Janickiego i Olgi Adamskiej. Wybitni aktorzy zapewnią moc zabawy i śmiechu do łez ■ Uwaga na fałszywych strażników granicznych. Dwójka mężczyzn w średnim wieku, ubranych na czarno udaje strażników granicznych i wchodzą do domów mieszkańców Świnoujścia. Jedna z mieszkanek Przytoru ostrzega mieszkańców naszych wysp przed „przebierańcami” ■ Miał ulubiony motyw obrazów: kolorowy samolocik. Zaskakujące, kiedy wiemy, gdzie się urodził, co przeżył. Rankiem, 25 lutego zmarł artysta malarz z Kamienia Pomorskiego, Stefan Jędrzejewski. 25 lutego 2019 roku rano, zmarł nasz: Ojciec, Dziadek, Brat, Wujek i Przyjaciel : artysta malarz Stefan Jędrzejewski. Wspaniały Człowiek, z otwartym sercem dla świata – piszą najbliżsi ■ Zaginął Krzysztof Peczko. Szukają go bliscy. Krzysztof Peczko jest mieszkańcem Unina i od dłuższego czasu nikt nie ma z nim kontaktu. Mieszkał w Uninie i bardzo często bywał w Świnoujściu. Widziany był ostatni raz październik - listopad w Berlinie, Spandau okolice metra. Ostatni kontakt z nim miałem mniej więcej we wrześniu. Ma niebieskie oczy 70 cm wzrostu, ciemny szatyn, jest szczupły. Ma tatuaż na prawym przedramieniu. Lubił luźne ciuchy. Numer kontaktowy +48789364769 ■ Kontynuujemy cykl artykułów związanych z realizacją projektu „Międzyzdroje - Morze Zieleni”. Koncepcja projektu opracowanego przez pracownię ze Szczecina „Górski Chmielewska Architekci” zakłada zagospodarowanie części promenady, terenów zielonych przy ul. Bohaterów Warszawy, na wysokości ul. Poprzecznej i Plażowej ■ Zapraszamy na konferencję prasową VIII Dni Kultury Żydowskiej ADLOJADA 2019, które odbędą się między 4 a 9 marca 2019 roku pod hasłem KULTURA I MEDIA. Spotkanie, podczas którego zaprezentowany zostanie szczegółowy program festiwalu, odbędzie się w poniedziałek, 25 lutego 2019 roku o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27. Zapraszam dziennikarzy i fotoreporterów ■ Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Wolinie informuje, że w związku z wystąpieniem awarii na sieci wodociągowej w Wolinie, w dniu 14 lutego 2019 r. od godz. 12:00 do ok 15:00 nastąpi przerwa w dostawie wody dla mieszkańców m. Unin i Darzowice. Po wznowieniu dostawy może nastąpić okresowo podwyższona mętność wody. Za powstałe utrudnienia przepraszam - informuje dyrektor Adam Celiński ■ Burmistrz Międzyzdrojów Mateusz Bobek powołał Miejskiego Architekta w Międzyzdrojach. Jest nim doświadczony architekt z wizją i pasją swojego zawodu Robert Rachuta ■ Filip Szyszkowski wygrał wybory uzupełniające na radnego w Międzyzdrojach ■ W ramach wdrażania Programu „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia w powietrzu, zapraszamy mieszkańców Gminy Dziwnów na spotkanie, które odbędzie się 14 lutego o godzinie 16.00 w skali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Dziwnowie (ul. Szosowa 5). Spotkanie poprowadzi Przedstawiciel Regionalny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ■ Coraz więcej osób zatrutych tlenkiem węgla, w tym jeden przypadek w Kamieniu Pomorskim. 11 stycznia – Kamień Pomorski, ul. Dziwnowska – wezwanie do sparaliżowanej 31-letniej kobiety, która przebywała w mieszkaniu sama z 9-miesięcznym dzieckiem. Na miejscu stwierdzono wysokie stężenie tlenku węgla. Mama i dziecko zostali przewiezieni do szpitala - informuje Paulina Targaszewska rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie ■ Olaf Lubaszenko: Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach będzie powracał do korzeni ■ Dużo nowości w kinie Eva. Aquaman, Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru, Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3 oraz Underdog w kinie Eva od 25 stycznia 2019r. ■ Zaginął Patryk Mirgos lat 24 Gmina Wolin. W/w w na początku sierpnia 2018 r., w godzinach popołudniowych, wyszedł z domu swojej babci w miejscowości Kołczewo i udał się w nieznanym kierunku. Do chwili obecnej nie nawiązał kontaktu z rodziną. RYSOPIS Wzrost: 175 cm; Waga: 60 kg; Budowa ciała: szczupła; Włosy: blond, krótkie; Kolor oczu: niebieskie; Twarz: owalna; Uszy: lekko odstające; Nos: duży, lekko okrągły; Uzębienie: pełne. W chwili zaginięcia ubrany był: w spodenki o długości ¾ koloru zielono – niebieskiego, rozpinaną bluzę z kapturem koloru niebieskiego. Na stopach miał klapki koloru granatowego. Jeśli posiadają Państwo informacje na temat zaginionego, prosimy o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Kamieniu Pomorskim ■